
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2017 рокуЛьвів№ 876/7316/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-суддіКостіва М.В.
суддівГулида Р.М., Улицького В.З.,
розглянувши в порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу Надвірнянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на постанову Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 26.05.2017 у справі №348/727/17 за позовом ОСОБА_1 до Надвірнянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії,-
встановив:
У березні 2017 року позивач звернувся в суд з адміністративним позовом до Надвірнянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області , в якому просить зобовязати відповідача перерахувати йому пенсію з врахуванням отриманих доходів під час проходження військової служби з лютого 2015 по квітень 2016 року та по місцю основної роботи з червня по грудень 2015 року, а також зарахувати до страхового стажу трудовий стаж за місцем основної роботи за вказаний період, та виплачувати пенсію з часу її призначення.
Постановою Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 26.05.2017 року адміністративний позов задоволено. Визнано неправомірними дії Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови у зарахуванні ОСОБА_1 отриманих доходів під час проходження військової служби з лютого 2015 року по квітень 2016 року і за місцем основної роботи з червня по грудень 2015 року, та у відмові зарахувати до страхового стажу трудовий стаж за місцем основної роботи з червня 2015 року по грудень 2015 року і проведенні перерахунку пенсії. Зобов'язано Надвірнянське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, з врахуванням отриманих доходів під час проходження ним військової служби з лютого 2015 року по квітень 2016 року і за місцем основної роботи з червня по грудень 2015 року, а також зарахувати до страхового стажу трудовий стаж за місцем основної роботи з червня 2015 року по грудень 2015 року та проводити виплату пенсії, починаючи з часу її призначення - з 9 грудня 2016 року.
Постанову суду першої інстанції оскаржило Надвірнянське обєднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав, викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою у задоволені адміністративного позову відмовити.
Відповідно до ч. 1 ст. 197 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів.
Суд встановив та матеріалами справи підтверджується, що позивач є пенсіонером за віком з 01.10.2016 року і перебуває на обліку в Надвірнянському обєднаному управлінні Пенсійного фонду в Івано-Франківській області.
Також позивач перебував на військовій службі у ВЧ-польова пошта В4126, код 07641601 № 286, яка входила до складу сил, що залучалися та брали участь в антитерористичниій операції на території Донецької та Луганської областей в період з 12 серпня 2015 року по 6 листопада 2015 року, що підтверджується довідкою №286 від 11.11.2015 року.
09 грудня 2016 року позивач звернувся до Надвірнянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області із заявою про проведення перерахунку пенсії, з врахуванням страхового стажу в період перебування в АТО та з врахуванням доходів, отриманих ним в період з 14 лютого 2015 року по квітень 2016 року.
Проте, Надвірнянське обєднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області відповідно до листа від 19.12.2016 року №382/К-15 відмовило йому в даному перерахунку, посилаючись на те, що за даними системи персоніфікованого обліку сплата страхових внесків з отриманих ним доходів за період з лютого 2015 року по квітень 2016 року відсутня.
Разом з тим, з квітня 2004 року страховий стаж обчислюється за днями, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач оскаржив їх до суду.
Суд першої інстанції, задовольняючи адміністративний позов, керувався наступними мотивами, з якими погоджується суд апеляційної інстанції.
Згідно зі ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, що визначається КМУ. Час проходження військової служби, протягом якого військовослужбовець брав участь в АТО в особливий період, зараховується до стажу державної служби на пільгових умовах.
За працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичної демобілізації, зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб - підприємців, в яких вони працювали на час призову.
Водночас, таким працівникам здійснюється виплата грошового забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
За працівниками, які були призвані під час мобілізації, на особливий період та які підлягають звільненню з військової служби у звязку з оголошенням демобілізації, але продовжують військову службу у звязку з прийняттям на військову службу за контрактом, але не більше ніж на строк укладеного контракту, зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб - підприємців, в яких вони працювали на час призову.
Разом з тим, працівникам також здійснюється виплата грошового забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України. (ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей").
Середній заробіток працівника нараховує і виплачує роботодавець. У подальшому він отримає компенсацію з коштів Державного бюджету України, яка має проводитися в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Судова колегія апеляційного суду звертає увагу, що до цього часу відповідний порядок не ухвалений Кабінетом Міністрів України. Відсутність цього механізму не позбавляє роботодавця обовязку щодо нарахування середнього заробітку мобілізованому працівнику, адже ця гарантія передбачена законом.
Згідно з п.7 ст.7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» Перелік видів виплат, на які не нараховується єдиний внесок, затверджується Кабінетом Міністрів України. Не нараховується на виплати та не утримується єдиний внесок з виплат, що компенсуються з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятих на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та /або введення воєнного стану.
Таким чином, апеляційний суд вважає, що в період з червня по грудень 2015 року позивач перебував на військовій службі, і за ним збереглося основне його місце праці в Надвірнянській РДА, де йому було нарахована заробітна плата в сумі 22368,43 грн., зазначений період слід зарахувати до страхового стажу, що дає право на перерахунок пенсії.
Відповідно до п.1 Наказу Міністерства оборони України № 383 від 12.06.2014 року «Про виплату винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України» визначено виплачувати військовослужбовцям Збройних Сил України за безпосередню участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбиття збройного нападу на обєкти, що охороняються військовослужбовцями, звільнення цих обєктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою починаючи з 01 травня 2014 року винагороду в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення, але не менш ніж 3000 гривень, у розрахунку на місяць.
З лютого 2015 року по квітень 2016 року позивачу нараховано та виплачено 80135,49 грн доходів за час проходження ним військової служби, що підтверджується довідкою № 437 від 07.04.2016 року, з яких утримано та компенсовано прибутковий податок 9413,93 грн відповідно до постанови КМУ №44 від 15.01.2014 року.
Відтак, з аналізу наведених вище норм та обставин справи суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що оскаржене рішення відповідача про відмову у зарахуванні позивачу до страхового стажу стаж за місцем основної роботи в період перебування в АТО з червня по грудень 2015 року, а також неврахування отриманих ним доходів під час проходження військової служби з лютого 2015 року по квітень 2016 року та проведенні перерахунку пенсії є необґрунтованим, тобто таким, що прийняте без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, у звязку з чим таке рішення є неправомірним.
Згідно з ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Враховуючи викладене, оцінивши зібрані докази у сукупності, судова колегія дійшла переконання, що доводи апеляційної скарги відповідача є безпідставними і необґрунтованими.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд,-
ухвалив:
Апеляційну скаргу Надвірнянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області залишити без задоволення, а постанову Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 26.05.2017 у справі №348/727/17 без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя ОСОБА_2 судді ОСОБА_3 ОСОБА_4