
Справа №295/11369/17
Категорія 11
2-азз/295/1/17
УХВАЛА
Іменем України
17.11.2017 року м. Житомир
Слідчий суддя Богунського районного суду м. Житомира Перекупка І.Г., при секретарі Сидорець К.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Богунського районного суду м. Житомир клопотання ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «ЮПІДЖІ» про скасування заходів забезпечення адміністративного позову, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_2 в особі представника ОСОБА_3 звернувся до Богунського районного суду м. Житомира з позовом до Департаменту містобудування та земельних відносин Житомирської міської ради та Житомирської міської ради за участю третіх осіб на стороні відповідача ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю ЮПІДЖІ" про визнання незаконним та скасування рішення Житомирської міської ради № 48 від 28.12.2015 р. щодо затвердження детального плану території розміщення обєктів громадського призначення та обєктів обслуговування транспорту по вулиці Ватутіна, 29 в м. Житомирі, визнання незаконним та скасування рішення Житомирської міської ради №175 від 16.03.2016 р. про затвердження проекту землеустрою земельної ділянки за адресою м. Житомир, вул. Ватутіна. 29 щодо відведення земельної ділянки для реалізації на торгах та визнання незаконним та скасування наказу №52/17 від 08.08.2017 року Департаменту містобудування та земельних відносин Житомирської міської ради яким затверджено ТО В ЮПІДЖІ містобудівні умови та обмеження для проектування обєкту будівництва.
23.10.2017 р. Богунським районним судом м. Житомира було відкрито провадження в адміністративній справі №295/11369/17.
Одночасно з винесеною ухвалою про відкриття провадження у справі було винесено ухвалу якою задовольнив заяву позивача про забезпечення позову, наклавши заборону на проведення будь-яких підготовчих та будівельних робіт на земельній ділянці за адресою: м. Житомир, проспект Незалежності, 29 та проектувальних робіт щодо розміщення ЛЗС на земельній ділянці за адресою: м. Житомир, проспект Незалежності, 29.
Вищезазначена ухвала була винесена за відсутності представника відповідача та третьої особи ТОВ ЮПІДЖІ/
01.11.2017 р. до Богунського районного суду м. Житомира звернулися представники ТОВ ЮПІДЖГ" з заявою про скасування ухвали про забезпечення позову на проведення будь-яких підготовчих та будівельних робіт на земельній ділянці за адресою: м. Житомир, проспект Незалежності, 29 та проектувальних робіт щодо розміщення ЛЗС на земельній ділянці за адресою: м. Житомир, проспект Незалежності, 29.
Cудом встановлено.
ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Житомирської міської ради, Департаменту містобудування та земельних відносин Житомирської міської ради в якому просить суд визнати незаконними дії посадових осіб виконавчого комітету Житомирської міської ради щодо внесення та затвердження змін до детального плану забудови території, щодо затвердження містобудівних умов ТОВ «ЮПІДЖІ» м. Коростень, вул. Толстого, 5, щодо будівництва автозаправної станції на земельній ділянці за адресою: м. Житомир, проспект Незалежності, 29 та визнати незаконними та скасувати зміни до детального плану забудови територій, містобудівні умови, затвердженні виконавчим комітетом Житомирської міської ради ТОВ «ЮПІДЖІ» м. Коростень, вул. Толстого, 5, щодо будівництва автозаправної станції на земельній ділянці за адресою: м. Житомир, проспект Незалежності, 29.
Позов обґрунтовано тим, що згідно договору купівлі-продажу від 06.06.2017 р. укладеного між Житомирською міською радою та ТОВ «ЮПІДЖІ», останнє отримало у приватну власність земельну ділянку розміром 1,1 га за адресою: м. Житомир, проспект Незалежності, 29. Вказана ділянка належить до земель житлової та громадської забудови і була продана та прилюдних торгах за рішенням 16 сесії сьомого скликання Житомирської міської ради № 475 від 21.12.2016 р. для цільового використання: будівництво інших будівель громадської забудови.
Після оформлення права власності на земельну ділянку ТОВ «ЮПІДЖІ» звернулось до Житомирської міської ради про надання їм дозволу на будівництво на цій земельній ділянці автозаправної станції з розміщенням газозаправного комплексу та Житомирська міська рада всупереч рішенню 16 сесії сьомого скликання Житомирської міської ради № 475 від 21.12.2016 року та чинному законодавству затвердила ТОВ «ЮПІДЖІ» містобудівні умови і підприємство розпочало підготовчі роботи на земельній ділянці, чим спричинило соціальний вибух у житловому районі «Гормолзавод» Богунського району м. Житомира.
Позивач зазначив, що будівництво у вказаному районі заборонено, оскільки будівництво автозаправної станції можливо на земельних ділянках, які відносяться до земель автомобільного транспорту, а земельна ділянка за адресою: м. Житомир, проспект Незалежності, 29 належить до земель житлової та громадської забудови. Також, на проспекті Незалежності, який має довжину 3,7 кілометри вже розміщені шість автозаправних комплексів та відстань між автозаправками менша кілометра, що є порушенням, оскільки згідно ДБН 360-92 найменша відстань має бути 15 кілометрів, у звязку з чим виникла необхідність у зверненні до суду з даним позовом.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Зі змісту частини другої ст. 144 Конституції України та ч. 10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування» вбачається, що рішення органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з мотиві в невідповідності Конституції або законам України, визнаються незаконними з ініціативи заінтересованих осіб судом загальної юрисдикції, тобто в судовому порядку. Однак, це не позбавляє орган місцевого самоврядування права за власною ініціативою або ініціативою інших заінтересованих осіб змінити чи скасувати прийнятий ним нормативний акт (у тому числі і з мотивів невідповідності Конституції чи законам України). Дані норми прямо передбачають порядок скасування та змінення органом місцевого самоврядування виключно нормативних актів. Відповідно до п.1 ч.2 ст.17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень, щодо оскарження його рішень (нормативно-правих актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. Відповідно до п.1 ч.2 ст.162 КАС України, у разі визнання акта незаконним суд повинен скасувати його, якщо він є актом індивідуальної дії, або визнати нечинним, якщо він є нормативно-правовим актом.
Відповідно до п. 42 частини 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад належать затвердження в установленому порядку місцевих містобудівних програм, генеральних планів забудови відповідних населених пунктів, іншої містобудівної документації.
З матеріалів клопотання вбачається, що рішенням шістнадцятої сесії сьомого скликання Житомирської міської ради № 475 від 21.12.2016 р. вирішено погодити звіти про експертну грошову оцінку земельних ділянок, зокрема, ділянка 1.1 цільове призначення земельної ділянки: для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови загальною площею 1,1 га, місце розташування: м. Житомир, проспект Незалежності, 29. Категорія земель землі житлової та громадської забудови.
06.06.2017 р. між Територіальною громадою м. Житомира в особі Житомирської міської ради та ТОВ «ЮПІДЖІ» укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення на земельних торгах у формі аукціону, який посвідчений приватним нотаріусом Житомирського міського нотаріального округу ОСОБА_6 та зареєстрований в реєстрі за № 654. Відповідно до вказаного договору ТОВ «ЮПІДЖІ» отримало у приватну власність земельну ділянку розміром 1,1 га за адресою: м. Житомир, проспект Незалежності, 29.
Вказаний договір був укладений на підставі проведення земельних торгів у формі аукціону від 06.06.2017 р.
Перелік земельних ділянок призначених для продажу не земельних торгах у формі аукціону було опубліковано на офіційному сайті Житомирської міської ради 03.10.2016 р. Також, на сайті Житомирської міської ради 09.11.2016 р. опубліковано рішення Житомирської міської ради «Про проведення земельних торгів у формі аукціону», зокрема, щодо земельної ділянки за адресою: м. Житомир, проспект Незалежності, 29.
Враховуючи, що рішення міської ради були розміщенні на офіційному сайті та є доступними для перегляду, суд вважає що міською радою дотримані вимоги інформування населення щодо намірів продажу земельної ділянки.
Вказані рішення Житомирської міської ради, а також земельні торги у формі аукціону не було оспорено в судовому порядку та на час прийняття рішення вони чинними.
Відповідно до ч. 2 ст. 136 ЗК України добір земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об'єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної чи комунальної власності, які або права на які виставляються на земельні торги, здійснюється з урахуванням затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, а також маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості, звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови.
Судом зясовано, що в Детальному плані території від 2014 р., який був в складі технічної документації при продажі земельної ділянки ніде не зазначено про будівництво автозаправної станції, однак вказане твердження не відповідає дійсності. Так, в детальному плані території в районі вул. Ватутіна, 29 в м. Житомирі від 2014 р. вказано, що проектними рішеннями передбачено розташування на ділянці: магазину, кафе, адміністративно-побутового корпусу, мийної машин на 4 пости, СТО на 8-м постів, шиномантажу на 3 пости, автостоянки магазину та кафе на 36 легкових авто, автостоянка мийної, СТО та шиномантажу на 19 легкових авто. Також, зазначено, що при наявності інвесторів, що матимуть наміри розміщення вздовж магістралі автозаправний комплекс здійснити розміщення у відповідності до вимог розділу 7ДБН 360-92** «Планування і забудова міських і сільських поселень».
Вказаний детальний план виконаний архітектором, який на час його виконання мав відповідні повноваження, що підтверджується кваліфікаційним сертифікатом архітектора виданим 01.06.2011 р., тому твердження представника позивача, що даний архітектор не мав сертифіката не знайшли свого підтвердження матеріалами справи.
Рішенням третьої сесії сьомого скликання Житомирської міської ради № 48 від 28.12.2015 р. «Про затвердження детального плану території розміщення обєктів громадського призначення та обєктів обслуговування транспорту» вирішено затвердити детальний план території розміщення обєктів громадського призначення та обєктів обслуговування транспорту по вул. Вітрука, 29 в м. Житомирі
Відповідно до ч. 3 ст. 16 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» склад, зміст, порядок розроблення та оновлення містобудівної документації на місцевому рівні визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Детальний план території розробляється суб'єктами господарювання, які мають у своєму складі архітектора, що має кваліфікаційний сертифікат.
Рішенням Житомирської міської ради двадцятої сесії сьомого скликання № 579 від 04.04.2017 р. «Про затвердження Плану зонування м. Житомира» вирішено затвердити план зонування території м. Житомира, розроблений державним підприємством Українським державним науково-дослідним інститутом проектування міст «ДНІПРОМІСТО» ім. Ю.М. Білоконя Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України. Вказане рішення не оскаржене в судовому порядку та є чинним.
Наказом Департаменту містобудування та земельних відносин Житомирської міської ради № 52/14 від 08.08.2017 р. затверджено містобудівні умови та обмеження для проектування обєкта будівництва, щодо будівництва АЗК з пунктом сервісного обслуговування, адміністративними приміщеннями, АГЗП та автомийки за адресою: м. Житомир, проспект Незалежності, 29.
Згідно п.3 ч.1 ст.1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», детальний план території це містобудівна документація, що визначає планувальну організацію та розвиток території. Статтею 19 цього Закону передбачено, зокрема, що детальний план у межах населеного пункту уточнює положення генерального плану населеного пункту та визначає планувальну організацію і розвиток частини території; Детальний план розробляється з метою визначення планувальної організації і функціонального призначення, просторової композиції і параметрів забудови та ландшафтної організації кварталу, мікрорайону, іншої частини території населеного пункту, призначених для комплексної забудови чи реконструкції; Детальний план території у межах населеного пункту розглядається і затверджується виконавчим органом сільської, селищної, міської ради протягом 30 днів з дня його подання, а за відсутності затвердженого в установленому цим Законом порядку плану зонування території - відповідною сільською, селищною, міською радою.
Частиною 3 статті 8 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що рішення з питань планування та забудови територій приймаються сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами, районними, обласними радами, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями в межах визначених законом повноважень з урахуванням вимог містобудівної документації.
Крім того, відповідно до положень ст.12 до Закону України «Про основи містобудування» до компетенції сільських, селищних, міських рад у сфері містобудування на відповідній території належить затвердження відповідно до законодавства місцевих програм, генеральних планів відповідних населених пунктів, планів зонування територій, а за відсутності затверджених в установленому законом порядку планів зонування території - детальних планів територій.
Правовий аналіз чинного законодавства, докази які надали представники ТОВ «ЮПІДЖІ» вказують на те, що ухвала Богунського районного суду м. Житомира від 23.10.2017 р. про забезпечення позову була винесена в рамках чинного законодавства, з метою недопущення багаточисленного порушення конституційних прав громадян, так як мова йдеться будівництво небезпечної установи в громадському місці, але завчасно.
Керуючись ст.ст. 8-11, 70, 71, 86, 87, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ :
Скасувати заходи забезпечення, які накладені ухвалою Богунського районного суду м. Житомира від 23.10.2017 р. у справі №295/11369/17 про вжиття заходів забезпечення позову, що полягали у накладені заборони на проведення будь-яких підготовчих та будівельних робіт на земельній ділянці за адресою: м. Житомир, проспект Незалежності, 29 та проектувальних робіт щодо розміщення АЗС на земельній ділянці за адресою: м. Житомир, проспект Незалежності, 29.
Копію ухвали направити для виконання до Департаменту містобудування та земельних відносин Житомирської міської ради, Житомирської міської ради.
Ухвала може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд м. Житомира шляхом подання апеляційної скарги на ухвалу суду протягом 5 днів з дня отримання копії ухвали суду.
Суддя Перекупка І.Г.