Ухвала суду № 70607163, 23.11.2017, Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
23.11.2017
Номер справи
227/3730/17
Номер документу
70607163
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

23.11.2017 227/3730/17

У Х В А Л А

23 листопада 2017 року м.Добропілля

Суддя Добропільського міськрайонного суду Донецької області Мацишин Л.С., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Добропільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

21 листопада 2017 року позивач ОСОБА_1 звернулась до Добропільського міськрайонного суду Донецької області з адміністративним позовом до Добропільського об’єднаного управління Пенсійного Фонду України про визнання протиправною бездіяльності Добропільського об’єднаного управління ПФУ і щодо невиплати пенсії ОСОБА_1 з січня 2017 року, та зобов’язання відповідача поновити нарахування та виплату їй пенсії та виплатити заборгованість за період, починаючи з січня 2017 року. Свої вимоги мотивувала тим, що вона здобула право на отримання державної пенсії, і раніше була зареєстрована та постійно проживала в ІНФОРМАЦІЯ_1, де перебувала на обліку у Пенсійному фонді та отримувала пенсію. У зв'язку з проведенням АТО та припиненням здійснення повноважень відповідним органом Пенсійного фонду України у м.Донецьку, позивач в квітні 2015 року звернулась до відповідача з заявою про взяття на облік та нарахування пенсії. Саме з цього часу відповідач нараховував їй пенсійне забезпечення у розмірі 1300 гривень, але починаючи з січня 2017 року без правових підстав припинив нарахування пенсії. Будь якої інформації щодо прийняття рішення про припинення пенсії від відповідача, як це вимагає законодавство, не надходило. Повідомити дані про наявність такого рішення, про дату та інші його реквізити, за його наявності, у телефонній розмові працівники відповідача відмовились. Зазначила, що відповідач грубо порушив охоронювані Конституцією та Законами України права, тим самим позбавивши її єдиного джерела для існування.

Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суд виходить з наступного.

Згідно ч. 2 ст.107 КАС України, суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви при вирішенні питання про відкриття провадження в адміністративній справі повинен з'ясувати, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).

Як передбачено статтею 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Частиною 3 ст. 99 КАС України передбачено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то для звернення до адміністративного суду встановлюється місячний строк, який обчислюється з дня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень (ч.4 ст.99 КАС України).

Як вбачається зі змісту позовної заяви, позивач оскаржує дії Добропільського об’єднаного УПФУ щодо припинення виплати пенсії з січня 2017 року. Тобто, про порушене своє право позивачу стало відомо після невиплати пенсії за січень 2017 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 103 КАС України, перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.

Виходячи з наведеного, позивач повинна була звернутися до суду протягом шести місяців з дня першої невиплати пенсії.

З матеріалів позовної заяви вбачається, що з позовною заявою ОСОБА_1 звернулась до суду в листопаді 2017 року.

Частиною 1 ст. 100 КАС України передбачено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Як вбачається з матеріалів справи, поштовий конверт з вкладеним адміністративним позовом та доданими до нього документами на поштове відділення Укрпошти, згідно штампу на конверті, здано 17 листопада 2017 року.

Таким чином, суд вважає, що строк звернення до суду з позовною вимогою про нарахування та виплату пенсії до 17 травня 2017 року ОСОБА_1 є пропущеним. Клопотання про поновлення пропущеного строку на звернення до суду від позивача не надходило. Крім того, не зазначені і причини порушення вказаного строку.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про необхідність залишення позову ОСОБА_1 без розгляду в частині позовних вимог, що стосуються періоду з січня 2017 року по 17 травня 2017 року.

Відповідно до ч. 2 ст. 107 КАС України, суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.

Зважаючи на те, що адміністративний позов надано з дотриманням вимог ст.ст. 105, 106 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про необхідність відкриття провадження по справі в частині позовних вимог, що стосуються періоду, починаючи з 18 травня 2017 року.

Крім того, у адміністративному позові позивач просила витребувати у відповідача відомості про помісячну сплату на її користь пенсії у 2017 році, а також про причини та підстави несплати їй пенсії з січня 2017 року.

Частиною 3 статті 71 КАС України передбачено, що якщо особа, яка бере участь у справі, не може самостійно надати докази, то вона повинна зазначити причини, через які ці докази не можуть бути надані, та повідомити, де вони знаходяться чи можуть знаходитися. Суд сприяє в реалізації цього обов'язку і витребовує необхідні докази. Про витребування доказів або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу. Ухвала суду про відмову у витребуванні доказів окремо не оскаржується. Заперечення проти неї може бути включене до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за наслідками розгляду справи.

В позовній заяві позивачем зазначено, що будь якої інформації щодо прийняття рішення про припинення пенсії від відповідача, як це вимагає законодавство, їй не надходило. Повідомити дані про наявність такого рішення, про дату та інші його реквізити, за його наявності, у телефонній розмові працівники відповідача відмовились.

Аналізуючи позовну заяву та долучені до неї документи, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання позивача та витребувати з Добропільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в порядку підготовки справи до судового розгляду наступні докази: відомості про помісячну сплату у 2017 році пенсії на користь ОСОБА_1, а також зазначити причини та підстави несплати їй пенсії з січня 2017 року.

Керуючись ст. ст. 99, 100, 103, 107 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Добропільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії в частині позовних вимог, що стосуються визнання протиправною бездіяльності щодо невиплати, зобов’язання поновлення нарахування та виплати пенсії за період з січня 2017 року по 17 травня 2017 року - залишити без розгляду.

Відкрити провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Добропільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії в частині позовних вимог, що стосуються визнання протиправною бездіяльності щодо невиплати, зобов’язання поновлення нарахування та виплати пенсії за період з 18 травня 2017 року.

Витребувати з Добропільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України наступні докази: відомості про помісячну сплату у 2017 році пенсії на користь ОСОБА_1, а також зазначити причини та підстави несплати позивачу пенсії з січня 2017 року.

Призначити справу до судового розгляду на 07 грудня 2017 року о 14 год. 00 хв.

У разі заперечення проти позову, зобов’язати відповідача надати у строк до 07 грудня 2017 року всі матеріали, що були або мали бути взяті ним до уваги при прийнятті рішення, вчиненні дії, з приводу яких подано позов.

Повідомити осіб, які беруть участь у справі, про дату, час і місце розгляду справи.

Направити відповідачу копію позовної заяви та додані до неї документи.

Копію даної ухвали невідкладно надіслати особам, які беруть участь у справі.

Справу розглядати одноособово.

На ухвалу може бути подана апеляція протягом 5 днів з моменту її проголошення, а особами, які не приймали участь у розгляді справи, в той самий строк з моменту отримання копії ухвали суду.

Суддя Добропільського міськрайонного суду

Донецької області ОСОБА_2

23.11.2017

ВИТЯГ З КОДЕКСУ АДМІНІСТРАТИВНОГО СУДОЧИНСТВА УКРАЇНИ

Стаття 49 КАС України.

Права та обов'язки осіб, які беруть участь у справі

1. Особи, які беруть участь у справі, мають рівні процесуальні права і обов'язки.

2. Особи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

3. Особи, які беруть участь у справі, мають право:

1) знати про дату, час і місце судового розгляду справи, про всі судові рішення, які ухвалюються у справі та стосуються їхніх інтересів;

2) знайомитися з матеріалами справи;

3) заявляти клопотання і відводи;

4) давати усні та письмові пояснення, доводи та заперечення;

5) подавати докази, брати участь у дослідженні доказів;

6) висловлювати свою думку з питань, які виникають під час розгляду справи, задавати питання іншим особам, які беруть участь у справі, свідкам, експертам, спеціалістам, перекладачам;

7) подавати заперечення проти клопотань, доводів і міркувань інших осіб;

8) знайомитися з технічним записом, журналом судового засідання, протоколом про вчинення окремої процесуальної дії і подавати письмові зауваження до них;

9) робити із матеріалів справи виписки, знімати копії з матеріалів справи, одержувати копії судових рішень;

10) оскаржувати судові рішення у частині, що стосується їхніх інтересів;

11) користуватися іншими процесуальними правами, наданими їм цим Кодексом.

4. Особи, які беруть участь у справі, можуть за власний рахунок додатково замовити та отримати в суді засвідчені копії документів і витяги з них.

Стаття 51 КАС України.

Права та обов'язки сторін

1. Крім прав та обов'язків, визначених у статті 49 цього Кодексу, позивач має право в будь-який час до закінчення судового розгляду збільшити або зменшити розмір позовних вимог або відмовитися від адміністративного позову. Позивач має право відмовитися від адміністративного позову у суді апеляційної чи касаційної інстанції до закінчення відповідно апеляційного чи касаційного розгляду. Позивач має право до початку судового розгляду справи по суті змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.

2. Крім прав та обов'язків, визначених у статті 49 цього Кодексу, відповідач має право визнати адміністративний позов повністю або частково, подати заперечення проти адміністративного позову.

3. Сторони можуть досягнути примирення на будь-якій стадії адміністративного процесу, що є підставою для закриття провадження в адміністративній справі.

4. Суд не приймає відмови позивача від адміністративного позову, визнання адміністративного позову відповідачем і не визнає умов примирення сторін, якщо ці дії суперечать закону або порушують чиї-небудь права, свободи чи інтереси.