Рішення № 70615723, 29.11.2017, Господарський суд Рівненської області

Дата ухвалення
29.11.2017
Номер справи
918/735/17
Номер документу
70615723
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

33013 , м. Рівне, вул. Набережна, 26А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"29" листопада 2017 р. Справа № 918/735/17

Господарський суд Рівненської області в складі головуючого судді Церковної Н.Ф., при секретарі судового засідання Оліфер С.М., розглянувши у відкритому засіданні матеріали справи за позовом Антимонопольного комітету України до відповідача ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Гірничо-промислова компанія "Енергоперспектива"

про стягнення штрафів на загальну суму 1 723 629 грн та пені на загальну суму у розмірі 1 723 629 грн,

За участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_2 довіреність № 300-122/02-08 від 02.11.2011 року

від відповідача: не з'явився

Статті 20, 22, 91, 93 ГПК України сторонам роз'яснені.

Відводи з підстав, передбачених ст. 20 ГПК України, відсутні.

Протокол судового засідання складено відповідно до ст. 811 ГПК України.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

У жовтні 2017 року Антимонопольний комітет України (позивач) звернувся до Господарського суду Рівненської області із позовом до ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Гірничо-промислова компанія "Енергоперспектива" (відповідач) про стягнення штрафів на загальну суму 1 723 629 грн та пені на загальну суму у розмірі 1 723 629 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що:

Відповідач вчинив порушення, передбачені п. 1 ст. 50 та п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів на закупівлю за кодом ДК-016:20110 - 05.10.1 вугілля камяне, за які на відповідача накладено штрафів на загальну суму 1 723 629 грн. Оскільки штрафи сплачено не було, отже відповідач має сплатити додатково пеню в розмірі 1 723 629 грн.

У матеріально-правове обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на ст.56 Закону України "Про захист економічної конкуренції", ст. 25 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" тощо.

Ухвалою від 25.10.2017 року порушено провадження, справу призначено до розгляду на 08.11.2017 року. Ухвалою від 08.11.2017 року розгляд справи відкладено на 29.11.2017 року.

Дослідивши матеріали справи, перевіривши копії документів на їх відповідність оригіналам, заслухавши пояснення присутніх представників учасників, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Антимонопольний комітет України є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері державних закупівель (ст. 1 Закону України "Про Антимонопольний комітет України").

Правові засади підтримки та захисту економічної конкуренції, обмеження монополізму в господарській діяльності визначені Законом України "Про захист економічної конкуренції", який спрямований на забезпечення ефективного функціонування економіки України на основі розвитку конкурентних відносин.

За змістом положень ст. 3 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" основним завданням Антимонопольного комітету України є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині, зокрема, здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб'єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції.

Позивачем проводилося здійснення державного контролю за додержанням законодавства про захист економічної конкуренції під час проведення закупівель вугілля кам'яного в частині дотримання суб'єктами господарювання вимог законодавства про захист від недобросовісної конкуренції.

Порушення законодавства про захист економічної конкуренції тягне за собою відповідальність, встановлену законом (ст. 51 Закону України "Про захист економічної конкуренції").

Частинами 2, 5 ст. 52 Закону України "Про захист економічної конкуренції" передбачено, що за порушення, передбачене п. 13 ст. 50 цього Закону, накладаються штрафи у розмірі до одного відсотка доходу (виручки) суб'єкта господарювання від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній звітний рік, що передував року, в якому накладається штраф. Якщо доходу (виручки) немає або відповідач на вимогу органів Антимонопольного комітету України, голови його територіального відділення не надав розмір доходу (виручки), штраф, передбачений абз. 4 ч. 2 цієї статті, - у розмірі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Рішення про накладення штрафів у розмірах понад чотири тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян приймаються виключно Антимонопольним комітетом України, адміністративною колегією Антимонопольного комітету України на їх засіданнях.

Антимонопольним комітетом України 09.08.2016 року прийнято рішення № 364-р у справі №20-26.13/166-14, яким визнано, що ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Гірничо-промислова компанія "Енергоперспектива" під час участі у відкритих торгах на закупівлю вугілля для Крижопільської окружної лікарні інтенсивного лікування Вінницької області, що відбулися 10.02.2014 року, 10.06.2014 року та 30.12.2013 року вчинили порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбачене пунктом 1 статті 50, пунктом 4 частини другої статті 6 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів. За вчинені порушення, на відповідача накладено штраф на загальну суму 1 723 629 грн. Штраф застосовано, виходячи із доходу відповідача за 2015 рік, який склав 5 745 435,00 грн.

Також в рішенні зазначено, що штраф підлягає сплаті у двомісячний строк з дня одержання рішення. Рішення може бути оскаржене до господарського суду у двомісячний строк з дня його одержання. Вказане рішення було надіслане відповідачу супровідним листом від 22.08.2016 року №20-26.13/08-8903 та отримане ним 24.09.2016 року, що стверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №030350932776.

Положеннями ч.ч. 1, 2 ст. 60 Закону України „Про захист економічної конкуренції передбачено, що заявник, відповідач, третя особа мають право оскаржити рішення органів Антимонопольного комітету України повністю або частково до господарського суду у двомісячний строк з дня одержання рішення. Цей строк не може бути відновлено. Рішення Антимонопольного комітету України, адміністративної колегії Антимонопольного комітету України та державного уповноваженого Антимонопольного комітету України оскаржуються до господарського суду міста Києва. Рішення адміністративної колегії територіального відділення Антимонопольного комітету України оскаржуються до господарських судів Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.

Як вбачається із матеріалів справи, відповідач не скористався наданим йому правом на оскарження рішення Антимонопольного комітету України від 09.08.2016 року № 364-р у справі №20-26.13/166-14, у зв'язку з чим господарський суд дійшов висновку, що на час вирішення спору відповідне рішення є чинним, виконання його в порядку, передбаченому Законом України „Про захист економічної конкуренції", не зупинене, а строк на його оскарження до господарського суду, є таким, що минув.

Відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання.

Статтею 62 Закону України "Про захист економічної конкуренції" визначено порядок обчислення строків у законодавстві про захист економічної конкуренції, згідно з яким перебіг строку, який обчислюється роками, місяцями або днями, починається наступного дня після календарної дати або настання події, якими визначено його початок. При цьому строк, який обчислюється місяцями, закінчується у відповідне число останнього місяця строку. Якщо кінець строку, який обчислюється місяцями, припадає на такий місяць, що не має відповідного числа, строк закінчується в останній день цього місяця.

Частинами 3, 5 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" передбачено, що особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу. За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України. Нарахування пені припиняється з дня прийняття господарським судом рішення про стягнення відповідного штрафу. Нарахування пені зупиняється на час розгляду чи перегляду господарським судом: справи про визнання недійсним рішення органу Антимонопольного комітету України про накладення штрафу; відповідного рішення (постанови) господарського суду.

У наведеній правовій нормі чітко визначено подію, з настанням якої законодавець пов'язує припинення та зупинення нарахування пені. У разі припинення нарахування пені - день прийняття господарським судом рішення про стягнення відповідного штрафу. При цьому будь-яких застережень щодо набрання відповідним рішенням законної сили у ст. 56 зазначеного Закону немає. У разі зупинення нарахування пені - час розгляду справи в господарському суді, який повинен визначатися за правилами ст. 69 ГПК України (постанови Верховного Суду України від 19.08.2014 року у справі № 3-44гс14 та від 09.09.2014 року у справі № 3-50гс14).

Враховуючи приписи ст.ст. 253, 254 ЦК України, останній день сплати штрафу - 24.11.2016 року. Оскільки штраф у встановлений строк відповідачем сплачений не був, відтак з 25.11.2016 року у позивача виникло право на нарахування пені.

Відповідно до наведених вимог за період з 25.11.2016 року по 31.01.2017 року позивачем нарахована пеня в розмірі 1 723 629 грн.

У разі несплати штрафу у строки, передбачені рішенням, та пені органи Антимонопольного комітету України стягують штраф та пеню в судовому порядку. Суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до державного бюджету (ч. 7 та ч. 9 ст. 56 ЗУ Про захист економічної конкуренції).

Відповідно до ст. 25 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" з метою захисту інтересів держави, споживачів та суб'єктів господарювання Антимонопольний Комітет України, територіальні відділення Антимонопольного комітету України у зв'язку із порушенням законодавства про захист економічної конкуренції органами влади, юридичними чи фізичними особами подають заяви, позови, скарги до суду, в т.ч. про стягнення не сплачених у добровільному порядку штрафів та пені.

У зв'язку з тим, що невиконання законних розпоряджень, рішень і вимог органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України відповідно до ч. 2 ст. 22 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" тягне за собою передбачену законом відповідальність, а відповідачем такі вимоги не виконано, його згідно з положеннями Закону України "Про захист економічної конкуренції" правомірно притягнуто до відповідальності за порушення законодавства про захист економічної конкуренції. Вказана позиція також відображена у постанові Верховного Суду України № 3-332гс16 від 25.05.2016 року.

Як вбачається з матеріалів справи, заявлені позивачем до стягнення штрафи на загальну суму 1 723 629 грн та пені на загальну суму 1 723 629 грн., підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, відповідними розрахунками та узгоджується із вимогами чинного законодавства України.

Зважаючи, що позивач належними та допустимими доказами, як того вимагають приписи ст.ст. 33, 34 ГПК України, довів обставини, викладені у позовній заяві, а відповідач їх не спростував, відтак позовні вимоги належить задовольнити.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 49, 82-85 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2.Стягнути з ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Гірничо-промислова компанія "Енергоперспектива" (вул. Кавказька, 9-А, м. Рівне, Рівненська область, 33013, код ЄДРПОУ 37682870) на користь Антимонопольного комітету України (вул. Митрополита Василя Липківського, 45, м. Київ, 03035, код ЄДРПОУ 00032767) із зарахуванням до Державного бюджету України на рахунок Управління Державної казначейської служби України у Солом`янському районі м. Києва, код ЄДРПОУ 38050812, банк одержувача - ГУ ДКСУ у м. Києві, МФО820019, Рахунок 31118106700010, код класифікації доходів - 21081100 (символ звітності 106) 1 723 629 грн штрафу та 1 723 629 грн пені.

3. Стягнути з ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Гірничо-промислова компанія "Енергоперспектива" (вул. Кавказька, 9-А, м. Рівне, Рівненська область, 33013, код ЄДРПОУ 37682870) на користь Антимонопольного комітету України (вул. Митрополита Василя Липківського, 45, м. Київ, 03035, код ЄДРПОУ 00032767) 51 708,87 грн судового збору.

Після набрання рішенням законної сили видати наказ.

Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 85 ГПК України.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 93 ГПК України.

Повне рішення складене 29.11.2017 року.

Суддя Церковна Н.Ф.