
Справа № 521/9765/17
Провадження № 2а/521/306/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 листопада 2017 року м.Одеса
Малиновський районний суд м. Одеси в складі:
судді Целух А.П.
за участю секретаря судового засідання Корнієнко Л.В..,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціальної політики Оденської міської ради про визнання дій протиправними та зобов’язання виплатити недоплачену грошову допомогу,-
ВСТАНОВИВ:
27.06.2017року позивач звернувся із вищезазначеним позовом, в якому просив:Визнати протиправними дії ОСОБА_2 праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо недоплати ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня 2016 року.3обовязати ОСОБА_2 праці та соціальної політики Одеської міської ради Одеси здійснити перерахунок, нарахувати та виплатити мені недоплачену щорічну разову грошову допомогу до 5 травня , як учаснику бойових дій за 2016 рік відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі п’яти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної частиною 1 статті 28 Закону України « Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» на момент проведених виплат, з урахуванням проведених виплат , в сумі 4730 гривень.
В обґрунтування своїх вимог позивач послався на те, що він є учасником бойових дій.
Згідно із вимогами ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам бойових дій повинна щорічно, до 05 травня виплачуватись разова грошова допомога у розмірі пяти мінімальних пенсій за віком.
Статтею 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» встановлено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 05 травня у розмірах, передбачених ст.ст. 12-16 цього закону, здійснюють органи соціального захисту населення через відділення звязку, або через установи банків: пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Відповідно до закону 3 України «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати на 2016 рік мінімальна пенсія за віком та прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність,становить; з травня 2016 року -1130 гривень.
Таким чином, за твердженнями позивача він повинен був отримати у 2016 році – 4730 гривень.
Згідно довідки управління соціального захисту населення в Малиновському районі м. Одеси позивач в 2016 році отримав 920 гривень.
Позивач стверджував, що недоплата грошової допомоги за 2016 рік склала 4730 гривень та порушує його права і законні інтереси на належне матеріальне забезпечення.
Позивач в судове засідання не зявився, представником надана заява, згідно якої вона позов підтримала, просила розглянути справу без її участі.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, представником надана заява, згідно якої просив розглянути справу без його участі.
Дослідивши обставини справи та наявні докази, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав:
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є учасником бойових дій.
Зазначені обставини підтверджується посвідченням ветерана війни-учасника бойових дій серія ЮА № 010861 від 13.08.2015 року та Довідкою про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, № 543 від 02.06.2015 p.,
Позивач отримав щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2016 рік у розмірі 920 гривень.
Представник позивача звернувся до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення в Малиновському районі м. Одеси із заявою щодо недоплаченої разової грошової допомоги, вважаючи, що недоплата складає 4730 гривень.
За результатами розгляду заяви представника позивача ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення в Малиновському районі м.Одеси № 12-01-14/ 402 від 14.02.2017 року надано роз’яснення , що грошові кошти у розмірі 920 грн. виплачені згідно чинного законодавства.
Відповідно до ч.5 ст.12 закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» ч.5 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» викладено в новій редакції, відповідно до якої щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються КМУ в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 наведені норми визнані неконституційними.
Отже, починаючи з 22.05.2008 року відновлено дію ч.5 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до якої розмір грошової допомоги учасникам бойових дій мав становити п'ять мінімальних пенсій за віком.
01.01.2015 року набрав чинності закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин», яким розділ VI «Прикінцевих та перехідних положень» Бюджетного кодексу України доповнено п.26, згідно якого норми і положення ст.ст. 12, 13, 14, 15 та 16 закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», застосовуються у порядку та розмірах, встановлених КМУ, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Постановою Кабінету Міністрів України про «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» від 02.03.2016 року встановлено, що у 2016 році виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», здійснює Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - органи соціального захисту населення), які через відділення зв'язку або через установи банків перераховують їх на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання), у таких розмірах: учасникам бойових дій - 920 гривень.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач здійснив позивачу нарахування та виплату разової грошової допомоги до 5 травня у 2016 році в розмірі визначеному Постановою Кабінету Міністрів України про «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а саме 920 грн.
Положення закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» неконституційними не визнавались.
Відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, викладеної в Рішенні від 26.12.2011 року № 20-рп/2011, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними.
Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з ч.1 ст.17 Конституції України є найважливішою функцією держави.
Зміна механізму нарахування соціальних виплат та допомоги повинна відбуватися відповідно до критеріїв пропорційності та справедливості і є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів власне сутність змісту права на соціальний захист.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 9.10.1979 року у справі «Ейрі проти Ірландії» також констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового.
Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії» від 12.10.2004 року.
Європейський суд з прав людини у рішенні, висловив правову позицію, що зменшення розміру пенсійного забезпечення не є порушенням права власності у розумінні Протоколу №1, оскільки таке зменшення відбувається шляхом внесення законодавчих змін до акту, яким встановлено таке право власності. Суд зауважив, що перша і найважливіша вимога статті 1 Протоколу № 1 є те, що будь-яке втручання з боку державних органів в мирне володіння майном, повинно бути законним і що воно повинне переслідувати законну мету в інтересах суспільства.
Будь-яке втручання також повинно бути пропорційним переслідуваній меті. Іншими словами, необхідно знайти справедливий баланс до вимог загальних інтересів спільноти та вимог захисту основних прав особистості. Необхідний баланс не буде знайдений, якщо особі або особам доводиться нести індивідуальний і надмірний тягар. При цьому Суд зазначив, що зменшення розміру пенсії очевидно було обумовлено міркуваннями економічної політики та фінансових труднощів, з якими зіткнулася держава.
Так, відповідач правомірно здійснив позивачу нарахування та виплату разової грошової допомоги до 5 травня у 2016 році в розмірі визначеному Постановою Кабінету Міністрів України про «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Так, при здійсненні виплати разової грошової допомоги відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією, законами України з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Керуючись ст.ст. 1, 4, 8, 9, 11, 21, 105, 158-163, 183-2, 256 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціальної політики Оденської міської ради про визнання дій протиправними та зобов’язання виплатити недоплачену грошову допомогу відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Малиновський районний суд м.Одеси шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10-ти днів з дня проголошення.
Суддя: А.П.Целух
24.11.17