Постанова № 70629541, 16.11.2017, Овідіопольський районний суд Одеської області

Дата ухвалення
16.11.2017
Номер справи
509/2175/17
Номер документу
70629541
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 509/2175/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 листопада 2017 року смт Овідіополь

Овідіопольський районний суд Одеської області у складі:

головуючого судді Бочарова А.І.,

при секретарі Сірман Г.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

до

Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області.

Таїровського селищного голови ОСОБА_2. заступника Таїровського селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_3, секретаря Таїровської селищної ради ОСОБА_4

про визнання протиправною бездіяльності, визнання незаконним перебування на посаді,

ВСТАНОВИВ:

19 червня 2017 року ОСОБА_1 звернулась до Овідіопольського районного суду Одеської області з адміністративним позовом до Таїровської селищної ради, Таїровського селищного голови ОСОБА_2Г, заступника Таїровського селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_3, секретаря Таїровської селищної ради ОСОБА_4 про визнання протиправною бездіяльності, визнання незаконним перебування на посаді та зобов’язання вчини певні дії.

Ухвалою Овідіопольського районного суду Одеської області від 16.11.2017 року, за заявою представника позивача, позовну вимогу зобов’язання Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області відшкодувати за рахунок ОСОБА_2 збитки, нанесені Таїровській територіальній громаді незаконними перебування ОСОБА_3 на посаді заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради з 14 квітня 2016 року по даний час та ОСОБА_4 на посаді секретаря селищної ради з 23 червня 2016 року по даний час – залишено без розгляду.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 07 червня 2017 р. він звернувся із запитом на інформацію до Таїровської селищної ради у якому просив надати засвідчені копії: «Згоди на проведення спеціальної перевірки» Таїровського селищного голови ОСОБА_2, заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_3, секретаря Таїровської селищної ради ОСОБА_4 та «Запитів про перевірку відомостей щодо особи, яка претендує на зайняття посади, яка передбачає зайняття відповідального або особливо відповідального становища, або посади з підвищеним корупційним ризиком» цих службовців за період 06 листопада 2015 року по даний час.

Із змісту отриманого листа за вих. № М-42 від 13.06.2017 р. позивачу стало відомо, що ОСОБА_3 та ОСОБА_4 згоди на проведення спеціальної перевірки не надавали, а відтак, і Таїровський селищний голова ОСОБА_2 не здійснював заходи, визначені Законом України «Про запобігання корупції» та КЗпП України.

Позивач вважає, що внаслідок протиправного перебування на посадах заступник селищного голови та секретар селищної ради незаконно отримували заробітну плату у 2016 та 2017 роках і просить суд: визнати протиправною бездіяльність Таїровського селищного голови ОСОБА_2 виражену в не проведенні спецперевірки стосовно заступника селищного голови та секретаря селищної ради, а у подальшому не звільненні з роботи заступника селищного голови ОСОБА_3 та секретаря селищної ради ОСОБА_4; визнати незаконними перебування ОСОБА_3 на посаді заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради з 14 квітня 2016 року по даний час та ОСОБА_4 на посаді секретаря селищної ради з 23 червня 2016 року по даний час; стягнути з Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області суму сплаченого судового збору у розмірі 1920 грн.

Представник позивача в судове засідання не з’явився, але звернувся до суду з заявою, відповідно до якої позов підтримує та просить суд розглянути справу у його відсутність.

Представники відповідачів та відповідачі в судове засідання не з’явились, про час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином, запереченб на позов до суду не надавали. Від відповідача ОСОБА_2 на адресу суду надійшла заява про відкладення розгляду справи у зв’язку з хворобою відповідача ОСОБА_3, але жодних підтверджень до заяви не надано, у зв’язку з чим суд визнає неявку відповідачів без поважних причин та у відповідності до вимог ч.2 ст.128 КАС України розглядає справу у їх відсутність.

Ознайомившись з адміністративним позовом, дослідивши надані суду письмові докази по справі, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі, з наступних підстав.

Судом встановлено, що 07 червня 2017 р. позивач звернулась із запитом на інформацію до Таїровської селищної ради у якому просила надати засвідчені копії: «Згоди на проведення спеціальної перевірки» Таїровського селищного голови ОСОБА_2, заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_3, секретаря Таїровської селищної ради ОСОБА_4 та «Запитів про перевірку відомостей щодо особи, яка претендує на зайняття посади, яка передбачає зайняття відповідального або особливо відповідального становища, або посади з підвищеним корупційним ризиком» цих службовців за період 06 листопада 2015 року по даний час.

За наслідками розгляду запиту на інформацію, Таїровська селищна рада надала позивачу листа за вих. № М-42 від 13.06.2017 р. у якому повідомила, що ОСОБА_3 та ОСОБА_4 згоди на проведення спеціальної перевірки не надавали.

Статтею 3 Конституції України визначено, що людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і направленість діяльності держави. Держава несе відповідальність перед людиною за свою діяльність. Затвердження та забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ч. 2 ст. 19 Конституції України).

Обов’язковість проведення спец перевірки встановлена ч. 1 ст. 56 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон № 1700) - стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, а також посад з підвищеним корупційним ризиком, перелік яких затверджується Національним агентством у тому числі щодо відомостей, поданих особисто. Організація проведення спецперевірки покладається на керівника органу місцевого самоврядування.

Перелік посад з високим та підвищеним рівнем корупційних ризиків було затверджено рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 17.06.16 р. № 2 та зареєстровано у Міністерстві юстиції України 19.07.16 р. за № 987/29117. Відповідно до п. 6 Переліку до таких посад відносяться посади заступника селищного голови та секретаря селищної ради.

Згідно з ч. 1 ст. 57 Закону № 1700 спецперевірка проводиться за письмовою згодою особи, яка претендує на зайняття посади. Порядок проведення спеціальної перевірки та форма згоди на проведення спеціальної перевірки затверджуються КМУ. Наразі діє Порядок проведення спеціальної перевірки стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, та посад з підвищеним корупційним ризиком, затверджений постановою КМУ від 25.03.15 р. № 171 (Порядок), який набрав чинності 09.04.2016 р., шляхом його оприлюднення в газеті «Урядовий кур’єр». Спецперевірка проводиться виключно за письмовою згодою претендента на посаду. Відповідно до п. 6 Порядку така згода подається разом із заявою про призначення.

Суд враховує особливості працевлаштування осіб призначення, обрання чи затвердження на посади яких здійснюється відповідною радою. Повноваження таких осіб достроково припиняються без припинення повноважень депутата ради, а відповідна особа звільняється з відповідної посади без прийняття рішення відповідної ради у випадку, якщо вона не пройшла спецперевірку або не надала у встановлений Законом № 1700 строк згоди на її проведення. Пункт 21 Порядку передбачає особливості проведення спецперевірки щодо претендентів на деякі посади в органах місцевого самоврядування. Так, спецперевірка стосовно претендентів на посади, призначення (обрання) чи затвердження на які здійснюється місцевою радою, проводиться відповідно до Порядку після їх призначення (обрання) чи затвердження на відповідні посади.

Статтею третьою Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» (Закон № 2493-III) визначено три види посад в органах місцевого самоврядування: виборні посади, на які особи обираються територіальною громадою; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.

Зокрема, за ст. 10 Закону № 2493-III, прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні»: на посаду секретаря селищної ради - шляхом обрання відповідною радою, на посаду заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради - шляхом затвердження відповідною радою.

Для проведення спеціальної перевірки такі особи протягом 3 робочих днів з дня призначення (обрання) чи затвердження подають до селищної ради документи, необхідні для проведення спецперевірки. У разі ненадання такими особами у встановлений строк згоди на проведення спецперевірки або встановлення за результатами її проведення обставин, які є підставою для відмови у призначенні (обранні) чи затвердженні на посаду, їх повноваження за відповідною посадою достроково припиняються без припинення повноважень депутата ради. Така особа звільняється з посади без прийняття рішення відповідною радою.

Суд наголошує, що Законом № 1700 було внесено відповідні зміни до ст. 41 Кодексу законів про працю України, та ними визначено додаткові підстави розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу з окремими категоріями працівників за певних умов.

Так, ч. 1 ст. 41 КЗпП встановлено, що крім підстав, передбачених ст. 40 КЗпП, трудовий договір з ініціативи власника або уповноваженого ним органу може бути розірваний також у випадку припинення повноважень посадових осіб. Таким чином, якщо особа, яку було обрано чи затверджено на посаду в органах місцевого самоврядування, не надала у передбачений Законом № 1700 та Порядком строк своєї письмової згоди на проведення спецперевірки або у разі встановлення за результатами її проведення обставин, які є підставою для відмови у призначенні (обранні) чи затвердженні на посаду, її повноваження мають бути достроково припинені, а особу звільнено з посади на підставі п. 5 ч. 1 ст. 41 КЗпП.

Обов’язок органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції, встановлений ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Обставинами справи підтверджується, щозаступник селищного голови ОСОБА_3 призначений на посаду заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради 02.03.2016 р. Протягом трьох днів з моменту набрання чинності Порядку (09.04.2016 р.), до 14.04.2016 р., згідно приписів п. 21 Порядку, він зобов’язаний був подати до селищної ради «Згоду на проведення спеціальної перевірки» та документи, необхідні для її проведення. Секретар Таїровської селищної ради ОСОБА_4 обрана на цю посаду рішенням Таїровської селищної ради № 249-VII від 17 червня 2016 року “Про обрання секретаря Таїровської селищної ради сьомого скликання ОСОБА_4”. Протягом трьох днів з моменту її обрання, до 23.06.2016 р., згідно приписів п. 21 Порядку, вона зобов’язана була подати до селищної ради «Згоду на проведення спеціальної перевірки» та документи, необхідні для її проведення.

Таїровський селищний голова ОСОБА_2 упорушення ст. 56 Закону № 1700, згідно п. 21 Порядку, на підставі п. 5 ч. 1 ст. 41 КЗпПу триденний строк з дня визнання повноважень не організував проведення спецперевірки стосовно заступника селищного голови та секретаря селищної ради, а у подальшому не звільнив з роботи заступника селищного голови та секретаря селищної ради.

За такими обставинами бездіяльність суб’єкту владних повноважень –Таїровського селищного голови ОСОБА_2 по невиконанню вимог ст.ст. 56,57 Закону України «Про запобігання корупції», Порядку проведення спеціальної перевірки стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, та посад з підвищеним корупційним ризиком, ст. 41 КЗпП України щодо організації проведення спецперевірки заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_3 та секретаря Таїровської селищної ради ОСОБА_4 і у подальшому їх не звільненні з займаних посад – визнається судом протиправною; перебування ОСОБА_3 на посаді заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради з 14 квітня 2016 року по даний час та ОСОБА_4 на посаді секретаря селищної ради з 23 червня 2016 року по даний час визнаються судом незаконними.

При поданні позову позивач сплатив судовий збір в сумі 1920 грн. Суд прийшов до висновку, що позов є обрунтований, а тому, з урахуванням приписів ч. 1 ст. 1172 ЦК України, відповідно до ст. 94 КАС України відшкодування понесених судових витрат підлягають стягненню з відповідача – Таїровської селищної ради.

Керуючись ст.ст. 6, 70, 71, 94, 112, 161-163 КАС України, ст. 3, 19 Конституції України, Кодексом Законів про працю України, Законами України: «Про запобігання корупції», «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування», Порядком проведення спеціальної перевірки стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, та посад з підвищеним корупційним ризиком, затвердженого постановою КМУ від 25.03.15 р. № 171, Переліком посад з високим та підвищеним рівнем корупційних ризиків, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 17.06.16 р. № 2 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 19.07.16 р. за № 987/29117, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Таїровського селищного голови ОСОБА_2 виражену в не проведенні спецперевірки стосовно заступника селищного голови та секретаря селищної ради, а у подальшому не звільненні з роботи заступника селищного голови ОСОБА_3 та секретаря селищної ради ОСОБА_4.

Визнати незаконними перебування ОСОБА_3 на посаді заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради з 14 квітня 2016 року по даний час та ОСОБА_4 на посаді секретаря селищної ради з 23 червня 2016 року по даний час.

Стягнути з Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 1920 грн.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Овідіопольський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги на протязі десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя А.І.Бочаров