
Справа № 344/12692/17
Провадження № 2-а/344/1157/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2017 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої судді Татарінової О.А.
секретаря Бухвак І.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Івано-Франківського міського суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду з вказаним позовом, посилаючись на те, що їй з липня 2016 року призначено пенсію по інвалідності. Позивач отримує пенсію у відповідності до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 07.11.2017 року набрала чинності постанова КМУ № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», у зв'язку з чим 26.05.2017 року позивач звернулася із заявою до Головного управління Пенсійного Фонду України в Івано-Франківській області про перерахунок пенсії, щоб врахувати одноразові додаткові види грошового забезпечення – одноразова матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога при вирішенні соціально – побутових питань та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Проте, відповідач відмовив у здійсненні такого перерахунку у листі від 30.05.2017 року № 396/Ш-15. Просила суд визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 із врахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення – одноразової матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги при вирішенні соціально – побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні протиправними.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести перерахунок та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсії ОСОБА_1 з часу її призначення із врахуванням всіх складових грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням, з яких справлялися страхові внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а саме: у 2014 році матеріальної допомоги у сумі 4432 грн. та одноразової премії в сумі 870 грн. 02 коп.; у 2015 році матеріальної допомоги у сумі 4868 грн., одноразової премії у сумі 2294 грн. 07 коп., одноразову премію у сумі 208 грн. 55 коп. та компенсацію за невикористану відпустку у сумі 3041 грн. 36 коп.; у 2016 році одноразової премії у сумі 203 грн. 05 коп., матеріальної допомоги у сумі 2600 грн., компенсації за невикористану відпустку у сумі 3952 грн. та одноразової грошової допомоги у сумі 40560 грн. та виплачувати її в подальшому до втрати права на таку пенсію.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала в повному обсязі з мотивів, викладених в позовній заяві. Просила суд задовольнити позов в повному обсязі.
Відповідач подав заперечення на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на їх необґрунтованість.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши докази по справі в їх сукупності суд приходить до наступного висновку.
Згідно частини 1ст.6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю субєкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
З липня 2016 року ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності, що підтверджується пенсійним посвідченням серії ААІ № 941684, виданим Пенсійним Фондом України 30.11.2016 року (а.с.6) та отримує пенсію у відповідності до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
26.05.2017 року ОСОБА_1 звернулася з заявою до відповідача про проведення перерахунку їй пенсії.
Листом від 30.05.2017 за № 396/Ш-15 ГУ ПФ України в Івано-Франківській області, посилаючись на ст. 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та пункт 7 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, затвердженого постановою КМУ від 17.07.1992р. № 393, повідомило позивачу, що будь-які матеріальні допомоги чи індексації грошового забезпечення, навіть якщо з них було сплачено страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, не відносяться до додаткових видів грошового забезпечення, що включаються при обчисленні пенсії. Для врахування до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, таких видів грошового забезпечення, як матеріальна допомога на оздоровлення та одноразова грошова допомога при звільненні на підставі довідок, долучених до заяви, немає правових підстав. Відтак, пенсія призначена згідно з чинним законодавством і для перегляду її розміру немає законних підстав.
06.10.2017 року відповідач подав заперечення на позовну заяву (а.с.16-18), в якому вказав, що матеріальної допомоги при вирішенні соціально – побутових питань, допомога на оздоровлення, одноразова грошова допомога при звільненні, не ввідносяться до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а є одноразовими (щорічними) виплатами та не входять до складових грошового забезпечення, визначених ст.. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з яких обчислюється пенсія. Крім того, одноразова допомога при звільненні зі служби не є об’єктом нарахування внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, оскільки не входить до переліку видів грошового забезпечення, визначеного додатками 25-28 Постанови № 1294, ст. 9 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-ХІІ, відповідно страхові внески з даної виплати не сплачувались. Згідно пункту 2 розділу І Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, який затверджено постановою КМУ від 22.12.2010 № 1170, одноразова допомога військовослужбовцям при звільненні з військової служби відноситься до виплат, на які не нараховується єдиний внесок. Окрім того, в своєму запереченні відповідач вказує на те, що позивачем пропущено строк звернення до суду, оскільки позивач просить провести перерахунок та виплатити пенсію, починаючи з 01.07.2016 року, що суперечить КАС України. Відтак, просить суд в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції Закону від 07 листопада 2015 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок проведення перерахунку пенсій), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно зі ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
До складу грошового забезпечення військовослужбовців, відповідно до положень Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» ч. ст. 9 входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер , премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно зі ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат, (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом , у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховували внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, зазначені виплати входять до грошового забезпечення позивача, що він отримував під час проходження служби, з якої нараховані та сплачені страхові внески, і мають бути включені до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.
Верховний Суд України в постанові від 10 березня 2015 року по справі 21-70а15 зробив висновок про те, що чинні норми матеріального права дають підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія»
Аналогічна правова позиція викладена і в постанові Верховного Суду України від 20.10.2015 по справі №21-2942а15.
В матеріалах справи міститься копія довідки МВС України в Івано-Франківській області № Ш-163/108/01/29-2017 від 02.11.2017 року про суми нарахованих та виплачених матеріальної допомоги, одноразової премії, компенсації за невикористану відпустку (а.с.29).
Відповідно до довідки ГУ НП в Івано-Франківській області № Ш-164 від 02.11.2017 року позивачу було виплачено одноразову премію в сумі 40560 грн. 00 коп (а.с.30).
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, одноразова грошова винагорода за безперервну військову службу, індексація грошового забезпечення та одноразові грошові премії, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Неврахування відповідачем вказаних виплат при призначенні пенсії позивачу є неправомірним.
Відповідно до ч. 1ст. 71 КАС Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 72 цього Кодексу.
Згідно до ч. 2ст. 71 КАС Українив адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
При цьому, відповідач не довів суду правомірності своїх дій та рішень.
За таких обставин суд приходить до висновку про задоволення позову.
На Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», керуючись ст.ст. статтями 8-10, 11, 17, 71, 86, 159,160-163, 183-2, 244-2, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 у перерахунку з часу її призначення із врахуванням всіх складових грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням, з яких справлялися страхові внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, неправомірними.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести перерахунок та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсії ОСОБА_1 з часу її призначення із врахуванням всіх складових грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням, з яких справлялися страхові внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а саме: у 2014 році матеріальної допомоги у сумі 4432 грн. та одноразової премії в сумі 870 грн. 02 коп.; у 2015 році матеріальної допомоги у сумі 4868 грн., одноразової премії у сумі 2294 грн. 07 коп., одноразову премію у сумі 208 грн. 55 коп. та компенсацію за невикористану відпустку у сумі 3041 грн. 36 коп.; у 2016 році одноразової премії у сумі 203 грн. 05 коп., матеріальної допомоги у сумі 2600 грн., компенсації за невикористану відпустку у сумі 3952 грн. та одноразової грошової допомоги у сумі 40560 грн.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, але якщо апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається через Івано-Франківський міський суд протягом 10 днів з дня її проголошення, а у разі прийняття постанови в письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Татарінова О.А.