
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
17 листопада 2017 р. № 820/2017/17
Харківський окружний адміністративний суд
в складі: головуючого судді Білової О.В.,
за участю секретаря судового засідання - Ділбаряна А.О.,
за участю позивача ОСОБА_1, представників: позивача ОСОБА_2, відповідача ОСОБА_3, ОСОБА_4, третьої особи - ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Служби автомобільних доріг в Харківській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, Державна служба України з безпеки на транспорті, Головне управління національної поліції в Харківській області, Дочірнє підприємство Харківський облавтодор Відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія Автомобільні дороги України про визнання бездіяльності протиправною, зобовязання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Служби автомобільних доріг в Харківській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, Державна служба України з безпеки на транспорті, Головне управління національної поліції в Харківській області, Дочірнє підприємство Харківський облавтодор Відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія Автомобільні дороги України, в якому просить суд, з урахуванням уточнень:
- визнати протиправною бездіяльність Служби автомобільних доріг у Харківській області (61202, м. Харків, вул. Ахсарова, 2, код ЄДРПОУ 30885376), яка полягає у невжитті заходів та не прийнятті рішень щодо обмеження або заборони руху на ділянці автомобільної дороги Чугуїв - Печеніги - Великий ОСОБА_6 (індекс: Т-21-11, протяжність: 64,5 км.) починаючи з смт. Кочеток до смт. Печеніги включно у зв'язку наявністю реальної загрози безпеці дорожнього руху, а також життю та здоров'ю учасників дорожнього руху через істотну та значну деформацію дорожнього покриття на зазначеній ділянці автомобільної дороги державного значення.
- зобов'язати Службу автомобільних доріг у Харківській області (61202, м. Харків, вул. Ахсарова, 2, код ЄДРПОУ 30885376) негайно відновити ділянку автомобільної дороги Чугуїв - Печеніги - Великий ОСОБА_6 (індекс: Т-21-11, протяжність: 64,5 км.) починаючи з смт. Кочеток до смт. Печеніги включно у відповідності до вимог ДСТУ 3587-97 Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану;
- а до такого відновлення вжити заходів щодо термінової заборони руху на ділянці автомобільної дороги Чугуїв - Печеніги - Великий ОСОБА_6 (індекс: Т-21-11, протяжність: 64,5 км.), починаючи з смт. Кочеток до смт. Печеніги включно, у зв'язку наявністю реальної загрози безпеці дорожнього руху, а також життю та здоров'ю учасників дорожнього руху через істотну та значну деформацію дорожнього покриття на зазначеній ділянці автомобільної дороги державного значення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є власником транспортного засобу та користується ділянкою дороги Чугуїв - Печеніги - Великий ОСОБА_6. Зазначена ділянка дороги, на думку позивача, знаходиться у вкрай поганому стані, тривалий час не відновлюється дорожнє покриття, що позивач повязує з неналежним виконанням відповідачем його обовязків. Позивач вважає, що за наявності умов, за яких створюється реальна загроза безпеці дорожнього руху (значна та істотна деформація покриття) на ділянці автомобільної дороги «Чугуїв - Печеніги - Великий ОСОБА_6» (індекс: Т-21-11, протяжність: 64,5 км.) починаючи з смт. Кочеток до смт Печеніги включно Служба автомобільних доріг у Харківській області не вживає жодних заходів, не приймає рішень щодо обмеження або заборони руху на зазначеній ділянці автомобільної дороги, що порушує його права, як безпосереднього учасника дорожнього руху - тобто вчиняє протиправну та небезпечну для життя і здоров'я учасників дорожнього руху бездіяльність.
Представник відповідача не погодився з позовними вимогами позивача та надав письмові заперечення, в яких просив відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що відповідач діяв правомірно, в межах повноважень та на підставі чинного законодавства, а саме: здійснював замовлення робіт з поточного утримання вказаної ділянки в межах наявного фінансування, вчиняв дії на встановлення попереджувальних дорожніх знаків щодо обмеження швидкості, ямковості на дорозі тощо.
Позивач, ОСОБА_1, та його представник, ОСОБА_2, в судовому засіданні просили задовольнити позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві та додаткових письмових поясненнях.
Представники відповідачів - Служби автомобільних доріг в Харківській області ОСОБА_3, ОСОБА_4 - в судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позовних вимог посилаючись на обставини, викладені у запереченнях. Також у судовому засіданні зазначили, що ями є, однак обмежувальні знаки встановлені, отже дорога відповідає ДСТУ, щодо ремонту зазначили, що такий ремонт буде проводитися на підставі укладеного відповідачем у 2017 році договору за результатами проведеного тендеру в межах фінансування від надходжень митних платежів.
Представник третьої особи, Дочірнього підприємства Харківський облавтодор Відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія Автомобільні дороги України ОСОБА_5 підтримав позицію відповідача та просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Представники третіх осіб - Державної служби України з безпеки на транспорті, Головного управління національної поліції в Харківській області в судове засідання не прибули, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, в матеріалах справи містяться заява представника Головного управління національної поліції в Харківській області ОСОБА_7 про розгляд справи без її участі, а також пояснення уповноважених представників вказаних осіб, в яких зазначено, що ними не вживалися заходи щодо обмеження або заборони руху, також зазначено, що начальника філії Чугуївського райавтодору притягнуто до адміністративної відповідальності за невиконання вимоги поліції щодо усунення недоліків у стані експлуатаційного утримання дорожнього покриття автомобільної дороги.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представників відповідачів та третьої особи, дослідивши матеріали справи встановив такі обставини.
Позивач, ОСОБА_1, є мешканцем м. Харкова, як водій власного транспортного засобу SUBARU FORESTER, державний номер НОМЕР_1, користується ділянкою автодороги Чугуїв - Печеніги - Великий ОСОБА_6, отже є учасником дорожнього руху.
Відповідно до ч. 3 ст. 14 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху мають право на: безпечні умови дорожнього руху, на відшкодування збитків, завданих внаслідок невідповідності стану автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів вимогам безпеки руху; вивчення норм і правил дорожнього руху; своєчасне забезпечення екстреною медичною допомогою; отримання від гідрометеорологічних, дорожніх, комунальних та інших організацій, а також відповідних підрозділів Національної поліції, військової інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України інформації про умови дорожнього руху.
Згідно зі ст. 32 Закону України «Про автомобільні дороги» користувачі автомобільних доріг мають право на: безперервні, безпечні та зручні умови руху; отримання оперативної інформації про дорожні умови та напрямки руху; відшкодування збитків у порядку, визначеному законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про дорожній рух» до компетенції власників автомобільних доріг або уповноважених ними органів у сфері дорожнього руху належить, зокрема: забезпечення безпечних, економічних та комфортних умов дорожнього руху; забезпечення учасників дорожнього руху інформацією з питань стану аварійності та дорожнього покриття, гідрометеорологічних та інших умов; термінове усунення пошкоджень на автомобільних дорогах; своєчасне виявлення перешкод дорожньому руху та їх усунення, а у разі неможливості - невідкладне позначення дорожніми знаками, огороджувальними і направляючими засобами; організація виконання встановлених вимог щодо забезпечення безпеки дорожнього руху.
Відповідно до п. 3 розділу XII «Прикінцеві положення» Закону України «Про автомобільні дороги» до приведення у відповідність із Законом України «Про автомобільні дороги» закони та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Згідно ст. 5 Закону України «Про автомобільні дороги» автомобільні дороги поділяються на: автомобільні дороги загального користування; вулиці і дороги міст та інших населених пунктів; відомчі (технологічні) автомобільні дороги; автомобільні дороги на приватних територіях.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про автомобільні дороги» автомобільні дороги загального користування є складовою Єдиної транспортної системи України і задовольняють потреби суспільства в автомобільних пасажирських і вантажних перевезеннях. Автомобільні дороги загального користування перебувають у державній власності і не підлягають приватизації.
Згідно положень ст. 8 Закону України «Про автомобільні дороги» автомобільні дороги загального користування поділяються на автомобільні дороги державного та місцевого значення.
Автомобільні дороги державного значення підрозділяються на міжнародні, національні,регіональні та територіальні. Перелік доріг державного значення, у тому числі їх ділянок, що суміщаються з вулицями міст та інших населених пунктів і фінансуються з державного бюджету, затверджує Кабінет Міністрів України один раз на три роки.
Відповідно до Переліку автомобільних доріг загального користування державного значення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 р. № 712, автомобільна дорога «Чугуїв - Печеніги - Великий ОСОБА_6» (індекс: Т-21-11, протяжність: 64,5 км.) відноситься до територіальних автомобільних доріг державного значення.
Щодо статусу відповідача судом встановлено, що Служба автомобільних доріг у Харківській області відповідно до затвердженого наказом Державного агентства автомобільних доріг України Положення є державною організацією, що належить до сфери управління Укравтодору. При цьому створення будь-яких місцевих органів виконавчої влади у структурі Укравтодору, як центрального органу виконавчої влади не передбачено.
Предметом діяльності Служби, зокрема, є реалізація єдиної транспортної політики у дорожньо-транспортному комплексі, що формується Міністерством інфраструктури України та реалізується Укравтодором, стосовно розвитку та утримання існуючої мережі автомобільних доріг загального користування в регіоні в межах фінансових ресурсів, що направляються на дорожнє господарство згідно з законодавством; підготовка та організація виконання державних програм з питань забезпечення надійного і безпечного руху автомобільними дорогами загального користування на регіональному рівні; організація будівництва, ремонту та утримання автомобільних доріг загального користування, а також відповідних інженерних комунікацій і споруд (п.п. 2.2.1-2.2.3 Положення). До повноважень Служб в областях відповідно до п. 5.1 Стандарту Безпека дорожнього руху. Введення обмежень руху на автомобільних дорогах, прийнятого та введеного в дію наказом Укравтодора від 25.12.2009 № 610, віднесено прийняття рішень про обмеження в русі його учасників з відповідними підрозділами МВС; у разі коли обмеження у русі триватимуть більше доби, рішення про їх введення приймається керівником регіональної Служби автомобільних доріг за погодженням з відповідними підрозділами МВС.
Державна служба автомобільних доріг України здійснює державне управління автомобільними дорогами загального користування (ст. 10 Закону України «Про автомобільні дороги»).
Відповідно до п. 4, 5, 6, 9, 10 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про автомобільні дороги» основними обов'язками органу державного управління автомобільними дорогами загального користування є: розробка та реалізація заходів з безпеки дорожнього руху; забезпечення безперервних, безпечних, економічних та зручних умов руху транспортних засобів з нормативними технічними характеристиками і навантаженнями; організація будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг за встановленими для них будівельними нормами, державними стандартами і нормами; забезпечення технічного нагляду за станом автомобільних доріг; виявлення аварійно-небезпечних місць (ділянок) та місць концентрації дорожньо-транспортних пригод на автомобільних дорогах і здійснення заходів щодо їх ліквідації.
Згідно з ч. 1 ст.. 13 Закону України «Про автомобільні дороги» орган державного управління автомобільними дорогами загального користування відповідає за стан автомобільних доріг загального користування відповідно до діючих норм та фінансування.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про автомобільні дороги» орган державного управління автомобільними дорогами загального користування має право: обмежувати або забороняти з повідомленням відповідного підрозділу Національної поліції рух транспортних засобів у разі виникнення загрози життю або здоров'ю учасників дорожнього руху, безпеці вантажів або можливості заподіяння пошкоджень автомобільним дорогам загального користування, у тому числі за складних погодних умов.
Відповідно до п. 1 Порядку тимчасового обмеження або заборони руху транспортних засобів та інших самохідних машин і
механізмів на окремих ділянках автомобільних доріг загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 р. № 879 (далі за текстом - Порядку №879), цей Порядок визначає дії уповноважених підрозділів Національної поліції, підпорядкованих Укравтодору служб автомобільних доріг в Автономній Республіці Крим, областях та м. Севастополі або уповноважених ним підприємств та організацій (далі - дорожні підприємства), Укртрансбезпеки або її територіальних органів у разі виникнення на окремих ділянках автомобільних доріг загального користування умов, що створюють загрозу безпеці дорожнього руху або можуть призвести до пошкодження та руйнування автомобільних доріг.
Згідно з п.п. 5 п.2 Порядку №879 умовами, за яких створюється загроза безпеці дорожнього руху або можуть бути пошкоджені та зруйновані автомобільні дороги (далі - небезпечні умови), є: деформація покриття (колійність, осідання тощо), земляного полотна, елементів штучних споруд.
Пунктом 3 Порядку №879 передбачено, що обмеження або заборона руху на окремих ділянках автомобільних доріг загального користування (далі - ділянки автомобільних доріг) встановлюються відповідно до Законів України "Про дорожній рух" та "Про Національну поліцію". Дії уповноважених підрозділів Національної поліції і дорожніх підприємств у разі виникнення небезпечних умов на ділянках автомобільних доріг.
Відповідно до п. 4-5 Порядку №879 у разі надходження інформації про виникнення небезпечних умов на ділянці автомобільної дороги уповноважені підрозділи Національної поліції і дорожні підприємства, що обслуговують зазначену ділянку, вживають заходів для перевірки інформації, повідомляють уповноважені підрозділи Національної поліції, відповідні територіальні органи Укртрансбезпеки та служби автомобільних доріг в Автономній Республіці Крим, областях та м. Севастополі, які приймають рішення про обмеження або заборону руху на такій ділянці відповідних категорій транспортних засобів, підрозділи ДСНС, органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та інші заінтересовані органи. Працівники дорожнього підприємства залежно від прийнятого рішення (обмеження або заборона руху, організація об'їзду тощо) негайно облаштовують ділянку автомобільної дороги, на якій виникли небезпечні умови, технічними засобами організації дорожнього руху згідно з установленими вимогами та забезпечують їх належне утримання. Дорожні знаки та технічні засоби організації дорожнього руху, які використовуються при цьому, повинні відповідати встановленим вимогам.
Згідно з п. 10 Порядку №879 режим обмеження або заборони руху може вводитися на строк дії небезпечних умов, пов'язаних з несприятливими погодними умовами, перезволоженням ґрунту, підвищеною температурою повітря, деформацією покриття (колійність, осідання тощо), земляного полотна, елементів штучних споруд та інших пошкоджень, що призводять до втрати несучої здатності конструктивних елементів автомобільних доріг.
Відповідно до п. 12 Порядку №879 після відновлення фізико-технічних характеристик дороги або закінчення дії несприятливих умов рух транспорту відновлюється. При цьому технічні засоби організації дорожнього руху, які встановлено на період дії обмеження або заборони руху, негайно демонтуються відповідними дорожніми підприємствами.
Відповідно до ст. 12 пункту 3 Закону України «Про дорожній рух» щодо здійснення заходів для своєчасної заборони або обмеження руху на дорогах, 25.12.2009 було прийнято та надано чинності наказ Державної служби автомобільних доріг України (Укравтодор) № 610 «Стандарт СОУ 45.2-00018112-040:2009. Безпека дорожнього руху. Введення обмежень руху на автомобільних дорогах» (далі - Стандарт), який установлює методику визначення необхідності та засоби введення на автомобільних дорогах загального користування обмежень у русі його учасників.
У п. 5.1. цього Стандарту передбачено, що рішення про обмеження в русі його учасників приймається відповідними підрозділами МВС і регіональними Службами. У разі коли обмеження в русі тривають більше доби, рішення про їх введення приймається керівником регіональної Служби за погодженням з відповідними підрозділами МВС.
Відповідно до п. 5 Положення про Державне агентство автомобільних доріг України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 р. № 456/2011, Державне агентство автомобільних доріг України (Укравтодор), як центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері дорожнього господарства та управління автомобільними дорогами, для виконання покладених на нього завдань має право в установленому порядку: приймати у випадках та у порядку, передбачених законодавством, рішення про обмеження або заборону руху автомобільними дорогами, здійснювати оприлюднення такої інформації.
Пунктом 6 вказаного Положення передбачено, що Укравтодор реалізує свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління.
Як вбачається із відомостей, внесених до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, Служба автомобільних доріг у Харківській області є державною організацією, утвореною Державним агентством автомобільних доріг України.
Згідно з Положенням про Службу її метою діяльності є організація утримання в належному стані та розвиток мережі автомобільних доріг загального користування на території Харківської області. Служба є балансоутримувачем автомобільних доріг загального користування в межах Харківської області. Відповідно до статуту дочірнього підприємства "Харківській облавтодор" одним із предметів діяльності підприємства є виконання робіт з будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг, мостів, споруд та елементів обстановки доріг.
Судом встановлено, що 14.02.2017 між Службою, як замовником, та ДП «Харківській обавтодор», як Генеральним підрядником, укладено договір № Т1-УТР/17 «Послуги з обслуговування наземних видів транспорту. (Експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування державного значення у Харківській області)» відповідно до діючих нормативних документів, що регламентують Правила ремонту автомобільних доріг загального користування, а саме: «Технічних Правил ремонту та утримання автомобільних доріг загального користування України», «Класифікації робіт з ремонтів автомобільних доріг загального користування».
Автомобільна дорога державного значення «Чугуїв - Печеніги - Великий ОСОБА_6», починаючи з смт. Кочеток до смт. Печеніги включно, обслуговується філіями «Чугуївський РАД» «Великобурлуцький РАД», які входять до складу ДП «Харківській облавтодор» та який, згідно з п. 7.2.1. договору від 14.02.2017 № Т1-УТР/17 несе відповідальність, в тому числі, за незабезпечення безпеки дорожнього руху згідно діючих нормативів при наданні послуг.
Виходячи з вищевикладеного правового регулювання, Служба автомобільних доріг у Харківській області (Відповідач), як територіальний орган Державного агентства автомобільних доріг України, зобов'язана реалізовувати заходи щодо забезпечення безпеки дорожнього руху, забезпечувати безпечні умови руху транспортних засобів та технічний нагляд за станом автомобільних доріг, виявляти аварійно-небезпечні місця (ділянки) та здійснювати заходи щодо їх ліквідації.
Враховуючи наявність вказаних обов'язків, у разі виникнення загрози безпеці дорожнього руху Служба автомобільних доріг у Харківській області зобов'язана вживати заходів з обмеження або заборонити руху на відповідній ділянці дороги.
Представником відповідача було надано довідку від 05.07.2017 №1047/05 (а.с.40) про те, що автомобільна дорога загального користування державного значення Т-21-11 Чугуїв Печеніги Великий ОСОБА_6 обліковується на балансі Служби автомобільних доріг у Харківській області.
Судом встановлено, що відповідачем, разом із залученими працівниками його відповідних підрозділів та представників відповідних відділів поліції складалися акти обстеження автомобільної дороги Чугуїв - Печеніги - Великий ОСОБА_6 у Чугуївському, Печенізькому та Великобурлуцькому районі.(т. 1 а.с.217-254, т. 2 а.с.1-20)
Зазначені вище акти обстеження підтверджують наявність ямковості, зокрема, станом на початок травня 2017 на території:
- Чугуївського району на відрізку дороги (1+200-2) 2-3 км було 2 м.кв. ям, а на відрізку дороги 7-8 км було 272 кв.м. ям;
- Печенізького району на відрізку дороги (10+190-11) 12-13 км було 58 м.кв. ям, а на відрізку дороги 19-20 км було 214 кв.м. ям;
- Великобурлуцького району на відрізку дороги 39-40 км було 6 кв.м. ям, а на відрізку 63-64 було 156 кв.м. ям.
З дослідженого в судовому засіданні відеозапису, зробленого позивачем та долученого до матеріалів справи, також встановлено, що автомобільна дорога Чугуїв - Печеніги - Великий ОСОБА_6 на ділянці біля с. Кицівка має неоднаковий стан дорожнього покриття, частково з численною кількістю ям та пошкодженим краєм дорожнього полотна, що обєктивно перешкоджає руху транспортного засобу зі встановленою Правилами дорожнього руху швидкістю як в межах населеного пункту, так і поза межами.
Також судом встановлено, що позивач 06.06.2017 направив повідомлення про аварійний стан автомобільної дороги до відповідача, Укртрансбезпеки, ГУ НП у Харківської області, ДП «Харківський облавтодор», в якому повідомив про аварійний та небезпечний для життя стан автомобільної дороги, починаючи від смт. Кочеток до смт. Печеніги включно.
За наслідками звернення позивача було проведено обстеження дороги державного значення Чугуїв - Печеніги - Великий ОСОБА_6(індекс Т-21-11), за результатами якого комісією у складі: заступника начальника Служби автомобільних доріг в Харківський області ОСОБА_8, начальника відділу експлуатації Служби автомобільних доріг у Харківський області ОСОБА_4, заступника директора з ремонтів та утримання автодоріг ДП «Харківський облавтодор» ОСОБА_9, начальник відділу охорони праці та безпеки дорожнього руху ДП «Харківський облавтодор» ОСОБА_10 у період з 12 по 14 червня 2017 року обстежила експлуатаційний стан вказаної дороги, ознайомилась з матеріалами її обстеження, яке здійснюється філіями Чугуївський і Великобурлуцькиїі РАД склала акт (т. 2 а.с. 151-156), в якому встановила: автомобільна дорога державного значення Чугуїв- Печеніги ОСОБА_6 знаходиться на балансі Служби автомобільних доріг у Харківській області загальною довжиною 64,5 км: 9 км розташовується в Чугуївському районі (км 1+200- км 10+200), 29,5 км у Печенізькому районі (км 10+200- км39+700), 26,1 км у ОСОБА_11 районі (км 39+700- км65+800). Згідно договору між ДП «Харківський облавтодор» і Службою автомобільних доріг у Харківській області маршрут експлуатаційно утримується Чугуївським РАД в межах Чугуївського та Печенізького районів, філія ОСОБА_11 РАД обслуговує ділянку в межах ОСОБА_11 району. Комісія перевірила у виконавців робіт: Чугуївський і ОСОБА_11 РАД дотримання вимог державного стандарту ДСТУ 3587-97 «Безпека дорожнього руху». «Вимоги до експлуатаційного стану» в частині обстеження стану покриття та інших елементів дороги. На розгляд комісії представлені виконавцями щодекадні акти обстеження закріплених ділянок доріг і прийняті замовником рішення (куратором Служби автомобільних доріг в Харківській області) по наслідках обстеження.
Згідно обліку попереджувальних знаків, що є додатком до акту обстеження дороги державного значення Чугуїв - Печеніги - Великий ОСОБА_6 (індекс Т-21-11), комісія дійшла висновку, що філіями Чугуївський і ОСОБА_11 РАД при експлуатаційному утриманні автомобільної дороги Чугуїв - Печеніги - Великий ОСОБА_6 на ділянці км 1+200-км 65+180 вимоги державного стандарту ДСТУ 3587-97 «Безпека дорожнього руху» «Вимоги до експлуатаційного утримання» дотримані. В межах виділеного бюджетного фінансування постійно проводяться роботи з ямкового ремонту покриття дороги, в місцях незакінченого ремонту встановлюються попереджувальні дорожні знаки , які і передбачено встановлювати державним Стандартом ДСТУ 3587-97.
Одночасно за результатами розгляду Повідомлення позивача управлінням превентивної діяльності Головного управління Національної в Харківській області надано відповідь № Н-192/119-20/03-017 від 05.07.2017 (т.2, а.с. 196-197), в якому зазначено, що за результатами проведеної перевірки стану експлуатаційного утримання покриття проїзної частини автомобільної дороги Т-21-11 Чугуїв-Печеніги-Великий Бурлук на ділянці від смт Кочеток до смт Печеніги включно встановлено, що стан покриття проїзної частини дійсно не відповідає вимогам ДСТУ 3587-97 «Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану» та потребує ремонту. Також повідомлено, що з метою інформування учасників дорожнього руху про наявність руйнувань проїзної частини автомобільної дороги Т-21-11 Чугуїв-Печеніги-Великий Бурлук співробітниками Чугуївського відділу поліції, Печенізького відділення поліції та Великобурлуцького відділення поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області 14.03.2017, 17.03.2017, та 06.03.2017 відповідно начальнику «Філії Чугуївського райавтодору» та начальнику «Філії Великобурлуцького райавтодору» видані вимоги поліції на встановлення комплектів дорожніх знаків 1.10 «Нерівна дорога», 1.12 «Вибоїна» та 3.29 «Обмеження максимальної швидкості 40 км/ч». На усунення наявних недоліків у стані експлуатаційного утримання дорожнього покриття автомобільної дороги Т-21-11 Чугуїв-Печеніги-Великий Бурлук співробітниками Печенізького відділення поліції Чугуївського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області 26.04.2017 начальнику «Філії Чугуївського райавтодору» видано 5 вимог поліції. За невиконання вимог поліції, виданих на усунення недоліків в утриманні дорожнього покриття автомобільної дороги Т-21-11 Чугуїв-Печеніги-Великий Бурлук співробітниками Печенізького відділення поліції Чугуївського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області 06.05.2017 року посадову особу «Філії Чугуївського райавтодору» двічі притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді складання протоколу про адміністративне правопорушення за ст. 188-28 КУпАП. Згідно з вимогами чинного законодавства України, з метою усунення недоліків в експлуатаційному утриманні покриття проїзної частини автомобільної дороги Т-21-1 1 Чугуїв-Печеніги-Великий Бурлук на ділянці від смт. Кочеток до смт. Печеніги включно, створення комфортних та безпечних умов руху, заступнику начальника Служби автомобільних.доріг у Харківській області 19.06.2017 року направлено інформацію про необхідність дати відповідні доручення щодо виконання робіт по усуненню виявлених недоліків.
Невідповідність вказаної ділянки автомобільної дороги вимогам ДСТУ 3587-97 підтверджена також листом ГУ НП в Харківській області № 71-192/119-20/03-2017 від 19.06.2017 р. (т. 2, а.с. 172). Також доводи позивача щодо неналежного стану дорожнього покриття підтверджують наступні докази:
- письмові пояснення ДП «Харківський облавтодор» від 05.07.2017 р., де зазначено, що за наслідками реагуванням на повідомлення позивача про аварійний стан дороги органами національної поліції складені приписи, вимоги та протоколи про вчинення адміністративного правопорушення, однак заходи з обмеження або заборони руху, як того вимагає ДСТУ 3587-97 на час неможливості усунути виявлені порушення, не вживались (Т. 1, а.с. 199); спірна ділянка має недоліки в експлуатаційному утриманні, а дорожні умови не відповідають вимогам ДСТУ 3587-97 (Т. 1, а.с. 200);
-комісійний акт обстеження автомобільної дороги «Чугуїв - Печеніги - Великий ОСОБА_6» (індекс: Т-21-11), зі змісту якого вбачається істотні та значні обсяги зафіксованої ямковості, починаючи з січня 2017 по червень 2017, які не ліквідовані (Т. 1, а.с. 206, Т. 2, а.с. 153);
- облік попереджувальних знаків на автомобільній дорозі «Чугуїв - Печеніги - Великий ОСОБА_6» на ділянці 1+200-км 65+800, складений у вигляді таблиці про встановлені обмеження у русі, який не підтверджений рішеннями уповноважених органів про встановлення відповідних обмежень (т. 1, а.с. 207-209, т. 2, а.с. 149-150);
- довідка Інспектора сектору СПІШ Чугуївського ВП ГУ НП в Харківській області від 29.06.2017 р., зі змісту якої вбачається, що на автомобільних дорогах, які обслуговує філія «Чугуївський райавтодор», наявні ділянки, які не відповідають ДСТУ 3587-97 (т. 1, а.с. 213);
- акти обстеження автомобільної дороги «Чугуїв - Печеніги - Великий ОСОБА_6» км 1+200 км 10+200 у Чугуївському районі, зі змісту яких вбачається фіксація істотної ямковості, невідповідності стану узбіччя проїзної частини, починаючи з січня 2017 по червень 2017, які збільшуються та не ліквідуються; планується лише незначний ремонт, не ініціюється обмеження або заборона руху (т. 1, а.с. 217-235);
- акти обстеження автомобільної дороги «Чугуїв - Печеніги - Великий ОСОБА_6» км 10+200 км 39+700 у Печенізькому районі, зі змісту яких вбачається фіксація істотної ямковості, невідповідності стану узбіччя проїзної частини, починаючи з січня 2017 по червень 2017, які збільшуються та не ліквідуються; планується лише незначний ремонт, не ініціюється обмеження або заборона руху (т. 1, а.с. 236-254);
- акти обстеження автомобільної дороги «Чугуїв - Печеніги - Великий ОСОБА_6» км 39+700 км 65+700 у Великобурлуцькому районі, зі змісту якого вбачається фіксація істотної ямковості, з січня 2017 по червень 2017, які збільшуються та не ліквідуються; планується лише встановлення попереджувальних знаків (т. 2, а.с. 1- 20);
- плани-завдання щодо експлантаційного утримання автомобільної дороги «Чугуїв - Печеніги-Великий ОСОБА_6» у Чугуївському, Печенізькому та Великобурлуцькому районі свідчать, що ця дорога потребує приведення до вимог ДСТУ 3587-97 (т. 2, а.с. 21-35);
- довідка про обсяги з ямкового ремонту по автомобільній дорозі «Чугуїв - Печеніги Великий ОСОБА_6» у 2017 році свідчать, що по відношенню до виявленої ямковості (Т. 1, а.с. 217 - Т. 2, а.с. 20) роботи проводяться незначні, залишаються істотні недоліки, дорога залишається такою, що не відповідає вимогам ДСТУ 3587-97 (т. 2, а.с. 36);
- лист УПД ГУ НП в Харківській області від 19.06.2017 р. до Відповідача про те, що до відповідного управління поліції надходять численні скарги від учасників дорожнього руху щодо наявних недоліків у стані експлуатаційного утримання дорожнього покриття автомобільної дороги «Чугуїв - Печеніги - Великий ОСОБА_6» (індекс: Т-21-11, протяжність: 64,5 км.) починаючи з смт. Кочеток до смт. Печеніги включно, в результаті перевірки встановлено, що експлуатація проїзної частини зазначеної ділянки автомобільної дороги здійснюється з порушенням Закону України «Про дорожній рух» та ДСТУ 3587-97 та не відповідає вимогам безпеки дорожнього руху (т. 2, а.с. 101);
- інформація про обсяги з ямкового ремонту та виконавчі схеми по автомобільній дорозі «Чугуїв - Печеніги - Великий ОСОБА_6» у січні - червні 2017 році свідчать, що по відношенню до виявленої ямковості роботи проводяться незначні, залишаються істотні недоліки, дорога залишається такою, що не відповідає вимогам ДСТУ 3587-97 (т.3, а.с. 3-65).
Як встановлено з довідки відповідача від 05.07.2017 № 1074/05 (т. 2, а.с. 40), автомобільна дорога «Чугуїв - Печеніги -Великий ОСОБА_6» перебуває на балансі Відповідача, отже саме Відповідач є органом державного управління зазначеною автомобільною дорогою.
Відповідачем не спростовано вказаних доводів та не подано доказів приведення вказаної ділянки дороги до вимог ДСТУ 3587-97.
На підставі аналізу вказаних доказів суд прийшов до висновку про підтвердження обставин невідповідності автомобільної дороги Чугуїв - Печеніги - Великий ОСОБА_6 на ділянці загальною довжиною 64,5 км, починаючи з смт. Кочеток до смт. Печеніги, вимогам державного стандарту ДСТУ 3587-97 «Безпека дорожнього руху» «Вимоги до експлуатаційного утримання», що є підставою для прийняття відповідних рішень щодо обмеження руху на вказаній ділянці дороги.
З приводу прийняття відповідачем рішень щодо обмеження руху транспортних засобів на вказаній ділянці судом встановлено наступне.
Як вбачається з «Обліку попереджувальних дорожніх знаків на автомобільній дорозі Чугуїв-Печеніги-В.Бурлук на ділянці км 1+200- км65+800», який одночасно є додатком до акту обстеження дороги державного значення Чугуїв - Печеніги - Великий ОСОБА_6(індекс Т-21-11), складеного за наслідками звернення позивача від 06.06.2017, на вказаній ділянці дороги встановлені 22 попереджувальні дорожні знаки з зазначенням дат їх встановлення, а саме: 2 знаки щодо обмеження швидкості до 70 км/год - встановлені 04.11.2016, у датах встановлення інших знаків зазначено тільки число та місяць їх встановлення, без зазначення року. Представник третьої особи, ОСОБА_10, пояснив, що в такому випадку мається на увазі, що такі знаки були встановлені у 2017 році.
Щодо наданих до матеріалів справи представником третьої особи «ДП «Харківський облавтодор» актів обстеження автомобільної дороги Чугуїв - Печеніги - Великий ОСОБА_6, які на думку представників відповідача та третьої особи - ДП Харківський облавтодор, і є відповідними рішеннями про обмеження у русі, суд зазначає наступне.
Як свідчить аналіз наведеного судом законодавства, що регулює спірні правовідносини, нормативно не є врегульованим питання щодо форми відповідного рішення про встановлення обмежень у русі на автомобільних дорогах, однак, законодавство визначає субєкта, уповноваженого на прийняття такого рішення, та дозволяє зробити висновок, що таке рішення має визначати строк його дії, порядок виконання та особу, відповідальну за таке виконання.
Вказані акти обстеження автомобільної дороги Чугуїв - Печеніги - Великий ОСОБА_6 у Чугуївському, Печенізькому та Великобурлуцькому районі (т. 1 а.с.217-254, т. 2 а.с.1-20) не відповідають вказаним вимогам, оскільки не визначають особу, яка прийняла відповідне рішення, не фіксують строк, на який встановлюються попереджувальні знаки, не визначають відповідальну за його виконання особу.
Таким чином, акти обстеження автомобільної дороги, що є підставою для встановлення дорожніх знаків, що обмежують швидкість руху на автомобільній дорозі Чугуїв - Печеніги - Великий ОСОБА_6, знаків 1.12 «вибоїна», 1.10 «нерівна дорога», не відповідають зазначеним загальним вимогам до рішення субєкта владних повноважень та не можуть бути визнані прийнятими відповідачем рішеннями щодо обмеження руху транспортних засобів.
Крім того, з огляду на невідповідність встановлених обмежувальних дорожніх знаків новому стандарту «Безпека дорожнього руху. Знаки дорожні. Загальні технічні умови. Правила застосування. ДСТУ 4100:2014(а.с.152-207)», який діє з 01.01.2015 та пункту 8.2 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306, щодо жовтого фону, на якому мають такі знаки розміщуватися, твердження представника третьої особи щодо їх встановлення у 2016-2017 роках викликає сумнів щодо достовірності дат встановлення вказаних знаків, оскільки суперечить вимогам вказаного стандарту та Правилам дорожнього руху.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку про підтвердження допущення відповідачем бездіяльності, яка полягає у неприйнятті рішень щодо обмеження руху транспортних засобів на ділянці автодороги Чугуїв - Печеніги - Великий ОСОБА_6 у звязку з виникненням загрози безпеки дорожнього руху, що є підставою для задоволення похідної вимоги про зобов'язання Служби автомобільних доріг у Харківській області у зв'язку з виникненням загрози безпеки дорожнього руху, до відновлення ділянки автомобільної дороги Чугуїв - Печеніги - Великий ОСОБА_6 (індекс: Т-21-11, протяжність: 64,5 км.), починаючи з смт. Кочеток до смт. Печеніги, у відповідності до вимог ДСТУ 3587-97 Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану вжити заходів з прийняття рішень щодо обмеження руху транспортних засобів на вказаній ділянці автомобільної дороги.
При цьому суд зазначає, що задоволення позовної вимоги у спосіб, який вказаний позивачем, а саме шляхом зобовязання відповідача вжити заходів щодо термінової заборони руху на ділянці автомобільної дороги Чугуїв - Печеніги - Великий ОСОБА_6 буде втручанням в дискреційні повноваження вказаного субєкта, тому що відповідач у разі наявності загрози безпеки дорожнього руху має повноваження обирати одне з дозволених законом рішень, з урахуванням всіх обставин, кожне з яких може бути правомірним, а саме обмежити у певний спосіб або заборонити рух на певній ділянці дороги. Отже, в цій частині позов задоволенню не підлягає.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання Служби автомобільних доріг у Харківській області негайно відновити ділянку автомобільної дороги Чугуїв - Печеніги - Великий ОСОБА_6 (індекс: Т-21-11, протяжність: 64,5 км.) починаючи з смт. Кочеток до смт. Печеніги включно у відповідності до вимог ДСТУ 3587-97 Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану судом встановлено наступне.
Як вбачається з наданих представником відповідача додаткових письмових пояснень від 15.11.2017 та доданих до них документів, стан автомобільної дороги Чугуїв - Печеніги - Великий ОСОБА_6 свідчив про необхідність проведення середнього поточного ремонту ще у січні 2016.
Згідно з пропозиціями з будівництва, реконструкції та ремонту доріг загального користування Харківської області на 2016 рік Служби автомобільних доріг в Харківській області до Укравтодору пропонувалося проведення поточного середнього ремонту спірної дороги на загальну суму 53 млн грн.
Однак, судом встановлено, що протягом 2016 року та до моменту розгляду справи судом, вказані роботи не проведені, а проводяться лише роботи з поточного утримання, які були профінансовані, в тому числі на 2017 рік.
Як вбачається з Рішення Харківської обласної ради від 31 серпня 2017 року № 505-VІІ, ним внесені зміни до Програми розвитку дорожньої інфраструктури і фінансування робіт, повязаних із будівництвом, реконструкцією, ремонтом та утриманням автомобільних доріг загального користування Харківської області, на 2017 рік, затвердженої рішенням обласної ради від 25 травня 2017 року № 441-VІІ, викладено таблицю 3. «Перелік обєктів для здійснення заходів упродовж 2017 року» підпункт 3.3. «Поточний середній ремонт автомобільних доріг загального користування Харківської області (за рахунок надходження від перевиконання плану митних платежів)» розділ 3. «Основні заходи Програми» у такій редакції: зокрема, Перелік обєктів для здійснення заходів упродовж 2017 року: Т-21-11 Чугуїв-Печеніги-Великий ОСОБА_6 км 1+200 км 65+800 (окремими ділянками) поточний середній ремонт на 40,00 млн грн.
Судом встановлено, що на реалізацію вказаного рішення за результатом проведеного тендеру 11.09.2017 між Службою автомобільних доріг у Харківській області та Товариством з обмеженою відповідальністю "БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ БУДРЕСУРС", укладено договір № Т1-УТР/17, відповідно до умов якого Підрядник, ТОВ "БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ БУДРЕСУРС", зобов'язується у порядку та на умовах, визначених цим Договором, своїми силами і засобами на власний ризик та/або з залученням субпідрядних організацій надати послуги з поточного середнього ремонту автомобільної дороги загального користування державного значення, згідно технічного завдання викладеного в тендерній документації за рахунок коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та інших джерел фінансування і в обумовлений цим Договором термін. Замовник, Служба автомобільних доріг у Харківській області, зобов'язується прийняти надані згідно із цим Договором та чинним законодавством України належним чином послуги після перевірки фізичних та вартісних показників при наявності коштів передбачених на ці цілі та сплатити в межах плану фінансування робіт за відповідний рік. Найменування послуг: ГБН Г.1-218-182:2011 "Ремонт автомобільних доріг загального користування. Види ремонтів та переліки робіт". Поточний середній ремонт автомобільної дороги загального користування державного значення Т-21-11 Чугуїв-Печеніги-Великий ОСОБА_6 на ділянці км 1+200- км 65+800 Харківської області (окремими ділянками) (45233 142-6 Ремонт доріг) з урахуванням вимог СОУ 42.1-37641918-050:2012 з зміною "Порядок визначення вартості капітального ремонту автомобільних доріг загального користування (державного та місцевого значення)" в межах виділених фінансових ресурсів, та згідно до вимог Законів України "Про автомобільні дороги", "Про автомобільний транспорт", "Про дорожній рух", "Про Правила дорожнього руху" та Бюджетного кодексу України і відповідно до технічного завдання тендерної документації та діючих нормативних документів, що регламентують правила ремонту доріг загального користування, а саме: "Технічних правил ремонту та утримання автомобільних доріг загального користування України". Кількість послуг: 35 км. Обсяги закупівлі послуг можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків Замовника.
Як вбачається з календарного плану надання послуг, заплановано проведення робіт у 2017 році на суму 39200000,00 грн, у 2018 році на суму 60799999,00 грн.
Отже, на момент розгляду справи судом відповідачем вчинено дії в межах компетенції та на підставі рішень органів виконавчої влади, направлені на приведення автомобільної дороги Чугуїв - Печеніги - Великий ОСОБА_6 до вимог ДСТУ 3587-97 Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану.
На підставі викладеного, позовна вимога про зобов'язання Служби автомобільних доріг у Харківській області негайно відновити ділянку автомобільної дороги Чугуїв - Печеніги - Великий ОСОБА_6 (індекс: Т-21-11, протяжність: 64,5 км.) починаючи з смт. Кочеток до смт. Печеніги включно у відповідності до вимог ДСТУ 3587-97 Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану задоволенню не підлягає.
Отже, позов підлягає частковому задоволенню. Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст. 94 КАС України.
Керуючись ст.ст. 2, 8-14, 17, 50, 70, 71, 72, 86, 94, 159, 160-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Служби автомобільних доріг в Харківській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, Державна служба України з безпеки на транспорті, Головне управління національної поліції в Харківській області, Дочірнє підприємство Харківський облавтодор Відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія Автомобільні дороги України про визнання бездіяльності протиправною, зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Служби автомобільних доріг у Харківській області (61202, м. Харків, вул. Ахсарова, 2, код ЄДРПОУ 30885376), яка полягає у неприйнятті рішень щодо обмеження руху транспортних засобів на ділянці автомобільної дороги Чугуїв - Печеніги - Великий ОСОБА_6 (індекс: Т-21-11, протяжність: 64,5 км.) починаючи з смт. Кочеток до смт. Печеніги, у зв'язку з виникненням загрози безпеки дорожнього руху.
Зобов'язати Службу автомобільних доріг у Харківській області (61202, м. Харків, вул. Ахсарова, 2, код ЄДРПОУ 30885376), у зв'язку з виникненням загрози безпеки дорожнього руху, до відновлення ділянки автомобільної дороги Чугуїв - Печеніги - Великий ОСОБА_6 (індекс: Т-21-11, протяжність: 64,5 км.), починаючи з смт. Кочеток до смт. Печеніги, у відповідності до вимог ДСТУ 3587-97 Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану вжити заходів з прийняття рішень щодо обмеження руху транспортних засобів на вказаній ділянці автомобільної дороги.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути зі Служби автомобільних доріг у Харківській області (61202, м. Харків, вул. Ахсарова, 2, код ЄДРПОУ 30885376) за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору на користь ОСОБА_1 (код НОМЕР_2, АДРЕСА_1, 61037) у розмірі 640,00 грн. (шістсот сорок гривень 00 копійок).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 28 листопада 2017 року.
Суддя Білова О.В.