
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"27" листопада 2017 р.Справа № 924/451/17
Господарський суд Хмельницької області у складі головуючого судді Димбовського В.В., суддів Гладюка Ю.В., Смаровоза М.В., розглянувши матеріали справи
за позовом публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікакції "Хмельницькгаз", м. Хмельницький
до квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницького
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:
1) Міністерство оборони України, м. Київ,
2) Військова частина А2287, м. Хмельницький
3) Зональний відділ правопорядку, м. Хмельницький
4) Військова частина А3267, м. Старокостянтинів
5) Славутський об'єднаний міський військовий комісаріат, м. Славута
6) Військова частина А1358, Славутський район, с. Цвітоха
7) Теофіпольський районний військовий комісаріат, смт. Теофіполь
8) Волочиський районний військовий комісаріат, м. Волочиськ
9) Віньковецький районний військовий комісаріат, смт. Віньківці
10) Чемеровецький районний військовий комісаріат, смт. Чемерівці
11) Військова частина А0553, м. Хмельницький
про стягнення компенсації вартості обєму спожитого природного газу за лютий 2017 року в розмірі 4018503,22 грн. та компенсації вартості послуг транспортування природного газу магістральними газопроводами в розмірі 36019,83 грн.
Представники сторін:
від позивача: ОСОБА_1 - за довіреністю від 02.09.2016р.
від відповідача: ОСОБА_2 - за довіреністю №4866 від 03.10.2017р.
від третіх осіб: Міністерство оборони України, Військова частина А2287, Зональний відділ правопорядку, Військова частина А3267, Славутський об'єднаний міський військовий комісаріат, Військова частина А1358, Теофіпольський районний військовий комісаріат, Волочиський районний військовий комісаріат, Віньковецький районний військовий комісаріат, Чемеровецький районний військовий комісаріат, Військова частина А0553 - не з'явились
У судовому засіданні, згідно ч. 2 ст. 85 ГПК України, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суть спору: позивач звернувся з позовом про стягнення з відповідача компенсації вартості обєму спожитого природного газу за лютий 2017 року в розмірі 4018503,22 грн. та компенсації вартості послуг транспортування природного газу магістральними газопроводами в розмірі 36019,83 грн.
Позов обґрунтовано тим, що відповідачем у лютому 2017 року здійснювався відбір природного газу з газопостачальної системи без наявності укладеного із постачальником договору постачання природного газу та підтвердженого обсягу, виділеного для потреб споживача його постачальником на відповідний календарний період. Тому, на переконання позивача, відповідачем було здійснено несанкціонований відбір природного газу в об'ємі, що відповідно до даних вузлів обліку природного газу, становить 218302 м.куб. станом на 28.02.2017р. Як вважає позивач, даний об'єм газу є неврегульованим небалансом, віднесеним на небаланс ПАТ „Хмельницькгаз, вартість якого становить 218,302 тис.м.куб. х 9204 грн. (вартість природного газу на лютий 2017р. за 1000 м.куб.) х 2 (коефіцієнт компенсації, який визначається на рівні 2,0) = 4 018 503,22 грн. з ПДВ. Посилаючись на п. 4 глави 5 розділу 6 Кодексу ГРС, вважає, що вартість 218302 м.куб., що були несанкціоновано відібрані відповідачем з газорозподільної системи в лютому 2017р., має бути компенсована оператору ГРМ.
Крім того, вказує, що ПАТ „Хмельницькгаз було оплачено ПАТ „Уктрансгаз вартість послуг транспортування магістральними трубопроводами газу, відібраного відповідачем з газрозподільної системи в лютому 2017 року. Тариф на послуги з транспортування газу магістральними трубопроводами встановлено постановою НКПЕКП №3159 від 29.12.2015р. та для ПАТ „Хмельницькгаз складає 137,50 грн. за 1000 м.куб. без ПДВ (165 грн. за 1000 м.куб. з ПДВ). Тому, на переконання позивача, відповідач зобов'язаний компенсувати ПАТ „Хмельницькгаз вартість послуг транспортування природного газу, відібраного в лютому 2017р., в розмірі 218302 м.куб. х 0,165 (за 1 м.куб. з ПДВ) = 36019,83 грн. з ПДВ.
Присутній у судовому засіданні представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог.
Відповідач, у відзиві, поданому 12.06.2017р., проти позову заперечував та просив відмовити в задоволенні позовних вимог. Свою позицію обгрунтовував тим, що долучені до матеріалів справи акти прийому-передачі від 28.02.2017р. КЕВ м. Хмельницький взагалі не підписані або підписані невідомо ким, більше того, акти прийому-передачі від 28.02.2017р. не підписані самим ПАТ "Хмельницькгаз", тому, на переконання відповідача, вони не можуть вважатися доказами в розумінні норм Господарського кодексу України. Також, як вказує відповідач, ані умовами договору розподілу природного газу, ані Кодексом газорозподільних систем не передбачено складення односторонніх актів надання послуг з розподілу природного газу. Відповідач у відзиві не визнавав, що позивач в лютому 2017 року надавав послуги з розподілу природного газу за умовами, визначеними договором розподілу природного газу. Вимоги позивача про компенсацію вартості послуг транспортування природного газу магістральними газопроводами вважає безпідставними, посилаючись на оплату таких послуг ПАТ „Укртрансгаз згідно договору, укладеного з ним.
У додатково поданих поясненнях від 19.07.2017р. позивач зауважив, що ціна закупівлі природного газу ПАТ „Хмельницькгаз для покриття втрат і виробничо-технологічних витрат газу в ГРМ у лютому є тотожною базовій ціні газу у лютому, що вказана в розрахунку вартості послуг балансування, наданих ПАТ „Хмельницькгаз за лютий 2017р. та становить 7670,00 грн. за 1000 м.куб. без ПДВ, або 9204,00 грн. за 1000 м.куб. з ПДВ. На підтвердження вказаного послався на п. 9.2 договору транспортування природного газу, укладеного з ПАТ „Укртрансгаз, згідно якого вартість послуг балансування за газовий місяць визначається на підставі даних про негативний місячний небаланс замовника за формулою: В - балансування = БЦГ х К х ОБГ, де БЦГ - базова ціна газу; ОБГ - обсяг негативного місячного небалансу замовника послуг транспортування; К - коефіцієнт компенсації, що дорівнює 1,2. При розмірі небалансу до 5% від обсягу природного газу, відібраного з газотранспортної системи, застосовується коефіцієнт, що дорівнює 1. При цьому, якщо неврегульований небаланс станеться внаслідок відсутності у споживача підтвердженого обсягу природного газу за розрахунковий період, коефіцієнт компенсації має становити 2. Відмічає, що в лютому 2017 р. по ПАТ „Хмельницькгаз виник негативний місячний небаланс перед ПАТ „Укртрансгаз у розмірі 4553,425 тис.м.куб., який було врегульовано оператором ГРМ за рахунок надання природного газу у відповідному обсязі в рамках послуги балансування. Таким чином, в рамках послуги балансування Оператор ГРМ фактично закуповує природний газ для покриття втрат та виробничо-технологічних витрат за базовою ціною газу у Оператора ГТС. 10.03.2017 року від ПАТ „Укртрансгаз ПАТ „Хмельницькгаз надійшло електронне повідомлення про статус небалансу та запропоновано ПАТ „Хмельницькгаз у строк до 12.03.2017 року врегулювати місячний небаланс відповідно до заходів, передбачених п. 3-5 глави 3 розділу XIV Кодексу газотранспортної системи.
У додаткових поясненнях від 11.09.2017р. представник відповідача не погоджувався із обсягами отриманого природного газу в лютому 2017р., вказуючи, що згідно пояснень Зонального відділу військової служби правопорядку: фактичне споживання в лютому 2017р. природного газу склало 2698 м.куб., позивачем заявлено 2700 н.м.куб. (різниця обсягів - 2 м.куб.). Відповідно до пояснень Чемеровецького районного військового комісаріату в лютому 2017р. фактичне споживання природного газу склало 1963 м.куб., позивачем заявлено 2099 н.м.куб. (різниця обсягів - 136 м.куб.). Згідно пояснень військової частини А3267 в лютому 2017р. фактичне споживання природного газу склало 90 м.куб., позивачем заявлено 120 н.м.куб. (різниця обсягів - 30 м.куб.). Відповідно до пояснень Волочиського районного військового комісаріату в лютому 2017р. обсяги спожитого природного газу не фіксувалися. Відповідач зауважив, що долучений позивачем до матеріалів справи акт не містить печатки КЕВ м. Хмельницький та підписаний невідомою особою, а тому обсяги споживання природного газу Волочиським РВК в кількості 8368 м.куб. не підтверджені належними доказами. Згідно пояснень Віньковецького РВК неможливо визначити точну кількість м. куб. природного газу, спожитого в лютому місяці 2017р., проте він був меншим, ніж 2848 м.куб. Відповідач зазначив, що в матеріалах справи відсутній акт приймання-передачі природного газу за лютий 2017р. та інші докази споживання Віньковецьким РВК природного газу в кількості 2848 м.куб., отже такі показники не підтверджені належними доказами. Також зазначив, що на акті приймання-передачі природного газу від 28.02.2017р. щодо споживання Славутським ОМВК природного газу в кількості 2215 м.куб. та акті приймання - передачі природного газу від 28.02.2017р., щодо споживання в/ч А1358 природного газу в кількості 72951 м.куб. відсутня печатка КЕВ м. Хмельницький та підписи уповноважених на те осіб, а тому зазначені обсяги споживання природного газу не підтверджені належними доказами. Щодо заявленої до стягнення компенсації вартості послуг транспортування природного газу магістральними газопроводами в розмірі 36019,83 грн., відповідач зазначив, що в платіжному дорученні №10393 від 21.02.2017р., доданому позивачем на підтвердження своїх позовних вимог, містяться відомості лише про те, що ПАТ "Хмельницькгаз" сплатив ПАТ "Укртрансгаз" кошти в сумі 636371,51 грн. за транспортування природного газу згідно договору №1109011170/П42 від 28.09.2011р., але не містить відомостей, що ці кошти сплачені за послуги транспортування природного газу відповідачу. Вважає, що платіжне доручення №10393 від 21.02.2017р. та акт надання послуг балансування обсягів природного газу жодним чином не підтверджують сплату ПАТ "Хмельницькгаз" вартості послуг транспортування газу магістральними трубопроводами в розмірі 36019,83 грн., які мають бути компенсовані КЕВ м. Хмельницький.
Третя особа (Міністерство оборони України) повноважного представника для участі у судовому засіданні не направила, 12.09.2017р. на адресу суду надійшла заява, у якій Міністерство оборони України зазначило, що позовні вимоги безпідставні, оскільки позивачем не надано доказів про споживання відповідачем зазначених об'ємів природного газу. Зауважив, що позивач в позовній заяві посилається на те, що відповідачем було здійснено несанкціонований відбір природного газу в об'ємі, що відповідно до даних вузлів обліку природного газу, становить 218 302 м.куб станом на 28.02.2017р., що підтверджується актом прийому передачі №2 від 28.02.2017р. Третя особа вважає, що вказаний акт прийому передачі та дані вузлів обліку природного газу відсутні. До матеріалів позовної заяви додано акт наданих послуг з розподілу природного газу №094207PSCTAB016/2 від 01.03.2017р. за підписом відповідальної особи оператор ГРМ, проте акт не погоджений з відповідальною особою споживача. Також в доданих матеріалах до позовної заяви додано акт надання послуг з розподілу природного газу №1/2 від 01.03.2017р., в описовій частині якого вказано, що він односторонній. Проте, на думку третьої особи, такий акт мав підписуватися обома сторонами.
Третя особа (військова частина А2287) повноважного представника для участі у судовому засіданні не направила, причини неявки суду не повідомила.
Третя особа (Зональний відділ правопорядку) повноважного представника для участі у судовому засіданні не направила, надіслала письмові пояснення по справі від 08.08.2017р., у яких зазначається, що із вказаним позивачем об'ємом природного газу не погоджується, оскільки в лютому місяці фактичне споживання природного газу складає 2698 н.м.куб. Даний обсяг, на його думку, підтверджується і доданим до матеріалів справи актом №24 від 28.02.2017р. Третя особа не визнає заявлені позивачем вимоги в частині споживання 2700 н.м.куб., оскільки ХЗВ ВСП фактично було спожито 2698,0 н.м.куб. Водночас, через неможливість забезпечення у судове засідання представника ХЗВ ВСП у зв'язку із великим обсягом виконання прямих обов'язків, просить розглянути справу за відсутності представника Хмельницького зонального відділу військової служби правопорядку.
Третя особа (Військова частина А3267) повноважного представника для участі у судовому засіданні не направила, на адресу суду 06.09.2017р. надійшли письмові пояснення, у яких представник Військової частини А3267 повідомив, що оплата за спожиті військовою частиною комунальні послуги та енергоносії (в тому числі за природний газ) здійснюється Квартирно-експлуатаційним відділом м. Хмельницький згідно наказу Міністерства оборони України №448 від 03.07.2013р. "Про затвердження Положення про організацію квартирно-експлуатаційного забезпечення Збройних Сил України". Зважаючи на коефіцієнт в розмірі 1,01, фактичне споживання військовою частиною природного газу в лютому 2017р. становило: 8524 м.куб. - 8435 м.куб. = 89 м.куб х 1,01 (коефіцієнт) = 90 м.куб. Просив розгляд справи проводити за відсутності його представника.
Третя особа (Славутський об'єднаний міський військовий комісаріат) повноважного представника для участі у судовому засіданні не направила, на адресу суду 12.10.2017р. надійшли письмові пояснення, у яких представник Славутського об'єднаного міського військового комісаріату повідомив, що згідно записів показників в "Журналі обліку газу" ним за лютий 2017 року спожито природного газу в розмірі 2172 м.куб. Акт приймання-передачі спожитого природного газу за лютий 2017р. відсутній. Також від Славутського об'єднаного міського військового комісаріату 12.10.2017р. надійшла заява, у якій просить суд розгляд справи проводити за відсутності його представника.
Представник третьої особи (Військова частина А1358) в судове засідання не з'явився, на адресу суду 12.10.2017р. надійшли письмові пояснення, у яких її представник зазначив, що постачання природного газу оформлюється актом приймання-передачі природного газу, який підписується представником Оператора ГРМ ПАТ "Хмельницькгаз" в особі фахівця відділу з продажів та представником споживача в особі начальника квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький, тому на Військову частину А1358 завдання з забезпечення постачання та обліку природного газу не покладаються. Також просить суд розгляд справи проводити за відсутності його представника.
Третя особа (Теофіпольський районний військовий комісаріат) просить розгляд справи проводити за відсутності свого представника, повідомивши, що протягом лютого 2017 року Теофіпольським РВК було спожито 548 м.куб. природного газу згідно акту приймання-передачі №ХМ0001407 від 28.02.2017р.
Третя особа (Волочиський районний військовий комісаріат) повноважного представника для участі у судовому засіданні не направила, на адресу суду 04.09.2017р. надійшли письмові пояснення, у яких представник Волочиського районного військового комісаріату повідомив, що протягом лютого місяця у Волочиському РВК не фіксувалися обсяги спожитого природного газу, як не підписувалися і будь-які акти приймання-передачі природного газу чи інші документи, в яких би зазначалися показники лічильників, коректорів чи інші відомості щодо кількості спожитого природного газу в лютому місяці. Також Волочиський РВК підтверджує факт споживання природного газу в лютому місяці 2017р.
Третя особа (Віньковецький районний військовий комісаріат) повноважного представника для участі у судовому засіданні не направила, на адресу суду 06.09.2017р. надійшли письмові пояснення, у яких представник Віньковецького районного військового комісаріату, посилаючись на акти від 30.01.2017р. та від 31.03.2017р., зазначив, що позивач помилково зазначив про спожиті ним в лютому місяці 2848 м.куб. газу. Різниця показників кінця лютого та березня місяця (якщо споживання за лютий складає 2848 м.куб.) становить 447 м.куб.: 67529 (показник лічильника станом на 31.03.2017 рік) - 67082 (показник за лютий місяць, згідно заявлених вимог позивала). Зауважив, що фактичне споживання Віньковецьким РВК природного газу (обсяги природного газу) є меншими, ніж 2848 м.куб., однак визначення точної кількості (обсягів) споживання не є можливим, оскільки в лютому місяці не було підписано жодного документу, якими би такі обсяги підтверджувалися та не здійснювалося жодної фіксації цих обсягів.
Третя особа (Чемеровецький районний військовий комісаріат) повноважного представника для участі у судовому засіданні не направила, на адресу суду 01.09.2017р. надійшли письмові пояснення, у яких представник Чемеровецького районного військового комісаріату повідомив, що за актом від 29.12.2016р. представником ПАТ "Хмельницькгаз" Чемеровецької дільниці в присутності представника Чемеровецького районного військового комісаріату було встановлено лічильник на споживання природного газу з нульовими показниками. 04.03.2017р. уповноваженими представниками ПАТ "Хмельницькгаз" та Чемеровецького РВК був складений та підписаний акт, яким зафіксований об'єм спожитого Чемеровецьким РВК природного газу в розмірі 1963 н.м.куб. Обсяг спожитого в лютому 2017р. природного газу також підтверджується актом приймання - передачі природного газу №ХМ00016215 від 31.05.2017р., в якому зазначені показники лічильника станом на 01.06.2017р. (2693 н.м.куб.) та обсяг спожитого газу за період березень - травень місяць (730 н.м.куб.). Також у поясненнях просить суд розглядати справу за відсутності його представника.
Третя особа (Військова частина А0553) повноважного представника для участі у судовому засіданні не направила, письмову позицію з приводу заявленого позову не подав.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи по суті, суд встановив:
Відповідно до заяви-приєднання №094207PSCTAB016 від 01.01.2016р. до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) відповідач - квартирно-експлуатаційний відділ м. Хмельницького приєднався до умов Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015р. №2498. Відповідачу присвоєно персональний EIC-код 56SX00007PSCT00K.
Пунктом 1.1 Типового договору розподілу природного газу від 01.01.2016р. передбачено, що цей типовий договір розподілу природного газу є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.
Умови цього договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України "Про ринок природного газу" і Кодексу ГРС (п. 1.2 Типового договору).
У п. 1.3 Типового договору зазначено, що цей договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього договору, яку в установленому порядку оператор ГРМ направляє споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього договору, та/або сплата рахунка оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.
Згідно з п. 3.1 Типового договору санкціонований відбір природного газу з газорозподільної системи здійснюються споживачем за умови наявності в нього укладеного із постачальником договору постачання природного газу та підтвердженого обсягу, виділеного для потреб споживача його постачальником на відповідний календарний період, а також відсутності простроченої заборгованості за цим договором. Наявність підтвердженого обсягу природного газу споживача (його постачальника) доводиться до відома оператора ГРМ у встановленому законодавством порядку оператором ГТС, а до відома споживача - його постачальником. За відсутності у споживача договору постачання природного газу та/або виділених його постачальником підтверджених обсягів для потреб споживача на відповідний календарний період споживач не має права використовувати (споживати) природний газ із газорозподільної системи.
За наявності підтвердженого обсягу природного газу споживача та відсутності простроченої заборгованості за цим договором оператор ГРМ забезпечує розподіл природного газу, що належить споживачу, до межі балансової належності його обєкта з дотриманням належного рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску природного газу. Приймання-передача обсягу газу, належного споживачу, а також перехід експлуатаційної відповідальності за стан газових мереж від оператора ГРМ до споживача відбуваються на межі балансової належності обєкта споживача (п. 3.2 Типового договору).
За умовами п. 3.3 Типового договору споживач, що не є побутовим, зобовязаний самостійно контролювати власне газоспоживання та для недопущення перевищення підтвердженого обсягу природного газу здійснити разом зі своїм постачальником заходи з коригування в установленому порядку підтвердженого обсягу або заходи із самостійного та завчасного обмеження (припинення) власного газоспоживання. Якщо за підсумками місяця фактичний обєм споживання природного газу споживача буде перевищувати підтверджений обсяг природного газу, врегулювання небалансу (дефіциту) природного газу буде здійснюватись його постачальником у встановленому законодавством порядку та відповідно до умов договору постачання природного газу.
Пунктом 5.1 Типового договору передбачено, що облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається оператором ГРМ та споживається споживачем на межі балансової належності обєкта споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем.
Визначення обєму розподілу та споживання природного газу по споживачу здійснюється на межі балансової належності між оператором ГРМ та споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільних систем та цим договором. Для визначення обєму розподілу та споживання природного газу беруться дані комерційного вузла обліку оператора ГРМ. У разі відсутності комерційного вузла обліку в оператора ГРМ беруться дані комерційного вузла обліку споживача (п. 5.2 Типового договору).
У п. 5.4 Типового договору сторони погодили, що порядок визначення обєму розподіленого споживачу і спожитого ним природного газу та надання звітності щодо спожитих обємів газу за розрахунковий період визначається відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем та з урахуванням вимог цього договору.
Пунктом 5.6 Типового договору на оператора ГРМ покладено обовязок в установленому порядку передавати інформацію про загальний обєм та обсяг розподіленого споживачу (спожитого ним) природного газу за відповідний період оператору ГТС для можливості її використання субєктами ринку природного газу, у тому числі постачальником споживача. Споживач (крім побутового) зобовязується довести інформацію про загальний обєм та обсяг розподіленого та спожитого природного газу за відповідний період своєму постачальнику. Визначені за умовами цього договору обєми та обсяги розподілу та споживання природного газу є обовязковими для їх використання у взаємовідносинах між споживачем та його постачальником.
Згідно з пп. 2, пп. 4 п. 7.1 Типового договору оператор ГРМ зобов'язується забезпечити можливість цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи в межах величини приєднаної потужності його обєкта та передачу належних споживачу обємів (обсягів) природного газу з дотриманням належного рівня надійності, безпеки, якості та величини його тиску за умови дотримання споживачем вимог цього договору; забезпечити належний рівень комерційного обліку природного газу по споживачу, у тому числі формування загального обєму та обсягу розподілу (споживання) природного газу споживачу за відповідний період.
Споживач має право на отримання цілодобового доступу до газорозподільної системи в межах величини приєднаної потужності його обєкта та передачу належних споживачу обємів (обсягів) природного газу з належним рівнем надійності, безпеки, якості та величини його тиску за умови дотримання ним вимог цього договору (пп. 1 п. 7.3 Типового договору).
При цьому споживач відповідно до пп. 5 п. 7.4 Типового договору зобов'язується не допускати несанкціонованого відбору природного газу.
За невиконання або неналежне виконання своїх зобов'язань за цим договором сторони несуть відповідальність згідно з цим договором та чинним законодавством України (п. 8.1 Типового договору).
Згідно з п. 12.1 Типового договору він укладається на невизначений строк.
У додатках №4 до Типового договору розподілу природного газу, встановлено розрахунок втрат і витрат природного газу; перелік точок комерційного обліку споживача: в/ч А-2339 (вул. Чорновола, 122) з величиною приєднаної потужності 16,47 куб.м./год.; в/ч А-4239 (вул. Чорновола, 194) з величиною приєднаної потужності 16,47 куб.м./год.; в/ч А-4239 (вул. Чорновола, 24/83) з величиною приєднаної потужності 10,30 куб.м./год.; в/ч А-0553 (вул. Толстого, 4) з величиною приєднаної потужності 6,18 та 10,30 куб.м./год.; Хмельницьке обєднання військовий комісаріат (вул. Проскурівська, 35) з величиною приєднаної потужності 16,47 та 16,47 куб.м./год.; в/ч А-2678 (вул. Чорновола, 39) з величиною приєднаної потужності 16,47, 16,47, 6,18 та 10,30 куб.м./год.; в/ч А-3808 (вул. Козацька, 2/34) з величиною приєднаної потужності 10,30 куб.м./год.; КЕВ м. Хмельницького (вул. Толстого, 4); КЕВ м. Хмельницького (вул. Ціолковського, 19) в/ч А-2287 (Красовського, 31/1); в/ч 2287 (вул. Городовікова, 9).
Стосовно ціни закупівлі природного газу оператором ГРМ для покриття втрат і виробничо-технологічних витрат газу ГРМ у відповідний період позивачем долучено лист №Нм 05.2-2ЛВ-3010-0617 від 16.06.2017р. до голови НКРЕ ОСОБА_3 та відповідь Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №6910/16/7-17 від 23.06.2017р. до ПАТ „Хмельницькгаз.
У лютому 2017 року відповідач здійснив відбір природного газу із газорозподільної системи без наявності укладеного на момент споживання договору поставки природного газу та підтвердженого постачальником відповідача обсягу споживання природного газу на вказаний розрахунковий період.
28.02.2017р. позивачем та відповідачем складено та підписано акт приймання-передачі природного газу від 28.02.2017р., в якому вказано об'єм розподіленого відповідачу у лютому 2017 року природного газу за всіма адресами обєктів газоспоживання відповідача. Згідно вказаного акту від 28.02.2017р., відповідач спожив за лютий 2017 року газ в об'ємі 218302 м.куб.
Вказаний об'єм спожитого відповідачем у лютому 2017 року газу, а саме: 218302 м.куб. відображений також в акті №1/2 надання послуг з розподілу природного газу від 01.03.2017р., складеним представником ПАТ „Хмельницькгаз в особі директора комерційного ОСОБА_4, який діє на підставі довіреності №3425/18 від 15.07.2016р.
Також, складалися акти приймання-передачі за кожною адресою об'єкту газоспоживання відповідача окремо, а саме: за адресою обєкту споживання: м. Старокостянтинів, вул. Героїв Чорнобильців, 8 згідно акту №ХМ00006712 від 20.01.2017р. спожито 105 куб.м.; акту №ХМ00009373 від 20.01.2017р. спожито 105 куб.м.; акту №ХМ00014014 від 31.03.2017р. спожито 150 куб.м. Також, 28.02.2017р. Старокостянтинівським відділенням ПАТ „Хмельницьгаз, у присутності представника споживача ОСОБА_5. (м. Старокстянтинів, вул. Героїв Чорнобильців, 8) складено акт перевірки дотримання правил споживання природного газу; обєкт споживання: Славутський ОМВК згідно акту від 28.02.2017р. спожито 2215 куб.м.; обєкт споживання в/ч 1358-а згідно акту від 28.02.2017р. спожито газу 72951 куб.м., в т.ч. виробничо-технологічні витрати 435 м.куб.; місячний звіт в/ч 1358 за лютий 2017 року; за адресою обєкту газоспоживання: Віньківці, вул. Відродження, 11, згідно акту №ХМ00007490від 30.01.2017р. спожито 3187 куб.м.; згідно акту №ХМ00009733 від 23.02.2017р. спожито 2848 куб.м.; згідно акту №ХМ00012309 від 31.03.2017р. спожито 3200 куб.м.; за адресою обєкту газоспоживання: Теофіполь, пров. Б. Хмельницького, 19, згідно акту №ХМ00014073 від 28.02.2017р. спожито газу 548 куб.м.; за обєктом споживання: ВСП будівля 2/82 №00041114 згідно акту №24 від 31.01.2017р. спожито газу 2939 куб.м.; згідно акту №24 від 28.02.2017р. спожито 2700 куб.м.; за обєктом споживання: котельня 1/315 по коректору вул. Толстого, 1(а) згідно акту №92 від 31.01.2017р. спожито 136025 куб.м.; згідно акту №92 від 28.02.2017р. спожито 99573 куб.м.; за обєктом споживання: котельня 2/331; №6036, коректор ВЕГА 1.01, зав №07300 згідно акту №24 від 31.01.2017р. спожито 22603 куб.м., згідно акту №24 від 28.02.2017р. спожито 26880 куб.м.; за адресами обєктів газоспоживання: м. Волочиськ, вул. Богуслаєва, 6; вул. Незалежності, 5; вул. Незалежності, 5, корпус 1, згідно акту №ХМ00009563 від 21.02.2017р. всього спожито 8368 куб.м.; згідно акту №ХМ000001650 від 31.01.2017р. ПАТ „Хмельницькгаз передав, а КЕВ м. Хмельницький прийняв у січні 2017 року природний газ обсягом 3,187 тис.куб.м. всього на суму 2276,28 грн.; по обєкту споживання Чемерівці, вул. Центральна, 40, згідно акту приймання-передачі №ХМ00016215 від 31.05.2017р. спожито газ в обсязі 730 куб.м.
Представником ПАТ "Хмельницькгаз" складено акт №1 від 01.03.2017р. компенсації вартості природного газу за лютий 2017 року квартирно-експлуатаційному відділу міста Хмельницького, згідно з яким компенсаційна вартість природного газу становить 4018503,22 грн. з ПДВ. В акті зазначено, що обсяг негативного місячного небалансу квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницького за лютий 2017 року становить 218302 куб.м.
Додатком до зазначеного акту визначено розрахунок вартості природного газу, який компенсується ПАТ "Хмельницькгаз", відповідно до п. 5 розділу VI Кодексу із застосуванням коефіцієнту 2. У розрахунку зазначено, що небаланс квартирно-експлуатаційного відділу міста Хмельницького за лютий 2017 року становить 218302 м.куб., вартість природного газу за лютий 2017 р. - 9204 грн. за 1000 куб.м. (з ПДВ), вартість послуг балансування за лютий 2017р. - становить 4018503,22 грн. (з ПДВ).
Позивачем виставлено відповідачу рахунок №1 від 01.03.2017р. на компенсацію обсягів природного газу у лютому 2017 року на суму 4018503,22 грн. з ПДВ.
Вищенаведені акт компенсації вартості природного газу, розрахунок вартості природного газу, який компенсується ПАТ "Хмельницькгаз", від 01.03.2017р. та рахунок на оплату були надіслані відповідачу 03.03.2017р. листом №Нм03.2-ЛВ-1025-0317 від 03.03.2017р. В листі позивач вимагав здійснити оплату за розрахунком протягом 3 днів.
Також, позивачем виставлено відповідачу рахунок №1/1 від 01.03.2017р. на компенсацію вартості послуг транспортування газу магістральними газопроводами у лютому 2017 року на суму 36019,83 грн. з ПДВ, який був надісланий відповідачу 03.04.2017р. листом №Нм03.2-ЛВ-1455-0417 з вимогою здійснити оплату рахунку не пізніше наступного робочого дня з дня його отримання.
У зв'язку з відсутністю у відповідача укладеного із постачальником договору постачання природного газу та підтвердженого обсягу, виділеного для потреб споживача його постачальником на відповідний календарний період (лютий 2017р.), позивач просить суд стягнути з відповідача компенсацію вартості об'єму спожитого природного газу за лютий 2017 року в сумі 4018503,22 грн.
Відповідачем надано в матеріали справи договір №1701000265 на транспортування природного газу магістральними трубопроводами від 06.03.2017р., укладений між товариством з обмеженою відповідальністю "Укртрансгаз" в особі начальника Красилівського ЛВУМГ філії „Управління магістральних газопроводів „Київтрансгаз (газотранспортне підприємство) та квартирно-експлуатаційним відділом м. Хмельницького (споживач). Відповідно до п. 1.1 цього договору газотранспортне підприємство зобов'язується надати замовнику послуги з транспортування магістральними трубопроводами природного газу замовника від пунктів приймання-передачі газу в магістральні трубопроводи до пунктів призначення газорозподільних станцій, а замовник зобовязується внести плату за надані послуги з транспортування природного газу магістральними трубопроводами в розмірі, у строки та порядку, передбачені умовами договору.
У розділі 2 цього договору передбачено умови транспортування газу. Так, згідно п.п. 2.1 2.5 підставою для транспортування газу магістральними трубопроводами є підтвердження в установленому порядку оператором Єдиної газотранспортної системи України відповідно до щомісячного планового (розрахункового) балансу надходження та розподілу газу, наявності в замовника місячного обсягу газу, виділеного для забезпечення його споживачів або на власні потреби (далі - підтверджені обсяги). Замовник передає газотранспортному підприємству газ в загальному потоці в підтверджених обсягах у пунктах приймання-передачі газу в магістральні трубопроводи Газотранспортного підприємства. Газотранспортне підприємство приймає газ від замовника на пунктах приймання-передачі газу в магістральні трубопроводи та здійснює його транспортування по території України до ГРС, де передає газ Замовнику в загальному потоці в газорозподільні мережі. Приймання-передача газу в пунктах приймання-передачі та на ГРС здійснюється Сторонами відповідно до порядку доступу до Єдиної газотранспортної системи України, який затверджується національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики.
Обсяг відбору газу замовником та його споживачами протягом місяця не повинен перевищувати обсяг газу, що передається замовником у магістральні трубопроводи газотранспортного підприємства в цьому місяці (п. 2.8 договору).
Послуги з транспортування газу оформлюються газотранспортним підприємством і замовником актами наданих послуг з транспортування газу магістральними трубопроводами. Розрахунки за послуги з транспортування газу магістральними трубопроводами здійснюються за тарифами, які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (п.п. 3.1, 5.1).
Цей договір укладається на строк до 31.12.2017р., умови цього договору поширюються на відносини між сторонами, які виникли з 01.12.2016р. Договір вважається продовженим на кожен наступний календарний рік, якщо не менше ніж за місяць до закінчення строку дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов (п. 11.1 договору).
Матеріали справи містять рахунок №03-17-1701000265, виставлений ПАТ „Укртрансгаз КЕВу м. Хмельницького, платіжне доручення №215 від 23.03.2017р. про сплату КЕВ м. Хмельницького ПАТ „Укртрансгаз 150000,72 грн. з призначенням платежу „за трансп.пр. газу маг. труб. в 03.17р..
Публічним акціонерним товариством "Укртрансгаз" відповідно до договору транспортування природного газу від 17.12.2015р. №1512000715 складено односторонній акт №02-17-1512000715-БАЛАНС надання послуг балансування обсягів природного газу за лютий 2017 року від 28.02.2017р. для ПАТ "Хмельницькгаз" на суму 41909723,70 грн. з ПДВ (з додатком - розрахунком вартості послуг балансування) та виставлено позивачу рахунок №02-17-1512000715-БАЛАНС від 28.02.2017 р. на послуги балансування обсягів природного газу в лютому 2017 р. на суму 41909723,70 грн.
Так, відповідно до договору транспортування природного газу від 17.12.2015р. №1512000715, укладеного між ПАТ "Укртрансгаз" (оператор) та позивачем (замовник), оператор надає замовнику послуги транспортування природного газу на умовах, визначених у цьому договорі, а замовник сплачує оператору встановлену в цьому договорі вартість таких послуг. Послуги, які можуть бути надані замовнику за цим договором: послуга замовленої потужності в точках входу та виходу до/з газотранспортної системи; послуги фізичного транспортування природного газу газотранспортною системою на підставі підтверджених номінацій; послуги балансування обсягів природного газу, які подаються до газотранспортної системи і відбираються з неї (п. п. 2.1, 2.3 зазначеного договору).
За умовами п. 7.1 вказаного договору вартість послуг балансування розраховується за фактичною вартістю, яка визначається відповідно до порядку, встановленого Кодексом.
У разі виникнення у замовника негативного місячного небалансу та неврегулювання ним негативного місячного небалансу відповідно до Кодексу в строк до дванадцятого числа місяця, наступного за газовим місяцем, замовник зобов'язаний сплатити оператору за послуги балансування. Негативний місячний небаланс замовника визначається відповідно до Кодексу (п. 9.1 договору транспортування природного газу від 17.12.2015р. №1512000715).
Матеріали справи містять акт №02-17-1109011170/П42 наданих послуг з транспортування природного газу магістральними трубопроводами від 28.02.2017р. за лютий 2017 р., підписаний ПАТ "Укртрансгаз" та ПАТ "Хмельницькгаз, щодо транспортування природного газу магістральними трубопроводами в обсязі 4553,425 тис. куб.м. на суму 751315,13 грн., платіжне доручення №10393 від 21.02.2017р., виписку по рахунку з 01.01.2017 р. до 16.06.2017 р. про сплату позивачем ПАТ "Укртрансгаз" 636371,51 грн. за транспортування природного газу згідно з договором №1109011170/П42 від 28.09.2011р.
Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом береться до уваги наступне.
Суб'єктом ринку природного газу є: оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач (п. 39 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про ринок природного газу").
Оператор газорозподільної системи - це субєкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників) (п. 17 ст. 1 Закону України "Про ринок природного газу").
Відповідно до п. 10 ст. 3 Закону України "Про ринок природного газу", ринок природного газу функціонує на засадах вільної добросовісної конкуренції, крім діяльності суб'єктів природних монополій, та за принципами відповідальності суб'єктів ринку природного газу за порушення правил діяльності на ринку природного газу та умов договорів.
Оператор газорозподільної системи відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання у належному стані та розвиток (включаючи нове будівництво та реконструкцію) газорозподільної системи, якою він користується на законних підставах (ст. 37 Закону України "Про ринок природного газу").
Відповідно до ст. 38 Закону України "Про ринок природного газу", права та обов'язки оператора газорозподільної системи визначаються цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, кодексом газотранспортної системи, кодексом газорозподільних систем, а також договором розподілу природного газу.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 №2494, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06.11.2015р. за №1379/27824, затверджено Кодекс газорозподільних систем (надалі - Кодекс ГРС), який визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем (п. 2 гл. 1 розділу І Кодексу ГРС).
Дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об'єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників. Крім того, цим Кодексом регулюються взаємовідносини: між оператором газорозподільної системи і газодобувними підприємствами та виробниками біогазу або інших видів газу з альтернативних джерел, які підключені (приєднуються) до газорозподільної системи; між оператором газорозподільної системи та несанкціонованими споживачами, які втручаються в роботу газорозподільної системи, у тому числі шляхом самовільного під'єднання несанкціонованого газопроводу (п. 3 гл. 1 розділу І Кодексу ГРС).
Відповідно до п. 3 глави 2 розділу І Кодексу ГРС основними функціями оператора ГРМ є, зокрема: забезпечення балансування між об'ємами і обсягами передачі природного газу до ГРМ (від ГРС, ГДП, ВБГ, інших ГРМ) та об'ємами і обсягами передачі природного газу з ГРМ (споживачам, для транзиту в інші ГРМ); формування добових, декадних, місячних, квартальних та річних показників фактичного об'єму та обсягу передачі (розподілу, споживання) природного газу по об'єктах суб'єктів ринку природного газу, які знаходяться на ліцензованій території Оператора ГРМ та/або які замовили розподіл природного газу ГРМ у відповідному періоді.
Згідно з п. 1 глави 3 розділу VI Кодексу договір розподілу природного газу має бути укладений Оператором ГРМ з усіма споживачами, у тому числі побутовими споживачами, об'єкти яких в установленому порядку підключені до/через ГРМ, що на законних підставах перебуває у власності чи користуванні Оператора ГРМ.
Споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов'язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об'єкт.
Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається.
За приписами п. п. 1, 2 глави 1 розділу VI Кодексу ГРС субєкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог цього Кодексу та укладення договору розподілу природного газу.
Розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобовязується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобовязується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу. Типовий договір розподілу природного газу затверджується Регулятором (ст. 40 Закону України "Про ринок природного газу").
Договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного Кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу.
Договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору (п. п. 3, 4 глави 3 Розділу VI Кодексу ГРС).
Доступ споживачів, у тому числі побутових споживачів, до ГРМ для споживання (постачання) природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та Оператором ГРМ (до ГРМ якого підключений обєкт споживача) договору розподілу природного газу, що укладається за формою Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року №2498 (далі типовий договір розподілу природного газу), в порядку, визначеному цим розділом.
Згідно з п. п. 1.1, 1.3 Типового договору розподілу природного газу він є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до обєктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.
Цей Договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання Споживача до умов цього Договору (акцептування договору) є вчинення Споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної Споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього Договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє Споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього Договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.
Пунктом 7 глави 3 розділу VI Кодексу ГРС визначено, що фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.
З матеріалів справи вбачається, що позивач здійснює діяльність із розподілу природного газу і є оператором газорозподільної системи.
01.01.2016р. відповідачем вчинені дії щодо укладення із позивачем договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим), що підтверджується заявою-приєднанням.
За умовами п. 3.1 Типового договору розподілу природного газу санкціонований відбір природного газу з газорозподільної системи здійснюється споживачем за умови наявності у нього укладеного із постачальником договору постачання природного газу та підтвердженого обсягу, виділеного для потреб споживача його постачальником на відповідний календарний період, а також відсутності простроченої заборгованості за цим договором.
Наявність підтвердженого обсягу природного газу Споживача (його постачальника) доводиться до відома Оператора ГРМ у встановленому законодавством порядку Оператором ГТС, а до відома Споживача - його постачальником.
За відсутності у споживача договору постачання природного газу та/або виділених його постачальником підтверджених обсягів для потреб Споживача на відповідний календарний період Споживач не має права використовувати (споживати) природний газ із газорозподільної системи.
Відповідно до приписів статей 174, 193 ГК України, договір є підставою для виникнення цивільних прав і обовязків (господарських зобовязань). Субєкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобовязання належним чином, відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобовязання, відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Згідно зі ст. 509 ЦК України зобовязанням є правовідношення, у якому одна сторона (боржник) зобовязана вчинити на користь іншої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші), чи утриматися від виконання певних дій, а інша сторона має право вимагати виконання такого обовязку.
Пунктом 4 глави і розділу І Кодексу ГРС встановлено, що підтверджений обсяг природного газу це обєм (обсяг) природного газу, виділений постачальником для потреб споживача, з яким укладено договір постачання природного газу на відповідний розрахунковий період, та підтверджений Оператором ГТС (включений до підтвердженої номінації) і доведений Оператору ГРМ у порядку, визначеному Кодексом ГТС.
Аналогічне визначення містить і п. 5 р. ІІ Правил постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП №2496 від 30.09.2015р.
Відповідно до п. п. 1 - 3 глави 5 розділу VI Кодексу ГРС споживання (відбір) природного газу з газорозподільної системи за наявності укладеного договору розподілу природного газу між споживачем та Оператором ГРМ здійснюється за умови: наявності у споживача (його постачальника) підтверджених обсягів природного газу (лімітів) на відповідний розрахунковий період; забезпечення споживачем своєчасних розрахунків з Оператором ГРМ відповідно до умов договору розподілу природного газу. Порядок набуття підтверджених обсягів природного газу (лімітів) визначається відповідно до вимог Кодексу ГТС.
Кодекс газотранспортної системи (далі - Кодекс ГТС) затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 р. №2493, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06.11.2015р. за №1378/27823, є регламентом функціонування газотранспортної системи України та визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газотранспортної системи України, поширює дію на всіх субєктів ринку природного газу України: операторів суміжних систем, газовидобувні підприємства, замовників, споживачів та постачальників природного газу незалежно від підпорядкування та форми власності.
Згідно з п. 1 глави 3 розділу І Кодексу ГТС оператор газотранспортної системи на підставі договору транспортування природного газу та згідно з умовами, визначеними в цьому Кодексі, надає суб'єктам ринку природного газу: право користування газотранспортною системою в межах розподілу потужностей на точках входу та виходу; послуги транспортування природного газу газотранспортною системою в межах договірних потужностей та підтверджених номінацій.
Місячна номінація - заявка замовника послуг транспортування, надана оператору газотранспортної системи стосовно обсягів природного газу, які будуть подані замовником послуг транспортування протягом місяця в розрізі кожної доби до газотранспортної системи в точках входу та відібрані з газотранспортної системи в точках виходу, у тому числі у розрізі контрагентів (споживачів) замовника та їх точок комерційного обліку (за необхідності); небаланс - різниця між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу, що визначається за процедурою алокації; несанкціонований відбір природного газу - відбір природного газу: за відсутності по субєкту ринку природного газу підтвердженої номінації (підтвердженого обсягу природного газу) на відповідний розрахунковий період; без укладення відповідного договору з постачальником; шляхом самовільного підєднання та/або з навмисно пошкодженими приладами обліку природного газу або поза охопленням приладами обліку; шляхом самовільного відновлення споживання природного газу (п. 5 глави 1 розділу І Кодексу ГТС).
Відповідно до п. 2 глави 2 розділу XI Кодексу ГТС замовник послуг транспортування має право подати по точці (точках) входу та точці (точках) виходу місячну номінацію на період не більше одного місяця в розрізі кожної доби. Місячна номінація на наступний газовий місяць приймається оператором газотранспортної системи в період з 15 по 20 число місяця (включно), що йде перед газовим місяцем транспортування. Якщо замовник послуг транспортування надає більше ніж одну місячну номінацію по одній і тій самій точці входу/виходу в строк до 20 числа місяця, що йде перед газовим місяцем транспортування, оператор газотранспортної системи розгляне місячну номінацію, яка була одержана останньою. Оператор газотранспортної системи повинен повідомити замовника послуг транспортування про підтвердження або відхилення місячної номінації у строк до 25 числа (включно) місяця, що йде перед газовим місяцем транспортування.
У випадку, коли замовник послуг транспортування не подасть оператору газотранспортної системи місячну номінацію згідно з положеннями пункту 2 цієї глави або номінацію на наступну газову добу протягом часу, вказаного в пункті 1 цієї глави, вважається підтвердженою номінація для такого замовника послуг транспортування з обсягами природного газу, що дорівнює "0" (нулю) відносно замовленої точки входу/виходу (п. 6 глави 2 розділу XI Кодексу ГТС).
Відповідно до п. п. 2, 3 глави 5 розділу VI фактичний розподіл природного газу, належного споживачу (його постачальнику), здійснюється Оператором ГРМ в загальному потоці природного газу від точок його надходження в ГРМ до пунктів призначення споживача. По обєктах споживачів, що не є побутовими, споживання підтвердженого обсягу природного газу протягом місяця здійснюється рівномірно, виходячи з добової норми, крім випадків, передбачених цим Кодексом. При цьому місячний обсяг їх споживання не повинен перевищувати підтверджений обсяг природного газу.
Пунктом 3 глави 5 розділу VI Кодексу ГРС передбачено, що споживач зобовязаний самостійно контролювати власне газоспоживання та для недопущення перевищення добової норми (узгодженого графіка) та/або підтвердженого обсягу природного газу має самостійно і завчасно обмежити (припинити) власне газоспоживання. В іншому разі до споживача можуть бути застосовані відповідні санкції та заходи з боку Оператора ГРМ (його постачальника), передбачені умовами договору, у тому числі примусове обмеження (припинення) подачі газу в установленому законодавством порядку. Споживач та його постачальник мають право на коригування підтверджених обсягів природного газу в установленому законодавством порядку, у тому числі впродовж поточного розрахункового місяця.
Частиною 2 ст. 13 Закону України "Про ринок природного газу" визначені обов'язки споживача, зокрема, укласти договір про постачання природного газу, не допускати несанкціонованого відбору природного газу, припиняти (обмежувати) споживання природного газу відповідно до вимог законодавства та умов договорів. У разі порушення або невиконання своїх обов'язків споживач несе відповідальність згідно із законом.
Відповідно до п. 4 гл. 5 Розділу VI Кодексу, якщо за підсумками місяця фактичний обєм (обсяг) споживання природного газу споживачем (побутовими споживачами), буде перевищувати підтверджений обсяг природного газу, його (їх) постачальник має врегулювати обєми небалансу (дефіцит) природного газу відповідно до вимог Кодексу ГТС. У разі якщо після запровадження заходів, передбачених Кодексом ГТС, залишиться неврегульований небаланс (фактичний обєм/обсяг споживання природного газу по обєкту споживача буде перевищувати обєм/обсяг, фактично поставлений його постачальником/постачальниками за даними Оператора ГТС протягом зазначеного періоду), який буде віднесений Оператором ГТС на небаланс Оператора ГРМ, тоді споживач має компенсувати Оператору ГРМ його вартість, що розраховується за відповідною формулою.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем не було укладено із постачальником договору постачання природного газу у лютому 2017 року, як це передбачено частиною 2 ст. 13 Закону України "Про ринок природного газу". Між тим, наявний в матеріалах справи акт приймання-передачі природного газу від 28.02.2017р. свідчить про те, що відповідач спожив за лютий 2017 року газ в обємі 218302 м.куб. Підписавши акт приймання-передачі природного газу, відповідач погодився із обсягами спожитого газу, що спростовує його заперечення стосовно об'єму отриманого газу.
Отже, у лютому 2017 року відповідач здійснив відбір природного газу із газорозподільної системи без наявності укладеного на момент споживання договору поставки природного газу та підтвердженого постачальником відповідача обсягу споживання природного газу на вказаний розрахунковий період.
В зв'язку із вказаними обставинами, у лютому 2017р. виник неврегульований небаланс. Тому, у відповідності до пункту 4 глави 5 розділу VІ Кодексу газорозподільних систем, відповідач зобов'язаний компенсувати позивачу вартість спожитого газу.
Відповідно до п. 4 гл. 5 Розділу VI Кодексу вартість природного газу, який віднесений на небаланс Оператора ГРМ та має бути компенсований споживачем, розраховується за формулою:
В = (Vфп) Ч Ц Ч К, де
В - вартість природного газу, який компенсується Оператору ГРМ;
Vф - об'єм (обсяг) природного газу, фактично спожитий за відповідний розрахунковий період;
Vп - об'єм (обсяг) природного газу, фактично поставлений споживачу його постачальником (постачальниками) за відповідний розрахунковий період за даними Оператора ГТС;
Ц - ціна закупівлі природного газу Оператором ГРМ для покриття втрат і виробничо-технологічних витрат газу в ГРМ у відповідний період;
K - коефіцієнт компенсації, який визначається на рівні 1,5.
Як вже вказувалось вище, згідно акту приймання-передачі складеного позивачем та відповідачем, об'єм природного газу, спожитий відповідачем у лютому 2017 року, становив 218302 куб.м. Ціна закупівлі природного газу у лютому 2017 року становила 7670,00 грн. за 1000 куб.м. без ПДВ, 9204,00 грн. за 1000 куб.м. з ПДВ.
Отже, зважаючи на викладене, вартість природного газу за лютий 2017 року становить 218302 м.куб. * 9204 грн. = 2009251,61 грн.
Вищевказана компенсація вартості обєму спожитого відповідачем природного газу є збитками, понесеними позивачем в зв'язку із несанкціонованим відбором відповідачем природного газу, оскільки відповідно до частини 2 статті 22 Цивільного кодексу України збитками є: втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Під збитками, згідно ч. 2 ст. 224 Господарського кодексу України, розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобовязання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.
Як унормовано у ч. 1 ст. 225 Господарського кодексу України, до складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються: вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства; додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим субєктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобовязання другою стороною; неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобовязання другою стороною; матеріальна компенсація моральної шкоди у випадках, передбачених законом.
Відшкодування збитків може бути покладено на відповідача лише при наявності передбачених законом умов, сукупність яких створює склад правопорушення, яке є підставою для цивільно-правової відповідальності відповідно до ст. 623 Цивільного кодексу України та ст. 224 Господарського кодексу України.
Обов'язковими умовами для застосування такої міри цивільно-правової відповідальності як відшкодування збитків є: протиправна поведінка боржника, яка проявляється у невиконанні або неналежному виконанні ним зобов'язання; наявність збитків; причинний звязок між протиправною поведінкою та завданими збитками, що означає, що збитки мають бути наслідком саме даного порушення боржником зобов'язання, а не якихось інших обставин, зокрема дій самого кредитора або третіх осіб; вина боржника.
При цьому, зважаючи на відсутність у відповідача підтвердженого обсягу природного газу на вказаний розрахунковий період, даний об'єм віднесений на небаланс позивача, і коефіцієнт компенсації, який слід застосовувати, згідно приписів п. 4 гл. 5 Розділу VI Кодексу газорозподільних систем, становить 2.
Відповідно до приписів п. 1 гл. 5 Розділу VI Кодексу газорозподільних систем, п. п. 3.1, 3.3 договору розподілу природного газу саме на відповідача покладається обов'язок контролювати власне газоспоживання та для недопущення перевищення підтвердженого обсягу природного газу здійснити разом зі своїм постачальником заходи з коригування в установленому порядку підтвердженого обсягу або заходи із самостійного та завчасного обмеження (припинення) власного газоспоживання. Однак, відповідачем не подані в матеріали справи докази вжиття відповідних заходів.
При цьому, якщо неврегульований небаланс станеться внаслідок відсутності у споживача підтвердженого обсягу природного газу на розрахунковий період, або внаслідок відмови в доступі до об'єкта споживача для здійснення Оператором ГРМ припинення розподілу природного газу, або внаслідок невиконання споживачем письмової вимоги Оператора ГРМ самостійно припинити (обмежити) споживання природного газу, коефіцієнт компенсації має становити 2.
При цьому, коефіцієнт компенсації 2 є оперативно-господарською санкцією, оскільки відповідно до ч. 1 ст. 235 Господарського кодексу України, за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку.
Враховуючи п. 4 гл. 5 розділу VI Кодексу ГРС, позивачем було правомірно нараховано відповідачу та включено до акта вартість небалансу газу на суму 4018503,22 грн. Отже, позовні вимоги щодо стягнення компенсації вартості обєму спожитого природного газу за лютий 2017 року в розмірі 4018503,22 грн. є правомірними та підлягають задоволенню.
З приводу позовних вимог про стягнення з відповідача компенсації вартості послуг транспортування природного газу магістральними газопроводами в розмірі 36019,83 грн. відзначається, що вказана компенсація також є збитками, понесеними позивачем в зв'язку із несанкціонованим відбором відповідачем природного газу.
Як вже вказувалось вище, відповідно до ст. 218 ГК України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин (зокрема, відшкодування заподіяних збитків) є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Також положеннями ст. 611 ЦК України передбачено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема і відшкодування збитків, а за частинами 1, 2 ст. 623 ЦК України боржник, який порушив зобов'язання, має відшкодувати кредиторові завдані цим збитки; розмір збитків, завданих порушенням зобов'язання, доказується кредитором. Для настання відповідальності у вигляді відшкодування збитків необхідна наявність складу правопорушення, а саме: 1) наявність збитків; 2) протиправна поведінка заподіювача збитків; 3) причинний зв'язок між збитками та протиправною поведінкою заподіювача; г) вина. При цьому, позивач повинен довести, що протиправні дії чи бездіяльність відповідача є причиною, а збитки, які виникли у позивача - безумовним наслідком такої протиправної поведінки.
Виходячи із змісту ст. 623 ЦК України та ст. 224 ГК України заявлена позивачем до стягнення компенсація вартості послуг транспортування природного газу не має необхідних ознак збитків відповідно до приписів чинного законодавства, факт наявності вказаних витрат на оплату послуг транспортування та їх розмір не знаходяться у безпосередньому причинному зв'язку із поведінкою відповідача, яка полягала у здійсненні у лютому 2017 року відбору природного газу із газорозподільної системи за відсутності у нього підтвердженого обсягу природного газу.
Також приймається до уваги, що ні Кодексом газорозподільних систем, ні договором розподілу природного газу не передбачено обов'язку відповідача сплачувати позивачу компенсацію вартості послуг транспортування природного газу. Будь-яких інших договорів щодо оплати відповідачем зазначених послуг між сторонами не укладалось.
З огляду на вищезазначене, позовні вимоги про стягнення компенсації вартості послуг транспортування природного газу магістральними газопроводами в розмірі 36019,83 грн., є безпідставними, необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Рівненського апеляційного господарського суду від 17.10.2017р. у справі №924/426/17.
Враховуючи все вищезазначене, позов підлягає задоволенню частково в частині стягнення компенсації вартості об`єму спожитого природного газу за лютий 2017 року в розмірі 4018503,22 грн.
У частині позовних вимог щодо стягнення компенсації вартості послуг транспортування природного газу магістральними газопроводами в розмірі 36019,83 грн. належить відмовити.
Відповідно до ст. 49 ГПК України, витрати зі сплати судового збору покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 49, 82, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікакції "Хмельницькгаз", м. Хмельницький до квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницького, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: 1) Міністерство оборони України, м. Київ, 2) Військова частина А2287, м. Хмельницький, 3) Зональний відділ правопорядку, м. Хмельницький, 4) Військова частина А3267, м. Старокостянтинів, 5) Славутський об'єднаний міський військовий комісаріат, м. Славута, 6) Військова частина А1358, Славутський район, с. Цвітоха, 7) Теофіпольський районний військовий комісаріат, смт. Теофіполь, 8) Волочиський районний військовий комісаріат, м. Волочиськ, 9) Віньковецький районний військовий комісаріат, смт. Віньківці, 10) Чемеровецький районний військовий комісаріат, смт. Чемерівці, 11) Військова частина А0553, м. Хмельницький, про стягнення компенсації вартості обєму спожитого природного газу за лютий 2017 року в розмірі 4018503,22 грн. та компенсації вартості послуг транспортування природного газу магістральними газопроводами в розмірі 36019,83 грн., задовольнити частково.
Стягнути з квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницького (м. Хмельницький, вул. Ціолковського, 3/1; код 07928461) на користь публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" (м. Хмельницький, пр. Миру, 41; код 05395598) 4018503,22 грн. (чотири мільйони вісімнадцять тисяч пятсот три гривні 22 коп.) - компенсації вартості об`єму спожитого природного газу за лютий 2017 року; 60277,55 грн. (шістдесят тисяч двісті сімдесят сім гривень 55 коп.) - витрат зі сплати судового збору.
Видати наказ.
У частині позовних вимог щодо стягнення компенсації вартості послуг транспортування природного газу магістральними газопроводами в розмірі 36019,83 грн. відмовити.
Повне рішення складено 30 листопада 2017 року.
Головуючий суддяВ.В. Димбовський
СуддяЮ.В. Гладюк
СуддяМ.В. Смаровоз
Віддрук. 14 прим.:
1 - до справи,
2 - позивачу (м. Хмельницький, пр. Миру, 41) рекомендованим з повідомленням,
3 - відповідачу (м. Хмельницький, вул. Ціолковського, 3/1) рекомендованим з повідомленням,
4 - третій особі - Міністерству оборони України (03168, м. Київ-168, Повітрофлотський проспект, 6) рекомендованим з повідомленням,
5- третій особі - військовій частині А2287 (29000, м. Хмельницький, вул. Маршала Красовського, 31/1) рекомендованим з повідомленням,
6- третій особі - Зональному відділу правопорядку (29000, м. Хмельницький, вул. Івана Франка, 30) рекомендованим з повідомленням,
7 - третій особі -Військова частина А3267 (31100, Хмельницька область, м. Старокостянтинів, вул. Героїв Крут, 8) рекомендованим з повідомленням,
8 - Славутський об'єднаний міський військовий комісаріат (30005, Хмельницька область, м. Славута, вул. Миру, 12) рекомендованим з повідомленням,
9 - Військова частина А1358 (30014, Хмельницька область, Славутський район, с. Цвітоха, вул. 50 років Жовтня, 14) рекомендованим з повідомленням,
10 - Теофіпольський районний військовий комісаріат (30600, Хмельницька область, смт. Теофіполь, вул. Богдана Хмельницького, 19) рекомендованим з повідомленням,
11 - Волочиський районний військовий комісаріат (31200, Хмельницька область, м. Волочиськ, вул. Богуслаєва, 6) рекомендованим з повідомленням,
12 - Віньковецький районний військовий комісаріат (32500, Хмельницька область, смт. Віньківці, вул. Відродження, буд. 11) рекомендованим з повідомленням,
13 - Чемеровецький районний військовий комісаріат (31600, Хмельницька область, смт. Чемерівці, вул. Центральна, 40) рекомендованим з повідомленням,
14 - Військова частина А0553 (29000, м. Хмельницький, вул. Толстого, 4) рекомендованим з повідомленням.