
Справа: № 225/5842/17
Провадження № 2-а/225/172/2017
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 листопада 2017 року м.Торецьк
Дзержинський міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді Мигалевича В.В.
за участю:
секретаря судового засідання -Голубової О.О.
представника позивача - ОСОБА_1
представника відповідача – ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в залі судових засідань Дзержинського міського суду Донецької області адміністративний позов ОСОБА_3 до ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії ,-
ВСТАНОВИВ:
У жовтні 2017 року до суду звернувся позивач ОСОБА_3 з адміністративним позовом до ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області про визнання протиправною бездіяльності суб’єктів владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії. 20.11.2017 року позивачем надані уточнення до адміністративного позову, відповідно до яких останній пред’являє вимоги лише до ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області. Обґрунтовує свої вимоги тим, що проходив службу в органах внутрішніх справ України. 18.11.1998 року його було звільнено з органів внутрішніх справ у запас у зв’язку із хворобою у званні майора міліції, та призначена пенсія, розмір якої станом на липень 2017 року становить 2069,56 грн. На теперішній час він перебуває на обліку у ОСОБА_4 управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та йому призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та 12 жовтня 2017 року відповідачем на його прохання було надано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 9045 від 07.07.2017 року, в якій зазначено, що розмір його пенсії після перерахунку дорівнює 6795,90 грн., однак на момент звернення до суду його пенсія дорівнює 2069,56 грн., тобто станом на листопад місяць 2017 року перерахунку пенсії відповідачем йому не здійснено. Вважає таку бездіяльність відповідача протиправною. У зв’язку з чим просить суд з урахуванням уточнень:
Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яка виражається в тому, що ОСОБА_3 не перерахована та не виплачена пенсія у повному обсязі за період з 01 січня 2016 року згідно довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 9045 від 07.07.2017 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_3 в повному обсязі з 01 січня 2016 року згідно довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 9045 від 07.07.2017 року.
У судове засідання позивач ОСОБА_3 не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Представник позивача – ОСОБА_1, який діє на підставі довіреності НВІ 529752 від 17.11.2017 року (а.с.30), у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з урахуванням уточнень та наполягав на їх задоволенні, пояснення надав аналогічні викладеним в уточненій позовній заяві.
Представник відповідача ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, ОСОБА_2, яка діє на підставі довіреності № 15506/08 від 16 грудня 2016 року, у судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог, у задоволенні позову просила відмовити з підстав наведених в письмових запереченнях відповідача поданих до суду.
В письмових запереченнях від 24.11.2017 року представник відповідача посилався на наступне:
Позивач вважає, що його право порушено з 01.01.2016 року, в той час як з позовом до суду він звертається лише 06.11.2017 року, при цьому не наводить жодних підстав та не надає жодних документів в підтвердження поважності пропуску строку звернення до суду. Відповідно до ст.99 КАС України позивач порушив шестимісячний строк звернення до суду.
Частинами 2 та 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262 ( далі - Закон 2262), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45) передбачено, що перерахунок пенсій проводиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців, оформлених уповноваженими структурними підрозділами міністерств та відомств (в даному випадку ліквідаційними комісіями ГУМВС (УМВС).
Статтею 8 Закону 2262 передбачено, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, встановлених законодавством, звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Перерахунок та виплату перерахованої пенсії буде проведено після виділення додаткових асигнувань.
Строки перерахунку пенсії визначено у ст. 51 Закону 2262. Перерахунок пенсій, призначених особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії виникли лише після отримання головним управління довідки про розмір грошового забезпечення № 9045 від 07.07.2017, тому вимоги позивача стосовно перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року суперечать чинному законодавству.
Крім того зазначається, що пенсія позивачу призначена та виплачується у відповідності до вимог статті 21 Закону 2262, а саме: для осіб з інвалідністю II групи - 60 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Довідка надана ліквідаційною комісією ГУМВС в Донецькій області не встановлює новий розмір пенсії, а встановлює лише новий розмір грошового забезпечення, про що чітко зазначено в самій довідці. Розмір пенсії розраховується в відсотковому відношенні до грошового забезпечення та для позивача, як людини з інвалідністю другої групи складає 60% від розміру грошового забезпечення. Виплата різниці пенсії за минулий період здійснюється з урахуванням раніше виплачених сум.
У письмових запереченнях проти позову представник відповідача просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Суд, вивчивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
З матеріалів справи, вбачається, що ОСОБА_3 проходив службу в органах внутрішніх справ України .
ОСОБА_3 перебуває на обліку у ОСОБА_4 управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та йому призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», по інвалідності. Ліквідаційною комісією ОСОБА_4 управління МВС України в Донецькій області підготовлено довідку щодо ОСОБА_3 про щомісячне грошове забезпечення з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення працівника поліції прирівняного до його посади та званню перед звільненням, та 07.07.2017 року ця довідка направлена на адресу ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області. (а. с. 11, 12).
Зазначені обставини не заперечувалися сторонами. Спірним по справі є протиправність бездіяльності ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України у Донецькій області щодо не проведення ОСОБА_3 перерахунку пенсії по інвалідності, призначену на підставі положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Станом на момент розгляду судом цієї справи, такого перерахунку відповідачем не здійснено.
Вирішуючи питання про протиправність бездіяльності відповідача щодо перерахунку пенсії ОСОБА_3, суд виходить з наступного.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» чинного станом на день виходу позивачем на пенсію, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим законом та членам їх сімей у зв'язку з введенням цього Закону провадиться за документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Відповідно до частини третьої ст. 63 цього ж Закону, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (згідно з Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до статті 102 Закону України "Про Національну поліцію", пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року №900-VIII статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Таким чином, суд приходить до висновку, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988.
Доводи представника відповідача про відсутність в бюджеті Пенсійного фонду України коштів на фінансування перерахунку пенсії за Постановою № 988, на що посилається в своїх поясненнях відповідач, не може бути законною підставою для не здійснення перерахунку пенсії позивачу, як колишньому працівнику міліції.
Згідно до статті 1 Протоколу N 1 до Конвенції «Про захист прав людини та основоположних свобод» «Кожна фізична... особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.»
В рішенні «Кечко проти України» Європейський суд з прав людини роз'яснив, що поняття "власності", яке міститься в першій частині статті 1 Протоколу N 1, має автономне значення, яке не обмежене власністю на фізичні речі і не залежить від формальної класифікації в національному законодавстві: деякі інші права та інтереси, наприклад, борги, що становлять майно, можуть також розглядатись як "майнові права", і, таким чином, як "власність" в цілях вказаного положення. Питання, що потребує визначення, полягає в тому, чи мав відповідно до обставин справи, взятих в цілому, заявник право на матеріальний інтерес, захищений статтею 1 Протоколу N 1.
Абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Ліквідаційною комісією ОСОБА_4 управління МВС України в Донецькій області підготовлено довідку щодо ОСОБА_3 про щомісячне грошове забезпечення з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення працівника поліції прирівняного до його посади та званню перед звільненням, та 07.07.2017 року ця довідка направлена на адресу ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, що підтверджується листом від 12.10.2017 року. (а.с. 11, 12).
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.
Також в запереченні відповідач зазначає про порушення позивачем шестимісячного строку звернення до суду, але вони не заслуговують на увагу з огляду на наступне.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції Закону від 07 листопада 2015 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Надаючи правову оцінку обраного позивачем способу захисту, слід зважати на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі "Чахал проти Об'єднаного Королівства" (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 5 квітня 2005 року (заява N 38722/02)).
Таким чином, ефективний засіб правого захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що вимога позивача щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року та здійснити виплату не отриманої суми пенсії, є обґрунтованою.
З урахуванням наведених обставин та правових норм, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_3 підлягає задоволенню.
Крім того, у матеріалах справи наявна квитанція про сплату позивачем судового збору у розмірі 640,00 грн. (а. с. 1).
Згідно ч. 1 ст. 87 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
У відповідності до ч. 7 ст. 6 Закону України «Про судовий збір», розподіл судового збору між сторонами та перевірка повноти сплати судового збору здійснюються відповідно до процесуального законодавства.
За приписами ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа. В той же час відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», від сплати судового збору в усіх судових інстанціях звільняється Пенсійний фонд України та його територіальні органи.
З урахуванням тих обставини, що позивач сплатив судовий збір, рішення ухвалене не на користь суб’єкта владних повноважень, відповідач законодавчо звільнений від сплати судового збору, а також, на підставі вимог ст. ст. 94, 97,98 КАС України, ч. 7 ст. 6 Закону України «Про судовий збір», суд приходить до висновку про необхідність присудження позивачеві сплаченого ним на користь держави судового збору в розмірі 640,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, оскільки процесуальним законом не передбачено іншого порядку розподілу судового збору між сторонами у випадку, коли позивач сплатив судовий збір, відповідач, який є суб’єктом владних повноважень звільнений від сплати судового збору, а рішення ухвалене не на користь суб’єкта владних повноважень.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 100,104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254, 267 КАС України, Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яка виражається в тому, що ОСОБА_3 не перерахована та не виплачена пенсія у повному обсязі за період з 01 січня 2016 року згідно довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 9045 від 07.07.2017 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_3 в повному обсязі з 01 січня 2016 року згідно довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 9045 від 07.07.2017 року.
Стягнути на користь ОСОБА_3 за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України у Донецькій області сплачений ним судовий збір в розмірі 640 (шістсот сорок) гривень 00 копійок.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається через Дзержинський міський суд Донецької області до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: