Ухвала суду № 70596241, 29.11.2017, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.11.2017
Номер справи
815/6140/17
Номер документу
70596241
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/6140/17

У Х В А Л А

29 листопада 2017 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Танцюри К.О.,

суддів – Вовченко О.А., Корой С.М.,

за участю секретаря Потурнак А.М.,

розглядаючи у відкритому судовому засіданні у м.Одесі справу за адміністративним позовом кандидата на посаду депутата Цебриківської селищної ради Великомихайлівського району Одеської області ОСОБА_1, кандидата на посаду Цебриківського селищного голови Великомихайлівського району Одеської області ОСОБА_2 до Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об’єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області, секретаря Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об’єднаної територіальної громади ОСОБА_3, Великомихайлівської районної виборчої комісії Одеської області про визнання дій протиправними, сесії такою, що не відбулась та визнання бездіяльності незаконною,-

ВСТАНОВИВ:

У провадженні суду перебуває справа за позовом кандидата на посаду депутата Цебриківської селищної ради Великомихайлівського району Одеської області ОСОБА_1, кандидата на посаду Цебриківського селищного голови Великомихайлівського району Одеської області ОСОБА_2 до Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об’єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області, секретаря Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об’єднаної територіальної громади ОСОБА_3, Великомихайлівської районної виборчої комісії Одеської області про визнання протиправними дій секретаря Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об’єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області ОСОБА_3 в частині скликання першої сесії новообраної Цебриківської селищної ради Цебриківської об’єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області 22.11.2017р., визнання протиправними дій секретаря Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об’єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області ОСОБА_3 в частині відкриття першої сесії новообраної Цебриківської селищної ради Цебриківської об’єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області 22.11.2017р.; визнання протиправними дій секретаря Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об’єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області ОСОБА_3 в частині оголошення підсумків виборів депутатів Цебриківської селищної ради Цебриківської об’єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області, а також щодо оголошення про підсумки виборів Цебриківського селищного голови; визнання першої сесії новообраної Цебриківської селищної ради Цебриківської об’єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області від 22.11.2017р. такою, що не відбулась; визнання незаконною бездіяльності Великомихайлівської районної виборчої комісії Одеської області в частині незабезпечення реагування та нездійснення належного контролю за додержанням та однаковим застосуванням законодавства про місцеві вибори.

29.11.2017р. до суду надійшла заява ОСОБА_4 про допуск її до участі у справі №815/6140/17 на правах третьої особи на стороні відповідачів, представника дев’яти членів Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об’єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області, яку ОСОБА_4 підтримала у судовому засіданні 29.11.2017р.

В обґрунтування вказаної заяви про вступ до участі у справі ОСОБА_4 зазначила, що заявник має правовий інтерес у вирішенні справи, а задоволення адміністративного позову вплине на права, свободи та інтереси осіб, яких вона представляє, відповідно до ст. 59 Конституції України, забезпечуючи функцію професійного правового захисту та що у випадку задоволення позовних вимог, члени Цебриківської селищної ради Цебриківської об’єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області будуть фактично позбавлені можливості захистити свої права затвердження результатів волевиявлення громадян України членів територіальної громади села Великомихайлівського району Одеської області, підрахунок голосування яких вони виконали, у відповідності до Закону. У зв’язку з викладеним, на думку ОСОБА_4, рішення у справі №815/6140/17 вплине на права та обов’язки членів територіальної виборчої комісії Цебриківської територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області.

ОСОБА_4, в обґрунтування заяви про вступ до участі у справі від 29.11.2017р., надано до суду постанову Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об’єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області №60 від 27.11.2017р. «Про уповноваження ОСОБА_4А.» ІНФОРМАЦІЯ_1 на представництво інтересів членів Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії та копію довіреності від 27.11.2017р. на двох аркушах б/н, на другому аркуші якої наявний відтиск печатки Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об’єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області та підписи членів Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об’єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_3, ОСОБА_12, які на підставі усного договору уповноважили ОСОБА_4 представляти свої інтереси, як членів Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об’єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області.

Водночас, ОСОБА_3, яка згідно зазначеної довіреності від 27.11.2017р. уповноважила ОСОБА_4 представляти свої інтереси, є відповідачем у вказаній справі та самостійно представляє свої інтереси в суді.

У вказаній довіреності від 27.11.2017р. зазначено, що зміст ст. 244-245, 247-250 Цивільного кодексу України, щодо поняття довіреності, її форми, строків, припинення представництва за довіреністю, скасування довіреності та відмови представника від вчинення дій, які були визначені довіреністю роз’яснені нотаріусом та неможливість виправлення помилок у цьому документі нотаріусом також роз’яснено.

Відповідно до ст. 244 Цивільного кодексу України представництво, яке ґрунтується на договорі, може здійснюватися за довіреністю. Представництво за довіреністю може ґрунтуватися на акті органу юридичної особи. Довіреністю є письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами. Довіреність на вчинення правочину представником може бути надана особою, яку представляють (довірителем), безпосередньо третій особі.

Частиною 1 ст.245 Цивільного кодексу України визначено, що форма довіреності повинна відповідати формі, в якій відповідно до закону має вчинятися правочин.

Статтею 246 Цивільного кодексу України визначено, що довіреність від імені юридичної особи видається її органом або іншою особою, уповноваженою на це її установчими документами.

Судом встановлено, що надана до суду ОСОБА_4 копія довіреності нотаріусом чи будь-яким уповноваженим на це органом чи особою не засвідчена.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.12 Закону України «Про місцеві вибори» від 14.07. 2015 р.

N 595-VIII виборчі комісії, сформовані (утворені) відповідно до цього Закону або інших законів України, які уповноважені забезпечувати організацію та проведення відповідних місцевих виборів є суб’єктом виборчого процесу на відповідних місцевих виборах.

Стаття 20 Закону України “Про місцеві вибори” від 14.07.2015р. N 595-VIII визначає правовий статус виборчих комісій, аналіз якої свідчить про те, що всі територіальні виборчі комісії є постійно діючими колегіальними органами та в межах своїх повноважень забезпечують організацію та проведення місцевих виборів. Територіальні виборчі комісії є юридичними особами та мають власну печатку. Члени територіальних виборчих комісій здійснюють свої повноваження до сформування (утворення) у порядку, передбаченому Законом, нового складу відповідних територіальних виборчих комісій.

Враховуючи викладене, здійснення такими виборчими комісіями своїх повноважень з організації підготовки та проведення місцевих виборів здійснюється останніми як юридичними особами.

Пунктом 23 ст.27 Закону України «Про місцеві вибори» визначено, що для організаційного, правового, технічного забезпечення здійснення повноважень, передбачених цим Законом, Центральна виборча комісія та територіальні виборчі комісії можуть залучати на підставі цивільно-правових договорів відповідних фахівців, технічних працівників, робота яких оплачується в порядку, визначеному частиною тринадцятою статті 28 цього Закону.

Проте, докази укладання цивільно-правових договорів із відповідними фахівцями для представництва інтересів Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об’єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області до суду надано не було.

Відповідно до п.7 ч.5 ст.28 Закону України «Про місцеві вибори» член територіальної виборчої комісії має право представляти територіальну виборчу комісію за її рішенням в органах державної влади, органах влади Автономної Республіки Крим та органах місцевого самоврядування.

Приписами ст. 12 Закону України «Про місцеві вибори» визначений вичерпний перелік суб'єктів виборчого процесу на відповідних місцевих виборах, серед яких відсутній такий суб'єкт виборчого процесу як член територіальної виборчої комісії.

Суб'єкт виборчого процесу може звернутись до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.

У постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 01 листопада 2013 року за №15 “Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом” зазначено, що положеннями статті 178 КАС України передбачено випадки здійснення представництва у справах без додаткового уповноваження, оскільки уповноважена особа партії та довірена особа кандидата є представником цих суб'єктів виборчого процесу за законом. Водночас, суди повинні мати на увазі, що у всіх інших випадках стосовно справ, пов'язаних з виборчим процесом, представництво здійснюється за загальними правилами, встановленими статтями 56-61 КАС України.

Відповідно до ч.7 ст.56 КАС України законним представником органу, підприємства, установи, організації в суді є його керівник чи інша особа, уповноважена законом, положенням, статутом.

Частиною 1, 2 та 5 ст. 58 КАС України встановлено, що повноваження представників, які беруть участь в адміністративному процесі на основі договору, на здійснення представництва в суді повинні бути підтверджені довіреністю. Оригінали довіреностей або засвідчені підписом судді копії з них приєднуються судом до справи. Повноваження законних представників підтверджуються документами, які стверджують займану ними посаду чи факт родинних, опікунських тощо відносин з особою, інтереси якої вони представляють. Засвідчені підписом судді копії цих документів приєднуються до справи. Повноваження адвоката як представника можуть також посвідчуватися ордером, дорученням органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги, або договором про надання правової допомоги. До ордера обов'язково додається витяг із договору, у якому зазначаються повноваження адвоката як представника або обмеження його прав на вчинення окремих процесуальних дій. Витяг засвідчується підписом сторін.

Як вбачається із наданої до суду постанови Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об’єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області №60 від 27.11.2017р. «Про уповноваження ОСОБА_4А.» ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_4 уповноважено на представництво інтересів членів Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії, які не є суб’єктами виборчого процесу.

Частиною 2 ст. 53 КАС України визначено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача у будь-який час до закінчення судового розгляду, якщо рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки.

ОСОБА_4, звернувшись до суду із заявою про допуск її до участі у справі №815/6140/17 на правах третьої особи на стороні відповідачів, представника дев’яти членів Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об’єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області, не зазначила яким чином рішення у вказаній справі може вплинути на її права, свободи, інтереси або обов'язки.

У зв’язку з чим, суд приходить до висновку про те, що заява ОСОБА_4 про допуск її до участі у справі №815/6140/17 на правах третьої особи на стороні відповідачів, представника дев’яти членів Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об’єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області, подана не уповноваженою на це законом особою.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні заяви ОСОБА_4 про допуск її до участі у справі №815/6140/17 на правах третьої особи на стороні відповідачів, представника дев’яти членів Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об’єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області.

Керуючись ст. ст.53, 54, 133, 156, 160, 165 КАС України, суд –

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви ОСОБА_4 про допуск її до участі у справі №815/6140/17 на правах третьої особи на стороні відповідачів, представника дев’яти членів Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об’єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області -відмовити.

Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.

Суддя К.О. Танцюра

Суддя О.А. Вовченко

Суддя С.М. Корой.