
справа № 208/1292/17
№ провадження 2-а/208/158/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
22 червня 2017 р. м. Кам'янське
Заводський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області, у складі: Головуючого судді Похвалітої С.М., при секретарі Шешуревої Я.І.,
За участю:
- позивача ОСОБА_1,
- представника відповідача ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області ОСОБА_3,
розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов’язати вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 звернулась до Заводського районного суду м.Дніпродзержинська із позовом до ОСОБА_2 об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов’язати вчинити певні дії.
У своєму позові позивач просить суд визнати протиправними дії ОСОБА_2 об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо не врахування їй при розрахунку розміру пенсії починаючи з 13 жовтня 2010 року у складі заробітної плати матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, індексації заробітної плати,, надбавки за вислугу років, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю та винагороди за вислугу років у розмірі 40% ; скасувати рішення комісії по розгляду звернень громадян ОСОБА_2 об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області № 17 від 17 лютого 2017 року про відмову їй в перерахунку пенсії; зобов’язати Кам’янське об’єднане Управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області врахувати їй при розгляді розміру пенсії починаючи з 13 жовтня 2010 року у складі заробітної плати матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, індексацію заробітної плати, надбавку за вислугу років, грошову винагороду державним службовцям за сумлінну безперервну працю та винагороду за вислугу років у розмірі 40% відповідно до наданих довідок Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області від 06 травня 2014 року № 11-125 та від 06 травня 2014 року № 11-126, залишивши без змін відсоток розрахунку пенсії, а саме 80% від сум її заробітної плати, на які нараховується збір на обов’язкове державне пенсійне страхування виходячи з приписів ст.37 Закону України «Про державну службу», яка діяла в редакції на момент виникнення спірних відносин.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 вимоги підтримала та просила їх задовольнити, посилалась на обставини викладені в позові.
У судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області ОСОБА_3 заперечувала щодо задоволення позову та просила суд відмовити.
Суд, вислухавши позивача та представника відповідача, вивчивши матеріали адміністративної справи, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 13 жовтня 2010 року отримує пенсію державного службовця відповідно до вимог ст.37 Закону України «Про державну службу».
На підставі заяви позивача видано довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено пенсію від 21 липня 2015 року № 11-16, від 27 січня 2017 року № 11-17.
09 лютого 2017 року вона звернулась до ОСОБА_2 об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області із заявами про здійснення перерахунку пенсії та надала довідки про складові заробітної плати, але рішенням комісії по розгляду звернень громадян ОСОБА_4 об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 17 лютого 2017 року та їй було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії, у зв’язку з тим, що зазначені виплати не передбачені ст.33 Закону України «Про державну службу», як складові заробітної плати, тому вони не враховуються для обчислення розміру пенсії.
Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу», на одержання пенсії одержавних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків.
Відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу», Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 212 «Про затвердження Порядку видачі грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків», грошова винагорода державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків (далі - грошова винагорода) видається особам, які пропрацювали безперервно на посадах державних службовців в одному або кількох органах державної влади не менше ніж 10 років.
Сума грошової винагороди включається до фонду оплати праці та відповідно до законодавства враховується під час визначення бази (об'єкта) для оподаткування, для нарахування страхових внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та збору до Пенсійного фонду.
Ст.41 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Таким чином, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, індексація заробітної плати, надбавки за вислугу років, грошова винагорода державним службовцям за сумлінну безперервну працю та винагорода за вислугу років у розмірі 40% входили до системи заробітної плати державного службовця.
Ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ст. 162 КАС України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанови про визнання протиправним рішення суб’єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання не чинним рішення чи окремих його положень, зобов’язання відповідача вчинити певні дії. Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод людини і громадянина, інших суб’єктів публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Відповідно до частини 2 стаття 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Так, представником відповідача ОСОБА_2 об’єднаного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в судовому засіданні не доведено, що їх дії щодо не врахування позивачу при розрахунку розміру пенсії починаючи з 13 жовтня 2010 року у складі заробітної плати матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, індексації заробітної плати, надбавки за вислугу років, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю та винагороди за вислугу років у розмірі 40% є правомірними.
Враховуючи викладене суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, у зв'язку з тим, що було ухвалено постанову про задоволення позовних вимог тобто на її користь, тому витрати зі сплати судового збору у розмірі 640 гривень підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 22 Конституції України, Законом України «Про державну службу», ст. ст. 2, 8, 11, 159-163, 186 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об’єднаного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов’язати вчинити певні дії, задовольнити частково.
Визнати протиправними дії ОСОБА_2 об’єднаного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не врахування їй при розрахунку розміру пенсії починаючи з 13 жовтня 2010 року у складі заробітної плати матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, індексації заробітної плати, надбавки за вислугу років, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю та винагороди за вислугу років у розмірі 40% .
Рішення комісії по розгляду звернень громадян ОСОБА_2 об’єднаного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 17 від 17 лютого 2017 року про відмову їй в перерахунку пенсії, скасувати.
Зобов’язати Кам’янське об’єднане Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області врахувати їй при розгляді розміру пенсії починаючи з 13 жовтня 2010 року у складі заробітної плати матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, індексацію заробітної плати, надбавку за вислугу років, грошову винагороду державним службовцям за сумлінну безперервну працю та винагороду за вислугу років у розмірі 40% відповідно до наданих довідок Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області від 06 травня 2014 року № 11-125 та від 06 травня 2014 року № 11-126, залишивши без змін відсоток розрахунку пенсії, а саме 80% від сум її заробітної плати, на які нараховується збір на обов’язкове державне пенсійне страхування виходячи з приписів ст.37 Закону України «Про державну службу», яка діяла в редакції на момент виникнення спірних відносин.
Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 об’єднаного Управління Пенсійного Фонду України Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 640 грн.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровській апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Похваліта С. М.