КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/2568/16 Головуючий у 1-й інстанції: Вєкуа Н.Г. Суддя-доповідач: Губська О.А.
У Х В А Л А
Іменем України
30 листопада 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Губської О.А.
суддів: Парінова А.Б., Беспалова О.О.
за участю: секретаря судового засідання Сергієнко Т.О.,
представника позивача Пушанко І.О.,
представника відповідача Шепель О.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 вересня 2017 року у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" до Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
В С Т А Н О В И В
Позивач звернувся до суду з позовом до Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області, в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення відповідача від 17.11.2015 № 0006151502/394, від 17.11.2015 № 0006141502/393, від 17.11.2015 № 0006121502/391, від 17.11.2015 № 0006131502/392.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 вересня 2017 року позов задоволено.
В апеляційній скарзі відповідач просить зазначене рішення скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні вимог позивача, при цьому вказує на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
У судовому засіданні представник відповідача підтримав апеляційну скаргу та просив її задовольнити. Представник позивача заперечував проти задоволення апеляційної скарги та просив залишити оскаржуване рішення без змін.
Заслухавши суддю-доповідача та представників сторін, перевіривши матеріали справи, колегія суддів апеляційної інстанції виходить із таких фактичних обставин.
Судом установлено, що Прилуцькою об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Чернігівській області проведено документальну позапланову невиїзну перевірку Договору про спільну діяльність від 28.01.2008 № 35/21 - уповноважена особа Спільне підприємство "Каштан Петролеум Лтд" з питань дотримання вимог податкового законодавства щодо своєчасності сплати самостійно визначених грошових податкових зобов'язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (нафта, газ природний, конденсат) за 1 квартал 2015 року по строку сплати 20.05.2015 р. та щодо своєчасності сплати самостійно визначених грошових податкових зобов'язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (промислова вода (розсіл) по строку сплати 02.06.2015 р.
За результатами перевірки складено акт від 02.11.2015 № 466/25-16-15-01-24/534664291. Згідно з висновком акта встановлено порушення вимог п. 57.1 ст. 57 та п. 257.5 ст. 257 (в редакції після 01.01.2015 р.) Податкового кодексу України, а саме: порушено строк сплати самостійно визначених грошових податкових зобов'язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (нафта, газ природний, конденсат) за 1 квартал 2015 року по строку сплати 20.05.2015 р. в сумі 12 649 683,31 грн. з терміном затримки сплати більше 30 календарних днів, за який передбачена відповідальність у вигляді штрафних санкцій, а саме: рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (нафта) в сумі 6 222 939,61 грн.; рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (газ природний) в сумі 4 446 335,52 грн.; рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (конденсат) в сумі 1 980 408,18 грн.
Також встановлено порушення п.п. "а" п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України, а саме: порушено строк сплати самостійно визначених грошових податкових зобов'язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 1 квартал 2015 року, згідно уточнюючого податкового розрахунку з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (промислова вода (росіл) № 9111746812 від 02.06.2015 р. по строку сплати 02.06.2015 р. в сумі 1840,05 грн., з терміном затримки сплати 28 календарних днів, за який передбачена відповідальність у вигляді штрафних санкцій.
На підставі зазначеного акта, відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення: від 17.11.2015 № 0006151502/394, яким за затримку на 37, 70 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 1980408,18 грн. зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20 % у сумі 396 081,64 грн.; від 17.11.2015 № 0006141502/393, яким за затримку на 37, 37, 70 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 4446335,52 грн. зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20 % у сумі 889 267,10 грн.; від 17.11.2015 № 0006121501/391, яким за затримку на 28 календарних днів сплати грошового зобов'язання в розмірі 1840,05 грн. зобов'язано сплатити штраф у розмірі 10 % у сумі 184,01 грн.; від 17.11.2015 № 0006131502/392, яким за затримку на 37, 70 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 6222939,61 грн. зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20 % у сумі 1 244 587,92 грн.
Приймаючи рішення про визнання протиправними та скасування названих податкових повідомлень-рішень, суд першої інстанції виходив з того, що дії відповідача щодо нарахування платнику податків штрафних санкцій за несвоєчасну сплату авансового внеску з рентної плати є неправомірними, оскільки несвоєчасна сплата відбулась через недотримання суб'єктами владних повноважень положень чинного законодавства щодо запровадження відповідної форми декларації.
Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується із таким висновком місцевого адміністративного суду, який обґрунтовано виходив з наступного.
1 січня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28 грудня 2014 року № 71-VIII, запроваджено новий податок "рентну плату".
Згідно з пп. 14.1.217 п. 14.1 ст. 14 ПК України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) рентна плата - загальнодержавний податок, який справляється за користування надрами для видобування корисних копалин; за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин; за користування радіочастотним ресурсом України; за спеціальне використання води; за спеціальне використання лісових ресурсів; за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами природного газу та аміаку територією України.
Відповідно до пп. 257.3.1 п. 257.3 ст. 257 ПК України платник рентної плати до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових декларацій за податковий (звітний) період, визначений цією статтею, подає до відповідного контролюючого органу за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкову декларацію, яка містить додатки: з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за місцезнаходженням ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини, у разі розміщення такої ділянки надр у межах території України.
Згідно з п. 257.4 ст. 257 ПК України у податковому (звітному) періоді платники рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин та уповноважена особа, які здійснюють видобування нафти, конденсату, газу природного, у тому числі газу, розчиненого у нафті (нафтового (попутного) газу), етану, пропану, бутану, платники рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України та платники рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами природного газу та аміаку територією України сплачують авансові внески з рентної плати у податковому (звітному) періоді до 30 числа кожного місяця (у лютому - до 28 або 29 числа). Розмір таких авансових внесків складається з однієї третини суми податкових зобов'язань з рентної плати, визначеної у податковій декларації за попередній податковий (звітний) період.
Отже, платники зобов'язані сплатити рентну плату до 30 числа кожного місяця у лютому - до 28 або 29 числа), у розмірі третини суми податкових зобов'язань з рентної плати, визначеної у попередній податковий (звітний) період в податковій декларації.
Судом першої інстанції правильно встановлено, що відповідно до Договору про спільну діяльність від 28.01.2008 р. № 35/21- уповноваженою особою є Спільне підприємство "Каштан Петролеум Лтд", який, в свою чергу, є платником рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, відповідно до пп. 252.1.1 п. 252.1 ст. 252 Податкового кодексу України.
Згідно з пп. 252.1.1 п. 252.1 ст. 252 ПК України, платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин є суб'єкти господарювання, у тому числі громадяни України, іноземці та особи без громадянства, зареєстровані відповідно до закону як підприємці, які набули права користування об'єктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами (далі - спеціальний дозвіл) в межах конкретних ділянок надр з метою провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин, у тому числі під час геологічного вивчення (або геологічного вивчення з подальшою дослідно-промисловою розробкою) в межах зазначених у таких спеціальних дозволах об'єктах (ділянках) надр, а положеннями пп. 252.1.3 п.252.1 ст. 252 ПК України (у редакції, чинній з 01.01.2015) визначено, що платником рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин під час виконання договорів про спільну діяльність без утворення юридичної особи є уповноважена особа один із учасників такого договору, на якого згідно з його умовами покладено обов'язок нарахування, утримання та внесення податків і зборів до бюджету з єдиного поточного рахунку спільної діяльності (далі уповноважена особа), за умови, що один з учасників зазначеного договору має відповідний спеціальний дозвіл.
Відповідно до п. 252.6 ст. 252 ПК України базою оподаткування рентною платою за користування надрами для видобування корисних копалин є вартість обсягів видобутих у податковому (звітному) періоді корисних копалин (мінеральної сировини), яка окремо обчислюється для кожного виду корисної копалини (мінеральної сировини) для кожної ділянки надр на базових умовах поставки (склад готової продукції гірничого підприємства).
Згідно з п. 257.2, п. 257.3 ст. 257 цього Кодексу платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобов'язань з рентної плати. Платник рентної плати до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових декларацій за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, подає до відповідного контролюючого органу за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст. 46 цього Кодексу, податкову декларацію, яка містить додатки.
Так, відповідно до ст. 12 Договору № 35/21-СД про Спільну виробничу (інвестиційну) діяльність (без створення юридичної особи від 28.01.2008 р.) управляючим визначено НГВУ "Чернігівнафтогаз". Відповідно до Договору про Спільну діяльність від 28.01.2008 р. № 35/21 уповноважена особа Спільне підприємство "Каштан Петролеум Лтд" здійснює спільну діяльність на підставі спеціального дозволу (ліцензії) № 518 від 08.05.1996 р. (термін дії 20 років), який належить Спільному підприємству у формі товариства з обмеженою відповідальністю Українсько-Канадське "Каштан Петролеум Лтд".
Судом установлено, що у відповідності до вимог пп. 257.3.1 п. 257.3 ст. 257 ПК України, уповноваженою особою Спільне підприємство "Каштан Петролеум Лтд" було подано податкові розрахунки з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (нафта, газ природний, конденсат, промилові води) за 1 квартал 2015 року до Прилуцької ОДПІ, а саме: податковий розрахунок з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин № 9081812693 від 29.04.2015 з додатками № 9081812715, № 9081812764, № 9081812687, № 9081812709, № 9081812747; уточнений податковий розрахунок з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин № 9111746812 від 02.06.2015 з додатком № 9111746793, що уточнюється.
За правилами п. 257.5 ст. 257 ПК України сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації з урахуванням фактично сплачених авансових внесків.
Отже, граничний строк сплати по податковому розрахунку з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, який подано за 1 квартал 2015 року є 20.05.2015.
Як встановлено судом, у зв'язку із несплатою рентної плати до 20.05.2015, з урахуванням переплат, у уповноваженої особи Спільне підприємство "Каштан Петролеум Лтд" виник податковий борг в сумі 12 649 683,31 грн., в тому числі: з рентної плати за користування надрами для видобування нафти - в сумі 6 222 939,61 грн.; з рентної плати за користування надрами для видобування газу природного в сумі - 4 446 335,52 грн.; з рентної плати за користування надрами для видобування конденсату в сумі 1 980 408,18 грн.
Крім того, податкове зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин промислова вода (росіл) за 1 квартал 2015 року, згідно уточнюючого податкового розрахунку з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин № 9111746812 від 02.06.2015 р. на суму 1840,05 грн., сплачено своєчасно не було.
Згідно з доводами відповідача, наведені суми узгоджених грошових податкових зобов'язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин були сплачені Спільним підприємством "Каштан Петролеум Лтд": 26.06.2015 р. на суму 3 111 471,97 грн., 29.07.2015 на суму 3 111 467,64 грн. (платіж 13030700 плата за користування надрами для видобування нафти); 26.06.2015 на суму 2 223 167,76 грн., 29.07.2015 на суму 2 223 167,76 грн. (платіж 13030800 плата за користування надрами для видобування природного газу); 26.06.2015 на суму 990 204,09 грн., 29.07.2015 на суму 990 204,09 грн. (платіж 13030900 плата за користування надрами для видобування газового конденсату); 30.06.2015 на суму 1840,05 грн. (платіж 13030100 плата за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення (промислова вода)).
Прилуцькою ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області 10.07.2015 направлено лист уповноваженій особі Спільному підприємству "Каштан Петролеум Лтд" №8534/25-16-15-01-16 від 10.07.2015, в якому зазначено, що за результатами аналізу податкової інформації виявлено факти, що свідчать про порушення уповноваженою особою Спільним підприємством "Каштан Петролеум Лтд" (Договір про Спільну діяльність від 28.01.2008 р. № 35/21) податкового законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, а саме порушено терміни сплати авансових внесків з рентної плати по податковим розрахункам з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, який подано за 1 квартал 2015 р. по строку сплати 20.05.2015 та 02.06.2015. Розмір таких авансових внесків складається з однієї третини суми податкових зобов'язань з рентної плати, визначеної у податковій декларації за попередній податковий (звітний) період, тобто у декларації за 1 квартал 2015 року.
Листом від 30.07.2015 № 50-СД контролюючий орган повідомлено, що податкове зобов'язання по авансовим внескам з рентної плати за користування надрами не було сплачено у зв'язку із недостатністю коштів на рахунку.
У зв'язку із цим, посилаючись на положення п. 54.1 ст. 54 ПК України, п. 257.4 ст. 257 ПК України (в редакції до 01.01.2016 р.), п. 257.5 ст. 257 ПК України, відповідач зазначає, що сплата авансових внесків з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин є податковим обов'язком у розумінні ст. 37, 38 цього ж Кодексу, оскільки останні є узгодженими, що стало підставою для застосування відповідальності, передбаченої чинним законодавством.
Разом з тим, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, який вказав на помилковість доводів відповідача та наявність правових підстав для визнання протиправними та скасування оскаржуваних рішень, при цьому виходив з такого.
Відповідно до п. 46.1 ст. 46 ПК України податкова декларація, розрахунок - документ що подається платником податків контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платника податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Згідно з п. 46.5 ст. 46 ПК України форма податкової декларації встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Державні органи, які встановлюють відповідно до цього пункту форми податкових декларацій, зобов'язані оприлюднити такі форми для використання їх платниками податків.
Відповідно до п. 46.6 ст. 46 ПК України, якщо в результаті запровадження нового податку або зміни правил оподаткування змінюються форми податкової звітності, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, який затвердив такі форми, зобов'язаний оприлюднити нові форми звітності.
Пунктом 9 розділу ІІ Перехідних Положень Закону зобов'язано Кабінет Міністрів України протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим Законом: прийняти нормативно-правові акти, необхідні для реалізації цього Закону; привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом; забезпечити перегляд та приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади своїх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.
Разом з тим, податкова декларація з рентної плати була затверджена без дотримання наведених норм лише 17 серпня 2015 року на підставі Наказу Міністерства фінансів України № 719 "Про затвердження форми Податкової декларації з рентної плати" (який набрав чинності з дня його офіційного опублікування - 29 вересня 2015 року).
У розглядуваному випадку встановлено, що відповідач вказував про необхідність сплати авансового внеску позивачем без затвердження у визначений законодавством спосіб Міністерством фінансів України відповідної декларації, тобто фактично вимагав вчинити дії, що не передбачені чинним законодавством.
З цього приводу, судом першої інстанції цілком обґрунтовано враховано, що в рішенні від 20 жовтня 2011 року "Рисовський проти України" ЄСПЛ підкреслив особливу важливість принципу "належного урядування". Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Зокрема, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси. Згідно з пунктом 71 вказаного рішення державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 8 КАС України Суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Відповідно до пп. 258.1.1 п. 258.1 ст. 258 ПК України на платника рентної плати покладається відповідальність за правильність обчислення, повноту і своєчасність її внесення до бюджету, а також за своєчасність подання контролюючим органам відповідних податкових декларацій згідно із нормами цього Кодексу та інших законодавчих актів.
Згідно з пп. 258.1.2 п. 258.1 ст. 258 ПК України на суму податкових зобов'язань з рентної плати, що нарахована платником рентної плати за податковий (звітний) період, але не сплачена протягом 10 календарних днів, що настають за останнім календарним днем граничного строку подання податкової декларації, нараховується пеня в порядку, встановленому розділом II цього Кодексу.
За правилами п. 126.1 ст. 126 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств, рентної плати протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Відповідно до п. 54.1 ст. 54, п. 46.1 ст. 46, абз. 2 п. 46.6 ст. 46 та п. 49.2 ст. 49 ПК України узгодженою є сума податкового зобов'язання, яка визначена самостійно платником і задекларована ним в податковій декларації за формою податкової декларації з окремого податку, яка набула чинності в установленому законодавством порядку.
Відповідно до п. 257.1 ст. 257 ПК України базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу, а для рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за видобування нафти, конденсату, природного газу, у тому числі газу, розчиненого у нафті (нафтового (попутного) газу), етану, пропану, бутану, рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України та рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України, дорівнює календарному місяцю.
Наказ Міністерства фінансів України від 17.08.2015 № 719, яким затверджена нова форма Податкової декларації з рентної плати набрав чинності 29.09.2015.
Отже, дана форма використовується для складання звітності за IV квартал 2015 року та наступні звітні періоди, у тому числі і для самостійного виправлення помилок, допущених у податковій звітності за попередні звітні і податкові) періоди.
При цьому, суд звернув увагу на те, що податковий розрахунок з плати за користування надрами для видобування корисних копалин, яка затверджена Наказом Міністерства фінансів України № 1000 від 17.09.2012 не передбачала графи - "сплата авансових платежів".
Згідно з положеннями ПК України нові форми набирають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення, нова форма декларації подавалася за IV квартал 2015 року та наступні податкові періоди.
Таким чином, позивачем до контролюючого органу за період І квартал 2015 року подано податкові розрахунки за користування надрами, за формою затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 17.09.2012 № 1000 "Про затвердження форм податкових розрахунків з плати за користування надрами", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 15.10.2012 за № 1732/22044.
З урахуванням викладеного, під час розгляду та вирішення справи встановлено, що позивачем не подавались декларації з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за І квартал 2015 року з тих причин, що форму такої декларації за цей період не було затверджено ДФС України.
За правилами п. 56.21 ст. 56 ПК України у разі, коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
Таким чином, оскільки несвоєчасна сплата відбулась через недотримання суб'єктами владних повноважень положень чинного законодавства щодо запровадження відповідної форми декларації, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду про те, що дії відповідача щодо нарахування платнику податків штрафних санкцій за несвоєчасну сплату авансового внеску з рентної плати є неправомірними.
Аналогічну позицію наведено в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 24 травня 2017 року справа № К/800/29278/16.
Окрім того, суд небезпідставно звернув увагу на те, що в силу положень положення п. 5 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України штрафні санкції, які можуть бути накладені на платників податків за порушення нормативних актів Кабінету Міністрів України, центрального контролюючого органу, положень, прямо передбачених цим Кодексом, починають застосовуватися до таких платників податків за наслідками податкового періоду, наступного за податковим періодом, протягом якого такі акти були введені в дію.
Відповідно, оскільки "рентна плата" була введена в дію як новий податок лише з 01.01.2015, то правильним є висновок суду про те, що нарахування штрафних санкцій платнику податків за порушення правил оподаткування за підсумками 1 кварталу 2015 р. є протиправним.
Підсумовуючи викладене, висновки суду першої інстанції про наявність правових підстав для визнання протиправними та скасування оскаржуваних податкових повідомлень-рішень відповідача від 17.11.2015 № 0006151502/394, № 0006141502/393, № 0006121502/391, № 0006131502/392 ґрунтуються на правильному застосуванні норм матеріального права та дотриманні норм процесуального права.
Не заслуговують на увагу посилання відповідача на положення п. 46.4 ПК України, якими передбачено, що якщо платник податків вважає, що форма податкової декларації, визначена центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, збільшує або зменшує його податкові зобов'язання, всупереч нормам цього Кодексу з такого податку чи збору, він має право зазначити цей факт у спеціально відведеному місці в податковій декларації, оскільки у розглядуваному випадку спірні правовідносини не стосуються незгоди позивача із формою декларації через, яка би була мотивована збільшенням або зменшенням його податкових зобов'язань, всупереч нормам ПК України.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, а тому підстав для скасування оскаржуваного судового рішення колегія суддів не вбачає.
Відповідно до ст. 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, Київський апеляційний адміністративний суд
У Х В А Л И В
Апеляційну скаргу Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 вересня 2017 року у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" до Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 вересня 2017 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання ухвали в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддяО.А. Губська СуддяА.Б. Парінов СуддяО.О. БеспаловПовний текст ухвали виготовлено 30 листопада 2017 року