
У Х В А Л А
07.04.2017 Справа №607/4688/17
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Дзюбановський Ю.І., при секретарі судового засідання Борисевич І.А., за участю заступника начальника слідчого відділу прокуратури Тернопільської області ОСОБА_1, розглянувши у судовому засіданні в залі суду, в місті Тернополі клопотання заступника начальника слідчого відділу прокуратури Тернопільської області ОСОБА_1 про тимчасовий доступ до речей і документів ,
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області з клопотанням про надання тимчасового доступу до речей і документів в рамках кримінального провадження №12017140000000280 від 20 березня 2017 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України, звернувся заступник начальника слідчого відділу прокуратури Тернопільської області ОСОБА_1, за погодженням прокурора у кримінальному провадженні прокурор відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих регіональної прокуратури ОСОБА_2
В судовому засіданні заступник начальника слідчого відділу прокуратури Тернопільської області ОСОБА_1, клопотання підтримав та просить його задовольнити.
Як зазначено у клопотанні, у провадженні групи слідчих слідчого відділу прокуратури Тернопільської області перебуває кримінальне провадження №12017140000000280 від 20 березня 2017 року за ч.2 ст.367 КК України за фактом неналежного виконання своїх службових обовязків посадовими особами органів місцевого самоврядування м. Львова.
Дане кримінальне провадження виділено з матеріалів кримінального провадження №12017140000000004 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.272, ч.3 ст.191, ч.1 ст.205, ч.2 ст.367 КК України, відомості про які 04.01.2017р. внесено в ЄРДР, а досудове розслідування проводилось слідчими СУ ГУ НП у Львівській області.
Відповідно до вимог ч. 5 ст. 36 КПК України 22 березня 2017 року постановою заступника Генерального прокурора України ОСОБА_3 проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні №12017140000000280 від 20 березня 2017 року за ч.2 ст.367 КК України доручено слідчому відділу прокуратури Тернопільської області.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 30.05.2016р. о 15.30 годині в Жовківське відділення поліції Кам'янка-Бузького відділу поліції ГУ НП у Львівській області поступило телефонне повідомлення про те, що у с.Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області на території ЛКП "Збиранка" внаслідок обвалу твердих побутових відходів зникло троє пожежників, які проводили ліквідацію пожежі, проводячи роботи з підвищеною небезпекою.
Окрім цього, встановлено, що службові особи суб'єктів господарювання, які здійснюють вивезення твердих побутових відходів з м.Львова, за попередньою змовою групою осіб, шляхом зловживання своїм службовим становищем, заволоділи коштами міського бюджету м.Львова, які виділялися для компенсації фактичних додаткових витрат на перевезення ТПВ для всіх категорії споживачів в умовах форсмажорних обставин.
Також встановлено, що невстановлені особи з метою прикриття незаконної діяльності ТзОВ "Аве-Львів", ТзОВ "ДВ-Екосвіт", ЛКП "ТФ Львівспецкомунтранс", ТзОВ "Спецавтотранс Львів" та подальшого використання реквізитів підприємств ТОВ "Вест-Рісайклінг" (зареєстроване в ІНФОРМАЦІЯ_1), ТОВ "Крас Інвест" (зареєстрване в м. Києві), ТОВ "Аура Логістик" (зареєстроване у м. Дніпро), ТОВ "Грін Галаксі" (зареєстроване у м. Києві) та ТОВ "Нєгга" (зареєстроване у м. Києві) для безпідставного формування податкового кредиту іншим СГД, шляхом імітації проведення господарських операцій з вивезення та захоронення твердих побутових відходів, вчинили фіктивне підприємництво, що підпадає під ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.205 КК України.
В ході досудового розслідування на підставі ухвали слідчого судді проведено тимчасовий доступ до речей та документів - документів, які перебувають у володінні Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради щодо регулювання обсягів утворення відходів на території полігону ТПВ ЛКП «Збиранка» за період з 30.05.2016р., а також стосовно вивезення та захоронення побутових ТПВ в період з 29.05.2016р. по 07.04.2017р.
Також, допитано як свідка начальника відділу комунального господарства управління житлового господарства та інфраструктури ЛМР ОСОБА_4, який повідомив наступне. З 29.05.2016р. по даний час послуги з вивезення та захоронення ТПВ здійснює 5 підприємств: 1. ТзОВ «ДВ-Екосвіт»; 2. ТзОВ «Аве-Львів»; 3. ТзОВ «Санком-Львів»; 4. ТзОВ «Спецавтотранс-Львів» 5. ЛКП «ТФ Львівспецкомунтранс» (надалі-Превізники). Вказані підприємства визначені ухвалою виконавчого комітету ЛМР від 09.08.2013 №683.
Надання вказаних послуг повинно здійснюватись на підставі укладення трьох видів угод:
1. Угоди на вивезення та захоронення між Перевізниками та Споживачами (населення, ЛКП, ОСББ, ЖБК, та іншими власниками житлових будівель), бюджетними організаціями та іншими споживачами;
2. Угоди на захоронення ТПВ між Перевізниками та Суб'єктами господарювання (полігони, сміттєспалювальні заводи);
3. Угоди на відшкодування додаткових витрат на перевезення ТПВ між приватними Перевізниками та ЛКП «ТФ Львівспецкомунтранс».
Ухвалою ЛМР від 14.07.2016р. №907 затверджено Програму забезпечення вивезення та захоронення ТПВ протягом червня-грудня 2016 року (зі змінами, внесеними ухвалою ЛМР від 04.10.2016 №1028) (далі-Програма).
Згідно п.4 Програми відшкодування фактичних додаткових витрат на перевезення ТПВ для всіх категорій споживачів в умовах форс мажорних обставин здійснюється за рахунок бюджету розвитку міського бюджету міста Львова.
Вказані відшкодування здійснюються 2 способами:
1. Внесенням коштів на рахунок ЛКП «ТФ Львівспецкомунтранс» для подальшого здійснення розрахунків з виконавцями послуг (вищевказаними перевізниками);
2. Внесенням коштів на рахунок Львівських комунальних підприємств для подальшого здійснення розрахунків з виконавцями послуг (вищевказаними перевізниками).
В червні відшкодування здійснювались другим способом (шляхом перерахунку коштів з міського бюджету районним адміністраціям для подальшого перерахунку ЛКП). На даний час відшкодування здійснюється першим способом. Всі категорії споживачів з червня 2016 року відшкодовують перевізникам вартість послуг у розмірі, передбаченому договорами, які укладені між Перевізниками та Суб'єктами господарювання, які здійснюють захоронення ТПВ.
Вказані підприємства здійснюють збір ТПВ від споживачів м. Львова та централізують такі на власних майданчиках, з яких приватні перевізники на підставі укладених з вищевказаними п'ятьма СГ договорів, вивозять відходи до місць захоронення. Кожним з 5 основних перевізників укладено близько 20 договорів з приватними перевізниками щодо надання транспортно-експедиційних послуг.
Крім того з'ясовано, що 5 основними перевізниками укладено договори з 41 суб'єктом господарювання на всій території України на розміщення та захоронення відходів на полігонах, які зазначені в договорах.
Однак, вивченням вказаних договорів встановлено, що із вказаної кількості в договорах із 29 суб'єктами господарювання (суб'єкти, по яких вбачаються ознаки фіктивності) не визначено конкретних сміттєзвалищ та полігонів, де має бути здійснено захоронення відходів.
В ході аналізу вилучених під час обшуків документів встановлено ряд контрагентів, які ніби-то надавали послуги по прийманню ТПВ. Однак, перевіркою вказаних контрагентів встановлено факти їх можливої «фіктивної діяльності».
Зокрема, встановлено, що згідно даних 5 додатків до декларації по ПДВ за грудень 2016 року ТОВ «Аралія Груп» надало послуги лише для ТОВ «Аве-Львів» та ТОВ «Санком-Львів» по прийманню ТПВ на суму понад 560 тис.грн. У свою чергу ТОВ «Аралія Груп» у даних взаємовідносинах виступило посередником, оскільки подальшим захороненням ТПВ повинні були зайнятись інші підприємства. Разом з цим, встановлено, що засновником, директором та бухгалтером вказаного товариства являється одна особа - ОСОБА_5, житель Вінницької області, саме товариство зареєстровано у м. Києві, а банківські рахунки має відкриті у банківських установах в м. Дніпро. Найманих працівників, транспортних засобів, складських приміщень чи земельних ділянок у власності не має. ОСОБА_4 ж діяльність підприємство розпочало тільки в грудні 2016 року.
Аналогічні факти можливої фіктивної діяльності встановлено і під час проведення аналізу діяльності ТОВ «Вест Рісайклінг» (зареєстроване в ІНФОРМАЦІЯ_1), ТОВ «Крас Інвест» (зареєстроване в ІНФОРМАЦІЯ_1), ТОВ «Аура Логістик» (зареєстроване в ІНФОРМАЦІЯ_2), ТОВ «Грін Галаксі» (зареєстроване в ІНФОРМАЦІЯ_1) та ТОВ «Нєгга» (зареєстроване в ІНФОРМАЦІЯ_1).
Зважаючи на те, що в процесі досудового розслідування досліджуються обставини виконання посадовими особами Львівської міської ради обов'язків в сфері поводження з твердими побутовими відходами, було вилучено та проаналізовано велику кількість внутрішньо-розпорядчих документів Львівської міської ради. На даний час необхідним є дослідження повноважень та функціональних обов'язків Львівського міського голови та його заступників, які в період з 2011 року по даний час курували роботу Департаменту житлового господарства та інфраструктури.
Встановлення повноважень та функціональних обов'язків вказаних посадових осіб органу місцевого самоврядування можливе за умови дослідження документів, які містяться в їх особових справах, оскільки лише у вказаних документах може міститися повна і достовірна інформація з цього приводу. Така інформація може міститися у документах особової справи, в тому числі наступних: протоколі виборчої комісії, рішеннях сесій щодо уповноваження на виконання функцій Львівського міського голови, наказах про призначення на посади, наказах про розподіл функціональних обов'язків, посадових інструкціях, наказах про чергові та позачергові відпустки, присягах держслужбовців, документах, які містять інформацію про відсутність на робочому місці у зв'язку із перебуванням на лікуваннях та інших документах особової справи, наказах про звільнення. Також в документах особових справ містяться документи, із вільними зразками почерку та підпису особи, які можуть бути використані при проведенні судових почеркознавчих експертизах, в тому числі наступних документах: автобіографіях, анкетах, заявах на чергові та позачергові відпустки та інших.
Також в процесі досудового розслідування встановлюється та перевіряється інформація про всі порушення, які мали місце в процесі експлуатації Львівського полігону твердих побутових відходів.
Приймаючи до уваги вищенаведене, та те, що документи, які містяться в особових справах Львівського міського голови ОСОБА_6, заступника Львівського міського голови ОСОБА_7 та заступника Львівського міського голови ОСОБА_8, який працював на посаді заступника Львівського міського, а також оригіналів всіх звернень, що надходили до Львівської міської ради та Департаменту житлового господарства та інфраструктури щодо порушення експлуатації Львівського полігону твердих побутових відходів та його закриття за період з 2011 по даний час, які перебувають у володінні Львівської міської ради, за адресою: м. Львів, пл. Ринок, 1 мають значення для встановлення обставин у вищевказаному кримінальному провадженні, можуть бути як доказ використання його під час доказування вчинення кримінального правопорушення, а також у зв'язку із можливістю знищення або заміни даної інформації (документів), проводити розгляд клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться документи, до яких необхідно надати тимчасовий доступ, а тому слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає до задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.159, 163, 164, 309 КПК України, слідчий суддя,-
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання заступника начальника слідчого відділу прокуратури Тернопільської області ОСОБА_1 - задовольнити.
Надати дозвіл начальнику слідчого відділу прокуратури Тернопільської області ОСОБА_9, заступнику начальника слідчого відділу прокуратури Тернопільської області ОСОБА_1, слідчим в особливо важливих справах слідчого відділу прокуратури Тернопільської області ОСОБА_10, ОСОБА_11, начальнику відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих регіональної прокуратури ОСОБА_12, заступнику начальника відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих регіональної прокуратури ОСОБА_13, прокурорам відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих регіональної прокуратури ОСОБА_2, ОСОБА_14, ОСОБА_15 тимчасовий доступ до речей і документів, а саме: документів, які містяться в особових справах Львівського міського голови ОСОБА_6, заступника Львівського міського голови ОСОБА_7 та ОСОБА_8, який працював на посаді заступника Львівського міського голови, а також усіх звернень громадян та юридичних осіб, що надходили до Львівської міської ради та Департаменту житлового господарства та інфраструктури щодо порушень експлуатації Львівського полігону твердих побутових відходів та його закриття за період з 2011р. по 07.04.2017р., які перебувають у володінні Львівської міської ради, ЄДРПОУ 04055896, юридична адреса якої: м.Львів, пл.Ринок, 1 з наданням можливості вилучення копій даних документів.
Строк дії ухвали встановити протягом місяця з дня її постановлення.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положенням Кримінального процесуального кодексу України з метою відшукання та вилучення вказаних речей та документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_16