Постанова № 70658416, 01.12.2017, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.12.2017
Номер справи
815/5188/17
Номер документу
70658416
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/5188/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 грудня 2017 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

Судді - Гусева О.Г.,

розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Одесагаз" до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання неправомірними дії, скасування податкової вимоги №Ю-606-25 від 08.08.2017 року,-

В С Т А Н О В И В:

До суду надійшов адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Одесагаз" до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області, за результатом якого позивач просить: визнати неправомірними дії ГУ ДФС в Одеській області щодо винесення податкової вимоги №Ю-606-25 від 08.08.2017 року про сплату податкового боргу у розмірі 708 989, 15 грн. зі сплати єдиного внеску, штрафів, пені; скасувати податкову вимогу №Ю-606-25 від 08.08.2017 року про сплату податкового боргу у розмірі 708 989, 15 грн. із сплати єдиного внеску, штрафів, пені.

В судове засідання представник позивача не з'явився, 21.11.2017 року від нього надійшла заява, в якій він просить розглянути справу за його відсутності.

Представник відповідача заперечувала проти заявлених позовних вимог з підстав викладених в письмових запереченнях. Не заперечувала проти розгляду справи в порядку письмового провадження.

Керуючись ч.6 ст.128 КАС України, оскільки до суду з'явилися не всі особи, які беруть участь у справі, за наявності підстав для розгляду справи в даному судовому засіданні, та враховуючи відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд ухвалив про розгляд справи у письмовому провадженні.

Вивчивши та проаналізувавши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до наступних висновків.

Як встановлено судом, ПАТ «Одесагаз» були надані АТ «Єврогазбанк» платіжні доручення №13388 від 19.06.2014 року на суму 108 212, 88 грн., спрямовані на сплату єдиного внеску утриманого із заробітної плати за першу половину червня 2014 року, №13193 від 17.06.2014 року на суму 130 434, 17 грн., спрямовані на сплату єдиного внеску за травень 2014 року.

Відповідно до відміток АТ "Єврогазбанк" вказані платіжні доручення були прийняті до виконання.

Заявами №83 від 20 червня 2014 року, №122 від 26 червня 2014 року, ПАТ "Одесагаз" проінформувало податковий орган, що підприємством здійснено оплату по податковим зобов'язанням у встановлені законодавством строки.

Однак, як зазначає відповідач, АТ «Єврогазбанк» не перерахував до державного бюджету згідно платіжних доручень №13388 від 19.06.2014 року на суму 108 212, 88 грн., з призначенням спрямованим на сплату єдиного внеску нарахованого на заробітну плату робітникам за першу половину червня 2014 року та платіжне доручення №13193 від 17.06.2014 року на суму 130 434, 17 грн., спрямовані на сплату єдиного внеску за травень 2014 року.

Відповідно до положень ст. 59 Податкового кодексу України, ГУ ДФС в Одеській області, було сформовано податкову вимогу форми "Ю" № 606-25 від 08.08.2017 року на суму податкового боргу в розмірі 708 989, 15 грн.

Згідно із пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, податковий борг - це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Відповідно до п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з п. 1.24 ст. 1 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" переказ коштів - рух певної суми коштів з метою її зарахування на рахунок отримувача або видачі йому у готівковій формі. Ініціатор та отримувач можуть бути однією і тією ж особою.

день його реєстрації у цих установах (підпункт 16.5.2 пункту 16.5 цієї статті).

Відповідно до п.22.4 ст.22 цього Закону під час використання розрахункового документа ініціювання переказу є завершеним: для платника - з дати надходження розрахункового документа на виконання до банку платника; для банку платника - з дати списання коштів з рахунка платника та зарахування на рахунок отримувача в разі їх обслуговування в одному банку або з дати списання коштів з рахунка платника та з кореспондентського рахунка банку платника в разі обслуговування отримувача в іншому банку. Банки мають забезпечувати фіксування дати прийняття розрахункового документа на виконання.

Підпунктом 16.5.1 пункту 16.5 ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначено, що за порушення строків перерахування податків, зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів або державних цільових фондів, встановлених Законом України "Про платіжні системи та переказ грошей в Україні" банк сплачує пеню за кожний день прострочення, включаючи день сплати, у розмірах, встановлених підпунктом 16.4.1 пункту 16.4 статті 16, та штрафні санкції, встановлені підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 цього Закону, а також несе іншу відповідальність, встановлену цим Законом, за порушення порядку своєчасного та повного внесення податку, збору (обов'язкового платежу) до бюджету або державного цільового фонду. При цьому платник податків, зборів (обов'язкових платежів) звільняється від відповідальності за несвоєчасне або неповне зарахування таких платежів до бюджетів та державних цільових фондів, включаючи нараховану пеню або штрафні санкції.

Днем подання до установ банків платіжного доручення за всіма видами податкових платежів вважається день його реєстрації у цих установах (підпункт 16.5.2 пункту 16.5 цієї статті).

Таким чином, відповідно до вищезазначених норм права, з моменту отриманням позивачем платіжних доручень №13388 від 19.06.2014 року, №13193 від 17.06.2014 року, з відмітками банку про одержання на виконання, ініціювання переказу вважається остаточно завершеним і за його подальший переказ відповідальність несе банк.

Згідно з п. 129.6 ст. 129 Податкового кодексу України за порушення строку зарахування податків до бюджетів або державних цільових фондів, установлених Законом України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", з вини банку такий банк сплачує пеню за кожний день прострочення, включаючи день сплати, та штрафні санкції у розмірах, встановлених цим Кодексом, а також несе іншу відповідальність, встановлену цим Кодексом, за порушення порядку своєчасного та повного внесення податків, зборів, платежів до бюджету або державного цільового фонду.

При цьому платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасне або перерахування не в повному обсязі таких податків, зборів та інших платежів до бюджетів та державних цільових фондів, включаючи нараховану пеню або штрафні санкції, оскільки кошти не зараховані до державного бюджету з вини банківської установи, в якій обслуговувався платник.

Згідно ст. 19 Конституції України - органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи вищевикладене, з урахуванням наданих доказів та встановлених судом фактів, аналізу нормативно-правових актів, що регулюють спірні правовідносини, суд приходить до висновку, щодо обґрунтованості позовних вимог Публічного акціонерного товариства "Одесагаз", тому вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2,7,8,9,11,70, 71, 86,128,159-164 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Задовольнити адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Одесагаз" до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання неправомірними дії, скасування податкової вимоги №Ю-606-25 від 08.08.2017 року.

Визнати неправомірними дії ГУ ДФС в Одеській області щодо винесення податкової вимоги №Ю-606-25 від 08.08.2017 року про сплату податкового боргу у розмірі 708 989, 15 грн. зі сплати єдиного внеску, штрафів, пені.

Скасувати податкову вимогу №Ю-606-25 від 08.08.2017 року про сплату податкового боргу у розмірі 708 989, 15 грн. із сплати єдиного внеску, штрафів, пені.

Стягнути з Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області (код ЄДРПОУ 39398646) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Публічного акціонерного товариства "Одесагаз" (код ЄДРПОУ 03351208) судові витрати у сумі 12 234 (дванадцять тисяч двісті тридцять чотири) гривень 84 (вісімдесят чотири) копійки.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О.Г. Гусев