
Справа № 569/11475/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 листопада 2017 року
Рівненський міський суд Рівненської області
в складі головуючого судді - Панас О.В.
при секретарі - Корнійчук А.В.
з участю позивачки - ОСОБА_1
представника відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Рівне справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дію,-
В С Т А Н О В И В :
24 липня 2017 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, в якому просить суд визнати протиправним рішення Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області від 30.06.2017р. № 1/0630 щодо відмови у проведенні перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугою років та зобов'язати Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90% від місячної заробітної плати та вислуги років - 40% відповідно до довідки , виданої пракуратурою Вінницької області від 20.06.2017р. № 18/291 з урахуванням фактично проведених виплат за період з 08.2012р. по теперішній час та провести нарахування і вилати недоотриманої пенсії, починаючи з 01.08.2012р. Просила поновити строк звернення до адміністративного суду. Стягнути з Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на її користь понесені судові витрати в сумі 640,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області.
В позовній заяві зазначила, що починаючи з 03.03.208 року вона отримує пенсію за вислугою років, призначену їй у відповідності до ст.. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 у редакції, чинній на час призначення пенсії. Пенсія їй обраховується у розмірі 90 % від суми її місячної (чинної) заробітної плати. Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 31.05.2012 року “Про упорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури» (зі змінами внесеними згідно з Постановами КМ № 506 від 06.10.2014, №763 від 30.09.2015, №1063 від 09.12.2015) у неї виникло право на перерахунок пенсії, який був проведений згідно розпорядження УПФУ в м.Вінниці 159215 від 19.09.2012 на підставі її заяви від 30.08.2012 та довідки прокуратури Вінницької області № 18/99 від 30.08.2012 р. При зверненні в червні 2017 року до прокуратури Вінницької області для отримання довідки про заробітну плату, було встановлено, що їй з 14.06.2012 року помилково застосовано при обрахуванні заробітної плати року вислугу років у розмірі – 30 %. Фактично при обрахуванні заробітної плати відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 505 від 31.05.2012 року “Про упорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури», станом на 14.06.2012 р. розмір вислуги років на той час складав 40 %, про що вона дізналась лише 20.06.2017 року, коли отримала довідку прокуратури Вінницької області № 18/291 від 20.06.2017.
26.06.2017 р. звернулася до відповідача з заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням заробітної плати, обчисленої відповідно до Постанови КМУ № 505 від 31.05.2012 та надала довідку прокуратури Вінницької області від 20.06.2017 р. № 18/291 про заробіток для перерахунку пенсії за відповідною посадою та з урахуванням розміру вислуги років – 40 %. Рішенням № 1/06-30 від 30.06.2017 р. у перерахунку пенсії позивачу відмовлено, оскільки відповідно до п.5 Прикінцевих Положень Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення” від 02.03.2015 року № 213-VIII з 1 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до законів України, зокрема Закону про “Про прокуратуру”. Вважає, що рішення відповідача суперечить чинному законодавству, оскільки вона звернулася не за призначенням пенсії, а за перерахунком. Крім того, просила врахувати, що з 2006 по 2014 р.р. доглядала хворих батьків, після смерті батька та з метою цілодобового догляду за матір’ю, звільнилася з органів прокуратури наприкінці 2011 року . Після смерті матері перебувала в пригніченому стані та не зверталась щодо перевірки правильності обрахування довідки про зарплату, що була видана в 2012 році та не встановила порушення у визначенні розміру вислуги років-40%. В судовому засіданні позивач підтримала позов в межах його доводів, просила задовольнити в повному обсязі. Представник відповідача позовні вимоги не визнала, посилаючись на надані суду заперечення. Вважає дії відповідача законними, оскільки Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення” від 02.03.2015 року № 213-VIII з червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/довічне грошове утримання призначаються відповідно до спеціальних законів, в т.ч. Закону України “Про прокуратуру”, та такими, що не порушують прав позивача. Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, оскільки позовні вимоги є обґрунтованими та доведеними. Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 03.03.208 року отримує пенсію за вислугою років, призначену їй у відповідності до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 у редакції, чинній на час призначення пенсії. Пенсія позивачу обраховується у розмірі 90 % від суми її місячної (чинної) заробітної плати. Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 31.05.2012 року “Про упорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури» (зі змінами внесеними згідно з Постановами КМ № 506 від 06.10.2014, №763 від 30.09.2015, №1063 від 09.12.2015) у позивача виникло право на перерахунок пенсії, який був проведений на підставі заяви ОСОБА_1 від 30.08.2012 та довідки прокуратури Вінницької області № 18/99 від 30.08.2012 р. що підтверджується оглянутим розпорядженням УПФУ в м.Вінниці 159215 від 19.09.2012р. Встановлено, що при зверненні позивача в червні 2017 року до прокуратури Вінницької області для отримання довідки про заробітну плату, було встановлено, що їй з 14.06.2012 року застосовано при обрахуванні заробітної плати року вислугу років у розмірі 30 %, що підтверджується довідкою прокуратури Вінницької області № 18/99 від 30.08.2012 р. Фактично при обрахуванні заробітної плати відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 505 від 31.05.2012 року “Про упорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури», станом на 14.06.2012 р. розмір вислуги років на той час складав 40 %, що підтверджується довідкою прокуратури Вінницької області № 18/291 від 20.06.2017 р. та оглянутим протоколом засідання комісії по встановленню трудового стажу для виплати надбавки за вислугу років прокуратури Вінницької області від 22.08.2008 року. З долучених позивачем та оглянутих судом письмових доказів, підтверджується, що ОСОБА_1 в період з 2006 по 2014 р.р. здійснювала постійний догляд за батьками-інвалідами 1 групи, які проживали з нею за адресою АДРЕСА_1, що підтверджується актами, складеними комісійно. Батько позивачки ОСОБА_3 помер 21.11.2011 р., мати ОСОБА_4 – померла 05.03.2014 року, що підтверджується оглянутими копіями свідоцтв про смерть. 26.06.2017 р. позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням заробітної плати, обчисленої відповідно до Постанови КМУ № 505 від 31.05.2012 та надала довідку прокуратури Вінницької області від 20.06.2017 р. № 18/291 про заробіток для перерахунку пенсії за відповідною посадою та з урахуванням розміру вислуги років – 40 %. Рішенням № 1/06-30 від 30.06.2017 р. у перерахунку пенсії позивачу відмовлено, оскільки відповідно до п.5 Прикінцевих Положень Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення” від 02.03.2015 року № 213-VIII з 1 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до законів України, зокрема Закону про “Про прокуратуру”. Згідно ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. За загальним правилом установленим ч. 1 ст. 58 Конституції України, закони та інші правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Відповідно до ч. 1 ст. 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмеженні, крім випадків передбачених Конституцією України. Пленум Верховного Суду України у пункті 19 своєї Постанови від 13 червня 2007 року № 8 «Про незалежність судової влади» роз’яснив, що, відповідно до статей 8 та 22 Конституції України, не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод. Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначено статтею 50-1 Закону «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ (далі – Закон № 1789-ХІІ). Редакція зазначеної статті змінювалась. Так, відповідно до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ у редакції Закону «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VІ від 08 липня 2011 року, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року – страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
В подальшому до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ Законами України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27 березня 2014 року № 1166-VII та «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-VII змінювався (зменшувався) розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права, до 70 та 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати відповідно. Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюють частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв’язку із прийняттям як Закону № 3668-VІ, так і Законів № 1166-VII і № 76-VII, не зазнали змін, змінилася лише нумерація частин цієї статті. Так, відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв’язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ). Ураховуючи наведене, суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, оскільки внесені зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ. Крім того, вирішуючи питання про застосування цього Закону у часі, необхідно виходити з того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 1 червня 2015 року і подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не виключає проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України «Про прокуратуру». Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Враховуючи, що ОСОБА_1 26.06.2017 звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії через помилку в документі, що став підставою при попередньому обрахуванні пенсії 19.09.2012 року, а не її призначення, та яка відповідно до довідки, у якій розмір вислуги років, який на той час складав 40 % помилково був прийнятий до розрахунку в розмірі 30 %, а не про її призначення, відповідач повинен був керуватися ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу.
Таким, чином виходячи з вищевикладеного, приходжу до висновку, що строк для звернення до адміністративного суду слід поновити як такий, що пропущений із поважних причин. Відповідно до роз’яснень, наведених у пункті 2 Постанови Пленуму Верховною Суду України від 01 листопада 1996 року № 9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», оскільки Конституція України, як зазначено в статті 8, має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати законність того чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідності Конституції у всіх необхідних випадках застосовувати Конституцію як акт прямої дії. Судові рішення повинні ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй. З огляду на вказане, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та доведеними, право на перерахунок пенсії у позивача виникло з 01.08.2012 р. виходячи із заробітку зазначеного в довідці прокуратури Вінницької області від 20.06.2017 р. № 18/291 без обмеження максимальним розміром пенсії, оскільки пенсію позивачу призначено в 2008 році., а помилка при обрахуванні пенсії виникла з вини прокуратури, яка видала довідку для призначення пенсії, де помилково було вказано вислугу років 30, а не 40 %, про що позивачці стало відомо в червні 2017 року під час отримання довідки № 18/291 від 20.06.2017р. , виданої прокуратурою Вінницької області. Доводи Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області,, наведені у запереченнях на адміністративний позов, спростовуються встановленими судом обставинами, наявними в матеріалах справи доказами та наведеними у даній постанові нормативними актами. На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 11, 17, 18, 71, 94, 160, 161, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 , задовольнити.
Визнати протиправним рішення Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області від 30.06.2017р. № 1/0630 щодо відмови у проведенні перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугою років.
Зобов'язати Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90% від місячної заробітної плати та вислуги років - 40% відповідно до довідки , виданої пракуратурою Вінницької області від 20.06.2017р. № 18/291 з урахуванням фактично проведених виплат за період з 08.2012р. по теперішній час та провести нарахування і вилати недоотриманої пенсії, починаючи з 01.08.2012р.
Допустити постанову суду до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.
Стягнути з Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати в сумі 640 (шістсот сорок ) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський міський суд протягом 10 днів з дня проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: О.В.Панас