печерський районний суд міста києва
Справа № 757/71052/17-к
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2017 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва Карабань В.М., при секретарі Войтюк О.С., за участю сторони кримінального провадження слідчого Крамського О.Д., розглянувши у судовому засіданні клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого відділу ГУ СБ України у м. Києві та Київській області Крамського О.Д. про призначення позапланової перевірки,-
ВСТАНОВИВ:
27.11.2017 року у провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва Карабань В.М. надійшло клопотання сторони кримінального провадження слідчого, старшого слідчого в ОВС слідчого відділу ГУ СБ України у м. Києві та Київській області майора юстиції Крамського О.Д., за погодженням із заступником начальника відділу прокуратури Київської області Соколовим А.В., про призначення позапланової перевірки ТДВ «РОКИТНЯНСЬКИЙ СПЕЦКАР'ЄР» (код ЄДРПОУ 05408680).
Згідно норми ч. 1 ст. 107 КПК України фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.
Слідчий в судовому засіданні підтримав клопотання з підстав в ньому викладених.
Обґрунтовуючи внесене клопотання сторона кримінального провадження вказує, що слідчим відділом Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22017101110000271, внесеному 06.11.2017 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 236 КК України.
З матеріалів кримінального провадження вбачається, що у період з 2010 року по теперішній час службові особи ряду суб'єктів господарської діяльності, всупереч вимог Наказу Міністерства охорони здоров'я України № 173 від 19.06.1996 «Про затвердження державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів», умисно порушили правила екологічної безпеки під час проектування, розміщення, будівництва, реконструкції, введення в експлуатацію житлових об'єктів та об'єктів соціально-культурного призначення, що спричинило екологічне забруднення значних територій та водних ресурсів м. Києва та Київської області.
Разом з тим, органом досудового розслідування встановлено, що керівник ТДВ «РОКИТНЯНСЬКИЙ СПЕЦКАР'ЄР» ОСОБА_3, діючи з корисливих мотивів, розуміючи суспільну небезпечність вчинюваних ним дій, всупереч Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» (№ 1 264-ХІІ від 25.06.1991), Гірничого закону України, Кодексу України про надра, організовує та здійснює керівництво підлеглим йому гірничо-видобувним підприємством під час проведення розробки Синявського родовища. Розробка вказаного родовища проводиться з порушенням дозволених методів і засобів, без дотримання стандартів по технології проведення робіт, пов'язаних із використанням надр та переробкою сировини, що в свою чергу є порушенням правил екологічної безпеки та може спричинити забруднення значних територій Рокитнянського району Київської області.
Так, працівниками ТДВ «РОКИТНЯНСЬКИЙ СПЕЦКАР'ЄР», на виконання вказівки керівника ОСОБА_3, який діє з метою ухилення від витрат на дотримання екологічної безпеки, не дотримуючись стандартів по технології проведення робіт, пов'язаних із використанням надр та переробкою сировини, використовуються пересувні засоби та інші об'єкти гірничо-видобувної промисловості, призначені для розробки надр та видобування корисних копалин, які не обладнані устаткуванням та пристроями для очищення викидів і скидів, або їх знешкодження, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин.
Крім того, у зв'язку з тим, що ТДВ «РОКИТНЯНСЬКИЙ СПЕЦКАР'ЄР» не дотримується стандартів по технології проведення робіт, пов'язаних із використанням надр та переробкою сировини, порушує дозволені методи та засоби їх розробки, терміни дії наданих останньому Спеціального дозволу на користування надрами та Акту про надання гірничого відводу було продовжено 28.08.2017. Так, у період з 05.11.2016 по 28.08.2017 вказаним підприємством проводилась незаконна розробка Синявського родовища з вищевказаними порушеннями правилами екологічної безпеки.
Разом з тим, Державною службою гірничого нагляду та промислової безпеки України видано акт про надання гірничого відводу ТДВ «Рокитнянський спецкар`єр» від 20.09.2013 № 2643 з метою продовження розробки Синявського родовища гранітів. Термін дії зазначеного акту закінчився 05.11.2016. Водночас, ТДВ «Рокитнянський спецкар`єр» лише 03.08.2017 листом № 129 подало до Держпраці заявку на отримання гірничого відводу з проектом гірничого відводу (вх. Від 07.08.2017 № 9967/0/2-ДП-17).
За результатами розгляду проекту гірничого відводу службовими особами Держпраці встановлено, що подані матеріали не відповідають вимогам Положення про порядок надання гірничих відводів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 59. Проект гірничого відводу із зауваженнями повернуто ТДВ «Рокитнянський спецкар`єр» на доопрацювання листом від 10.08.2017 № 8318/3/10.3-ДП-17.
Повторно ТДВ «Рокитнянський спецкар`єр» подало до Держпраці заявку на отримання гірничого відводу з проектом гірничого відводу листом від 16.08.2017 № 166. 28.08.2017 Держпраці видала акт про надання гірничого відводу № 3241 від 28.08.2017.
Відповідно до протоколу огляду від 06.11.2017, станом на 06.11.2017 ТДВ «РОКИТНЯНСЬКИЙ СПЕЦКАР'ЄР» 28.08.2017 отримало від Держпраці продовження дії акту гірничого відводу до 05.11.2036. В порушення норм чинного Гірничого закону України, Кодексу України про надра, Постанови КМУ від 27 січня 1995 року № 59 «Про затвердження Положення про порядок надання гірничих відводів» в період з 05.11.2016 по 28.08.2017 службовими особами ТДВ «РОКИТНЯНСЬКИЙ СПЕЦКАР'ЄР» здійснювався незаконний видобуток гранітів, чим державі нанесено збитки в особливо великих розмірах.
Таким чином ТДВ «РОКИТНЯНСЬКИЙ СПЕЦКАР'ЄР» (код ЄДРПОУ 05408680) дозвільну документацію на проведення розробки надр отримало 28.08.2017, у зв'язку з чим проведення розробки надр у період з 05.11.2016 по 28.08.2017 суперечило законодавству України та було незаконним.
Не зважаючи на відсутність спеціального дозволу на користування надрами та акту гірничого відводу ТДВ «РОКИТНЯНСЬКИЙ СПЕЦКАР'ЄР» (код ЄДРПОУ 05408680) по теперішній час здійснює розробку надр в порушення норм чинного Гірничого закону України, Кодексу України про надра, Постанови КМУ від 27 січня 1995 року № 59 «Про затвердження Положення про порядок надання гірничих відводів» в результаті чого державному бюджету завдаються збитки в особливо великих розмірах.
Також встановлено, що 10.01.2017, 11.01.2017, 20.04.2017, 11.08.2017, 14.08.2017 ПрАТ «ЗахідУкрВибухПром» (код ЄДРПОУ 32744298, м. Житомир, вул. Л. Українки, 19) та ТОВ «Євровибухпром» (код ЄДРПОУ 39368391, м. Житомир, вул. Майдан Згоди-6, оф. 8) зверталися до Головного управління Держпраці в Київській області із повідомленнями про намір розпочати виконання підривних робіт на ТДВ «Рокитнянський спецкар`єр», що також суперечить вимогам чинного законодавства.
За викладених вище обставин, вказане гірничо-видобувне підприємство проводить розробку надр без акту про надання гірничого відводу, у зв'язку з чим проводити розробку зазначеного родовища та видобування корисних копалин, заборонено, а порушення дозволених методів і засобів розробки, недотримання стандартів по технології проведення робіт, пов'язаних із використанням надр та переробкою сировини, є порушенням правил екологічної безпеки та може спричинити забруднення значних територій Рокитнянського району Київської області.
Заслухавши доводи слідчого у судовому засіданні, дослідивши матеріали провадження за клопотанням, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Конвенції Міжнародної організації праці № 81 1947 року про інспекцію праці у промисловості й торгівлі, яка була ратифікована Законом України від 8 вересня 2004 року № 1985-IV (далі - Конвенція), система інспекції праці на промислових підприємствах застосовується до всіх підприємств, щодо яких інспектори зобов'язані забезпечити застосування правових норм щодо умов праці та охорони працівників під час їхньої роботи.
Відповідно до п. а ч. 1 ст. 3 Конвенції завданнями системи інспекції праці є забезпечення застосування правових норм у галузі умов праці та охорони працівників під час їхньої роботи, як наприклад, норм щодо тривалості робочого дня, заробітної плати, безпеки праці, охорони здоров'я і добробуту, використання праці дітей і підлітків та з інших подібних питань, у тій мірі, в якій інспектори праці повинні забезпечувати застосування таких норм.
Закон України «Про охорону праці» (далі - Закон) визначає основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні.
Відповідно до ст. 13 Закону роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
Відповідно до ст. 38 Закону державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну інспекцію з питань праці, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року №386/2011 (далі - Положення) Державна інспекція України з питань праці (Держпраці України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України.
Відповідно до абз. 1 п. 3 Положення основним завданням Держпраці України є реалізація державної політики з питань державного нагляду та контролю за дотриманням законодавства про працю.
Відповідно до п.п. 1 п. 4 Положення, Держпраці України, відповідно до покладених на неї завдань , здійснює державний нагляд та контроль за додержанням підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування (далі - роботодавці) законодавства про працю з питань трудових відносин, робочого часу та часу відпочинку, нормування праці, оплати праці, надання гарантій і компенсацій, пільг для працівників, які поєднують роботу з навчанням, дотримання трудової дисципліни, умов праці жінок, молоді, інвалідів, надання пільг і компенсацій за важкі та шкідливі умови праці, забезпечення спеціальним одягом і спеціальним взуттям, засобами індивідуального захисту, мийними та знешкоджувальними засобами, молоком і лікувально-профілактичним харчуванням; проведення обов'язкових медичних оглядів працівників певних категорій; дотримання режимів праці та інших норм законодавства.
Відповідно до п. 2 Порядку проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів, затвердженого наказом Міністерства Соціальної політики України №390 від 02.07.2012 (далі - Порядок) право проведення перевірок мають посадові особи Держпраці України та її територіальних органів, які відповідно до своїх посадових обов'язків мають повноваження державного інспектора з питань праці (далі - Інспектор).
Відповідно до п. 3 Порядку Інспектор може проводити планові та позапланові перевірки, які можуть здійснюватися за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон) підставами для здійснення позапланових заходів є виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених суб'єктом господарювання у документі обов'язкової звітності.
Відповідно до ч. 4 ст. 6 Закону строк здійснення позапланового заходу не може перевищувати десяти робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - двох робочих днів.
Відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів від 13 серпня 2014 року №408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених КПК України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 91 КПК України, у кримінальному провадженні підлягають доказуванню подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та ніші обставини вчинення кримінального правопорушення). Відповідно до ч. 2 ст. 91 КПК України, доказування полягає у збиранні, перевірці та оцінці доказів з метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 92 КПК України, обов'язок доказування обставин, передбачених статтею 91 цього Кодексу, за винятком випадків, передбачених частиною другою цієї статті, покладається на слідчого, прокурора та, в установлених цим Кодексом випадках, - на потерпілого.
Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України, сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
З огляду на викладене, перевірити дотримання вимог законодавства України, що регулює державну політику в дотримання вимог законодавства з охорони праці, промислової безпеки і додержання трудового законодавства України під час розробки ТДВ «РОКИТНЯНСЬКИЙ СПЕЦКАР'ЄР» (код ЄДРПОУ 05408680) Синявського родовища, зокрема використання земельної ділянки площею 37,6 га, розташованої за адресою: Київська обл., Рокитнянський р-н, смт. Рокитне, вул. Білоцерківська, буд. 1 та встановити наявність/відсутність порушень законодавства України у сфері охорони праці, промислової безпеки і додержання трудового законодавства України, а також фактичний розмір шкоди, завданої державі кримінальним правопорушенням, іншим способом, ніж призначити позапланову перевірку ТДВ «РОКИТНЯНСЬКИЙ СПЕЦКАР'ЄР» (код ЄДРПОУ 05408680) з питань дотримання вимог законодавства з охорони праці, промислової безпеки і додержання трудового законодавства України, неможливо.
Слідчий суддя, заслухавши пояснення слідчого, дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 91, 93, 99, 223, 309, 369, 532 КПК України, ч. 1 ст. 2 Конвенції Міжнародної організації праці № 81 1947 року про інспекцію праці у промисловості й торгівлі, ст. 38 Закон України «Про охорону праці», ч. 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, п. 2 Постанови КМУ від 13.08.2014 №408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами», п. 1, підпунктів 12 та 14 пункту 4 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженим постановою КМУ №1174 від 30 грудня 2015 року,
У Х В А Л И В :
Клопотання - задовольнити.
Призначити у кримінальному провадженні № 22017101110000271 позапланову перевірку ТДВ «РОКИТНЯНСЬКИЙ СПЕЦКАР'ЄР» (код ЄДРПОУ 05408680, Київська обл., Рокитнянський р-н, смт. Рокитне, вул. Білоцерківська, буд. 1) на предмет дотримання вимог законодавства з охорони праці, промислової безпеки і додержання трудового законодавства України, за період з 01.01.2014 по 29.11.2017.
Проведення перевірки доручити спеціалістам Державної служби України з питань праці (Держпраці) у строки, встановлені чинним законодавством України.
За наслідками проведеної перевірки скласти акт, який направити до слідчого відділу Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області (01010, м. Київ, пров. Аскольдів, 3-А) у строки, встановлені чинним законодавством України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя В.М. Карабань