Постанова № 70659991, 23.11.2017, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.11.2017
Номер справи
520/4790/17
Номер документу
70659991
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 листопада 2017 р.м.ОдесаСправа № 520/4790/17

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Бескровний Я.В. Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

судді доповідача ОСОБА_1 суддів ОСОБА_2 ОСОБА_3 розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі на постанову Київського районного суду м. Одеси від 27 вересня 2017 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_4 звернулась до суду першої інстанції з адміністративним позовом, в якому просила визнати протиправним рішення Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі від 30.03.2017 року №839915 «Про відмову у перерахунку пенсії», зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії у розмірі 88% з урахуванням надбавки за вислугу років, надбавки за спеціальне звання згідно довідки Державної податкової адміністрації в Одеській області від 19.11.2010р. №42387/К/05-0009, та інших виплат зазначених у довідці від 17.03.2017р. №980/К/15-32-05-01-09 з виплатою фіксованої індексації без зміни базового місяця індексації пенсії наростаючим підсумком за листопад 2010р., з дати призначення пенсії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відмова відповідача у перерахунку її пенсії є протиправною, оскільки з вказаних вище виплат у встановленому законом порядку утримано єдиний страхових внесок.

Постановою Київського районного суду м. Одеси від 27 вересня 2017 року позов задоволено частково. Суд визнав протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одесі від 30.03.2017р. №839915 та зобовязав відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії, починаючи з 27.03.2017 року у розмірі 88% з урахуванням надбавки за вислугу років у розмірі 40% від посадового окладу, надбавки за спеціальне звання у розмірі, встановленому у довідці Державної податкової адміністрації в Одеській області від 19.11.2010 року№42387/К/05-0009, та інших виплат, згідно довідки від 17.03.2017 року №980/К/15-32-05-01-09, з виплатою фіксованої індексації, без зміни базового місяця індексації пенсії, з наростаючим підсумком за листопад 2010 року.

В апеляційній скарзі Центральне об`єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування своїх доводів апелянт зазначив, що підстави для перерахунку призначеної позивачу пенсії відсутні.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження відповідно до приписів п.2 ч.1 ст. 197 КАС України, враховуючи достатність доказів для її вирішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах заявлених вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_4 з листопада 2010 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси (Центральне об`єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі), де отримує пенсію, призначену їй на підставі Закону України «Про державну службу».

Вважаючи, що пенсію обчислено не в повному обсязі, у березні 2017 року ОСОБА_4 звернулась до Управління із заявами про перерахунок призначеної пенсії з урахуванням отриманих сум надбавки за спеціальне звання, надбавки за вислугу років, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань, індексації заробітної плати, зазначених у довідках Головного управління ДФС в Одеській області №42387/К/05-0009 від 19.11.2010 року та №980/К/15-32-05-01-09 від 17 березня 2017 року.

Рішенням від 30.03.2017 року та листом від 05.04.2017 року їй відмовлено у перерахунку пенсії, з посиланням на те, що Законом України «Про державну службу» не передбачено перерахунок таких пенсії.

Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції дійшов висновку, що оскільки з виплачених позивачу надбавки за спеціальне звання, надбавки за вислугу років, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань, індексації заробітної плати утримано єдиний соціальний внесок (збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування), відповідач протиправно відмовив позивачу у перерахунку його пенсії з урахування таких виплат.

Колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції щодо наявності підстав для перерахунку отриманої позивачем пенсії, проте дата, з якої має проводитись такий перерахунок, визначена судом невірно, з огляду на наступне.

Згідно ст. 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII від 16 грудня 1993 року (далі Закон № 3723-XII) (в редакції, що була чинною в період призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Статтею 1 Закону України «Про оплату праці» № 108/95-ВР від 24 березня 1995 року (далі Закон № 108/95-ВР) визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Відповідно до ст. 2 Закону № 108/95-ВР основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.

Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

До інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Частиною 2 ст. 50 Закону України «Про державну службу» №889-VIII від 10.12.2015 року передбачено, що заробітна плата державного службовця складається з: посадового окладу; надбавки за вислугу років; надбавки за ранг державного службовця; виплати за додаткове навантаження у звязку з виконанням обовязків тимчасово відсутнього державного службовця у розмірі 50 відсотків посадового окладу тимчасово відсутнього державного службовця; виплати за додаткове навантаження у звязку з виконанням обовязків за вакантною посадою державної служби за рахунок економії фонду посадового окладу за відповідною посадою; премії (у разі встановлення).

Згідно ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII від 05 листопада 1991 року до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" ( 400/97-ВР ) нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Статтею 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 9 липня 2003 року передбачено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Аналізуючи наведені приписи законодавства, колегія суддів вважає, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічну позицію виклав Верховний суд України у постанові по справі №21-134а14 від 03.06.2014 року.

Враховуючи вище викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що надбавка за спеціальне звання, надбавка за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально побутових питань, індексація заробітної плати, на які нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування (страхові внески), відносяться до заробітку (доходу) ОСОБА_4 та повинні враховуватися пенсійним органом при призначенні позивачу пенсії, а відтак, оскаржуване рішення є незаконним.

Разом з цим, судова колегія не може визнати правильним визначення судом першої інстанції дати, з якої відповідач зобовязаний провести перерахунок пенсії, виходячи з наступного.

Так, згідно ст. 45 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною пятою статті 48 цього Закону, провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Враховуючи, що позивач первинно звернулась із заявою про перерахунок пенсії до пенсійного фонду 27.03.2017 року, отже такий перерахунок має проводитися з 01.04.2017 року.

Доводи апелянта, що приписи Законів України «Про державну службу» та «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» не передбачають право державних службовців на перерахунок раніше призначеної пенсії, є безпідставними, оскільки в даному випадку позивач повязує порушення своїх прав саме при призначенні пенсії невірним розрахунком її розміру та не включенням при її розрахунку наведених в позовній заяві складових. Саме з цих підстав позивач зверталась до субєкта владних повноважень з заявою про перерахунок пенсії.

З огляду на наведене колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції неповно дослідив обставини у справі та прийняв постанову з порушенням норм матеріального права, у зв'язку з чим постановлене судове рішення на підставі п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України підлягає скасуванню з ухваленням нової постанови про часткове задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 195,197, п.3 ч.1 ст. 198, ст.ст. 202, 207, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі задовольнити частково.

Постанову Київського районного суду м. Одеси від 27 вересня 2017 року - скасувати.

Ухвалити у справі нову постанову, якою позов ОСОБА_4 до Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одесі «Про відмову у перерахунку пенсії» №839915 від 30.03.2017 року.

Зобовязати Центральне обєднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_4 пенсії з урахуванням надбавки за спеціальне звання, надбавки за вислугу років, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань, індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, згідно довідки Державної податкової адміністрації в Одеській області №42387/К/05-0009 від 19.11.2010 року та довідки Головного управління ДФС в Одеській області №980/К/15-32-05-01-09 від 17 березня 2017 року, з 01.04.2017 року.

Стягнути з Центрального обєднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (код ЄДРПОУ 41248812) за рахунок його бюджетних асигнувань сплачений ОСОБА_4 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір за подання адміністративного позову на суму 640 грн.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через 5 днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, однак може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 20 днів після набрання законної сили безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Суддя-доповідач: ОСОБА_1

Судді: Л.В.Стас

ОСОБА_3