Рішення № 70615738, 27.11.2017, Господарський суд Рівненської області

Дата ухвалення
27.11.2017
Номер справи
918/638/17
Номер документу
70615738
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

33013, м. Рівне, вул. Набережна, 26А

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" листопада 2017 р. Справа № 918/638/17

Господарський суд Рівненської області у складі головуючого судді Політики Н.А., при секретарі судового засідання Фаєвській Л.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду матеріали справи за позовом Вараської міської ради

до Публічного акціонерного товариства "Укрнафта"

про внесення змін в договір оренди земельної ділянки

за участі представників сторін:

від позивача - ОСОБА_1, довіреність № 18 від 30.05.2017 р.;

від відповідача - ОСОБА_2, довіреність №10-10/д від 04.01.2017 р.

В судовому засіданні 27 листопада 2017 року, відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України), проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

5 вересня 2017 року Вараська міська рада звернулась до Господарського суду Рівненської області з позовом до Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" про внесення змін в договір оренди земельної ділянки.

В обґрунтування позивних вимог зазначає, Кузнецовська міська рада, перейменована відповідно до рішення Кузнецовської міської ради від 06.04.2017 року №611 у Вараську міську раду, рішенням від 14.06.2006 року №31 надала в оренду відкритому акціонерному товариству "Укрнафта" в строкове платне користування земельну ділянку (кадастровий номер 5610700000:01:101:0031) площею 0,5000 га, що розташована: Рівненська область, м. Кузнецовськ, вул. Правика 2, для обслуговування існуючої автозаправної станції. Вказує, що Кузнецовська міська рада ухвалила рішення від 06.04.2017р. №722 "Про встановлення орендної плати за користування земельною ділянкою ПАТ "Укрнафта", яким встановила орендну плату за користування земельною ділянкою (кадастровий номер 5610700000:01:101:0031) площею 0,5000 га для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, а саме: для обслуговування існуючої автозаправної станції (землі промисловості, транспорту, звязку, енергетики, оборони та іншого призначення), яка знаходиться: Рівненська область, м. Кузнецовськ, вул.. Правика 2, в розмірі 6% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 5 816 636 грн. 44 коп.. Загальна орендна плата в рік становить 348 998 грн. 19 коп.. У звязку із наведеним, виникла необхідність внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 25.01.2007 року, зареєстрованого у Кузнецовському міському відділі Рівненської регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при держкомземі України", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 25ю01ю2007 року №040758400044.

Ухвалою суду від 12 вересня 2017 року позовну заяву від 31.08.2017 р. № вих.418/02.3-27/04 прийнято до розгляду та порушено провадження у справі № 918/638/17, розгляд якої призначено на 2 жовтня 2017 року.

25 вересня 2017 року від представника позивача на адресу суду надійшло письмове підтвердження того, що у провадженні господарського суду або іншого органу, який в межах своєї компетенції вирішує господарський спір, немає справи зі спору між тими ж сторонами, про той же предмет із тих же підстав, а також немає рішення цих органів з такого спору.

У судове засідання 2 жовтня 2017 року представник відповідача не з'явився, однак 29.09.2017 р. від останнього на адресу суду надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Ухвалою суду від 2 жовтня 2017 року розгляд справи відкладено на 17 жовтня 2017 року.

17 жовтня 2017 року від представника відповідача через відділ канцелярії та документального забезпечення суду надійшло клопотання про долучення доказів.

В судовому засідання 17 жовтня 2017 року оголошувалася перерва до 13 листопада 2017 року.

Ухвалою суду від 13 листопада 2017 року продовжено строк розгляду справи на 15 днів.

В судовому засідання 13 листопада 2017 року оголошувалася перерва до 27 листопада 2017 року.

У судовому засіданні 27 листопада 2017 року представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві та наполягали на їх задоволенні.

У судовому засіданні 27 листопада 2017 представник відповідача проти позову заперечив.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з матеріалів справи, Кузнецовська міська рада Рівненської області своїм рішенням від 14.06.2006 року №31 надала в оренду Відкритому акціонерному товариству "Укрнафта" в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,50 га., що знаходиться за адресою: м.Кузнецовськ, вул. Правика під автозаправною станцією строком до 17.04.2052 року без зміни цільового призначення земельної ділянки (а.с.13).

Між Кузнецовською міською радою та Відкритим акціонерним товариством "Укрнафта" (правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство "Укрнафта"), в особі начальника Відділення реалізації нафтопродуктів ВАТ "Укрнафта" по Рівненській області ОСОБА_3 укладено договір оренди земельної ділянки від 25 січня 2007 року, що посвідчений приватним нотаріусом Кузнецовського міського нотаріального округу ОСОБА_4 та зареєстрований у реєстрі за № 191, а також зареєстрований у Кузнецовському міському відділі Рівненської регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при держкомземі України", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 25.01.2007 року №040758400044 (а.с. 11-12).

У відповідності до пункту 1 договору орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,5000 гектара, що розташована за адресою: м. Кузнецовськ, вул. Правика, 2, для обслуговування існуючої автозаправної станції.

За пунктами 2, 3 цієї угоди в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,5000 гектара на підставі рішення Кузнецовської міської ради Рівненської області від 14.06.2006 року № 31, кадастровий номер земельної ділянки 56 107 000 00 01 010 0031. На земельній ділянці знаходяться обєкт нерухомого майна АЗС з асфальтованими заїздами, ціновим пілоном, дорожніми знаками та іншими обєктами необхідними для функціонування та обслуговування АЗС.

За змістом пункту 5 даного правочину нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 752 522 (сімсот пятдесят дві пятсот двадцять дві) грн. 62 коп. згідно рішення Кузнецовської міської ради Рівненської області від 29.12.2006 року № 131 та довідки про визначення грошової оцінки земельної ділянки № 02-27/33 від 25.01.2007 року, виготовленої Кузнецовським міським відділом земельних ресурсів.

Згідно з пунктом 9 договору за оренду земельної ділянки орендар сплачує орендодавцеві орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік складає 75 252 (сімдесят пять тисяч двісті пятдесят дві) грн. 26 коп., що становить 10% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки (рішення Кузнецовської міської ради Рівненської області від 29.12.2006 року № 131). Річна орендна плата не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюється чинним законодавством України.

Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації (пункт 41 договору).

З матеріалів справи також вбачається, що рішенням Кузнецовської міської ради Рівненської області від 24.04.2015 року №1965 "Про затвердження ставок орендної плати за користування земельними ділянками, які перебувають у віданні Кузнецовської міської ради, грошова оцінка яких проведена" затверджено результати нормативної грошової оцінки земель міста Кузнецовськ Рівненської області (а.с. 14-17).

06 квітня 2017 року рішенням Кузнецовської міської ради Рівненської області № 722 "Про встановлення орендної плати за користування земельною ділянкою ПАТ "Укрнафта" (а.с. 18) було встановлено Публічному акціонерному товариству "Укрнафта" орендну плату за користування земельною ділянкою (кадастровий номер 5610700000:01:010:0031) площею 0,5000 га для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, а саме: для обслуговування існуючої автозаправної станції (землі промисловості, транспорту, звязку, енергетики, оборони та іншого призначення), яка знаходиться: Рівненська область, м. Кузнецовськ, вул.. Правика 2, в розмірі 6% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 5 816 636 грн. 44 коп.. Загальна орендна плата в рік становить 348 998 грн. 19 коп..

Крім того, з матеріалів справи вбачається, що рішенням Кузнецовської міської ради Рівненської області № 611 "Про перейменування Кузнецовської міської ради та її виконавчого комітету" (а.с. 20) було перейменовано Кузнецовську міську раду у Вараську міську раду, а Виконавчий комітет Кузнецовської міської ради у Виконавчий комітет Вараської міської ради.

Судом встановлено, що листом від 05 травня 2017 року № 206/02.3-27/04 (а.с. 19) Вараськаська міська рада Рівненської області повідомила Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" про необхідність внесення змін до договору оренди в частині зміни орендної плати у звязку із прийнятим рішенням ради.

За наслідками розгляду даного звернення 09 серпня 2017 року Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" надіслало на адресу Вараської міської ради лист №05.2.20/261 від 13.07.2017 року, до вказаного листа було долучено для погодження проект додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки від 25.01.2007 року (а.с. 32-33).

15 серпня 2017 року Вараська міська рада листом №вих397/02.3-27/04 (а.с. 34) повідомила Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" про необхідність узгодження з приватним нотаріусом Кузнецовського міського нотаріального округу ОСОБА_4 дати, часу та місця для проведення нотаріального посвідчення договору, а також на протязі 7-ми денного терміну узгодити дату, місце та час здійснення нотаріальної реєстрації додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки від 25.01.2017 року, про що необхідно повідомити Вараську міську раду. Крім того, вказаним листом повідомлено, що у разі не здійснення вказаних заходів Вараська міська рада буде змушена звернутись з відповідним позовом до Господарського суду Рівненської області.

Слід зазначити, що листом №05.2.20/296 від 28.08.2017 року Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" звернулось до приватного нотаріуса Кузнецовського міського нотаріального округу ОСОБА_4 та Вараської міської ради з проханням визначити дату, час та місце та вартість необхідних витрат для нотаріального посвідчення договору та реєстрацію відповідного права (а.с. 31).

Як стверджує позивач, відповідач не виявив бажання виконати рішення міської ради від 06.04.2017 року №722 "Про встановлення орендної плати за користування земельною ділянкою ПАТ "Укрнафта", станом на дату подання позовної заяви додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки не підписано.

Нормами частини 1, 2 статті 13 Конституції України унормовано, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону.

Відповідно до статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Частиною першою статті 9 Земельного кодексу України до повноважень Кузнецовської міської ради у галузі земельних відносин на її території віднесено, зокрема, право розпорядження землями територіальної громади міста, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до Земельного кодексу України.

За правилом частини першої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Положеннями статті 16 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.

Частиною першою статті 124 Земельного кодексу України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Згідно з ст. 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до статті 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним.

За визначенням статті 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України (стаття 14 Закону України "Про оренду землі").

Відповідно до статті 21 Закону "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.

Розмір орендної плати за землю визначається сторонами у договорі, в тому числі може визначатися шляхом встановлення відсоткового відношення до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що відповідає чинному законодавству України, зокрема, приписам частини першої статті 15, статті 21 Закону України "Про оренду землі".

Також за підпунктом 14.1.147. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Згідно з пунктами 288.1., 288.4. статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Відповідно до статті 632 Цивільного кодексу України зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Відповідно до статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.

Відповідно до статті 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Згідно зі статтею 654 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Відповідно до статей 759, 762 Цивільного кодексу України законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), і договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.

Згідно статті 15 Закону України "Про оренду землі" орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією із суттєвих умов договору оренди.

Відповідно до статті 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.

За правилом статті 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Відповідно до пункту 13 Договору оренди від 25.01.2007 року розмір орендної плати може змінюватися за згодою сторін (шляхом внесення змін до цього договору). Пропозиції про перегляд орендної плати надсилаються не частіше, ніж один раз на квартал і розглядаються відповідно до законодавства. Розмір орендної плати переглядається (періодично) у разі: - змін умов господарювання, передбачених договором, - зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції, - погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами, - зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, - в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до пунктів 288.1., 288.4. статті 288 Податкового кодексу України (далі - ПК України) підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки; може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах. (пункт 288.5 статті 288 Податкового кодексу України).

Таким чином, з наведених вище положень Податкового кодексу України, Закону України "Про оренду землі" вбачається, що зазначені законодавчі акти не встановлюють конкретний розмір орендної плати за земельну ділянку, який має бути зазначений у договорі оренди. Податковий кодекс України передбачає лише порядок визначення орендної плати за землю та граничні розміри орендної плати. Також, договором оренди землі мають визначатись форма, умови внесення орендної плати, при цьому строки внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності повинні встановлюватись відповідно до Податкового кодексу України.

Виходячи з аналізу зазначених законодавчих приписів, орендна плата за користування земельними ділянками державної та комунальної власності є регульованою ціною, яка розраховується від нормативної грошової оцінки земель, а її розмір встановлюється в договорі.

За статтею 15 Закону України "Про оцінку земель" підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок може проводитися також на підставі договору, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом. За частиною 2 статті 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років; частинами 1, 2 статті 20 Закону України "Про оцінку земель" визначено, що за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Відповідно статті 23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

У відповідності до положень статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Згідно з пунктом 34 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Частиною 1 статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування" передбачено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Вказаними нормами законодавства передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін, у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

В пункті 13 спірного договору оренди його сторони погодили, що розмір орендної плати може змінюватися за згодою сторін (шляхом внесення змін до договору). Пропозиції про перегляд орендної плати надсилаються не частіше, ніж один раз на квартал і розглядаються відповідно до законодавства.

Таким чином, нормативна грошова оцінка земель не залежить від волевиявлення сторін договору, є основою для визначення розмірів земельного податку та орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду орендної плати.

Суд також звертає увагу, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Аналогічна правова позиція викладена у пункті 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17 травня 2011 року № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин".

Зважаючи на викладене, а також беручи до уваги затвердження рішенням Кузнецовської міської ради Рівненської області № 722 "Про встановлення орендної плати за користування земельною ділянкою ПАТ "Укрнафта" орендної плати за користування земельною ділянкою (кадастровий номер 5610700000:01:010:0031) площею 0,5000 га для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, а саме: для обслуговування існуючої автозаправної станції (землі промисловості, транспорту, звязку, енергетики, оборони та іншого призначення), яка знаходиться: Рівненська область, м. Кузнецовськ, вул. Правика 2, в розмірі 6% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, суд дійшов висновку про законність та обґрунтованість вимог про внесення змін до договору оренди земельної ділянки в частині нормативно-грошової оцінки земельної ділянки та орендної плати у запропонованій позивачем редакції, у звязку з чим даний позов Ради в цій частині підлягає задоволенню.

Як вже зазначалося раніше, рішенням Кузнецовської міської ради Рівненської області № 611 "Про перейменування Кузнецовської міської ради та її виконавчого комітету" (а.с. 20) було перейменовано Кузнецовську міську раду у Вараську міську раду, а Виконавчий комітет Кузнецовської міської ради у Виконавчий комітет Вараської міської ради.

Крім того, судом встановлено, що після укладення договору оренди земельної ділянки від 25 січня 2007 року Відкрите акціонерне товариство "Укрнафта" було перейменовано в Публічне акціонерне товариство "Укрнафта".

З огляду на викладене, позовна вимога про внесення змін в договір в частині зміни найменування сторін та в частині зміни адреси земельної ділянки, що відбулася в звязку із перейменуванням міста Кузнецовськ на місто ОСОБА_4, також є обґрунтованою і такою що підлягає до задоволення.

Згідно ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Згідно ст. 34 Господарського процесуального кодексу України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Згідно ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Зважаючи на викладене, позивач належними та достатніми доказами, як того вимагають приписи ст. ст. 33, 34 ГПК України, довів заявлені позовні вимоги, а відповідач, в свою чергу, не надав доказів в їх спростування, відтак останні підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 49 ГПК України оплата судових витрат покладається на відповідача в розмірі 1 600 грн. 00 коп..

Керуючись статтями 1, 12, 22, 32-34, 43, 49, 75, 81-1, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 25.01.2007 року, зареєстрованого у Кузнецовському міському відділі земельних ресурсів 25.01.2007 року №040758400044, наступні зміни:

В преамбулі та по тексту Договору та на всіх додатках найменування м. Кузнецовськ, відповідно до Постанови Верховної ради України від 19.06.2016 року № 1377-VIII "Про перейменування окремих населених пунктів та районів", замінити на м. Вараш Рівненської області у всіх відмінках по тексту.

В преамбулі та по тексту та на всіх додатках найменування Кузнецовська міська рада, відповідно до рішення Кузнецовської міської ради від 06.04.2017 року № 611 "Про перейменування Кузнецовської міської ради та її виконавчого комітету", замінити на Вараську міську раду у всіх відмінках по тексту.

У зв'язку зі зміною найменування товариства з Відкритого акціонерного товариства "Укрнафта" на Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" в преамбулі та по тексту Договору читати як Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" (ПАТ "Укрнафта").

Пункт 5 Договору оренди земельної ділянки викласти в наступній редакції:

"5. Нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 5 816 636,44 грн. (п'ять мільйонів вісімсот шістнадцять тисяч шістсот тридцять шість грн. 44 коп.) згідно рішення Кузнецовської міської ради Рівненської області від 06.04.2017 року № 722.

Пункт 9 Договору викласти в наступній редакції:

"9. За оренду земельної ділянки Орендар сплачує Орендодавцеві орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік становить 348 998,19 (триста сорок вісім тисяч дев'ятсот дев'яносто вісім гривень 19 коп.) грн., що становить 6% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 5 816 636,44 (п'ять мільйонів вісімсот шістнадцять тисяч шістсот тридцять шість гривень 44 коп.) грн."

Пункт 13 Договору викласти в наступній редакції:

"13. Орендна плата справляється також і у випадках, якщо Орендар з поважних причин тимчасово не використовує земельну ділянку за умовами Договору.

У разі визнання Договору оренди недійсним, одержана Орендодавцем орендна плата за фактичний строк оренди земельної ділянки не повертається.

Орендна плата переглядається щорічно, а також у випадках і з моменту:

зміни умов господарювання, передбачених Договором;

зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

-затвердження нової нормативної грошової оцінки земельної ділянки;

-погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;

-в інших випадках, передбачених законом.»

Розділ "Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду" виключити на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2016 року № 843

Копія цієї додаткової угоди у 5-денний термін від дня державної реєстрації права оренди в органі державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав надається Орендарем до відповідної державної податкової інспекції міста.

Всі інші умови вищевказаного договору не зачеплені даною угодою, залишаються незмінними.

Ця додаткова угода є невідємною частиною договору оренди земельної ділянки від 25.01.2007 року, зареєстрованого 25.01.2007 року №040758400044, та набирає чинності після підписання сторонами та державної реєстрації речового права оренди в органі державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав.

Додаткова угода укладена у трьох автентичних примірниках, що мають однакову юридичну силу, по одному для кожної сторони, третій для органу державної реєстрації речового права оренди.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" (04053, м. Київ, провул. Несторівський, буд. 3-5, код ЄДРПОУ 00135390) на користь Вараської міської ради (34400, Рівненська обл., м. Вараш, м-н Незалежності, 1, код ЄДРПОУ 35056612) 1 600 (одну тисячу шістсот) грн. 00 коп. витрат по сплаті судового збору.

Наказ видати після набрання рішення законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повний текст рішення складено та підписано 30 листопада 2017 року.

Суддя Політика Н.А.

Віддруковано 4 примірники:

1 - до справи;

2 - позивачу рекомендованим (34400, м. Вараш, м-н Незалежності, 1);

3-4 - відповідачу рекомендованим (04053, м. Київ, пров. Несторівський, 3/5; 33000, м. Рівне, вул. Соборна, 442-Д).