
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2017 рокуЛьвів№ 876/8377/17Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого судді Судової-Хомюк Н.М.,
суддів Гудима Л.Я., Довгополова О.М.
за участі секретаря судового засідання Коваль Т.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу Калуського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на постанову Болехівського міського суду Івано-Франківської області від 05 липня 2017 року у справі № 339/181/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Калуського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
01.06.2017 року позивач - ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до Калуського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області та просила визнати неправомірними дії відповідача під час перерахунку пенсії та зобов’язати відновити ОСОБА_1 виплату індексації пенсії наростаючим підсумком відповідно до підпункту 1-1 пункту 1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, врахувавши при цьому базовий місяць для призначення індексації жовтень 2009 року, діючі коефіцієнти інфляції та встановлений прожитковий мінімум доходів громадян для осіб, які втратили працездатність, та повернути невиплачену суму індексації пенсії з урахуванням раніше здійснених виплат на виконання постанови Болехівського міського суду від 27 жовтня 2016року № 339/310/16-а.
В обґрунтування вимог зазначає, що відповідачем неправомірно при здійсненні перерахунку пенсії на підставі постанови Болехівського міського суду від 27.10.2016 року про перерахунок пенсії з врахуванням включення до розрахунку розміру пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, суми індексації грошових доходів громадян, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, які не були враховані при призначенні пенсії, змінений базовий місяць для нарахування індексації, яким став травень 2016 року, оскільки та обставина, що збільшення розміру пенсії відбулося на підставі рішення суду не може бути підставою для зміни базового місяця для нарахування індексації.
Постановою Болехівського міського суду Івано-Франківської області від 05 липня 2017 року позов задоволено. Визнати неправомірними дії Калуського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на виконання постанови Болехівського міського суду від 27 жовтня 2016 року із перевизначенням базового місяця індексації пенсійної виплати. Зобов’язано Калуське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відновити ОСОБА_1 виплату індексації пенсії наростаючим підсумком відповідно до підпункту 1-1 пункту 1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, врахувавши при цьому базовий місяць для призначення індексації жовтень 2009 року, діючі коефіцієнти інфляції та встановлений прожитковий мінімум доходів громадян для осіб, які втратили працездатність, та повернути невиплачену суму індексації пенсії з урахуванням раніше здійснених виплат на виконання постанови Болехівського міського суду від 27 жовтня 2016року.
Не погоджуючись з прийнятою постановою, відповідачем - Калуським об’єднаним управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, подано апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зокрема зазначає, що на виконання постанови Болехівського міського суду від 27.10.2016 року управлінням здійснено перерахунок пенсії з 01.05.2016 року та проведено відповідну виплату пенсії з врахуванням уже виплачених сум. Оскільки виплати перерахованих сум до пенсії були фактично здійснені, про що свідчить розпорядження про перерахунок пенсії і факт виплати пенсії позивачем не оспорюється, то пункт 10-1 Порядку, на який посилається позивач не застосовується.
Відтак, апелянт вважає, що відповідач при здійсненні виплати пенсії діє на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачений діючим законодавством.
В судове засідання сторони не з’явились, хоча були повідомлені належним чином про час та місце розгляду справи у суді, а тому суд вважає за можливе розглянути справу без їх участі та відповідно до вимог ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювати.
Заслухавши суддю - доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, матеріалами справи підтверджено, що постановою Болехівського міського суду від 27 жовтня 2016 року № 339/310/16-а зобов’язано Долинське об’єднане Управління Пенсійного Фонду України Івано-Франківської області здійснити перерахунок пенсії за віком, як державному службовцю, ОСОБА_1, починаючи з 01.05.2016 року з урахуванням включення в суму заробітку для обчислення пенсії сум матеріальних допомог на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати згідно з довідкою Долинської ОДПІ від 12.04.2016 року
В ході виконання судового рішення Управління перевизначило базовий місяць для проведення індексації пенсії, який було встановлено при призначенні позивачу пенсії як державному службовцю.
14.03.2017 року позивач звернулася до відповідача із заявою про відновлення індексації пенсії наростаючим підсумком відповідно до підпункту 1 -1 пункту 1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 (далі-Порядок №1078), врахувавши при цьому базовий місяць для призначення індексації жовтень 2009 року, діючі коефіцієнти інфляції та встановлений прожитковий мінімум доходів громадян для осіб, які втратили працездатність, а також про повернення невиплаченої суми індексації пенсії з урахуванням раніше здійснених виплат.
Управління листом № 55/П-13 від 24.03.2017 року повідомило позивача, що згідно постанови Болехівського міського суду проведено перерахунок її пенсії, починаючи з 01.05.2016 року визначено суму до виплати (борг) на виконання рішення суду в розмірі 3736,42 грн. без врахування виплачених сум індексації, оскільки розмір доплати пенсії перевищив суму нарахованої індексації. Місяць проведення перерахунку пенсії відповідно до рішення суду - це місяць підвищення пенсії, тобто травень 2016 року, який став місяцем проведення індексації при перерахунку пенсії.
Не погоджуючись із такою відмовою позивач звернувся до суду із цим позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції зазначив, що збільшення розміру пенсії позивача на виконання рішення суду не є підставою для зміни базового місяця індексації пенсії, оскільки таке збільшення відбулося внаслідок поновлення судом порушеного права позивача на отримання пенсії в розмірі, на який він мав право відповідно до закону.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами у справі, колегія суддів виходить з наступного.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року №1282-XII (далі - Закон №1282-XII).
Відповідно до статті 1 Закону №1282-XII індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Статтею ж 2 Закону визначено, що пенсія є об’єктом індексації грошових доходів населення. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Статтею 4 Закон №1282-XII визначено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв’язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв’язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Отже, вказаною нормою передбачено підстави, за яких проводиться індексація, а також розмір грошового доходу, який підлягає індексації.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (далі - Порядок №1078).
Згідно з пунктом 2 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 1078 (в редакції, чинній на час здійснення перерахунку пенсії), у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації. У разі коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення.
У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1-1 і 4 цього Порядку.
Таким чином, виходячи з наведеного, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації доходів громадян проводиться наростаючим підсумком починаючи з 1 числа наступного місяця за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, визначений Порядком; у разі підвищення сум доходів громадян, без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць, в якому відбулося таке підвищення вважається базовим, та в наступному місяці відбувається обчислення та нарахування нового індексу споживчих цін для провадження індексації грошових виплат; у разі ж якщо підвищення мінімальних розмірів виплат не спричинило зростання доходів громадян, нарахування індексації провадиться на загальних підставах.
Відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв’язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Із урахуванням наведеного, здійснення пенсійним органом перерахунку пенсії на виконання рішення суду не може слугувати підставою для здійснення нового нарахування споживчих цін для проведення індексації у зв’язку із зростанням доходів громадян, без перегляду їх мінімального розміру, оскільки фактично збільшення доходів позивача в контексті приписів законодавства про порядок підвищення пенсійного забезпечення та індексацію доходів громадян не відбулось.
Перерахунок пенсії на підставі постанови Болехівського міського суду від 27 жовтня 2016 року № 339/310/16-а є відновленням порушеного права позивача на отримання належної виплати в розмірі, встановленому законом, та не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням новою рівня споживчих цін та відповідно для встановлення нового базового місяця, оскільки нарахований за рішенням суду розмір пенсії позивача є таким, що підлягав сплаті при призначенні пенсії, але внаслідок протиправних дій відповідача не був нарахований та виплачений в належному розмірі.
Таким чином, відповідачем в порушення п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затв. постановою КМ України № 1078 від 17.03.2003 року, змінено базовий місяць нарахування індексації пенсії.
Оцінюючи в сукупності вищевикладене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про протиправність дій відповідача щодо необґрунтованої зміни базового місяця нарахування індексації пенсії та безпідставного утримання в односторонньому порядку раніше нарахованих та отриманих сум індексації.
При цьому, виконання відповідачем судового рішення з підстав неправильного нарахування розміру пенсії не є підвищенням розміру пенсії відповідача у розумінні п.5 постанови КМ України № 1078 від 17.07.2003 року «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення», а місяць перерахунку пенсії позивача згідно судового рішення не може бути підставою для зміни базового місяця для проведення індексації пенсії.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень матеріального та процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, тому постанова суду першої інстанції в порядку ст.200 КАС України підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга - залишенню без задоволення.
Керуючись ч. 3 ст. 160, ст.ст. 41, 195, 196, п.1 ч.1 ст.198, ст. 200, 205, 206, 254 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Калуського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області залишити без задоволення, а постанову Болехівського міського суду Івано-Франківської області від 05 липня 2017 року у справі № 339/181/17 – без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили.
Головуючий суддя ОСОБА_2 судді ОСОБА_3 ОСОБА_4
Повний текст судового рішення
виготовлено 01.12.2017 року.