
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2017 рокуЛьвів№ 876/11085/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Курильця А.Р.,
суддів Кушнерика М.П., Мікули О.І.,
з участю секретаря Федчук М.Р.,
представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Головного управління ДФС в Івано-Франківській області на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2017 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія «Геопошук ЛТД» до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про скасування рішення,-
в с т а н о в и в :
ТзОВ "Компанія «Геопошук ЛТД» звернулося в суд з адміністративним позовом до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про скасування рішення
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2017 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління ДФС в Івано-Франківській області № 94 від 31.08.2017 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.
Не погоджуючись з таким рішенням суду, Головне управління ДФС в Івано-Франківській області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального та процесуального права та невстановлення всіх обставин справи, просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, оскільки згідно з довідкою про результати камеральної перевірки реєстру поданих податкових декларацій з податку на додану вартість від 31.08.2017 року №66/09-19/12-01/11/32175592 за результатами аналізу реєстру поданих податкових декларацій з податку на додану вартість по ТзОВ Компанія Геопошук ЛТД встановлено, що даний платник податку в період з 01.08.2016 року по 31.07.2017 року, тобто протягом 12 послідовних податкових місяців, подає контролюючому органу декларації з податку на додану вартість, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів/послуг, здійснених з метою формування податкового зобов`язання чи податкового кредиту. Відтак, за результатами вказаної перевірки 31.08.2017 року ними правомірно прийнято рішення №94 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ Компанія Геопошук ЛТД.
Представник Головного управління ДФС в Івано-Франківській області в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримав, просить постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2017 року скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити.
Представники позивача в судовому засіданні апеляційну скаргу заперечили, просять постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2017 року залишити без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового процесу, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення виходячи з наступного.
Приймаючи оскаржувану постанову, суд першої інстанції виходив з того, що при прийнятті оскаржуваного рішення відповідачем не було враховано наявності в податковому кредиті позивача суми відємного значення попереднього звітного періоду. Проте, колегія суддів вважає такі висновки суду першої інстанції помилковими та такими, що спростовуються зібраними по справі доказами, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ТОВ Компанія Геопошук ЛТД зареєстроване як юридична особа 29.12.2002 року та зареєстровано платником податку на додану вартість 17.01.2003 року.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач з 01.08.2016 року по 31.07.2017 року (протягом останніх 12 календарних місяців) подавав декларації з ПДВ, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту. В обліковій картці платника із знаком 0 відображено сума задекларована до відшкодування та заборгованості.
Провівши камеральну перевірку реєстру поданих податкових декларацій з ПДВ, Головне управління ДФС в Івано-Франківській області прийняло рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ стосовно відповідача №94 від 31.08.2017 року, у висновку якого зазначено, що підставою для анулювання реєстрації платника ПДВ стало те, що платник податку протягом 12 послідовних податкових місяців не подає контролюючому органу декларації з ПДВ (а.с.7).
Порядок реєстрації та анулювання реєстрації платника ПДВ регулюється Податковим кодексом України та Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість.
Відповідно до п.п. "г" п.184.1 ст.184 ПК України анулювання реєстрації платника податків відбувається у разі якщо особа, зареєстрована як платник податку, протягом 12 послідовних податкових місяців не подає контролюючому органу декларації з податку на додану вартість та/або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність постачання/придбання товарів/послуг, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту.
Згідно із абз. 2 та абз. 3 п.184.2 ст.184 ПК України анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах "б"-"з" пункту 184.1 цієї статті, може здійснюватися за заявою платника податку або за самостійним рішенням відповідного контролюючого органу. Анулювання такої реєстрації здійснюється на дату подання заяви платником податку або прийняття рішення контролюючим органом про анулювання реєстрації.
Про анулювання реєстрації платника податку контролюючий орган зобов'язаний письмово повідомити особу протягом трьох робочих днів після дня анулювання такої реєстрації (п.184.10 ст.184 ПК України).
Наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 року №1130 затверджено Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість.
Відповідно до п.5.5 цього Положення анулювання реєстрації за ініціативою відповідного контролюючого органу може бути здійснене на підставах, визначених у підпунктах "б" - "з" пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу (підпункти "б" - "з" пункту 5.1 цього розділу). Контролюючі органи здійснюють постійний моніторинг платників ПДВ, включених до Реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації платників ПДВ у разі існування відповідних підстав.
Відповідно до п.п.3 п.5.5 ст.5 Положення рішення про анулювання реєстрації за самостійним рішенням контролюючого органу приймаються за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей). Такими документами є: довідка про подання/неподання платником ПДВ контролюючому органу декларації з податку на додану вартість протягом 12 послідовних податкових місяців та/або реєстр (перелік) податкових декларацій (податкових розрахунків) особи за 12 послідовних податкових місяців, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту у таких деклараціях (податкових розрахунках) протягом 12 послідовних податкових місяців (підстава - підпункт "г" пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу). У реєстрі (переліку) зазначаються дані про реєстрацію особи платником ПДВ та по кожній декларації (податковому розрахунку) - податковий період, дата надходження декларації (податкового розрахунку) до контролюючого органу, загальні обсяги постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту звітного періоду, вказані у відповідних рядках та колонках податкової декларації (податкового розрахунку);
Згідно із п.5.6 Положення за наявності зазначених підтверджуючих документів (відомостей) контролюючий орган приймає рішення про анулювання реєстрації особи - платника ПДВ незалежно від здійснення контролюючим органом документальних та камеральних перевірок такої особи і їх результатів, а також обов'язку такої особи бути зареєстрованою та/або нараховувати чи сплачувати податок на додану вартість відповідно до законодавства.
Рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ за ініціативою контролюючого органу оформляється за формою № 6-РПДВ. Таке рішення складається у двох примірниках комісією, утвореною відповідно до розпорядження контролюючого органу, та підписується керівником контролюючого органу. У рішенні про анулювання реєстрації платника ПДВ обов'язково вказуються підстави (одна або декілька) для такого анулювання з посиланням на відповідні норми Кодексу. Дата підписання рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ вважається днем прийняття такого рішення.
Колегією суддів встановленл, та не заперечується представниками сторін, що позивачем до податкового органу подавалися податкові декларації з податку на додану вартість за період з серпня 2016 року по липень 2017 року (а.с.21-32), в яких відсутні показники по операціях постачання, а відтак винесення податковим органом оскаржуваного рішення та саме рішення від 31 серпня 2017 року №94 є правомірними.
Колегія суддів зазначає, що незважаючи на винесення рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ, якщо в останньому звітному періоді у платника ПДВ виникає відємне значення з ПДВ, він може розпорядитися ним згідно з п. 200.4 ПКУ:
а) врахувати його суму у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди;
б) у разі відсутності податкового боргу вимагати бюджетного відшкодування такої суми за заявою.
Відтак, колегія суддів наголошує, що оскільки в позивача відсутній податковий борг, він вправі незважаючи на винесення рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ звернутися за бюджетним відшкодуванням наявної суми відємного значення ПДВ. При цьому прав на бюджетне відшкодування в звітному періоді анулювання реєстрації застосовуються ті самі вимоги, що і до бюджетного відшкодування ПДВ в звичайній ситуації.
Отже, виходячи з наведеного, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про наявність підстав для задоволення позову. Доводи апеляційної скарги є обґрунтованими та спростовують висновки суду першої інстанції.
З врахуванням усіх вищенаведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції неповно з'ясував обставини справи, що мають значення для справи, постанова суду прийнята з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у звязку з чим відповідно до вимог ст.202 КАС України постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 195,198,202,205,207,254 КАС України, суд,-
п о с т а н о в и в:
Апеляційну скаргу Головного управління ДФС в Івано-Франківській області задовольнити.
Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2017 року у справі № 809/1273/17 скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенені адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Геопошук ЛТД» відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання постанови в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя ОСОБА_4 судді ОСОБА_5 ОСОБА_6
Повний текст постанови виготовлений 30 листопада 2017 року.