Рішення № 70603452, 30.11.2017, Зарічний районний суд м. Суми

Дата ухвалення
30.11.2017
Номер справи
591/4297/17
Номер документу
70603452
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 591/4297/17

Провадження № 2/591/2268/17

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 листопада 2017 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:

головуючого судді Кривцової Г.В.

з участю секретаря Кальченко М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми цивільну справу за позовом Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів житлової субсидії,-

ВСТАНОВИВ:

10 серпня 2017 року Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради звернувся до суду і свої вимоги мотивує тим, що відповідачу ОСОБА_1 за її заявою була призначена субсидія з жовтня 2015 року по вересень 2016 року, однак в подальшому при опрацювання документів було встановлено, що відповідач права на отримання субсидії не мала, оскільки нею були подані недостовірні дані про кількість зареєстрованих в квартирі осіб, що вплинуло на визначення права на субсидію. Тому виплата субсидії припинена з 01.10.2015 року. У спірний період з 01 жовтня 2015 року по 01 вересня 2016 року відповідачу було надміру виплачено субсидію в розмірі 7390,20 грн. Відповідачу було направлено повідомлення з пропозицією повернути надміру виплачені кошти субсидії в добровільному порядку. До цього часу сума повернута нею не була, тому позивач просить стягнути з відповідача – 7390,20 грн., а також сплачений при подачі позову судовий збір у розмірі 1600 грн.

В судове засідання представник позивача надав заяву про розгляд справи у його відсутність, позов підтримує, проти заочного розгляду справи не заперечує.

Відповідач повідомлялася належним чином про час і місце розгляду справи в порядку ч. 5 ст. 74 ЦПК України за зареєстрованим місцем її проживання, але до суду не з’явилася, заяв про відкладення розгляду справи від неї не надходило, пояснень чи заперечень проти позову не надходило.

Зі згоди позивача, викладеної в письмовій заяві представника, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 224 ЦПК України.

В зв’язку з неявкою сторін в судове засідання, фіксація судового процесу за допомогою технічного засобу не здійснювалась, що відповідає положенням ст.197 ЦПК України.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом при розгляді справи встановлено, що 22 жовтня 2015 року ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення Сумської міської ради із заявою про призначення житлової субсидії та подала декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Згідно поданої заяви та декларації відповідачкою було зазначено, що в її будинку за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровано три особи, про що свідчить її підпис у заяві та декларації (а.с.5).

Відповідно до Рішення Сумської міської ради від 27 січня 2016 року «254-МП «Про затвердження структури апарату та виконавчих органів Сумської міської ради та їх загальну численність» 05 травня 2016 року Управління соціального захисту населення реорганізовано в Департамент соціального захисту населення із правонаступництвом всіх прав та обов’язків.

Питання призначення та надання субсидій врегульовано Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року №848 .

Пунктом 13 Положення передбачено, що для нарахування субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п’ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про склад зареєстрованих у житлових приміщенні осіб - житлово-експлуатаційними організаціями або іншими органами, що визначені місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

Управлінням були зроблені відповідні запити для отримання відомостей про склад зареєстрованих осіб у житловому приміщенні відповідача до житлово-комунальних організацій щодо забезпеченості відповідача комунальними послугами та до Державної фіскальної служби щодо отриманих доходів.

Однак, починаючи з 21.07.2015 року постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2015 № 475 було внесено зміни до вище вказаного Положення, які передбачали, що у разі неподання на запит структурному підрозділу з питань соціального захисту населення у встановлені терміни відомостей про склад зареєстрованих у житлових приміщеннях осіб для призначення субсидії використовуються дані, зазначені у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за її призначенням.

Оскільки відповідь щодо складу зареєстрованих у житловому будинку осіб на запит Департаменту у встановлений законодавством термін не надійшла, 08 грудня 2015 року відповідно до поданої заяви визначено право відповідача на призначення субсидії з жовтня 2015 року по вересень 2016 року на підставі даних, зазначених у декларації, тобто з розрахунку трьох зареєстрованих осіб.

В подальшому, при опрацюванні документів на призначення житлової субсидії поданих ОСОБА_1, яка зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, було з’ясовано, що за даною адресою зареєстровано 4 особи, станом на 01 жовтня 2015 року.

Дана інформація була встановлена відповідно до довідки виданої 17 березня 2017 року КП «Сумитеплоенергоцентраль» Сумської міської ради (а.с.21).

Відповідно до пункту 2 Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2016 №345 передбачено, що приймання заяв документів для надання усіх видів соціальної допомоги здійснюється спеціалістом прийому безпосередньо від заявника, його опікуна або іншої особи за відповідним дорученням, завіреним у встановленому порядку, у тому числі лікарем лікарняної установи де перебуває заявник, у випадках, коли це передбачено чинним законодавством.

Заявник в обов’язковому порядку попереджається, що своїм підписом він підтверджує, що всі наведені відомості є повними і точними, що громадяни, зареєстровані у житловому приміщенні (будинку), та члени їх сімей, які претендують на отримання соціальної допомоги, інших джерел доходів і натуральних надходжень не мають, що цим підписом заявник дає згоду на отримання органами праці та соціального захисту населення додаткової інформації щодо себе, усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку осіб та членів їх сімей, необхідної для вирішення питання щодо надання допомоги.

Всі вказані дані в заяві про призначення житлової субсидії та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, були засвідчені підписом відповідача ОСОБА_1 в декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії (а.с.5 зворот) .

Таким чином, з матеріалів справи вбачається, що відповідач приховала та свідомо подала недостовірні дані про кількість осіб, які були зареєстровані в квартирі за адресою: АДРЕСА_1., що вплинуло на визначення права на субсидію.

На момент подання відповідачкою заяви про призначення житлової субсидії Положенням не було передбачено визначення права на призначення субсидії особам, які зареєстровані у житловому приміщенні (будинку), та сплачують за житлово-комунальні послуги на розділені особові рахунки. Як наслідок, права на призначення субсидії ОСОБА_1 з жовтня 2015 року не мала.

Відповідно до пункту 20 Положення надання раніше призначеної субсидії припиняється з місяця, в якому виявлено порушення, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії.

Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію.

Відповідно до розпорядження управління від 16 березня 2017 року надання відповідачу субсидії припинено з 01 жовтня 2015 року. В спірний період з 01 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року відповідачу була виплачена субсидія в розмірі – 11825,43 грн., що підтверджується довідкою від 16 березня 2017 року (а.с.23-24).

Однак відповідно до повідомлення ТОВ «Сумигаз Збут» розмір невикористаної субсидії ОСОБА_1 становить 4435,23 грн. (а.с.20).

Таким чином, відповідно до розрахунку департаменту по особовому рахунку ОСОБА_1, який було складено 20 березня 2017 року сума субсидії, що підлягає поверненню становить 7390,2 грн. (а.с.26).

Таким чином, оскільки наявність порушення з боку відповідача була встановлена у березні 2017 року, а кошти призначеної житлової субсидії вже були перераховані на рахунок заявнику, тому, в силу вимог статті 1212 Цивільного кодексу України, вони мають бути повернуті як майно, що отримане без достатньої правової підстави.

30 березня 2017 року відповідачу було направлено повідомлення про припинення надання субсидії призначеної по її заяві від 22 жовтня 2015 року, в якому зазначено розмір надміру виплачених коштів за період з 01 жовтня 2015 по 30 вересня 2016 року в сумі 7390,20 грн. та строки, в межах яких відповідач повинен повернути надміру виплачені кошти житлової субсидії департаменту в строк до 01 червня 2017 року. До цього часу кошти повернуті відповідачем не були.

Таким чином, право позивача порушене та підлягає захисту, а тому з відповідача на користь департаменту слід стягнути надміру виплачені кошти житлової субсидії.

Відповідно до ст.88 ЦПК України, з відповідача необхідно стягнути на користь держави 1600 грн. судового збору, так як позивач звільнений від сплати судового збору при подачі позову на підставі ст. 5 Закону України «Про судовий збір».

Керуючись ст.ст. 10, 11, 57-60, 88, 197, 212-215 ЦПК України, суд,–

ВИРІШИВ:

Позов Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів житлової субсидії -задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради – 7390,20 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 1600 грн.

Заочне рішення може бути переглянуте Зарічним районним судом м. Суми за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана до Зарічного районного суду м. Суми протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Позивач може оскаржити рішення суду до апеляційного суду Сумської області через Зарічний районний суд м. Суми, шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня проголошення рішення суду, а у разі відсутності особи у судовому засіданні –з дня отримання копії рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Г.В.Кривцова