
Справа № 522/20136/17
Провадження № 2-а/522/2062/17
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 листопада 2017 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого - судді Шенцевої О.П.,
при секретарі – Соболевій О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Одесі заяву представника Одеської міської ради про закриття провадження по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Одеської міської ради, треті особи – Департамент комунальної власності Одеської міської ради, ОСОБА_2 про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
До суду з адміністративним позовом звернулась ОСОБА_1 до Одеської міської ради, треті особи – Департамент комунальної власності Одеської міської ради, ОСОБА_2, у якому просила:
- визнати протиправними дії Одеської міської ради щодо залишення без розгляду заяви ОСОБА_1 від 13.09.2017 року № 31-Ко-5597 в частині надання згоди на укладання договору купівлі-продажу права оренди 1/2 земельної ділянки площею 120 кв.м. (кадастровий номер № 5110137500:14:002:0005), що знаходиться за адресою: місто Одеса, провулок Воронцовський, будинок 5А, для обслуговування жилого будинку, яка Одеською міською радою передана в оренду ОСОБА_2 згідно договору оренди землі від 26.11.2009 року, який зареєстрований у Одеському міському відділі ОРФ ДП «Центр ДКЗ» 11.02.2010 за номером 041050500011, між ОСОБА_2, РНОКПП НОМЕР_1, що зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 (ПРОДАВЕЦЬ), та ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_2, що зареєстрована та проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 (ПОКУПЕЦЬ);
- визнати протиправними дії Одеської міської ради щодо залишення без розгляду заяви ОСОБА_1 від 13.09.2017 року № 31-Ко-5597 в частині надання згоди на укладання договору купівлі-продажу права оренди 1/2 земельної ділянки площею 143 кв.м. (кадастровий номер № 5110137500:14:002:0006), що знаходиться за адресою: місто Одеса, провулок Воронцовський, будинок 5А, для обслуговування жилого будинку, яка Одеською міською радою передана в оренду ОСОБА_1 згідно договору оренди землі від 26.11.2009 року, який зареєстрований у Одеському міському відділі ОРФ ДП «Центр ДКЗ» 11.02.2010 за номером 041050500012, між ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_2, що зареєстрована та проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 (ПРОДАВЕЦЬ), та ОСОБА_2, РНОКПП НОМЕР_1, що зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 (ПОКУПЕЦЬ);
- зобов’язати Одеську міську раду на найближчому пленарному засіданні Одеської міської ради розглянути та прийняти рішення по суті вимог заяви ОСОБА_1 від 13.09.2017 року № 31-Ко-5597 в частині надання згоди на укладання договору купівлі-продажу права оренди 1/2 земельної ділянки площею 120 кв.м. (кадастровий номер № 5110137500:14:002:0005), що знаходиться за адресою: місто Одеса, провулок Воронцовський, будинок 5А, для обслуговування жилого будинку, яка Одеською міською радою передана в оренду ОСОБА_2 згідно договору оренди землі від 26.11.2009 року, який зареєстрований у Одеському міському відділі ОРФ ДП «Центр ДКЗ» 11.02.2010 за номером 041050500011, між ОСОБА_2, РНОКПП НОМЕР_1, що зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 (ПРОДАВЕЦЬ), та ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_2, що зареєстрована та проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 (ПОКУПЕЦЬ);
- зобов’язати Одеську міську раду на найближчому пленарному засіданні Одеської міської ради розглянути та прийняти рішення по суті вимог заяви ОСОБА_1 від 13.09.2017 року № 31-Ко-5597 в частині надання згоди на укладання договору купівлі-продажу права оренди 1/2 земельної ділянки площею 143 кв.м. (кадастровий номер № 5110137500:14:002:0006), що знаходиться за адресою: місто Одеса, провулок Воронцовський, будинок 5А, для обслуговування жилого будинку, яка Одеською міською радою передана в оренду ОСОБА_1 згідно договору оренди землі від 26.11.2009 року, який зареєстрований у Одеському міському відділі ОРФ ДП «Центр ДКЗ» 11.02.2010 за номером 041050500012, між ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_2, що зареєстрована та проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 (ПРОДАВЕЦЬ), та ОСОБА_2, РНОКПП НОМЕР_1, що зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 (ПОКУПЕЦЬ).
Представник Одеської міської ради подав до суду заяву про закриття провадження по справі, при цьому посилається на те, що провадження у справі підлягає закриттю, адже справа не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
У судовому засіданні представник Одеської міської ради наполягав на задоволенні заяви про закриття провадження по справі, представник позивача, який також є третьої особою по справі ОСОБА_2 просив у задоволенні заяви відмовити, представники сторін просили справу слухати без фіксації судового процесу.
Представник Департаменту комунальної власності Одеської міської ради у судове засідання не з’явився.
Суд, вивчивши матеріали справи, дійшов висновку про те, що клопотання не обґрунтоване, доведено та підлягає задоволення на підставі нижченаведеного.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції (далі – адміністративна справа) – переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно із ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Частина 2 ст. 4 КАС України встановлює, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Вжитий у цій статті термін «суб'єкт владних повноважень» означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень (п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України).
Отже, до компетенції адміністративних судів належать, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Позивач в своєму позові посилається на те, що 26.11.2009 року між Одеською міською радою (Орендодавець) та ОСОБА_2 (Орендар) укладено договір оренди землі, посвідчений приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_3, зареєстровано в реєстрі за № 4132, та зареєстрований у Одеському міському відділі ОРФ «Центр ДЗК», про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 11.02.2010 року за № 041050500011 (далі – Договір № 4132).
Згідно із п. 1.1. Договору № 4132 Орендодавець на підставі Закону України «Про оренду землі» № 161-ХІV від 06.10.1998 року та рішення Одеської міської ради № 4665-V від 07.07.2009 року надає, а Орендар приймає у строкове, платне користування земельну ділянку площею 120 кв.м., що знаходиться за адресою: місто Одеса, провулок Воронцовський, 5-А, для обслуговування жилого будинку, згідно з планом земельної ділянки, який є невід’ємною частиною договору (кадастровий номер 5110137500:14:002:0005).
Відповідно до п. 2.1. Договору № 4132 в оренду передається земельна ділянка площею 120 кв.м., у тому числі по угіддях: капітальна забудова – 120 кв.м.
Згідно із п. 2.2. Договору № 4132 на земельній ділянці розташоване домоволодіння (фундамент бутовий, черепашникові стіни, крівля шиферна), 1/2 частина якого належить ОСОБА_2 на підставі Свідоцтва про право власності на домоволодіння, виданого 19.10.2004 року виконавчим комітетом Одеської міської ради, право власності на яку зареєстровано КП «ОМБТІ та РОН» 27.10.2004 року за номером запису: 41361 в книзі: 270-116.
Відповідно до п. 5.1. Договору № 4132 земельна ділянка передається в оренду ОСОБА_2 для обслуговування жилого будинку.
Згідно із п. 5.2. Договору № 4132 категорія земель за основним цільовим призначенням – землі історико-культурного призначення.
Відповідно до п. 3.1. Договору № 4132 цей Договір укладено терміном до 50 років, для обслуговування жилого будинку.
Крім того, 26.11.2009 року між Одеською міською радою (Орендодавець) та ОСОБА_1 (Орендар) укладено договір оренди землі, посвідчений приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_3, зареєстровано в реєстрі за № 4133, та зареєстрований у Одеському міському відділі ОРФ «Центр ДЗК», про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 11.02.2010 року за № 041050500012 (далі – Договір № 4133).
Згідно із п. 1.1. Договору № 4133 Орендодавець на підставі Закону України «Про оренду землі» № 161-ХІV від 06.10.1998 року та рішення Одеської міської ради № 4666-V від 07.07.2009 року надає, а Орендар приймає у строкове, платне користування земельну ділянку площею 143 кв.м., що знаходиться за адресою: місто Одеса, провулок Воронцовський, 5А, для обслуговування жилого будинку, згідно з планом земельної ділянки, який є невід’ємною частиною договору (кадастровий номер 5110137500:14:002:0006).
Відповідно до п. 2.1. Договору № 4133 в оренду передається земельна ділянка площею 143 кв.м., у тому числі по угіддях: капітальна забудова – 143 кв.м.
Згідно із п. 2.2. Договору № 4133 на земельній ділянці розташоване домоволодіння (фундамент бутовий, черепашникові стіни, крівля шиферна), 1/2 частина якого належить ОСОБА_1 на підставі Свідоцтва про право власності на домоволодіння, виданого 19.10.2004 року виконавчим комітетом Одеської міської ради, право власності на яку зареєстровано КП «ОМБТІ та РОН» 27.10.2004 року за номером запису: 41361 в книзі: 270-116.
Відповідно до п. 5.1. Договору № 4133 земельна ділянка передається в оренду ОСОБА_1 для обслуговування жилого будинку.
Згідно із п. 5.2. Договору № 4133 категорія земель за основним цільовим призначенням – землі історико-культурного призначення.
Відповідно до п. 3.1. Договору № 4133 цей Договір укладено терміном до 50 років, для обслуговування жилого будинку.
Як вбачається з матеріалів справи, 13.09.2017 року ОСОБА_2 та ОСОБА_1 звернулися до Одеської міської ради із заявою (вх. № 31-Ко-5597 від 13.09.2017 року), у які просили:
- надати згоду на укладання договору купівлі-продажу права оренди 1/2 земельної ділянки площею 120 кв.м. (кадастровий номер № 5110137500:14:002:0005), що знаходиться за адресою: місто Одеса, провулок Воронцовський, будинок 5А, для обслуговування жилого будинку, яка Одеською міською радою передана в оренду ОСОБА_2 згідно договору оренди землі від 26.11.2009 року, який зареєстрований у Одеському міському відділі ОРФ ДП «Центр ДКЗ» 11.02.2010 за номером 041050500011, між ОСОБА_2, РНОКПП НОМЕР_1, що зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 (ПРОДАВЕЦЬ), та ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_2, що зареєстрована та проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 (ПОКУПЕЦЬ);
- надати згоду на укладання договору купівлі-продажу права оренди 1/2 земельної ділянки площею 143 кв.м. (кадастровий номер № 5110137500:14:002:0006), що знаходиться за адресою: місто Одеса, провулок Воронцовський, будинок 5А, для обслуговування жилого будинку, яка Одеською міською радою передана в оренду ОСОБА_1 згідно договору оренди землі від 26.11.2009 року, який зареєстрований у Одеському міському відділі ОРФ ДП «Центр ДКЗ» 11.02.2010 за номером 041050500012, між ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_2, що зареєстрована та проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 (ПРОДАВЕЦЬ), та ОСОБА_2, РНОКПП НОМЕР_1, що зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 (ПОКУПЕЦЬ).
Департамент комунальної власності Одеської міської ради листом від 02.10.2017 року № 01-26/1244 з посиланням на відповідні положення земельного законодавства повідомив ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про те, що орендарі вже мають право оренди на вищевказані земельні ділянки та Земельним кодексом України не передбачено продаж права оренди вже орендованої земельної ділянки. Крім того, департамент комунальної власності Одеської міської ради повідомив заявникам про необхідність переоформлення договорів оренди землі відповідно до наявності права власності на об’єкти нерухомості.
Вирішуючи питання, до юрисдикції якого суду належить розгляд справи, необхідно враховувати характер спірних правовідносин, права та інтереси, за захистом яких звернувся позивач.
З огляду на це, слід враховувати, що статтею 80 Земельного кодексу України встановлено, що суб'єктами права власності на землю є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.
Частинами 1 та 2 статті 83 Земельного кодексу України визначено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.
Згідно із ст. 2 Земельного кодексу України земельні відносини – це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).
Земельні відносини, у свою чергу, поділяються на публічні та приватні. Відповідно, і спори в таких відносинах можуть бути як публічно-правовими, так і приватноправовими (цивільними, господарськими).
Відповідно до ст. 5 Земельного кодексу України земельне законодавство базується на таких принципах: а) поєднання особливостей використання землі як територіального базису, природного ресурсу і основного засобу виробництва; б) забезпечення рівності права власності на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави; в) невтручання держави в здійснення громадянами, юридичними особами та територіальними громадами своїх прав щодо володіння, користування і розпорядження землею, крім випадків, передбачених законом; г) забезпечення раціонального використання та охорони земель; ґ) забезпечення гарантій прав на землю; д) пріоритету вимог екологічної безпеки.
За змістом статей 2 та 5 Земельного кодексу України рада при здійсненні повноважень власника землі є рівноправним суб'єктом земельних відносин.
Відповідно до частини 2 статті 2 Цивільного кодексу України учасниками цивільних відносин є держава Україна, ОСОБА_4 Крим, територіальні громади, іноземні держави та інші суб'єкти публічного права.
Статтею 172 ЦК України встановлено, що територіальні громади набувають і здійснюють цивільні права та обов'язки через органи місцевого самоврядування у межах їхньої компетенції, встановленої законом.
Відповідно до ч. 1 ст.122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Згідно із ч. 1 ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної ОСОБА_4 Крим, Радою міністрів Автономної ОСОБА_4 Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України, на яку посилається ОСОБА_1 в обґрунтування свого позову, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Згідно із ч. 14 ст. 123 Земельного кодексу України відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Тобто, Одеська міська рада у справі, яка розглядається, є суб'єктом цивільних правовідносин і має такий самий правовий статус, що й інші учасники цих відносин.
Відповідач у спірних правовідносинах здійснює повноваження власника землі.
Реалізуючи право розпорядження земельною ділянкою, що перебуває у її власності, Одеська міська рада відповідно до статті 5 Земельного кодексу України має рівні права з громадянами та юридичними особами, з якими вона вступає у відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.
Отже, при здійсненні повноважень власника землі відповідач є рівноправним суб'єктом земельних відносин, дії якого спрямовані на реалізацію права розпоряджатися землею.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі – це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно із ч. 1 ст. 2 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про оренду землі» орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом.
Згідно зі ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі – це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
У даній справі предметом спору є питання купівлі-продажу прав оренди 1/2 вищенаведених земельних ділянок, що знаходиться за адресою: місто Одеса, провулок Воронцовський, будинок 5А.
Даний спір виник з цивільно-правових відносин щодо оренди земельних ділянок, у яких ОСОБА_2 та ОСОБА_1 мають намір здійснити відчуження прав оренди за згодою орендодавця – Одеської міської ради, та, відповідно, не погоджуючись із тим, що згоди про це не досягнуто, чим, на думку ОСОБА_1, порушуються її права.
У цій справі Одеська міська рада виступає не як суб’єкт владних повноважень, а як сторона за договорами оренди землі – Договором № 4132 та Договором № 4133. Тобто, в спірних правовідносинах міська рада здійснює не владні управлінські функції, а функції орендодавця вищенаведених земельних ділянок, і виступає як рівноправний суб'єкт договірних відносин.
Вищий адміністративний суд України в ухвалі від 18.11.2014 року у справі № 649/15/14-а робить висновок, що відносини щодо укладення, виконання та розірвання договорів оренди не є публічними, а спір, який виникає у таких відносинах – не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Таким чином, у даній справі має місце земельний спір щодо відчуження прав оренди земельних ділянок, що не містить ознак публічно-правового спору.
При цьому, зауважимо, що захист судом прав на землю у цих відносинах може здійснюватися способами, визначеними статтями 16 ЦК України, ст. 123, ст. 152 Земельного кодексу України, ст. 27, ст. 35 Закону України «Про оренду землі».
Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 15 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин.
Відповідно до цього спори, що виникають із земельних відносин, у яких хоча б однією зі сторін є фізична особа, незважаючи на участь у них суб'єкта владних повноважень, згідно зі статтею 15 ЦПК України розглядаються в порядку цивільного судочинства.
На підставі наведеного суд вважає, що даний спір не повинен розглядатися в адміністративному провадження, а тому заява представника Одеської міської ради про закриття провадження підлягає задоволенню.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Згідно із ч. 2 ст. 157 КАС України якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ.
Керуючись ст.ст. ч.1 п.1 ст.157, 158 - 160, 165 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву представника Одеської міської ради про закриття провадження – задовольнити.
Закрити провадження по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Одеської міської ради, треті особи – Департамент комунальної власності Одеської міської ради, ОСОБА_2 про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду, через Приморський районний суд м. Однеси шляхом подання апеляційної скарги протягом п’яти днів з дня проголошення ухвали.
Суддя
27.11.2017