Рішення № 70621794, 28.11.2017, Подільський районний суд міста Кропивницького (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Кіровограда)

Дата ухвалення
28.11.2017
Номер справи
405/5627/17
Номер документу
70621794
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 405/5627/17

2/405/1254/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.11.2017 року Ленінський районний суд м. Кіровограда в складі:

головуючої судді: Шевченко І.М.

при секретарі: Фришко А.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Кропивницький цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів житлової субсидії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради, звернулось в суд з позовом до відповідача ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів житлової субсидії, мотивуючи свої вимоги тим, що за заявою відповідача булапризначена субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послугна період з 01.05.2015 року по 30.04.2016 року, але як стало відомо чоловік заявниці ОСОБА_2 має у власності земельну ділянку, яку здавав в оренду на підставі договору оренди та отримував від здачі земельної ділянки в оренду доходи. Зазначені доходи ОСОБА_2 не були задекларовані відповідачкою при зверненні за призначенням житлової субсидії до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у місті Кіровограді ради, яке змінило назву 23.06.2017 року за рішенням № 92 Подільської районної у місті Кропивницькому ради «Про перейменування виконавчих органів районної у місті ради» . Не подання відповідачем даної інформації обумовило безпідставну виплату їй субсидії в розмірі 265,68 грн. Дані кошти повинні бути відшкодовані державі за рахунок відповідача, яка в добровільному порядку відмовляється це зробити.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи у його відсутності, просив позов задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з'явилась, про час і місце судового розгляду справи повідомлена, причини неявки суду не відомі, письмових заперечень проти позову не надано.

За таких обставин суд вважає за можливе судовий розгляд справи провести за відсутності представника позивача та відповідача в судовому засіданні, ухваливши рішення на підставі наявних у справі доказів.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.

За змістом положень Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» з метою реалізації соціальних прав та державних соціальних гарантій громадян, встановлених Конституцією України, забезпечення потреб людини в матеріальних благах і послугах, держава гарантує забезпечення основних потреб громадян на рівні встановлених законом державних соціальних стандартів і нормативі, а також надає певній категорії громадян пільги і субсидії, зокрема, у сфері житлово-комунального обслуговування (ст. ст. 1, 2, 9).

Субсидія - це цільова адресна допомога малозабезпеченим сім'ям, що надається державою за рахунок коштів бюджету. Право на субсидії визначається матеріальним становищем сімей.

Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива визначені Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.1997 року № 1050).

Постанова Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 «Про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» спрямована на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним особам.

Відповідно до пунктів 3, 4 Положення призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад. Субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги, скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обов'язкового відсотка платежу.

Відповідно до абз. 1 п. 6 Положення (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), субсидія призначається уповноваженому власнику (співвласнику) житла, наймачу державного та громадського житлового фонду, членові житлово-будівельного (житлового) кооперативу, власнику (співвласнику) житлового приміщення, на якого відкрито особовий рахунок за місцем реєстрації. В окремих випадках на підставі рішень районних, районних у містах Києві і Севастополі державних адміністрацій та виконавчих органів міських і районних рад або утворених ними комісій та актів обстеження матеріально-побутових умов сім'ї субсидія може призначатися іншій особі, зареєстрованій у житловому приміщенні (будинку), а також індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію, але вони сплачують вартість одержуваних житлово-комунальних послуг. У разі набуття права власності на житло (житлове приміщення) іншою особою попередній власник (співвласник) такого житла (житлового приміщення), якому призначена субсидія, зобов'язаний повідомити про це у десятиденний строк органи праці та соціального захисту населення.

Відповідно до абз. 1 пункту 8 Положення для призначення субсидії сукупний дохід обчислюється виходячи з доходів, нарахованих особам, які досягли 14-річного віку станом на 1 січня року, за який враховуються доходи, без урахування податку з доходів фізичних осіб, відомості про які надаються структурним підрозділам з питань соціального захисту населення ДФС, Пенсійним фондом України, фондами соціального страхування, у порядку, визначеному пунктом 13 цього Положення, а також розмірів державної соціальної допомоги, що виплачується структурними підрозділами з питань соціального захисту населення (крім частини допомоги при народженні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, частини допомоги при усиновленні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, одноразової винагороди жінкам, яким присвоєно почесне звання України «Мати-героїня», державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг).

Відповідно до абз. 1 пункту 12 Положення субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на основі середньомісячного сукупного доходу осіб, зареєстрованих в житловому приміщенні.

Відповідно до абз. 1-4, 8 пункту 13 Положення для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації:заяву про призначення житлової субсидії та деклараціюпро доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами;довідки про доходи - у разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, та неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення з зазначенням їх розміру;договір найму (оренди) житла (за наявності).

Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у місті Кіровограді ради із заявою від 28.04.2015 року про призначення житлової субсидії (зареєстрована за № 737639).

До заяви, зокрема, була подана декларація про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.

Згідно з п. 3 Розділу І декларації ОСОБА_1 на час звернення до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у м. Кіровограді ради мешкала за адресою: АДРЕСА_1, та до складу її сім'ї входили: ОСОБА_2, чоловік, 1977 року народження, ОСОБА_3, дочка, 2004 року народження, ОСОБА_4, син, 2008 року народження, ОСОБА_5, син, 2014 року народження.

Відповідно до постанови Верховної Ради України «Про приведення назви міста Кіровоград Кіровоградської області у відповідність із вимогами Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» від 14 липня 2016 року № 1468-VIII місто Кіровоград Кіровоградської області перейменовано на місто Кропивницький.

Згідно з Розділом ІІ декларації ОСОБА_1 за період з 01.01.2014 року до 31.12.2014 року, інших доходів, окрім державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і заробітної плати, отриманих ОСОБА_1, та доходів (заробітної плати), отриманої її чоловіком ОСОБА_2, сім'я не має.

Крім того, у заяві про призначення житлової субсидії від 28.04.2015 року відповідач власноруч поставила свій підпис під зобов'язанням протягом місяця повідомити структурний підрозділ з питань соціального захисту населення у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), джерел доходу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень).

Одночасно у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, ОСОБА_1 власноручним підписом підтвердила про те, що усвідомлювала, що в разі подання нею у неповному обсязі або недостовірних відомостей про осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку, їх доходи і витрати їй може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання.

Відповідно до п. 16 Положення Центром соціальних виплат та компенсацій управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у місті Кіровограді ради було здійснено розрахунок визначення розміру субсидії ОСОБА_1 для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг та призначена житлова субсидія на період з 01.05.2015 року по 30.04.2016 року в розмірі 185,56 грн.

Відповідно до абз. 17 пункту 13 Положення структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 15 календарних днів від ДФС, Державтоінспекції, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, суб'єктів господарювання, які здійснюють технічну інвентаризацію об'єктів нерухомого майна, вищих навчальних закладів, фондів соціального страхування інформацію, необхідну для призначення субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням субсидій.

Відповідно до пунктів 1, 2, ч. 3 п. 3 Положення про головного державного соціального інспектора та державного соціального інспектора, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.2001 року № 1091, головний державний соціальний інспектор та державний соціальний інспектор: перевіряють достовірність та повноту інформації про доходи і майновий стан осіб, які входять до складу сім'ї, що звертається за призначенням державної соціальної допомоги; проводять вибіркові перевірки особових справ одержувачів державної соціальної допомоги за рішенням керівника відповідного органу соціального захисту населення або його заступника; складають акти за підсумками перевірки з висновками щодо правильності призначення державної соціальної допомоги.

Під час проведення перевірки особової справи одержувача субсидії ОСОБА_1 з питання правильності призначення субсидії було виявлено факт недекларування сум доходів чоловіка відповідача, які впливають на визначення розміру житлової субсидії.

З акту від 12.12.2016 року № 1198-09-20 перевірки особової справи № 1390-615963, складеного державним соціальним інспектором управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у місті Кіровограді ради, вбачається, щона підставі запитів управління, ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області перевірено періоди: I-IV квартал 2009 року, I-IV квартал 2010 року, I-IV квартал 2014 року, I-IV квартал 2015 року (листи від 07.07.2016 року № 2709, від 29.11.2016 року № 4695). Даною перевіркою доходів через ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області встановлено, що чоловік заявниці ОСОБА_2 з 20.07.2001 року має у власності земельну ділянку площею 2,98 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Надлацької сільської ради. Згідно договору оренди зазначена земельна ділянка здається в оренду з 05.10.2010 року ТОВ «Агро-Прім», внаслідок чого ОСОБА_2 отримував доходи (ознака доходу згідно з довідником ознак доходів 106 - «Дохід від надання майна в лізинг, оренду або суборенду (строкове володіння та/або користування»).

Центру соціальних виплат та компенсацій управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у місті Кіровограді ради рекомендовано: перерахувати субсидію згідно звернення від 28.04.2015 року, включивши до сукупного доходу дохід, отриманий з ТОВ «Агро-Прім» в 2014 році, та зробити розрахунок повернення надміру виплачених коштів житлової субсидії.

Отримання ОСОБА_2 доходів від здачі в оренду земельної ділянки площею 2,98 га у 2014 році підтверджується довідкою ТОВ «Агро-Прім» від 27.10.2016 року № 194, згідно якої сума орендної плати за 2014 рік становить 2 677,14 грн. (без урахування податку з доходів фізичних осіб у розмірі 2 275,57 грн.)

Отже, відповідач під час подачі декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії за період з 01.01.2014 року до 31.12.2014 року приховала факт наявності у її чоловіка земельної ділянки та отримання доходів від її здачі в оренду.

Центром соціальних виплат та компенсацій управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у місті Кіровограді ради було здійснено відкориговання розрахунку визначення розміру субсидії ОСОБА_1 для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг та призначена житлова субсидія на період з 01.05.2015 року по 30.04.2016 року в розмірі 163,42 грн.

Встановлено, що переплата бюджетних коштів ОСОБА_1, яка утворилася внаслідок не задекларованого доходу її чоловіка ОСОБА_2 за період з 01.05.2015 року по 30.04.2016 року склала 265,68 грн., виходячи з наступного:265,68 грн. = (185,56 грн. - 163,42)х12, де:185,56 грн. - розмір субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг без урахування суми доходу від здачі в оренду земельної ділянки; 163,42 грн. - розмір субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з урахуванням суми доходу від здачі в оренду земельної ділянки.

Згідно з абз. 10, 11 пункту 20 Положення сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.

Пунктом 1 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України від 29.12.1997 року№ 39/283/90/5 (в редакції Наказу Міністерства соціальної політики України від 479/763/1157/5 від 18.07.2014), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 31.12.1997 р. за № 634/2438, передбачено, що повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадку виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями про доходи та майновий стан усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, приховання заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів.

За змістом п. 2 Порядку № 39/283/90/5 в разі виявлення при перевірках подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, органи соціального захисту населення вживають таких заходів: припиняють надання субсидії; повідомляють рекомендованим листом отримувачів житлової субсидії про припинення надання житлової субсидії, необхідність і терміни повернення надміру виплачених коштів; подають позовні заяви до суду про стягнення надміру виплачених коштів (при неповерненні їх добровільно у встановлені терміни). Терміни повернення надміру виплачених коштів встановлюються органом соціального захисту населення в кожному конкретному випадку з урахуванням матеріального стану отримувача субсидії, але не менше місяця з дня отримання повідомлення.

09.03.2017 року ОСОБА_1 надіслано рекомендованим листом (номер поштового відправлення 250062037055) повідомлення № 737639/7 від 22.02.2017 року про припинення надання житлової субсидії з пропозицією повернути до 25.04.2017 року надміру перераховану за період з 01.05.2015 року по 30.04.2016 року житлову субсидію в сумі 265,68 грн., що підтверджується копією фіскального чека, але останньою це повідомлення залишено без задоволення.

Відповідно до вимог Бюджетного Кодексу України житлові субсидії виплачуються з цільових коштів Державного бюджету України. Безпідставні виплати житлових субсидій порушують основи соціальної захищеності соціального забезпечення населення в Україні, гарантовані державою, що суттєво зачіпає інтереси держави.

З огляду на викладене вище, а також приймаючи до уваги, що ОСОБА_1 подала до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у місті Кіровограді ради неповну та недостовірну інформацію про майновий стан члена сім'ї, а саме не задекларувала доходи чоловіка ОСОБА_2 за період з 01.05.2015 року по 30.04.2016 року, що вплинуло на визначення розміру житлової субсидії і потягло надмірнувиплату бюджетних коштів у вигляді житлової субсидії на суму 265,68 грн., враховуючи, що зазначену суму відповідачем добровільно не повернуто, вони підлягають стягненню в судовому порядку.

Частиною 1 ст. 1166 ЦК України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Відповідно до ч. 1 ст. 1213 ЦК України набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.

Як передбачено ч. 1 ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Відповідно до ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Таким чином, оскільки відповідачем в добровільному порядку надміру виплачена субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг не повернута, то вимоги позивача є обґрунтованими, доведеними та підлягають задоволенню.

На підставі наведених доказів, враховуючи ту обставину, що ОСОБА_1 у добровільному порядку не повернула надміру виплачену субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, суд вважає, що з відповідача необхідно стягнути на користь Управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради надміру виплачену суму житлової субсидії у розмірі 265,68 грн

Відповідно до ч. 3 ст. 88 ЦПК України з відповідача на користь держави необхідно стягнути судовий збір в сумі 1 600,00 грн.

Керуючись Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.1997 року № 1050), ч. 1 ст. 1166, ст.ст. 1212-1215 ЦК України,ст.ст. 10, 11, 60, 88, 212-215 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів житлової субсидії - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, на користь Управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради (код 03197629, р/р 35414025021577 в УДКСУ у м. Кропивницькому Кіровоградської області, МФО 823016, ТПКВКМБ - 1513016) суму надміру виплаченої субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за період з 01.05.2015 року по 30.04.2016 року в розмірі 265,68 грн.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, в дохід держави судовий збір в розмірі 1 600,00 грн.

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Кіровоградської області через Ленінський районний суд м. Кіровограда протягом десяти днів.

Суддя Ленінського районного

суду м. Кіровограда І. М. Шевченко