
Справа № 175/3009/17
Провадження № 2-а/175/72/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 листопада 2017 року Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді Озерянської Ж.М.,
за участю секретаря Рись Н.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Слобожанське справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, третя особа: Ліквідаційна комісія ОСОБА_2 управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області про визнання неправомірною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в :
В серпні 2017 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання неправомірною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії, у якому просив суд визнати протиправними дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови йому, ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі ОСОБА_3 про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії за вих. №83/27974 від 10.05.2017 року, підготовленої Ліквідаційною комісією ОСОБА_2 управління МВС України в Дніпропетровській області відповідно до Порядку №45 та згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, здійснити йому, ОСОБА_1 перерахунок та виплату його пенсії з 01 січня 2016 року на підставі ОСОБА_3 про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії за вих. №83/27974 від 10.05.2017 року, підготовленої Ліквідаційною комісією ОСОБА_2 управління МВС України в Дніпропетровській області та направленої відповідно до Порядку №45 та згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»; стягнути з відповідача на його користь витрати по сплаті судового збору в розмірі 640 грн.
Позивач ОСОБА_1 надав суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав та просив задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за довіреністю ОСОБА_4 надав суду заяву про розгляд справи без його участі, просив відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1
Представник третьої особи Ліквідаційної комісії ОСОБА_2 управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області у судове засідання не з’явився. Третьою особою надано до суду відзив на позов, в якому підтверджено факт направлення відповідачеві ОСОБА_3 про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії за вих. №83/27974 від 10.05.2017 року.
З'ясувавши зміст позовних вимог, зміст заперечень на позовну заяву, дослідивши матеріали справи, зокрема зміст клопотання про поновлення строку для звернення до адміністративного суду за захистом прав, оцінивши докази у їх сукупності, суд прийшов до наступних висновків.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як встановлено у судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, ОСОБА_1 пенсіонер МВС з 18 червня 2005 року, був звільнений з посади заступника начальника слідчого відділу Управління МВС України, та перебуває на обліку в ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ.
07 листопада 2015 року набрав чинності Закону України «Національну поліцію України» від 02 липня 2015 року №580-VIII. Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року, який набув чинності з 29 грудня 2015 року, внесено зміни до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зокрема статтю 63 після частини другої доповнено новою частиною змісту: «…Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських…».
19 липня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про проведення перерахунку раніше встановленої пенсії (а.с.8-10). Так, листом ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №21582/03103 від 31 липня 2017 року, позивачу відмовлено у перерахунку пенсії виходячи із того, що пенсію ОСОБА_1 призначено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за 26 років вислуги в розмірі 73% грошового забезпечення, яке береться для обчислення пенсії. Одночасно повідомили, що перерахунок пенсії буде здійснено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с.12).
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію» від 02 липня 2015 року № 580-VIII, пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до ч. 16 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-XII, в редакції зі змінами, внесеними Закону України «Про Національну поліцію», у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку».
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року №900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
За правилами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, перерахунок раніше призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 від 11.11.2015 року, установлено грошове забезпечення поліцейських, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Пунктом 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» вказаного Закону встановлено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Аналіз наведених норм права дає змогу дійти висновку, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції та пенсіонера органів внутрішніх справ, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988.
Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року, затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до п. 1 Порядку перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно з пунктом 2 Порядку, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та м. Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
ОСОБА_3 видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком (п. 3 Порядку).
Судом встановлено, що Міністерство внутрішніх справ України листом №1461/05/22-2017 від 03 лютого 2017 року повідомило Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 від 11 листопада 2015 року, що підтверджується інформацією, розміщеною на офіційному сайті уряду.
Проте, станом на момент розгляду адміністративної справи в суді відповідачем не здійснено перерахунок пенсії позивача згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з метою забезпечення права позивача на перерахунок пенсії, що свідчить про протиправну бездіяльність ОСОБА_2 управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Зокрема, ч. 2 ст. 51 вказаного Закону передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 від 11.11.2015 року, яка набрала чинності 02.12.2015 року, встановлено грошове забезпечення поліцейських, що є обставиною, яка потягла за собою зміну розміру пенсії, а тому її перерахунок має бути здійснено з 01 січня 2016 року.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Згідно ст. 102 КАС України пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.
В листопаді 2017 року позивач надав до суду клопотання про поновлення строку для звернення до суду з позовом за захистом прав за період з 01 січня 2016 року по 14 серпня 2017 року (а.с.111-113), в обґрунтування якого вказав, що документи, передбачені Порядком №45, були підготовлені із запізненням з вини державних органів, внаслідок чого він не мав можливості завчасно звернутися до відповідача з заявою про перерахунок пенсії.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до суду з позовом 14 серпня 2017 року.
Відповідно положень ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Як раніше зазначалося, підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 виникли з 01 січня 2016 року. Відповідно до п. 2 Порядку №45 уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта повідомити про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій. Разом з тим, відповідне повідомлення було надіслане Міністерством внутрішніх справ України лише листом №1461/05/22-2017 від 03 лютого 2017 року. Послідуючі повідомлення державних органів на підставі Порядку №45 також відповідно надані із запізненням.
Так, Пенсійний фонд України на виконання вимог Порядку №45 листом від 28.03.2017 року № 9493/02-23 повідомив головні управління Пенсійного фонду України в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
Відповідачем, ГУ Пенсійного Фонду в Дніпропетровській області, на виконання вимог, передбачених Порядком №45, складено та подано листа за вих. № 8395/03/04 від 03.04.2017 року на адресу ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Дніпропетровській області також лише 03.04.2017 року. ОСОБА_3 №83/27974 від 10.05.2017 року про грошове забезпечення позивача також відповідно була підготовлена Ліквідаційною комісією ОСОБА_2 управління МВС України в Дніпропетровській області лише 10.05.2017 року. Зазначені документи, передбачені Порядком №45, були підготовлені із запізненням з вини вказаних державних органів.
19 липня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача з вимогою здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії з 01.01.2016 року з посиланням як на підставу для здійснення перерахунку пенсії на ОСОБА_3 №83/27974 від 10.05.2017 року про грошове забезпечення, підготовлену Ліквідаційною комісією ОСОБА_2 управління МВС України в Дніпропетровській області на виконання вимог, передбачених Порядком №45, яку було направлено відповідачу лише 13 травня 2017 року.
Позивач звернувся до відповідача з вимогою здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії 19 липня 2017 року, а позов було подано до суду 14 серпня 2017 року у зв’язку із наведеними вище обставинами з вини органів Пенсійного фонду України та державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, про що було зазначено вище. Наведені обставини вказують на наявність підстав для поновлення позивачу пропущеного строку для звернення до суду з даним позовом та застосування ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача із 01 січня 2016 року.
У відповідності до ст.ст. 71, 86 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача щодо зобов’язання ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести з 01 січня 2016 року перерахунок пенсії підлягають задоволенню.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Розподіл судових витрат суд вирішує в порядку ст. 87, 94 КАС України в зв'язку з чим на користь позивача за рахунок відповідача підлягає стягненню сплачена позивачем сума судового збору в розмірі 640 грн.
Керуючись ч. 2 ст. 11, ст.ст. 17, 50, 72, 86, 99, 100, 158, 160, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року, Законом України «Про Національну поліцію» № 580-VIII від 2 липня 2015 року № 580-VIII, постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Поновити ОСОБА_1 пропущений строк для звернення до суду з даним позовом про захист прав.
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, третя особа: Ліквідаційна комісія ОСОБА_2 управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області про визнання неправомірною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити.
Визнати протиправними дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі ОСОБА_3 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №83/27974 від 10 травня 2017 року, підготовленої Ліквідаційною комісією ОСОБА_2 управління МВС України в Дніпропетровській області відповідно до Порядку №45 та згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з 01 січня 2016 року на підставі ОСОБА_3 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 №83/27974 від 10 травня 2017 року, підготовленої Ліквідаційною комісією ОСОБА_2 управління МВС України в Дніпропетровській області відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в сумі 640 грн.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через Дніпропетровський районний суд протягом десяти днів з дня отримання її копії. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Озерянська Ж.М.