
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про повернення позовної заяви
Справа № 819/2055/17
01 грудня 2017 рокум. ТернопільСуддя Тернопільського окружного адміністративного суду Мірінович У.А., перевіривши виконання вимог статей 105, 106 КАС за позовною заявою сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Драганівка" до Управління державної реєстрації ОСОБА_1 міської ради про зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Драганівка" звернулося у ОСОБА_1 окружний адміністративний суд з позовною заявою до Управління державної реєстрації ОСОБА_1 міської ради про зобов’язання відповідача провести державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, якими виключити з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань відомості про ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1), як Голови ліквідаційної комісії сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Драганівка" (код ЄДРПОУ 03782500), включити до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань відомості про ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_2), як Голови ліквідаційної комісії сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Драганівка" (код ЄДРПОУ 03782500).
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Дана справа не підсудна ОСОБА_1 окружному адміністративному суду, а тому підлягає поверненню позивачу, з таких підстав.
Завданням адміністративного судочинства, у відповідності до частини першої статті 2 КАС, є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 3 КАС справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Пунктом 7 частини першої статті 3 КАС визначено, що суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
За приписами частини другої статті 17 КАС юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Правила предметної підсудності регламентовані положеннями статті 18 КАС та визначають, адміністративний суд якої ланки повинен розглядати адміністративну справу у першій інстанції.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 18 КАС місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
У відповідності до частини 2 статті 18 КАС окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією із сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
З огляду на зазначене слідує те, що адміністративні спори щодо правомірності рішень, дій чи бездіяльності органу чи посадової особи місцевого самоврядування віднесено до предметної підсудності місцевого загального суду як адміністративного незалежно від статусу позивача.
Єдиним винятком, визначеним процесуальним законом, є спори щодо правомірності рішень, дій чи бездіяльності обласних, Київської або Севастопольської міських рад, посадових чи службових осіб цих рад, які віднесено до предметної підсудності окружного адміністративного суду.
Статтею 140 Конституції України регламентовано, що місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Згідно статті 5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР, система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
В даному випадку, як слідує із матеріалів справи, позивач звернувся з адміністративним позовом до Управління державної реєстрації ОСОБА_1 міської ради про зобов’язання вчинити дії.
Суд встановив, що управління державної реєстрації згідно Положення про управління державної реєстрації є виконавчим органом ОСОБА_1 міської ради, що утворюється нею відповідно до Конституції України та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Закону України "Про реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених законами України. Управління є самостійним виконавчим органом ОСОБА_1 міської ради, підзвітне і підконтрольне ОСОБА_1 міській раді, підпорядковане її виконавчому комітету та міському голові.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.01.2015 № 7 "Питання оптимізації діяльності центральних органів виконавчої влади системи юстиції" ліквідовано Державну реєстраційну службу та Державну виконавчу службу та покладено на Міністерство юстиції завдання і функції з реалізації державної політики у сфері організації примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), з питань державної реєстрації актів цивільного стану, речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, договорів комерційної концесії (субконцесії), з питань реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, статутів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, якщо їх реєстрація передбачена законами, статуту територіальної громади м. Києва, державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб'єктів інформаційної діяльності.
26.11.2015 прийнято Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" № 835-VIII, який набрав чинності 13.12.2015 (далі - Закон № 835-VIII).
Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" № 755-IV від 15.05.2003, в редакції Закону № 835-VIII змінено систему органів, що здійснюють державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Підпунктом 7 пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 835-VIII встановлено, що територіальні органи, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку, припиняють надання послуг у сфері державної реєстрації на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць за рішенням Кабінету Міністрів України, прийнятим у разі забезпечення виконавчими органами міських рад міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення, Київською, Севастопольською міськими, районними, районними у містах Києві та Севастополі державними адміністраціями реалізації повноважень у сфері державної реєстрації, але не пізніше 30 квітня 2016 року.
Частиною першою статті 5 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" № 755-IV від 15.05.2003 (далі – Закон № 755-IV) визначено, що систему органів у сфері державної реєстрації становлять: Міністерство юстиції України; інші суб'єкти державної реєстрації.
Відповідно до пункту 14 частини першої статті 1 Закону № 755-IV суб'єкт державної реєстрації - виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська та Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації, нотаріуси, акредитовані суб'єкти - у разі державної реєстрації інших юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Отже, уповноваженими органами у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців на даний час є інші суб'єкти державної реєстрації, визначені частиною першою статті 5 Закону № 755-IV, зокрема, міські ради.
Таким чином відповідач у даній адміністративній справі є орган місцевого самоврядування, а тому дана адміністративна справа з урахуванням вимог пункту 1 частини першої статті 18 та частини другої статті 19 КАС (щодо територіальної підсудності) підсудна місцевому загальному суду як адміністративному, що, в свою чергу, виключає можливість її вирішення ОСОБА_1 окружним адміністративним судом.
Суд звертає увагу на те, що порушення правил предметної підсудності є підставою для висновку про розгляд справи неповноважним складом суду, що у відповідності до пункту 4 частини першої статті 202 КАС обумовлює скасування судового рішення судом апеляційної інстанції та ухвалення нового рішення.
Таким чином, з аналізу зазначених норм, виходячи із суб’єктного складу сторін та предмету спору, суд дійшов висновку, що даний правовий спір повинен вирішуватись Тернопільським міськрайонним судом Тернопільської області за правилами адміністративного судочинства.
В зв’язку з тим, що дана справа не підсудна ОСОБА_1 окружному адміністративному суду, на підставі пункту 6 частини третьої статті 108 КАС позовну заяву необхідно повернути позивачу.
Керуючись статтями 18, 108, 160, 165 КАС, суд, –
УХВАЛИВ:
Позовну заяву сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Драганівка" до Управління державної реєстрації ОСОБА_1 міської ради про зобов'язання вчинити дії повернути позивачеві разом з усіма доданими до неї матеріалами.
Копію ухвали надіслати позивачеві.
Ухвала суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_1 окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Мірінович У.А.
копія вірна
Суддя Мірінович У.А.