
Дата документу 01.12.2017
ЄУ № 420/1721/17
Провадження №2/420/650/17
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2017 року Новопсковський районний суд Луганської області
у складі: головуючого судді Проньки В.В.,
за участю секретаря Сіренко А.В.,
представника позивача ОСОБА_1, відповідача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Новопсков цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів житлової субсидії,
встановив:
Позивач звернувся до Новопсковського районного суду Луганської області з позовом до відповідача, в якому просить стягнути з ОСОБА_2 на користь управління соціального захисту населення Новопсковської РДА надміру отриманні кошти у вигляді переплаченої суми субсидії в розмірі 2716 грн. 05 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що згідно заяви про призначення житлової субсидії від 31.10.2016 управлінням соціального захисту населення Новопсковської РДА прийнято рішення про призначення ОСОБА_2 субсидії з жовтня 2016 по квітень 2017 року. Після проведеної перевірки цільового використання бюджетних асигнувань виявилося, що відповідач не повідомила управління про зміну зареєстрованих у житловому будинку осіб. Так, при заповненні заяви про призначення житлової субсидії, ОСОБА_2 зазначила про склад сім’ї у кількості трьох осіб, оскільки за місцем її проживання були зареєстровані ОСОБА_3, ОСОБА_4, які в січні 2017 року були зняті з місця реєстрації. Перед заповненням декларації ОСОБА_2 була попереджена про наслідки надання невірної або неповної інформації в декларації, що підтверджується її підписом. Управління провело перерахунок за період з 01.02.2017 по 30.04.2017, внаслідок якого була виявлена переплата в сумі 2716,05 грн. Відповідач була повідомлена про обов’язок повернення переплаченої суми, але добровільно зазначені кошти не повернула, тому позивач змушений звернутися до суду з даним позовом.
Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні підтримала позовну заяву та просила її задовольнити в повному обсязі, з підстав, викладених в позовній заяві.
Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог та пояснила, що їй не було відомо про те, що в січні 2017 року ОСОБА_3, ОСОБА_4 знялась з реєстрації за її місцем проживання, за адресою: вул. Ювілейна, 14, смт. Новопсков Новопсковського району Луганської області. Про зазначені обставини їй стало відомо лише в березні 2017 року.
Дослідивши наявні у справі письмові докази, вислухавши пояснення представника позивача, відповідача, суд вважає, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.
Відповідно до п. 14 «Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 № 848 з внесеними змінами та доповненнями (далі Положення) громадянин, якому призначено субсидію, зобов’язаний протягом місяця поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (орендар - про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, підприємств - виробників/виконавців житлово-комунальних послуг, закінчення строку реєстрації місця перебування, купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, шляхом подання відповідних документів. У разі зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб подаються також нові заява і декларація.
Перерахунок субсидії в межах установленого строку її призначення без звернення громадян здійснюється у разі: отримання за запитом уточненої інформації про склад зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами, доходи осіб, зазначених у пункті 7 цього Положення (крім субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива).
Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 31.10.2016 звернулася до управління соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області із заявою про призначення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово –комунальних послуг, на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
У зазначеній заяві вказано, що зареєстроване (для орендарів - фактичне) місце проживання ОСОБА_2 знаходиться за адресою: вул. Ювілейна, 14, смт.Новопсков Луганської області.
Як вбачається з декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 31.10.2016, ОСОБА_2, у зазначеному вище будинку проживає разом з ОСОБА_3, ОСОБА_4.
Судом встановлено, що рішеннями про призначення субсидії УСЗН Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області від 10.11.2016 та 18.01.2017 уповноваженому власнику будинку за адресою: вул. Ювілейна, 14, смт. Новопсков Луганської області, ОСОБА_2 призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово –комунальних послуг на 7 місяців з жовтня 2016 року по квітень 2017 року включно щомісячно.
Відповідач була повідомлена, що у разі подання нею у неповному обсязі або недостовірних відомостей про осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому будинку, їх доходи і витрати, їй може бути відмовлено у призначення житлової субсидії або припинено її надання. У такому разі вона зобов’язався повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії у подвійному розмірі, що підтверджується її підписом в декларації.
Відповідно до п. 20 Постанови КМУ України від 21 жовтня 1995 року N 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається за вимогою органу, що призначив субсидію, або безпосередньо отримувачем, або шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії на підприємствах - виробниках/виконавцях житлово-комунальних послуг. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру виплачену суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.
Управлінням соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області було проведено перевірку правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги, за результатами проведення якої встановлено, що ОСОБА_2 не повідомила про зміни в складі зареєстрованих осіб, що проживають в її будинку, внаслідок чого виникла переплата в сумі 2716,05 грн. протягом періоду з 02.2017 по 04.2017, що підтверджується актом перевірки № 33 від 07.07.2017.
Згідно довідки № 3839 від 06.07.2017, виданої Виконавчим комітетом Новопсковської селищної ради Новопсковського району Луганської області, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4, зняті з реєстрації місця проживання з 25.01.2017.
На підставі зазначеної перевірки позивачем видано розпорядження №33 від 07.07.2017 (особова справа №11464), проведено перерахунок розміру субсидії за період з 01.02.2017 по 30.04.2017 та листом №16-7/6-3222 від 21.07.2017 повідомлено відповідача про те, що вона зобов’язана повернути переплачену суму субсидії у розмірі 2716,05 грн., у разі відмови повернення коштів, вони будуть стягнуті у судовому порядку.
В добровільному порядку суму субсидії ОСОБА_2 не сплатила.
Відповідно до п. 1 абзац 1 «Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями», затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України № 39/283/90/5 від 29.12.1997, повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадках: - виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями про доходи та майновий стан усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, приховання заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів.
Згідно із п. 6 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого Постановою КМУ від 21.10.1995 №848 (далі - Положення), субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб.
Пунктом 7 цього Положення встановлено, що субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу.
В пункті 12 Положення зазначено, що субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається виходячи із середньомісячного сукупного доходу осіб, зазначених у пункті 7 цього Положення, за два квартали, що передують місяцю, що передує місяцю, з якого призначається субсидія, а субсидія на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива - виходячи з розміру доходу за попередній календарний рік
Згідно із п.13 Положення для призначення субсидії громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру. Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 15 календарних днів від ДФС, Державтоінспекції, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, суб'єктів господарювання, які здійснюють технічну інвентаризацію об'єктів нерухомого майна, вищих навчальних закладів, фондів соціального страхування інформацію, необхідну для призначення субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням субсидій.
Відповідно до п.20 Положення, надання раніше призначеної субсидії припиняється, в тому числі, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення. Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.
Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку повернення коштів надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29.12.1997 №39/283/90/5, повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадках, зокрема, виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями про доходи та майновий стан усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, приховання заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів. В разі виявлення при перевірках подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, органи соціального захисту населення вживають таких заходів: припиняють надання субсидії; повідомляють рекомендованим листом отримувачів житлової субсидії про припинення надання житлової субсидії, необхідність і терміни повернення надміру виплачених коштів; подають позовні заяви до суду про стягнення надміру виплачених коштів (при неповерненні їх добровільно у встановлені терміни); повідомляють надавачів послуг про припинення надання субсидії. Терміни повернення надміру виплачених коштів встановлюються органом соціального захисту населення в кожному конкретному випадку з урахуванням матеріального стану отримувача субсидії, але не менше місяця з дня отримання повідомлення.
Відповідно до ч. 1 ст.1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Відповідно до ч. 2 даної статті положення глави 83 ЦК України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Згідно із ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно із ст.10, 60 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір.
Під час розгляду справи відповідач ОСОБА_2 не надала суду доказів, які б підтверджували те, що їй невідомо було про зміну в складі зареєстрованих осіб за місцем її проживання, за адресою: вул. Ювілейна, 14, смт. Новопсков Новопсковського району Луганської області.
Отже, встановлено, що відповідач не повідомила позивачу відомості про зміни в складі зареєстрованих осіб, що проживають в її будинку, а саме що ОСОБА_3 та ОСОБА_4 зняті з місця проживання за зареєстрованим місцем проживання відповідача, а саме: вул. Ювілейна, 14, смт. Новопсков з 25.01.2017, що є підставою відповідальності та повернення надміру виплаченої субсидії.
За змістом ст. 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
З огляду на вимоги законодавства, що регулюють спірні правовідносини у даному випадку суд вважає, що позивачем доведено завдання відповідачем майнової шкоди, а відповідачем допущено порушення, які послугували підставою для відшкодування шкоди.
Проаналізувавши вищевикладені вимоги діючого законодавства, повно, всебічно та об'єктивно оцінивши обставини справи та надані на їх підтвердження докази в їх сукупності, взаємозв'язку, достатності, належності та допустимості, суд вважає встановленим та доведеним, що внаслідок того, що ОСОБА_2 надала недостовірну інформацію щодо зареєстрованих осіб в житловому приміщенні їй надмірно перераховано бюджетні кошти в загальній сумі 2716 грн. 05 коп., чим державі була спричинена майнова шкода на вказану суму, яка підлягає відшкодуванню в повному обсязі.
Відповідно до ч. 3 ст. 88 ЦПК України якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави, тому суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь держави судовий збір у розмірі 640 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 88, 212-215, 223, 292 ЦПК України, суд
вирішив:
Позов Управління соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів житлової субсидії задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_5, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, на користь Управління соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації на розрахунковий рахунок: 35214001017412, МФО 804013, код ЄДРПОУ 03196995, надміру отримані кошти у виді житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг в сумі 2716 (дві тисячі сімсот шістнадцять) грн 05 коп.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_5, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, на користь держави судовий збір в сумі 640 (шістсот сорок) грн 00 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку, встановленого для подачі апеляційної скарги, якщо така не була подана.
Апеляційну скаргу на рішення може бути подано апеляційному суду Луганської області через Новопсковський районний суд Луганської області протягом десяти днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Вступна та резолютивна частини рішення прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 29 листопада 2017 року.
Повний текст рішення складено 01 грудня 2017 року.
Суддя: В.В. Пронька