
Справа № 182/5025/17
Провадження № 2-а/0182/394/2017
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.11.2017 року м. Нікополь
Суддя Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області Рибакова В.В. розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, третя особа - ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення по Заводському району Запорізької міської ради, про визнання бездіяльності незаконною та зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом (а.с.2-3), яким просить визнати незаконною бездіяльність відповідача щодо невиплати йому пенсії з 01.06.2017 року; зобов’язати відповідача поновити виплату належної йому пенсії за віком, починаючи з 01.06.2017 року, включаючи заборгованість, стягнути з відповідача судові витрати.
В обґрунтування своїх вимог посилався на наступні обставини.
З 1996 року він проживав за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, перебував на обліку в ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька та отримував пенсію за вислугу років. У зв’язку з проведенням антитерористичної операції на Сході України у січні 2015 року він виїхав з тимчасово окупованої території до м. Запоріжжя, де перебував на обліку в ОСОБА_3 Пенсійного фонду України Заводського району Запорізької області, як внутрішньо переміщена особа, за адресою: АДРЕСА_1, з 20.11.2014 року, та отримував пенсію.
З 24.05.2017 року виплату пенсії йому було припинено у зв’язку зі скасуванням довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №326000474 від 20.11.2014 року з причини його відсутності на території України терміном більше ніж 60 днів. Про це він був повідомлений листом ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення по Заводському району Запорізької міської ради № 05/01-21/29 від 26.05.2017 року, в якому було зазначено, що рішення про скасування було прийняте на основі даних прикордонної служби, які дали підстави вважати, що він повернувся до покинутого місця проживання.
Після того, як він переїхав до м. Нікополя, він звернувся до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області стосовно виплати йому заборгованості по пенсії та її нарахування в подальшому. На що він отримав відмову та повідомлення, що пенсію він почне отримувати лише через 6 місяців.
07.06.2017 року він знову був взятий на облік як внутрішньо переміщена особа за новим місцем мешкання. Він потребує соціальної підтримки від держави для влаштування свого життя та життя своєї родини нарівні з іншими переселенцями.
Вважає причини свого виїзду поважною, адже його будинок та майно, що залишились у м. Донецьку, неодноразово були розкрадені, тому він вимушений був залишитися вдома на час більший, ніж передбачено Постановою КМУ № 365 від 08.06.2016 року.
Вважає дії відповідача незаконними та просить позовні вимоги задовольнити.
Відповідач надіслав на адресу суду заперечення на адміністративний позов (а.с.20-22), згідно яких просить в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити у повному обсязі за необґрунтованістю. Послався на те, що 20.07.2017 року на засіданні комісії ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення ОСОБА_2 міськради з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам було винесено рішення відмовити ОСОБА_1 у призначенні соціальних виплат, так як при внесені даних до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, встановлено, що за місцем реєстрації місця перебування в м. Запоріжжі, управлінням праці та соціального захисту населення по Заводському району м. Запоріжжя, відповідно до ст. 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", 26.05.2017 скасовано дію довідки про взяття на облік. Відповідно до п. 18 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат, у разі скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, повторне призначення соціальних виплат можливе лише через шість місяців після припинення виплат та скасування дії довідки про взяття на облік. Поновити виплату пенсії за віком за Списком № 1 з 01.06.2017 року неможливо у зв'язку з відсутністю відповідного рішення комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Крім того, позивач вказав у позові стороною ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Нікополі та ОСОБА_2 районі. Дана юридична особа ліквідована. Правонаступником у даному випадку є Нікопольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області. Позивачем не оскаржено рішення ОСОБА_2 управління праці та соціального захисту населення про відмову в призначенні соціальних виплат. Відповідачем не припинялася виплата пенсії ОСОБА_1, тому вина управління у тому, що позивачу було відмовлено в призначенні соціальних виплат як внутрішньо переміщеній особі відсутня.
Від третьої особи - ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення по Заводському району Запорізької міської ради будь-яких заяв не надходило.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, згідно пенсійного посвідчення № НОМЕР_1, виданого 15.04.2015 року (Серія ААЗ № 962143) є пенсіонером за віком (а.с.11).
Згідно довідки МСЕ № 156617 (а.с.12 та на звороті), ОСОБА_1 є інвалідом третьої групи по причині професійного захворювання (а.с.12).
Як вбачається з листа ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення по Заводському району Запорізької міської ради № 05/01-21/29 від 26.05.2017 року (а.с.9), з 20.11.2014 року позивач перебував на обліку як внутрішньо переміщена особа.
Згідно ст.ст. 1,4,7,12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру. Факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених ст.12 цього Закону. Для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на зайнятість, пенсійне забезпечення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України.
Підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа, зокрема, повернулася до покинутого місця постійного проживання. Рішення про скасування дії довідки приймається керівником структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання особи та надається внутрішньо переміщеній особі протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення. У разі неповідомлення внутрішньо переміщеною особою про її повернення до покинутого місця постійного проживання згідно з абзацом 2 пунктом 3 частиною 2 статті 9 цього Закону рішення про скасування дії довідки відповідно до пункту 3 частини 1 цієї статті приймається на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання.
Отже, стаття 12 зазначеного Закону містить вичерпний перелік підстав для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб, так, відповідно до пункту 3, абзацу восьмого частини 1 статті 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа, повернулася до покинутого місця постійного проживання. У разі неповідомлення внутрішньо переміщеною особою про її повернення до покинутого місця постійного проживання згідно з абзацом другим п.3 ч.2 ст.9 цього Закону рішення про скасування дії довідки відповідно до п.3 ч.1 цієї статті приймається на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання.
24.05.2017 року довідка №2326000474 від 20.11.2014 року ОСОБА_1, як внутрішньо переміщеної особи, у відповідності до ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», постанови КМУ від 01.10.2014 року № 509 № «Про облік внутрішньо переміщених осіб» (зі змінами) та на підставі інформації, яку надала Адміністрація Держприкордонслужби України, в якій зазначено перелік ВПО, які перебували на окупованій території понад 60 днів, була скасована, про що позивач був повідомлений листом ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення по Заводському району Запорізької міської ради від 26.05.2017 року за №05/01-21/29 (а.с.9).
Відповідно до п.3 ч.2 ст.9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" внутрішньо переміщена особа зобов'язана: повідомляти про зміну місця проживання структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за новим місцем проживання протягом 10 днів з дня прибуття до нового місця проживання. У разі добровільного повернення до покинутого постійного місця проживання внутрішньо переміщена особа зобов'язана повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем отримання довідки не пізніш як за три дні до дня від'їзду.
Як вбачається з довідки № НОМЕР_2 від 07.06.2017 року, виданої ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення ОСОБА_2 міської ради, ОСОБА_1 був взятий на облік, як внутрішньо переміщена особа з 07.06.2017 року (а.с.12).
ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення ОСОБА_2 міської ради № 2892 від 19.07.2017 року (а.с.10), позивача було повідомлено, що відповідно до п.18 Порядку призначення (відновлення) всіх видів соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, визначеного постановою КМУ № 365 від 08.06.2016 року, у разі скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, повторне призначення соціальних виплат можливе лише через шість місяців після припинення виплат та скасування дії довідки про взяття на облік, тобто право на відновлення соціальних виплат у позивача виникне після 26.11.2017 року.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 49 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" виплата пенсії припиняється за рішенням пенсійного органу або за рішенням суду в інших випадках, передбачених законом.
ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області № Б-157-1 від 14.08.2017 року (а.с.7-8) позивачу було відмовлено у поновленні пенсії за віком за Списком №1 з 01.06.2017 року, у зв’язку з тим, що рішенням комісії ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення ОСОБА_2 міськради з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 20.07.2017 року ОСОБА_1 було відмовлено у призначенні соціальних виплат, так як при внесені даних до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, встановлено, що за місцем реєстрації місця перебування в м. Запоріжжі, управлінням праці та соціального захисту населення по Заводському району м. Запоріжжя, відповідно до ст. 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", 26.05.2017 скасовано дію довідки про взяття на облік. Відповідно до п. 18 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат, у разі скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, повторне призначення соціальних виплат можливе лише через шість місяців після припинення виплат та скасування дії довідки про взяття на облік.
Згідно пункту 9 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, за наявності підстав для скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, визначених статтею 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», що підтверджується письмовою інформацією Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Національної поліції, ДМС, Мінфіну, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, громадських обєднань, волонтерських, благодійних організацій, інших юридичних і фізичних осіб, що надають допомогу внутрішньо переміщеним особам, керівник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення приймає рішення про скасування такої довідки.
У день прийняття рішення про скасування довідки керівник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення припиняє призначені структурним підрозділом з питань соціального захисту населення соціальні виплати такій особі та інформує про прийняте рішення органи, що здійснюють соціальні виплати, які припиняють соціальні виплати такій особі до прийняття остаточного рішення комісією.
В силу пункту 12 зазначеного Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування соціальні виплати припиняються у разі: 1) наявності підстав, передбачених законодавством щодо умов призначення відповідного виду соціальної виплати; 2) встановлення факту відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім’ї; 3) отримання рекомендацій Мінфіну щодо фактів, виявлених під час здійснення верифікації соціальних виплат; 4) скасування довідки внутрішньо переміщеної особи з підстав, визначених статтею 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»; 5) отримання інформації від Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Мінфіну, Національної поліції, ДМС, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.
Повторне призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеній особі у разі їх припинення відповідно до пп.4 п.12 цього Порядку можливе лише через шість місяців після такого припинення і виконання всіх процедур, необхідних для їх призначення, передбачених законодавством. (п.18 Порядку).
Згідно пункту 19 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування спори, що виникають внаслідок розгляду питань щодо поновлення або припинення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам вирішуються у судовому порядку.
Судом встановлено, що скасування довідки №23260004745 від 20.11.2014 року позивачем у встановленому порядку не оскаржувалось, що підтверджується матеріали справи.
Крім того, на підставі викладених норм Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" та Порядку призначення (відновлення) всіх видів соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, визначеного постановою КМУ № 365 від 08.06.2016 року, суд доходить висновку, що своє право на пенсійне забезпечення внутрішньо переміщена особа може реалізувати шляхом одержання у встановленому порядку довідки про взяття її на облік внутрішньо переміщеної особи. Викладеними нормами передбачено, як процедуру одержання довідки, так і підстави для її скасування.
Таким чином, відповідачем не було порушено пункту 5 частини 1 статті 49 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", оскільки припиняючи виплату пенсії позивачу строком на шість місяців, він керувався положеннями Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" та постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року №365 "Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам".
У зв'язку з цим, суд вважає, що відповідач при вирішенні питання щодо неможливості поновлення позивачу виплати пенсії за віком за Списком №1 з 01.06.2017 року у зв’язку з відсутністю відповідного рішення комісії з питань призначення (відновлення)соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам діяв згідно з вимогами чинного законодавства, а тому підстав для визнання бездіяльності незаконною немає. Так як позивачу відмовлено в цих вимогах, то не підлягають задоволенню і вимоги позивача щодо зобов’язання відповідача поновити виплату належної позивачеві пенсії за віком, починаючи з 01.06.2017 року, включаючи заборгованість.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Керуючись ст.ст.99,159,161,163,183-2 КАС України, ст.49 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", ст.ст.1,4,7,9,12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", п.п.9,12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, п. 18 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №365 від 08.06.2016 року, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя: ОСОБА_4