
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 листопада 2017 р. Справа № 818/1676/17
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Воловика С.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/1676/17
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області
про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі по тексту – позивач, ОСОБА_1Ф.) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (далі по тексту - відповідач, ГУ Держгеокадастру), в якому просить суд:
- визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, викладену у листі від 30.08.2017 року № П-10113-4826/6-17 у наданні ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Новослобідської сільської ради Путивльського району Сумської області за межами населеного пункту;
- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Сумський області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.07.2017 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населеного пункту на території Новослобідської сільської ради Путивльського району Сумської області і прийняти рішення відповідно до діючого законодавства.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 28.07.2017 року позивач звернувся до ГУ Держгеокадастру із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення. Листом від 30.08.2017 року №П-10113-4826/6-17 відповідач повідомив ОСОБА_1, що відповідно до інформаційної довідки, наданої Відділом у Путивльському районі Сумської області від 16.08.2017 року №180/109-17, землі, за рахунок яких планується відведення земельної ділянки у власність, сформовані та плануються до включення в перелік земельних ділянок, права на які будуть виставлені на земельні торги у формі аукціону.
Частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України визначений вичерпний перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, при цьому в листі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 30.08.2017 р. №Г-10124-4814/6-17 не наведено жодної з них.
У зв'язку з цим, позивач вважає відмову в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою протиправною та такою, що не відповідає вимогам чинного законодавства України та просить суд зобов’язати відповідача повторно розглянути його заяву про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Позивач в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву, в якій справу просив розглядати без його участі, зазначив, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі (а.с.28).
В судове засідання з’явився представник відповідача ОСОБА_2
Згідно ч. 6 ст. 128 КАС України якщо не має перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглядати справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на положення вказаної норми, розгляд справи здійснюється в письмовому провадженні.
Відповідно до вимог ч.6 ст. 12 та ч.1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України під час судового розгляду справи в судовому засіданні забезпечується повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, крім випадків неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи у разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження). Таким чином, фіксування судового засідання по справі не здійснюється.
Суд, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню в повному обсязі, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 28.07.2017 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ Держгеокадастру у Сумській області з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Новослобіцької сільської ради Путивльського району Сумської області за межами населеного пункту (а.с.9).
Листом від 30.08.2017 року №П-10113-4826/6-17 відповідач відмовив ОСОБА_1 в задоволенні вказаної заяви та не надав дозволу на розробку проекту землеустрою, в зв’язку із тим, що земельна ділянка сформована та планується до включення в перелік земельних ділянок, права на які будуть виставлені на земельні торги у формі аукціону (а.с.11).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Особливості безоплатної передачі земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність врегульовані ст. 118 Земельного кодексу України.
Відповідно до ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Частиною 7 ст. 118 Земельного кодексу України визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Таким чином, Земельним кодексом України визначені вичерпні підстави відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою.
Згідно листа в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру у Сумській області ОСОБА_3, позивачу відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з посиланням на те, що земельна ділянка, на яку ОСОБА_1 подавав заяву, сформована та планується до включення в перелік земельних ділянок, права на які будуть виставлені на земельні торги у формі аукціону.
Проте, Земельний кодекс України не містить такої підстави відмови в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою.
Так, добір земельних ділянок державної чи комунальної власності та підготовка лотів для продажу на земельних торгах визначений ст.136 Земельного кодексу України.
Згідно п. 3 ст. 136 Земельного кодексу України земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
Таким чином, на момент звернення ОСОБА_1 із заявою до ГУ Держгеокадастру про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої на території Новослобіцької сільської ради Путивльського району Сумської області, вказана земельна ділянка була сформована та лише планувалася до включення в перелік земельних ділянок, права на які будуть виставлені на земельні торги у формі аукціону, а отже була вільною.
Враховуючи, що відповідач, надаючи відповідь на звернення ОСОБА_1, не дотримався вимог Земельного кодексу України, дане рішення не може відповідати приписам ч. 3 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги про визнання протиправною та скасування відмови Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, викладеної в листі від 30.08.2017 року № П-10113-4826/6-17, у наданні ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Новослобіцької сільської ради Путивльського району Сумської області за межами населеного пункту, та зобов’язання Головного управління Держгеокадастру у Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.07.2017 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Новослобіцької сільської ради Путивльського району Сумської області за межами населеного пункту, та прийняти рішення відповідно до чинного законодавства, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області 1280 грн. судових витрат у вигляді судового збору, сплаченого згідно з квитанцією від 30.10.2017 року №7 (а.с.3).
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити дії – задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, викладену у листі від 30.08.2017 року № П-10113-4826/6-17, у наданні ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Новослобідської сільської ради Путивльського району Сумської області за межами населеного пункту.
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Сумський області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.07.2017 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2.0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населеного пункту на території Новослобідської сільської ради Путивльського району Сумської області і прийняти рішення відповідно до діючого законодавства.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (м. Суми, вул. Петропавлівська, 108, код ЄДРПОУ 39765885) на користь ОСОБА_1 (41530, Сумська область, Путивльський район, с. Нова Слобода, іден. номер НОМЕР_1) витрати на оплату судового збору в сумі 1280 (тисяча двісті вісімдесят) грн. 00 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя С.В. Воловик