Постанова № 70661279, 23.11.2017, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.11.2017
Номер справи
522/16881/17
Номер документу
70661279
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 листопада 2017 р. м. ОдесаСправа № 522/16881/17

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Кравчук Т.С. Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

судді доповідача ОСОБА_1 суддів ОСОБА_2 ОСОБА_3розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 04 жовтня 2017 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії, стягнення заборгованості,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_4 звернувся до суду першої інстанції з адміністративним позовом, в якому просив зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеської області здійснити перерахунок та виплату пенсії, виходячи з розрахунку 80% від грошового забезпечення для обчислення пенсії на підставі довідки від 17.08.2017 року №2.2.1-39-231, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, без обмеження її максимального розміру з 01.06.2017 року, стягнути на його користь заборгованість згідно проведеного перерахунку.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відмова відповідача у перерахунку пенсії є незаконною та порушує його права, гарантовані Конституцією України.

Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 04 жовтня 2017 року позов задоволено.

В апеляційній скарзі Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення та ухвалити нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування своїх доводів апелянт зазначив, що діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження відповідно до приписів п.2 ч.1 ст. 197 КАС України, враховуючи достатність доказів для її вирішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах заявлених вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом апеляційної інстанції та підтверджено матеріалами справи, з жовтня 2013 року ОСОБА_4 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області, де отримує пенсію, призначену йому відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Наказом ДП «Украерорух» від 30.06.2017 року №228 військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху з 01.06.2017 року підвищено посадові оклади.

На підставі вищезазначеного наказу Державним підприємством обслуговування повітряного руху України позивачу видано довідку №2.2.1-39-231 від 17.08.2017 року, згідно якої розмір грошового забезпечення за прирівняною до займаної позивачем посади та становить 23 342 грн. (а.с. 8).

У вересні 2017 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою про перерахунок призначеної пенсії, однак, листом від 20.09.2017 року йому було відмовлено в її задоволенні, з посиланням на відсутність відповідного рішення КМУ України (а.с.44).

Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції дійшов висновку, що позов є обґрунтованим та відповідач має провести перерахунок призначеної позивачу пенсії без обмеження максимальним розміром.

Колегія суддів частково погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Аналіз наведеної норми закону вказує на те, що фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців є підставою для проведення перерахунку раніше призначеної пенсії відповідного військовослужбовця на умовах, у порядку та розмірах, передбачених центральним органом виконавчої влади.

Так, відповідно до п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

За правилами п.п. 3, 4 Порядку від 13.02.2008 року №45 особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Згідно із п. 5 Порядку від 13.02.2008 року №45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням, зокрема, таких його видів: оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за службу в умовах режимних обмежень у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі.

Слід зазначити, що п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.

Колегія суддів враховує, що Постановою від 07.11.2007 року №1294 не передбачені схеми посадових окладів військовослужбовців, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ, зокрема, до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України.

За таких обставин, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про те, що установлення керівником Державного підприємства обслуговування повітряного руху України посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху, відбулось із повним дотриманням п. 5 Постанови від 07.11.2007 року №1294 та в межах делегованих Кабінетом Міністрів України повноважень на встановлення відповідного грошового забезпечення.

Отже, підвищення з 01.06.2017 року посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху, в тому числі за посадою, яку обіймав позивач, згідно Наказу ДП «Украерорух» від 30.06.2017 року №228, є підставою для проведення перерахунку раніше призначеної пенсії вказаних осіб, а тому колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про те, що вимоги позивача про перерахунок пенсії у повній мірі відповідають чинному законодавству.

Разом з цим, вірно встановивши наявність у позивача права на перерахунок пенсії, суд першої інстанції помилково не врахував положення ч. 7 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII, згідно яких максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Колегія суддів звертає увагу на те, що зміни у положення вказаної норми Закону внесені на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 року №1774-VIII набрали чинності з 01.01.2017 року, і вказані зміни до Закону у встановленому порядку неконституційними не визнавались.

Отже, висновок суду першої інстанції про зобовязання органу пенсійного фонду провести спірний перерахунок пенсії без обмеження відповідним розміром не ґрунтується на нормах Закону, які є чинними на момент виникнення у позивача цього права.

Крім того, колегія суддів вважає також помилковим висновок суду першої інстанції про наявність підстав для стягнення з відповідача заборгованості згідно проведеного перерахунку пенсії.

При цьому колегія суддів зазначає, що відповідно ст.ст. 21, 105, 162 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання незаконними рішення, дії чи бездіяльності відповідача, зобов'язання його вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконним рішенням, дією чи бездіяльністю.

Таким чином, встановивши, що відповідач порушив норми права, які регулюють спірні відносини, адміністративний суд повинен визнати такі дії протиправними і зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату належних сум відповідно до закону, а не ухвалювати рішення про стягнення конкретних сум.

З урахуванням викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що оскільки вимоги позивача в частині наявності у нього права на проведення перерахунку пенсії у звязку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців ґрунтуються на Законі, однак відповідач заявлений перерахунок пенсії не здійснює, колегія суддів вбачає всі підстави для зобовязання субєкта владних повноважень вчинити ці дії в судовому порядку.

Одночасно, колегія суддів вважає, що судові витрати підлягають розподілу за правилами ч. 1 ст. 94 КАС України, згідно яких, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції відповідно до ст. 202 КАС України підлягає скасуванню з ухваленням нової постанови про часткове задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 195, 197, п.3 ч.1 ст. 198, ст.ст. 202, 207, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області задовольнити частково.

Постанову Приморського районного суду м. Одеси від 04 жовтня 2017 року - скасувати.

Ухвалити у справі нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії, стягнення заборгованості - задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у перерахунку ОСОБА_4 пенсії, з урахуванням довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України №2.2.1-39-231 від 17.08.2017 року.

Зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_4 пенсії, виходячи з розрахунку 80% від грошового забезпечення для обчислення пенсії, на підставі довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України №2.2.1-39-231 від 17.08.2017 року, з 01.06.2017 року.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_4 (індивідуальний податковий номер НОМЕР_1) документально підтверджені судові витрати у розмірі 640 (шістсот сорок) грн.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через 5 днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, однак може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 20 днів після набрання законної сили безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Суддя-доповідач: ОСОБА_1

Судді: Л.В.Стас

ОСОБА_3