
Справа № 263/10023/17
Провадження № 2-а/263/621/2017
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 листопада 2017 року місто Маріуполь
Жовтневий районний суд м. Маріуполя Донецької області у складі: головуючої судді Хараджі Н.В., при секретарі Петровському Д.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відео конференції в залі суду в місті Маріуполі Донецької області справу за адміністративною позовною заявою ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дії противоправними та зобов'язання здійснити певні дії, треті особи: Головне управління Національної поліції в Донецькій області, Головна ліквідаційна комісія Управління МВС України на Донецькій залізниці, Управління МВС України на Донецькій залізниці,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з даним позовом, уточненим в ході його розгляду, вказуючи, що він наказом Управління МВС України на Донецькій залізниці від 15 травня 2015 року №106 о/с звільнений зі служби в ОВС у відставку згідно з п.65 “б” Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом ОВС, (через хворобу) з 20 травня 2015 року. З 21.05.2015 року перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії по інвалідності, як пенсіонер Міністерства внутрішніх справ України. Окрім цього, є учасником бойових дій. Від голови ліквідаційної комісії УМВС України на Донецькій залізниці ОСОБА_2 позивач отримав довідку №7/5 від 16 січня 2017 року з супровідним листом про нараховані йому суми грошового забезпечення за період з червня 2013 року по серпень 2015 року, тобто у період 24 останніх календарних місяців служби перед звільненням з ОВС. Зауважує, що розмір призначеної йому пенсії з 21 травня 2015 року, не відповідає чинному законодавству України та підлягає перерахунку у зв'язку з тим, що при призначенні йому пенсії до грошового забезпечення не були додані суми: щомісячної винагороди за участь в антитерористичній операції, одноразової грошової допомоги при звільненні, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, компенсації за відпустку та суми доплати за нічний час, індексації заробітної плати, починаючи з моменту призначення пенсії. З заявою про перерахунок пенсійного забезпечення позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, проте відповіддю останнього йому було відмовлено у перерахунку пенсії, з посиланням на п.5 Постанови Кабінету Міністрів від 13.02.2008 року №45 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні не відносяться до щомісячних (постійних) додаткових видів грошового забезпечення. 19.06.2017 р. на адресу до ГУПФУ в Донецькій області направлено довідку (від 09.06.2017 р. N95751) ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії за нормами чинними на 01.01.2016 р., згідно якої стало відомо, що фактично змінено грошове забезпечення для поліцейських, а саме: грошове забезпечення для перерахунку позивачу пенсії встановлено у розмірі 6262 грн.19 коп. та складається з: посадового окладу старшого оперуповноваженого відділу управління поліції – 2600 грн.; окладу за спеціальним званням майор поліції - 2000 грн.; надбавки за стаж служби в поліції понад 12 років (25%) -1150 грн.; надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 390грн.; премії(1,99%)-122 грн.19 коп. Однак, до цього часу відповідач так і не здійснив перерахунок пенсії позивачу на підставі вказаної довідки. Зауважує, що зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до ст.94 Затну України «Про Національну поліцію», Наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 р. №260 відносяться до складу грошового забезпечення поліцейських. На підставі викладеного позивач просить визнати протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо неперерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». № 947 від 18 листопада 2015 р. «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. N 268»; зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Донецької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 947 від 18 листопада 2015 р. «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268», починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру, а саме: - посадовий оклад старшого оперуповноваженого відділу управління поліції - 2600 грн., - оклад за спеціальним званням майор поліції - 2000 грн., надбавка за стаж служби в поліції понад 12 років - (25 %)(1150 грн.), надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%)- 390 грн., премія - (1,99 %)-122 грн.19 коп. зобов’язати Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати у десятиденний строк з моменту набрання рішення законної сили звіт про виконання постанови суду.
Позивач та його представник в судовому засіданні уточнені позовні вимоги підтримали в повному обсязі, наполягали на їх задоволенні, додатково повідомивши, що позивач тому шестимісячний строк для звернення адміністративного суду ним не пропущений, оскільки моментом початку перебігу даного строку є 27.07.2017 року, коли він отримав відповідь з Головного управління Національної поліції в Донецькій області про те, що довідка від 09.06.2017 р. про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії була направлена до ГУПФУ в Донецькій області 19.06.2017 р. Зауважує, що позивач просить суд визнати неправомірною бездіяльність відповідача, яка полягала в неперерахунку пенсії з 01.01.2016 р., тому твердження відповідач, що пенсія призначена у відповідності до наданих документів є необґрунтованими. Вважає, що для перерахунку пенсії з 01.01.2016 р. не потрібно звертатися до ПФУ із заявою встановленої форми на бланку відповідно до додатку №2 Постанови ПФУ №13-1 від 07.07.2014 р. “Про внесення змін до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Представник відповідача в судовому засіданні заявлені, як первинні, так і уточнені, позовні вимоги не визнав в повному обсязі, заперечував проти їх задоволення на підставах, викладених в письмових запереченнях відповідно до яких зауважив, що позивачем пропущений строк позовної давності для подання даного позову до суду, оскільки пенсія – це щомісячна пенсійна виплата, тому про порушення свого права позивач повинен був дізнатися на час її отримання, а позивачем не надано документів, які б підтверджували поважність пропуску звернення з позовними вимогами. Зауважує, що згідно Закону 2262 передбачено, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Перерахунок та виплату перерахованої пенсії буде проведено після виділення додаткових асигнувань. Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії виникли лише після отримання головним управління 03 липня 2017 року довідки про розмір грошового забезпечення № 5751 від 09.06.2017 року, тому вимоги позивача стосовно перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року суперечать чинному законодавству. Статтею 43 Закону 2262 встановлено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10740 гривень. Крім того, зазначено, що з моменту отримання вказаної довідки н було зроблено перерахунок пенсії у зв’язку з відсутністю відповідного фінансування.
Представник ГУ НП в Донецькій області в судове засідання не з’явився, надав суду письмові заперечення проти заявлених позовних вимог, в яких зазначив, що згідно ч.3 ст.43 Закону № 2262 (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів У країни. Перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, є вичерпним, а одноразові додаткові види грошового забезпечення взагалі не зазначені.Пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у- розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Види грошового забезпечення, які є предметом розгляду даної справи: доплата за роботу в нічний час, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань - мають разовий характер, грошова винагорода особам рядового і начальницького складу під час проведення антитерористичної операції, вихідна допомога при звільненні, компенсація за невикористану відпустку та індексація - взагалі не є видом грошового забезпечення або його складових. Матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та вихідну допомогу при звільненні - не нараховується єдиний внесок державне соціальне страхування. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані,- чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою, для перерахунку пенсії не враховуються. Зауважує, що для включення до розміру грошового забезпечення для обчислення/перерахунку пенсії виплат, на яких наполягає ОСОБА_1 у позові, немає законних підстав, а тому навіть проведення вищезазначених виплат позивачу та утримання з деяких з них єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а з яких взагалі не було утримання єдиного внеску - не може бути підставами для перерахунку пенсії.
Представник УМВС України в Донецькій області в судове засідання не з’явився, надав суду письмові заперечення проти в позову, в яких зазначив, що ліквідаційною комісією ГУМВС України в Донецькій області підготовлено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (від 09.06.2017 № 5751) та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, при складанні якої не були включені - винагорода за участь в АТО, одноразова грошова допомога при звільненні, матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових проблем, індексація грошового забезпечення, компенсація за відпустку, суми доплати за нічний час, оскільки дані виплати в розумінні пункту 5 Порядку № 45 не входять до структури грошового забезпечення з якого здійснюється нарахування та перерахунок пенсії. При цьому одноразова грошова допомога при звільненні зі служби не відноситься до грошового забезпечення або його складових (окладу за посадою, за спеціальним званням тощо), а відноситься до виплат, з яких не сплачується єдиний внесок, в той час як суми коштів, з яких не були сплачені внески до Пенсійного фонду України, не можуть бути враховані при обчисленні пенсії. При призначенні у 2015 році пенсії ОСОБА_1 вищезазначені виплати до складу грошового забезпечення, з якого вона призначалась, не входили і до цього часу законодавство в цій частині не змінювалось. Підстав для перерахунку пенсії та невнесення до неї одноразових додаткових видів грошового забезпечення (матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових проблем, суми доплати за нічний час), компенсації за невикористану відпустку, одноразової грошової допомоги при звільненні, індексації грошового забезпечення та винагороди за участь в АТО – немає.
Проте, ухвалою суду від 14.11.2017 року позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови в проведені перерахунку та виплати раніше призначеної пенсії ОСОБА_1, з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія фактично отриманих сум винагороди за участь в антитерористичній операції, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, одноразової грошової допомоги при звільненні, компенсації за відпустку, суми доплати за нічний час; зобов'язання Головне Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії шляхом включення до складу грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих сум винагороди за участь в антитерористичній операції, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, одноразової грошової допомоги при звільненні, компенсації за відпустку, суми доплати за нічний час з моменту її призначення, з урахуванням проведених виплат були залишені без розгляду.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, за наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 21.05.2015 року є отримувачем пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (зі змінами та доповненнями) (далі - Закон № 2262-ХІІ), як колишній працівник органів внутрішніх справ, та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Відповідно до довідки Управління соціального захисту населення Центрального району Маріупольської міської ради від 01.09.2015 року № НОМЕР_1 ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою, із зареєстрованим місцем проживання за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1.
Згідно листа Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУ НП в Донецькій області від 27.06.2017 року ліквідаційною комісією ГУМВС України в Донецькій області відносно ОСОБА_1 підготовлено довідку від 09.06.2017 р. N95751 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами чинними на 01.01.2016 р., яку направлено до ГУПФУ в Донецькій області 19.06.2017 р. Грошове забезпечення для перерахунку позивачу пенсії встановлено у розмірі 6262 грн.19 коп. та складається з: посадового окладу старшого оперуповноваженого відділу управління поліції – 2600 грн.; окладу за спеціальним званням майор поліції - 2000 грн.; надбавки за стаж служби в поліції понад 12 років (25%) -1150 грн.; надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 390грн.; премії (1,99%)-122 грн.19 коп.
Однак, до цього часу відповідач так і не здійснив перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки, наданої ліквідаційною комісією ГУМВС України в Донецькій області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами чинними на 01.01.2016 р. відповідно до Порядку №45, що в свою чергу представником ГУПФУ в Донецькій області не спростовано та неоспорюється.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з пунктом 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988.
Конституційним Судом України у рішенні від 9 лютого 1999 року №1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
На день набрання чинності Законом №900-VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.
Разом з тим, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30.01.2007 року №3-1 (далі - Порядок №3-1).
Абзацом 1 пункту 24 цього Порядку передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, згідно з яким Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. В свою чергу, ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.
Як визначено в п.3 Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Як вбачається з матеріалів справи, ліквідаційною комісією ГУМВС України в Донецькій області 19.06.2017 р. було направлено до ГУПФУ в Донецькій області довідку від 09.06.2017 р. N95751 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії за нормами чинними на 01.01.2016 р.
Таким чином, вказаний вище порядок здійснення перерахунку пенсії у відповідності до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року було дотримано.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.
Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, що узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у справі №21-484/а13 від 22.04.2014 року.
Щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог з 01.01.2016 р. без застосування вимог ст. 99, 100 КАС України, колегія суддів зазначає, що у відповідності до ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
У рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999 року № 1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Суд вважає безпідставними твердження Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, щодо неперерахування щодо неможливості здійснення перерахунку пенсії до виділення коштів з Державного бюджету України пенсії, оскільки право позивача на пенсійне забезпечення не може ставитися в залежність від відсутності бюджетних асигнувань.
Враховуючи вищенаведені норми законодавства, суд приходить до висновку, що ГУ ПФУ в Донецькій області допустило протиправну бездіяльність щодо неперерахунку пенсії позивачу згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 947 від 18 листопада 2015 р. «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. N 268», згідно довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 09.06.2017 р. № 95751, а тому вважає за необхідне на підставі ч.2 ст. 11 КАС України зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Донецької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 947 від 18 листопада 2015 р. «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268», починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру, згідно довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 09.06.2017 р. № 95751.
Згідно із ст.267 КАС України суд вважає необхідним зобов’язати відповідача в десятиденний строк з дня набрання законної сили постановою подати до суду звіт про виконання даної постанови.
Що стосується позовних вимог в частині негайного виконання постанови суду щодо стягнення різниці в пенсії за минулий час з моменту її призначення та з 01.06.2016 року, то останні задоволенню не підлягають, оскільки відповідно до п.1 ч.1 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць, в той час як позивачем вимоги про стягнення різниці в пенсії за минулий час з моменту її призначення та з 01.06.2016 року не ставились та судом відповідно дане питання не вирішувалось.
Керуючись ст. ст. 8-11, 94, 116, 159, 160, 162, 167, 256, 257, 267 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В И Р І Ш И В :
Адміністративною позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дії противоправними та зобов'язання здійснити певні дії, треті особи: Головне управління Національної поліції в Донецькій області, Головна ліквідаційна комісія Управління МВС України на Донецькій залізниці, Управління МВС України на Донецькій залізниці, задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо неперерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».№ 947 від 18 листопада 2015 р. «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. N 268», згідно довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 09.06.2017 р. № 95751.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Донецької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 947 від 18 листопада 2015 р. «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268», починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру, згідно довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 09.06.2017 р. № 95751.
Зобов’язати Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати у десятиденний строк з моменту набрання рішення законної сили звіт про виконання постанови суду відповідно до статті 267 КАС України.
В задоволенні інших вимог відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького Апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд міста Маріуполя протягом десяти днів з дня її отримання.
Суддя Н.В. Хараджа