Постанова № 70633144, 01.12.2017, Татарбунарський районний суд Одеської області

Дата ухвалення
01.12.2017
Номер справи
515/1691/17
Номер документу
70633144
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа №515/1691/17

Провадження №3/515/2414/17

Татарбунарський районний суд Одеської області

ПОСТАНОВА

Іменем України

01 грудня 2017 р. Татарбунарський районний суд Одеської області у складі: головуючого-судді Семенюк Л.А., за участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, розглянувши матеріали, які надійшли від Управління Служби безпеки України в Одеській області, про притягнення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_2, не одруженого, працюючого слідчим СВ ОСОБА_2 Арцизького ВП УНП в Одеській області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3,

до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого п.6 ч.1 ст.212-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1, працюючи слідчим СВ Татарбунарського відділення поліції Арцизького відділу поліції Головного управління Національної поліції (далі ОСОБА_2 АВП ГУНП) в Одеській області, в порушення вимог ст.ст. 27, 28 Закону України "Про державну таємницю" та п.п.98, 116, 361 Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2013 року № 939 (далі Порядок 939), надав спеціалісту з режиму секретності ОСОБА_2 АВП ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 (яка не мала права доступу до цих секретних матеріалів) документи, які мають гриф секретності "Таємно", а саме справу №6т від 21.07.2017 року, справу №7т від 28.08.2017 року документи №40/2/2-525т від 28.08.2017 року, №40/2/2-526т від 28.08.2017 року для здійснення реєстрації з особистим нанесенням на них печатки та реєстраційних номерів. Зазначені порушення режиму секретності при зберіганні секретних документів в робочій спецвалізі та ведення секретного діловодства були виявлені 03.10.2017 року під час проведення, на підставі ст.20 Закону України "Про державну таємницю", спеціальної експертизи наявності умов, необхідних для провадження діяльності, повязаної з державною таємницею в ОСОБА_2 АВП ГУНП в Одеській області спеціальною експертною комісією Управління СБ України в Одеській області та зафіксовану у Акті спеціальної експертизи наявності умов, необхідних для провадження діяльності, повязаної з державною таємницею.

Крім того, під час проведення вказаної експертизи комісією Управління було виявлено, що у порушення вимог п.п.116, 262 Порядку - 939 у спецвалізі ОСОБА_1 №12дск знаходились секретні документи з грифом "Таємно" - 6 матеріальних носіїв секретної інформації (далі МНСІ) (№40/2/2-514т від 21.08.2017 року, №40/2/2-513т від 21.08.2017 року, №186т від 04.09.2017 року, №165т від 04.09.2017 року, №40/2/2-459т від 21.07.2017 року, №145т від 27.07.2017 року), які були отримані ним в режимно-секретному органі (далі - РСО) ОСОБА_2 відділення поліції без розпису за їх отримання в облікових формах та які взагалі не були внесені ОСОБА_1 до внутрішнього опису №13дск, відповідно до додатку 18 Порядку-939.

Таким чином ОСОБА_1 не вжив передбачених чинним законодавством України заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці в ОСОБА_2 відділенні поліції, створив передумови (загрози) до витоку секретної інформації, чим вчинив правопорушення, передбачене п.6 ч.1 ст.212-2 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнав та пояснив, що дійсно працює слідчим Татарбунарського ВП АВП ГУНП В Одеській області з 20.10.2016 року. У користуванні має спецвалізу №12дск, яка опечатується печаткою №105 ОСОБА_2 Зазначив також, що на момент проведення спеціальної експертизи комісією Управління СБ України в Одеській області до внутрішнього опису №13оск, який зберігається у вказаній вище валізі, не були внесені матеріальні носії секретної інформації з грифом секретності "Таємно", а саме №40/2/2-514т від 21.08.2017 року, №40/2/2-513т від 21.08.2017 року, №186т від 04.09.2017 року, №165т від 04.09.2017 року, №40/2/2-459т від 21.07.2017 року, №145т від 27.07.2017 року, які були отримані ним в РСО ОСОБА_2 без розпису за їх отримання у відповідних облікових формах. Погодився також з тим, що допущені ним порушення режиму секретності, а саме невнесення документів до внутрішнього опису та відсутність розпису за їх отримання у режимно-секретному органі створює передумову до виходу їх з-під контролю, а саме витоку секретної інформації. Щодо першого епізоду правопорушення, також не заперечував.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні зазначеного правопорушення, крім її визнання, також підтверджується:

- протоколом про адміністративне правопорушення №60 від 17.10.2017 року, з якого слідує, що ОСОБА_1, працюючи слідчим СВ ОСОБА_2 АВП ГУНП в Одеській області надав спеціалісту з режиму секретності ОСОБА_2 ОСОБА_3 (яка не мала права доступу до цих секретних матеріалів) документи, які мають гриф секретності "Таємно" (справу №6т від 21.07.2017 року, справу №7т від 28.08.2017 року документи №40/2/2-525т від 28.08.2017 року, №40/2/2-526т від 28.08.2017 року) для здійснення реєстрації з особистим нанесенням на них печатки та реєстраційних номерів. Крім того, у спец валізі ОСОБА_1 №12дск знаходились секретні документи з грифом "Таємно" (№40/2/2-514т від 21.08.2017 року, №40/2/2-513т від 21.08.2017 року, №186т від 04.09.2017 року, №165т від 04.09.2017 року, №40/2/2-459т від 21.07.2017 року, №145т від 27.07.2017 року), які були отримані ним в режимно-секретному органі (РСО) ОСОБА_2 без розпису за їх отримання в облікових формах та які взагалі не були внесені ОСОБА_1 до внутрішнього опису №13дск відповідно до додатку 18 Порядку №939. Своїми діями ОСОБА_1 створив передумови (загрози) до витоку секретної інформації (а.с.1-5);

- письмовими поясненнями ОСОБА_1 з викладенням обставин вчинення адміністративного правопорушення та визнанням вини (а.с.6-7);

- актом спеціальної експертизи наявності умов, необхідних для провадження діяльності, повязаної з державною таємницею, в ОСОБА_2 відділенні поліції Арцизького відділу поліції Головного Управління Національної поліції в Одеській області від 10.10.2017 року, в якому викладено, зокрема, порушення ОСОБА_1 режиму секретності при зберіганні секретних документів в робочій спец валізі та веденні ним секретного діловодства, чим створено передумови (загрози) до витоку секретної інформації, а також порушення порядку надання ним доступу до матеріальних носіїв секретної інформації працівнику ОСОБА_2 ОСОБА_3, робота з якими не повязана із її службовою діяльністю, що також створило передумови (загрози) для витоку секретної інформації. Крім того, виявлено факт зберігання ОСОБА_1 матеріальних носіїв секретної інформації (МНСІ) без розпису за їх отримання, що створює передумови до безконтрольного поводження із вказаними МНСІ, їх втрати та розголошення відомостей, які в них містяться (а.с.8-18);

- витягом з наказу начальника ГУНП в Одеській області №1070 о/с від 20.10.2016 року про призначення лейтенанта поліції ОСОБА_1 слідчим слідчого відділу ОСОБА_2 АВП ГУНП в Одеській області, з установленням посадового окладу, закріпленням спеціального жетону з індивідуальним номером (0041927) (а.с.19);

- витягом з функціональних обовязків слідчого СВ ОСОБА_2 АВП ГУНП в Одеській області лейтенанта поліції ОСОБА_1, з якого слідує, що відповідно до своїх функціональних обовязків слідчого, слідчого відділення він доручає або проводить особисто негласні слідчі (розшукові) дії, а також використовує відомості та інформацію, ступінь секретності якої "Цілком таємно", "Таємно" (а.с.20);

- витягом з облікової картки громадянина про надання допуску та доступу до державної таємниці, з якого вбачається, що ОСОБА_1 надано доступ до державної таємниці з грифом секретності - «таємно», «цілком таємно» наказом №48дск від 24.04.2017 року начальником ОСОБА_2 АВП ГУНП в Одеській області на підставі розпорядження УСБУ в Одеській області №29-д від 07.03.2017 року, про що зроблено відповідний запис в обліковій картці №32дск, зареєстрованій в ОСОБА_2 АВП ГУНП в Одеській області в журналі реєстрації облікових карток громадян про надання допуску до державної таємниці інв. №33дск (а.с.21);

- копією зобовязання громадянина України ОСОБА_1 у звязку з допуском до державної таємниці, підписаного ним 16.01.2017 року (а.с.22);

- витягом з "Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 року №939 (а.с.23-26);

Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, перевіривши матеріали справи про адміністративне правопорушення та дослідивши наявні в ній докази, суд дійшов таких висновків.

Відносини у сфері охорони державної таємниці регулюються Конституцією України, Законом України "Про державну таємницю", Законом України "Про інформацію", Законом України "Про доступ до публічної інформації", міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною ОСОБА_4 України, та іншими нормативно-правовими актами.

Згідно ст.1 Закону України (далі ЗУ, Закон) "Про державну таємницю" державна таємниця (також - секретна інформація) - вид таємної інформації, що охоплює відомості у сфері оборони, економіки, науки і техніки, зовнішніх відносин, державної безпеки та охорони правопорядку, розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці України та які визнані у порядку, встановленому цим Законом, державною таємницею і підлягають охороні державою.

За змістом ч.1 ст. 3 ЗУ "Про державну таємницю" дія цього Закону поширюється на органи законодавчої, виконавчої та судової влади, органи прокуратури України, інші державні органи, ОСОБА_4 Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації усіх форм власності, об'єднання громадян (далі - державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації), що провадять діяльність, пов'язану з державною таємницею, громадян

України, іноземців та осіб без громадянства, яким у встановленому порядку наданий доступ до державної таємниці.

Статтею 27 ЗУ "Про державну таємницю" визначено, що доступ до державної таємниці надається дієздатним громадянам України, яким надано допуск до державної таємниці та які потребують його за умовами своєї службової, виробничої, наукової чи науково-дослідної діяльності або навчання. Рішення про надання доступу до конкретної секретної інформації (категорії секретної інформації) та її матеріальних носіїв приймають керівники державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, у яких виконуються роботи, пов'язані з державною таємницею, або зберігаються матеріальні носії секретної інформації.

Згідно ст.28 ЗУ "Про державну таємницю" громадянин, якому надано допуск до державної таємниці, зобов'язаний: не допускати розголошення будь-яким способом державної таємниці, яка йому довірена або стала відомою у зв'язку з виконанням службових обов'язків; не брати участі в діяльності політичних партій та громадських організацій, діяльність яких заборонена в порядку, встановленому законом; виконувати вимоги режиму секретності; повідомляти посадових осіб, які надали йому доступ до державної таємниці, та відповідні режимно-секретні органи про виникнення обставин, передбачених статтею 23 цього Закону, або інших обставин, що перешкоджають збереженню довіреної йому державної таємниці, а також повідомляти у письмовій формі про свій виїзд з України; додержуватися інших вимог законодавства про державну таємницю.

Відповідно до п.116 Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 року №939, громадянин, якому надано допуск і доступ до державної таємниці, зобовязаний не допускати витоку секретної інформації, яка йому довірена або стала відомою у звязку з виконанням службових обовязків; виконувати вимоги режиму секретності; знати ступінь секретності робіт, що проводяться, правильно визначати гриф секретності документів та інших матеріальних носіїв інформації, дотримуватися правил користування ними, порядку їх обліку та зберігання; долучати своєчасно до справ секретні документи з відповідними позначками про їх виконання (номер справи, до якої слід долучити документ, що зроблено на виконання секретного документа, дата, підпис); вносити своєчасно до внутрішнього опису секретних документів, що перебувають у виконавця, який ведеться за формою згідно з додатком 18, всі отримані для виконання чи використання секретні документи; користуватися секретними документами та виробами так, щоб виключити можливість ознайомлення з ними інших осіб, у тому числі допущених до подібних робіт, документів та виробів, якщо на даний час вони не мають прямого стосунку до роботи з ними; додержуватися інших вимог законодавства про державну таємницю.

У відповідності до вимог п. 262 Порядку 939 секретні документи та інші матеріальні носії секретної інформації, що зберігаються у робочих папках, своєчасно включаються до внутрішніх описів за формою згідно з додатком 18, які постійно зберігаються у таких робочих папках.

Відповідно до п.98 Порядку 939 за поіменними списками здійснюється доступ до участі у нарадах, наукових конференціях, семінарах тощо, у роботі яких використовуватиметься секретна інформація. Зазначені списки складають також на право доступу до секретних справ, доступу до секретних нормативно-правових документів та інших матеріальних носіїв секретної інформації інвентарного обліку.

Відповідно до п.362 Порядку 939 на окремому аркуші, що зберігається у відповідному томі справи, зазначається список працівників підприємства, установи, організації, яким надано доступ до зазначеного тому справи. Такий список (зміни до нього) складається та підписується начальником РСО або його заступником на підставі письмових пропозицій посадових осіб підприємства, установи, організації, уповноважених надавати доступ до справи та зазначених у номенклатурі.

За змістом п.361 Порядку 939 одночасно із заведенням тому справи складається карта за формою згідно з додатком 35, яка зберігається в конверті, прикріпленому до внутрішнього боку обкладинки тому справи, і в разі передачі до секретного архівного підрозділу тому справи передається разом з ним. Якщо карту повністю заповнено, для продовження записів складається нова карта, яка долучається до заповненої та зберігається разом з нею. Записи про кількість заповнених карток вносяться д внутрішнього опису тому справи. Для справ відокремленого користування (оперативних, оперативно-розшукових, контр розвідувальних, особових, архівних тощо) ведеться аркуш ознайомлення із справою. Він повинен містити: прізвище, ініціали, найменування посади особи та дату її ознайомлення із справою, відомості про матеріали (сторінки) справи, до яких надавався доступ, а також підпис зазначеної особи про ознайомлення.

Відповідно до ст.39 ЗУ "Про державну таємницю" посадові особи та громадяни, винні у порушенні встановленого законодавством режиму секретності та невжитті заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці, несуть дисциплінарну, адміністративну та кримінальну відповідальність згідно із законом.

Як вбачається з відповіді ОСОБА_2 Арцизького ВП ГУНП в Одеській області №40/2/-74дск від 28.11.2-17 року, наданої на запит суду, наказом начальника ОСОБА_2 від 13.12.2016 року №1о/с дск спеціалісту з режиму секретності ОСОБА_2 АВП ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 надано доступ до інформації із ступенем секретності "Цілком таємно" та "Таємно".

Однак, зі змісту Акту спеціальної експертизи наявності умов, необхідних для провадження діяльності, повязаної з державною таємницею, в ОСОБА_2 відділенні поліції Арцизького відділу поліції Головного Управління Національної поліції в Одеській області від 10.10.2017 року, складеного за результатами проведення спеціальної експертизи, вбачається, що доступу до документів, які мають гриф секретності "Таємно", а саме справи №6т від 21.07.2017 року, справи №7т від 28.08.2017 року документів №40/2/2-525т від 28.08.2017 року, №40/2/2-526т від 28.08.2017 року, спеціаліст з режиму секретності ОСОБА_3 не мала. Відтак, суд дійшов висновку про те, що надавши їй вищевказані документи для здійснення їх реєстрації з особистим нанесенням на них печатки та реєстраційних номерів, слідчий Шульга В.В. створив передумови (загрози) для витоку секретної інформації.

Крім того, зберігання слідчим Шульгою В.В. в спецвалізі №12дск секретних документів з грифом "Таємно" 6 МНСІ , а саме №40/2/2-514т від 21.08.2017 року, №40/2/2-513т від 21.08.2017 року, №186т від 04.09.2017 року, №165т від 04.09.2017 року, №40/2/2-459т від 21.07.2017 року, №145т від 27.07.2017 року, які були отримані ним в РСО ОСОБА_2 без розпису за їх отримання в облікових формах та невнесення їх до внутрішнього опису №13дск відповідно до додатку 18 Порядку-939, створює передумови до безконтрольного поводження із вказаними МНСІ, їх втрати та розголошення відомостей, які в них містяться.

Зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого п.6 ч.1 ст.212-2 КУпАП, а саме порушення законодавства про державну таємницю, тобто порушення встановленого законодавством порядку надання доступу до державної таємниці та невжиття заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці.

За таких обставин суд вважає, що провина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого п.6 ч.1 ст.212-2 КУпАП доведена повністю.

Обставиною, що пом'якшує відповідальність за адміністративне правопорушення, слід визнати щире розкаяння правопорушника.

Обставин, що обтяжують відповідальність правопорушника, при розгляді справи не встановлено.

З урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи порушника, ступеню його вини, вчинення правопорушення вперше, відсутності обставин, що обтяжують відповідальність та наявності обставини, що її пом'якшує, вважаю необхідним та достатнім накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу у мінімальному розмірі, передбаченому санкцією п.6 ч.1 ст.212-2 КУпАП.

Згідно зі ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Відповідно до ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з правопорушника стягується ставка судового збору 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

У цьому звязку, з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір на користь держави в розмірі 320грн. 00коп.

Керуючись ст.ст. 27, 32-35, 40-1, п.6 ч.1 ст.212-2, 283-285, 294 КУпАП, -

П О С Т А Н О В И В :

Притягнути ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), до адміністративної відповідальності за п.6 ч.1 ст.212-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього стягнення у вигляді адміністративного штрафу у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 170 (сто сімдесят) гривень, який підлягає сплаті на користь держави.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), судовий збір на користь держави в розмірі 320 (трьохсот двадцяти) гривень (стягувач: Державна судова адміністрація України, код ЄДРПОУ - 26255795, вул. Липська, 18/5, м.Київ, 01601; реквізит рахунка для зарахування надходжень: отримувач - ГУК в м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ - 37993783, банк отримувача - Головне управління Державної казначейської служби України в м.Києві, код банку отримувача - 820019, рахунок отримувача - 31215256700001, код класифікації доходів бюджету - 22030106).

Постанова про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу підлягає примусовому виконанню після закінчення строку, встановленого ч.1 ст.307 КпАП України (штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через пятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладання штрафу). Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 ст. 307 КУпАП - стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.

Постанова судді може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до апеляційного суду Одеської області через Татарбунарський районний суд Одеської області.

Строк предявлення постанови до виконання 3 місяці.

Суддя Семенюк