ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 листопада 2017 року № 813/3692/17
Львівський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого-судді Кухар Н.А.
суддів: Гулика А.Г., Ланкевича А.З.
за участі секретаря судового засідання: Харіва М.Ю.
за участю:
представника позивача: ОСОБА_1
представників відповідача: ОСОБА_2, ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Міністерства юстиції України про скасування наказу та рішення, зобов'язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в :
ОСОБА_4 звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерства юстиції України, у якому просить суд:
- скасувати наказ Міністерства юстиції України від 19.09.2017 року № 2929/5 «Про анулювання свідоцтва про право на здійснення діяльності арбітражних керуючих (керуючих санацією, розпорядників майна, ліквідаторів);
- визнати протиправним та скасувати рішення Дисциплінарної комісії арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) відображене у протоколі від 05.09.2017 року в частині застосування до арбітражного керуючого ОСОБА_4, дисциплінарного стягнення у вигляді позбавлення права на здійснення діяльності арбітражного керуючого;
- зобов’язати Дисциплінарну комісію арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) поновити запис в Єдиному реєстрі арбітражних керуючих про дію свідоцтва про право на здійснення діяльності арбітражних керуючих (керуючих санацією, розпорядників майна, ліквідаторів) від 28.02.2013 року № 313.
Ухвалою від 19 жовтня 2017 року відкрито провадження у справі.
Позовні вимоги мотивовані тим, що рішення Дисциплінарної комісії арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), відображене у протоколі від 05.09.2017 року в частині застосування до арбітражного керуючого ОСОБА_4, дисциплінарного стягнення у вигляді позбавлення права на здійснення діяльності арбітражного керуючого та наказ Міністерства юстиції України № 2929/5 від 19 вересня 2017 року про анулювання свідоцтва про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідаторів), не відповідають вимогам щодо законності, та відповідно підлягають скасуванню. Крім того позивач, зазначає, що при прийняті оскаржуваних рішень (протоколу й наказу) не було враховано вини арбітражного керуючого, обставин вчинення порушення, його тяжкості, фактів притягнення до дисциплінарної відповідальності в минулому й не встановлення фізичних чи юридичних осіб, права яких були б порушені діями позивача (що зазначені в акті перевірки як грубі порушення законодавства).
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі з підстав, наведених у позовній заяві, просить позов задоволити.
Представники відповідача у судовому засіданні заперечували проти позову, просили відмовити у його задоволенні, посилаючись на наведені у письмових запереченнях обставини, в яких зазначила, що Міністерство юстиції України діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому позовні вимоги позивача є безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та представників відповідача, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.
Комісією Головного територіального управління юстиції в Івано – Франківській області складено акт позапланової невиїзної перевірки діяльності арбітражного керуючого від 06 липня 2017 року № 10. Підставами для проведення даної перевірки є ухвала господарського суду Івано – Франківської області від 25.04.2017 по справі № 909/93/16 та доручення Міністерства юстиції України від 23.05.2017 року № 723/11320-0-32-17/9.4 «Щодо перевірки діяльності арбітражного керуючого ОСОБА_4Б.».
За результатами позапланової невиїзної перевірки діяльності арбітражного керуючого ОСОБА_4 щодо дотримання вимог чинного законодавства України при передачі в оренду приміщень адміністративного корпусу виробничого підприємства «Західукрзакордоннафтогазбуд» комісією встановлено порушення: частини 4 статті 28, частини 3 статті 98 Закону, а саме: арбітражний керуючий – керуючий санацією ВП «Західукрзакордоннафтогазбуд» не виконав свій обов’язок щодо управління та розпорядження майном боржника, а саме керуючий санацією не підписував від імені боржника договори оренди нерухомого майна, що належить до державної власності та як наслідок не міг здійснювати повний нагляд та контроль за законністю передачі в оренду майна, тобто під час виконання арбітражним керуючим ОСОБА_4, повноважень керуючого санацією виконував свої повноваження недобросовісно та нерозсудливо, не в інтересах боржника та кредиторів, що є вчиненням грубого порушення арбітражним керуючим ОСОБА_4, законодавства під час виконання ним повноважень керуючого санацією ВП «Західукрзакордоннафтогазбуд», що призвели до грубого порушення права та законних інтересів боржника та кредиторів.
Рішенням Дисциплінарної комісії арбітражних керуючих, яке оформлено протоколом від 05.09.2017 року, до позивача ОСОБА_4, застосовано дисциплінарного стягнення у вигляді позбавлення права на здійснення діяльності арбітражного керуючого.
Наказом Міністерства юстиції України від 19 вересня 2017 року № 2929/5, на підставі подання Дисциплінарної комісії арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) від 05.09.2017 № 748 про застосування до арбітражного керуючого ОСОБА_4, дисциплінарного стягнення у вигляді позбавлення права на здійснення діяльності арбітражного керуючого та з урахуванням протоколу засідання Дисциплінарної комісії арбітражних керуючих від 05.09.2017 №63/09/17, анульовано свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) № 313 від 28 лютого 2013 року.
Вважаючи такий наказ та рішення протиправними, арбітражний керуючий ОСОБА_4, звернувся до суду з відповідним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Статтею 105 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" № 2343-XII від 14.05.1992 року (надалі Закон № 2343-XII) встановлено, що дисциплінарними проступками арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) є винне невиконання або неналежне виконання обов'язків арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора).
Відповідно до частини 1 статті 106 Закону № 2343-XII, планові перевірки здійснюються за певний період не частіше одного разу на два роки за місцезнаходженням державного органу з питань банкрутства або суб'єкта, щодо якого арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) здійснює свої повноваження, або у приміщенні, де знаходиться контора (офіс) арбітражного керуючого, з обов'язковим повідомленням арбітражного керуючого про час і місце проведення перевірки. Арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) зобов'язаний надавати особам, уповноваженим проводити перевірку, відомості, документи для огляду та їх копії для залучення до матеріалів перевірки. Повторна перевірка з питань, що вже були предметом перевірки, не допускається. Попередні періоди, що раніше перевірялися, не можуть бути предметом наступних перевірок, крім перевірок за зверненнями фізичної чи юридичної особи. У частині 2 цієї ж статті передбачено, що позапланові виїзні та невиїзні перевірки здійснюються за зверненнями громадян чи юридичних осіб, якщо з таких звернень вбачається необхідність проведення додаткового контролю з боку державного органу з питань банкрутства. Для проведення невиїзної перевірки державний орган з питань банкрутства надсилає арбітражному керуючому (розпоряднику майна, керуючому санацією, ліквідатору) письмовий запит у межах предмета звернення. У зазначений в запиті строк арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) надсилає державному органу з питань банкрутства вмотивовану відповідь та копії відповідних документів.
Згідно з частиною 4 статті 106 Закону № 2343-XII, у разі виявлення під час перевірки порушень норм законодавства в роботі арбітражного керуючого, державний орган з питань банкрутства може зупинити діяльність арбітражного керуючого та передати матеріали на розгляд дисциплінарній комісії для накладення на порушника дисциплінарних стягнень.
Відповідальність арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) передбачено у статті 107 Закону №2343-ХІІ, відповідно до якої арбітражні керуючі (розпорядники майна, керуючі санацією, ліквідатори) несуть за свої дії та заподіяну третім особам шкоду цивільно-правову, адміністративну, дисциплінарну та кримінальну відповідальність у порядку та обсягах, встановлених законом. Арбітражні керуючі (розпорядники майна, керуючі санацією, ліквідатори) несуть дисциплінарну відповідальність в порядку, встановленому цим Законом (частина 2 статті 107). Державний орган з питань банкрутства за поданням Дисциплінарної комісії накладає на арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) дисциплінарні стягнення (частина 3 статті 107). Рішення щодо накладення дисциплінарного стягнення приймається протягом двох місяців з дня виявлення проступку, але не пізніше одного року з дня його вчинення (частина 4 статті 107) Про накладення на арбітражного керуючого дисциплінарного стягнення робиться запис в Єдиному реєстрі арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України (частина 5 статті 107).
Згідно з частиною 1 статті 108 Закону №2343-ХІІ Дисциплінарна комісія утворюється у встановленому державним органом з питань банкрутства порядку для здійснення контролю за діяльністю арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), перевірки організації їх роботи, дотримання ними вимог законодавства з питань банкрутства та правил професійної етики.
Дисциплінарна комісія, згідно з частиною 4 статті 108 Закону №2343-ХІІ, розглядає заяви, скарги та подання на арбітражних керуючих; організовує перевірку оприлюднених фактів, що принижують честь і гідність арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів); надає консультації і рекомендації, а також готує методичні розробки з питань професійної етики арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) та застосування прогресивних практик; приймає рішення про застосування до арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) дисциплінарних стягнень.
Дисциплінарними стягненнями, що накладаються на арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), відповідно до частини 1 статті 109 Закону №2343-ХІІ, є: 1) попередження; 2) позбавлення права на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора).
Відповідно до частини 2 статті 109 Закону № 2343-ХІІ під час визначення виду дисциплінарного стягнення враховується ступінь вини арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), тяжкість вчиненого ним проступку, а також чи застосовувалися раніше до арбітражного керуючого дисциплінарні стягнення.
За змістом пункту 1.1, пункту 1.2 Порядку контролю за діяльністю арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) затверджених наказом Міністерства юстиції України від 27.06.2013 року №1284/5 (далі - Порядок №1284/5) його розроблено відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» і такий поширюється на всіх фізичних осіб, які отримали в установленому порядку свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів).
Відповідно до пункту 1.3. Порядку №1284/5 контроль за діяльністю арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) (далі - арбітражний керуючий) здійснюють Мін'юст як державний орган з питань банкрутства та за його дорученням головні територіальні управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі як територіальні органи з питань банкрутства. Мін'юст та його територіальні органи з питань банкрутства є органами контролю.
Згідно з пунктом 1.4 Порядку №1284/5 цей Порядок встановлює: процедуру організації та проведення перевірок діяльності арбітражних керуючих; повноваження осіб, які здійснюють перевірки; права й обов'язки арбітражних керуючих; порядок оформлення результатів перевірки; порядок підготовки за результатами перевірки подання на Дисциплінарну комісію арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) (далі - Дисциплінарна комісія) про застосування до арбітражного керуючого дисциплінарного стягнення.
Відповідно до пунктів 2.1, 2.2 Порядку №1284/5 контроль за діяльністю арбітражних керуючих здійснюється шляхом проведення планових і позапланових перевірок. Контроль за діяльністю арбітражних керуючих здійснюється на предмет дотримання ними вимог Конституції України, Господарського процесуального кодексу України, Закону, іншого законодавства з питань банкрутства та законодавства про оплату праці.
Здійснення контролю за діяльністю арбітражних керуючих, згідно з пунктів 2.3 Порядку №1284/5, складається з таких етапів: 1) проведення перевірки, складання довідки про результати перевірки діяльності арбітражного керуючого (далі - Довідка); 2) надання арбітражним керуючим комісії заперечень щодо Довідки та (або) усунення зазначених у Довідці порушень; 3) складення акта перевірки з урахуванням Довідки, заперечень та усунутих арбітражним керуючим порушень.
Відповідно до пункту 2.6. Порядку №1284/5 підставами для проведення позапланової перевірки : подання арбітражним керуючим письмової заяви до органу контролю про проведення перевірки за його бажанням; звернення (скарги) фізичних та юридичних осіб щодо дій арбітражного керуючого з викладенням обставин невиконання або неналежного виконання ним покладених на нього повноважень, з яких вбачається необхідність проведення контролю; виявлення недостовірності даних, заявлених у документах, поданих арбітражним керуючим для отримання свідоцтва про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора); неподання або подання не в повному обсязі в установлений строк арбітражним керуючим документів обов'язкової звітності або виявлення недостовірності даних у документах обов'язкової звітності, поданих арбітражним керуючим; перевірка виконання арбітражним керуючим розпоряджень, виданих за результатами проведення планових чи позапланових перевірок органом контролю; встановлення Дисциплінарною комісією невідповідності висновків акта перевірки вимогам законодавства, зазначеного в пункті 2.2 цього розділу, та направлення звернення (скарги), що було(а) підставою для проведення відповідної позапланової перевірки, для проведення додаткового контролю; рішення Дисциплінарної комісії щодо проведення органами контролю додаткового контролю на підставі заяв та скарг, які надійшли на розгляд Дисциплінарної комісії; виявлення Мін'юстом або територіальним органом з питань банкрутства у процесі реалізації повноважень державного органу з питань банкрутства ознак невиконання чи неналежного виконання арбітражним керуючим покладених на нього обов'язків; невиконання арбітражним керуючим вимог рішень (ухвал, постанов) господарського суду у справах про банкрутство.
Згідно з пунктом 4.3 Порядку № 1284/5 у перший день перевірки арбітражний керуючий зобов'язаний надати комісії документи у спосіб, встановлений у повідомленні про проведення перевірки, та пояснення щодо предмета перевірки. Арбітражний керуючий протягом усього часу проведення перевірки до моменту складання акта перевірки має право бути присутнім під час проведення перевірки та надавати додаткові документи та пояснення.
Відповідно до пункту 5.1 Порядку № 1284/5 в останній день перевірки орган контролю складає та підписує Довідку (додаток 5 до Порядку № 1284/5) у двох примірниках. Один примірник Довідки надається арбітражному керуючому, який перевірявся, або його представнику, другий зберігається в органі контролю. Арбітражний керуючий, згідно з п. 6.1 Порядку № 1284/5, має право протягом п'яти робочих днів після складення Довідки надати в письмовій формі свої пояснення, зауваження, заперечення до неї разом з необхідними документами або усунути виявлені під час перевірки порушення та надати інформацію про це комісії.
Відповідно до пунктів 6.2.-6.5 Порядку № 1284/5 орган контролю зобов'язаний протягом двох робочих днів після завершення строку для надання арбітражним керуючим заперечень щодо Довідки опрацювати надані арбітражним керуючим пояснення, зауваження, заперечення. Комісія готує акт перевірки діяльності арбітражного керуючого (додаток 7 до Порядку № 1284/5; далі - акт перевірки) протягом, зокрема, двох робочих днів після завершення строку для надання арбітражним керуючим пояснень, зауважень, заперечень щодо Довідки. Структурний підрозділ Мін'юсту протягом десяти робочих днів з дня надходження Довідки до Мін'юсту проводить аналіз Довідки та всіх доданих до неї документів, готує Висновок, який підписується керівником структурного підрозділу Мін'юсту та містить інформацію про відповідність Довідки і доданих до неї документів законодавству з питань банкрутства та інформацію щодо порушень, які повинні бути зазначені в акті перевірки, та надсилає його територіальному органу з питань банкрутства з одночасним поверненням доданих до Довідки документів. Протягом двох робочих днів з дня отримання Висновку Мін'юсту комісія готує акт перевірки.
Відповідно до пункту 6.13. Порядку № 1284/5 у разі виявлення за результатами перевірки порушень, які є підставою для внесення до Дисциплінарної комісії подання щодо застосування до арбітражного керуючого дисциплінарних стягнень, орган контролю обов'язково зазначає про це в акті перевірки. У такому випадку припис та (або) розпорядження не складаються до моменту прийняття Дисциплінарною комісією рішення за результатом розгляду подання. У цьому випадку орган контролю протягом трьох робочих днів з дня підписання акта перевірки вносить пропозицію до структурного підрозділу Мін'юсту щодо внесення до Дисциплінарної комісії подання про накладання на арбітражного керуючого дисциплінарного стягнення (далі - пропозиція). До пропозиції орган контролю додає акт перевірки з усіма документами, що є його невід'ємними складовими.
Згідно з пунктом 7.1. Порядку № 1284/5 підставою для накладення на арбітражного керуючого дисциплінарного стягнення є, зокрема, грубе порушення арбітражним керуючим законодавства під час виконання повноважень, що призвело до грубого порушення прав та законних інтересів боржника та (або) кредиторів боржника (банкрута).
Відповідно до пункту 7.2 Порядку № 1284/5 протягом п'яти робочих днів з дати отримання структурним підрозділом Мін'юсту від органу контролю пропозиції структурний підрозділ Мін'юсту готує та вносить подання на Дисциплінарну комісію про накладання на арбітражного керуючого дисциплінарного стягнення (далі - подання), копія якого надсилається арбітражному керуючому до відома. Подання повинно містити висновок структурного підрозділу Мін'юсту щодо відповідності висновків акта перевірки законодавству з питань банкрутства. До подання додається пропозиція органу контролю з усіма додатками.
Порядок утворення при Міністерстві юстиції України (далі - Мін'юст) як державному органі з питань банкрутства Дисциплінарної комісії арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) (далі - Комісія), її завдання, функції та порядок діяльності визначає згадане вище Положення про Дисциплінарну комісію арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 11 січня 2013 року №81/5 (далі - Положення №81/5).
Відповідно до пункту 2, 3 Положення №81/5 затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 11 січня 2013 року (далі- Положення № 81/5) у своїй діяльності дисциплінарна комісія керується Конституцією і законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, цим Положенням, а також наказами Мін'юсту. Основними завданнями Комісії є здійснення контролю за діяльністю арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) (далі - арбітражний керуючий), перевірка організації їх роботи, дотримання ними вимог законодавства з питань банкрутства та правил професійної етики арбітражного керуючого.
Згідно з пунктом 15 Положення №81/5 на засідання Комісії, на якому буде розглянуто подання про застосування дисциплінарного стягнення до арбітражного керуючого, запрошується арбітражний керуючий, який має право давати додаткові пояснення по суті питання. На засідання Комісії, на якому буде розглянуто подання про застосування дисциплінарного стягнення до арбітражного керуючого, внесеного структурним підрозділом за результатом позапланової перевірки, підставою для проведення якої була заява або скарга фізичної або юридичної особи, може бути запрошений відповідний заявник або скаржник, який може давати додаткові пояснення по суті питання. Комісія може прийняти рішення за відсутності заявника, скаржника або арбітражного керуючого, стосовно якого розглядаються подання про застосування дисциплінарного стягнення.
Відповідно до пунктів 16, 17 Положення № 81/5 комісія приймає рішення простою більшістю голосів присутніх на засіданні її членів. Обговорення питань, що розглядаються під час засідання Комісії, і рішення, що приймаються Комісією, оформляються протоколом, який підписується усіма присутніми на засіданні членами Комісії протягом двох робочих днів після цього засідання Комісії. Протокол засідання Комісії повинен містити перелік осіб, присутніх на засіданні, порядок денний засідання, питання, що розглядались на засіданні, перелік осіб, які виступали під час засідання, прийняте Комісією рішення. Протоколи засідання Комісії зберігаються у структурному підрозділі.
Згідно з пунктом 24 Положення № 81/5 під час визначення виду дисциплінарного стягнення Комісія повинна враховувати ступінь вини арбітражного керуючого, тяжкість вчиненого ним проступку, а також, чи застосовувалися раніше до нього дисциплінарні стягнення. За результатами розгляду питання порядку денного Комісія, у відповідності з п. 25 Положення №81/5, приймає рішення про: застосування до арбітражного керуючого дисциплінарного стягнення на підставі подання структурного підрозділу про застосування дисциплінарного стягнення до арбітражного керуючого; відхилення подання структурного підрозділу про застосування дисциплінарного стягнення до арбітражного керуючого; ініціювання проведення структурним підрозділом позапланової перевірки діяльності арбітражного керуючого, якщо із заяви або скарги вбачається необхідність проведення додаткового контролю; ініціювання проведення саморегулівною організацією арбітражних керуючих перевірки діяльності арбітражного керуючого, членом якої він є, якщо із заяви або скарги вбачається порушення правил професійної етики арбітражного керуючого цієї саморегулівної організації арбітражних керуючих; відмову в задоволенні заяви або скарги щодо діяльності арбітражного керуючого, організації його роботи, дотримання ним вимог законодавства з питань банкрутства та правил професійної етики арбітражного керуючого; перевірку оприлюднених фактів, що принижують честь і гідність арбітражного керуючого, або ініціювання проведення такої перевірки органом, до компетенції якого належить вирішення таких питань; вжиття заходів щодо спростування оприлюднених фактів, які принижують честь і гідність арбітражних керуючих; схвалення консультацій і рекомендацій, а також методичних розробок з питань професійної етики арбітражних керуючих та застосування прогресивних практик у сфері відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом для подальшого їх розміщення на офіційному веб-сайті Мін'юсту у мережі Інтернет.
Відповідно до пункту 26 Положення № 81/5 протоколи засідання Комісії у триденний строк, крім випадку, передбаченого пунктом 27 цього Положення, направляються до структурного підрозділу для забезпечення виконання її рішень.
Підстави для застосування до арбітражного керуючого дисциплінарного стягнення у вигляді позбавлення права на здійснення діяльності арбітражного керуючого, відповідно акту позапланової невиїзної перевірки діяльності арбітражного керуючого є не виконання обов’язку щодо управління та розпорядження майном боржника, а саме керуючий санацією не підписував від імені боржника договори оренди нерухомого майна, що належить до державної власності та як наслідок не міг здійснювати повний нагляд та контроль за законністю передачі в оренду майна, тобто під час виконання арбітражним керуючим ОСОБА_4, повноважень керуючого санацією виконував свої повноваження недобросовісно та нерозсудливо, не в інтересах боржника та кредиторів.
Згідно протоколу засідання Комітету кредиторів по справі № 909/93/16 про банкрутство Виробничого підприємства ««Західукрзакордоннафтогазбуд» від 11.07.2017 року вбачається, що на засіданні комітету кредиторів, було обговорено результати позапланової перевірки діяльності керуючого санацією та зазначено, наступне: «Керуючий санацією виробничого підприємства ««Західукрзакордоннафтогазбуд» ОСОБА_4, за час виконання обов’язків не вчиняв дій, які б на думку комітету кредиторів суперечили інтересам кредиторів. Своїми діями та бездіяльністю керуючий санацією не наніс матеріальної шкоди кредиторам та його дії не оскаржувались, а загалом претензій і його роботі зі сторони кредиторів не висловлювалось, а отже його дії не суперечили інтересам кредиторів та не порушували їх. Робота арбітражного керуючого на підприємстві є достатньо в розуміння забезпечення інтересів боржника та кредиторів. Так, керуючий санацією виробничого підприємства ««Західукрзакордоннафтогазбуд» ОСОБА_4, виготовив та схвалив на комітеті кредиторів ОСОБА_5 санації виробничого підприємства ««Західукрзакордоннафтогазбуд» покликаний відновити платоспроможність боржника, керуючий санацією ОСОБА_4, підготував та розглянув на комітеті кредиторів ОСОБА_6 угоду, яка теж покликана відновити платоспроможність боржника». (а.с.22-24).
Позивачем до матеріалів справи було долучено довіреність від 27.10.2016 року, відповідно до якої Виробниче підприємство «Західукрзакордоннафтогазбуд» в особі керуючого санацією ОСОБА_4 було доручено виконавчому директору ОСОБА_7 бути представником ВП «Західукрзакордоннафтогазбуд», в тому числі укладати та підписувати договори оренди майна боржника ( у відповідності із методологією визначення розміру орендної плати державного майна). (а.с.25).
Крім того, позивачем до матеріалів справи було долучено розшифровку орендованих площ приміщень ВП «Західукрзакордоннафтогазбуд» та даних укладених договорів оренди. (а.с.26-29).
Судом встановлено, що ні в рішенні Дисциплінарної комісії арбітражних керуючих (керуючих санацією, розпорядників майна, ліквідаторів), відображене у протоколі від 05.09.2017 р., ні в наказі Міністерства юстиції України від 19.09.2017 р. №2929/5 «Про анулювання свідоцтва про право на здійснення діяльності арбітражних керуючих (керуючих санацією, розпорядників майна, ліквідаторів) не зазначено, який саме з виявлених комісією недоліків в роботі позивача, по своїй суті є грубим порушенням законодавства під час виконання повноважень, що призвело до грубого порушення ним прав та законних інтересів боржника та кредиторів.
Судом не беруться до уваги твердження представника відповідача, що наказом Міністерства юстиції України від 08.05.2012 року № 705/5 «Про анулювання ліцензії на провадження господарської діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) було анульовано ліцензію серії АВ № 600613 від 13.01.2012 року видану фізичній - особі підприємцю ОСОБА_4 на провадження господарської діяльності арбітражного керуючого розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) на підставі акта про неможливість арбітражного керуючого забезпечити виконання ліцензійних умов, встановлених для даного виду господарської діяльності від 24.04.2012 № 34/13/01-43, оскільки спростовуються наявною у справі постановою Львівського окружного адміністративного суду від 14.09.2012 року у справі № 2а- 4607/12/1370, якою скасовано наказ № 705/5, виданий Міністерством юстиції України від 08.05.2012 року про анулювання ліцензії на провадження господарської діяльності арбітражного керуючого в частині анулювання ліцензії АВ №600613 від 13.01.2012 року, виданої фізичній особі – підприємцю ОСОБА_4 на провадження господарської діяльності арбітражного керуючого. Дана постанова набрала законної сили 22.10.2012 року.
Крім того, при прийнятті оскаржуваних рішень (протоколу й наказу) не було враховано вини арбітражного керуючого, обставин вчинення, його тяжкості, не встановлення фізичних чи юридичних осіб, прав яких було порушенні діями позивача (що зазначені в акті перевірки як грубі порушення законодавства).
Аналізуючи зібрані по справі докази суд приходить до висновку, що оскаржуваний позивачем наказ Міністерства юстиції України № 2929/5 від 19.09.2017 року та рішення Дисциплінарної комісії арбітражних керуючих (керуючих санацією, розпорядників майна, ліквідаторів), відображене у протоколі від 05.09.2017 р. в частині застосування до арбітражного керуючого ОСОБА_4 дисциплінарного стягнення у вигляді позбавлення права на здійснення діяльності арбітражного керуючого, (не відповідають вимогам передбаченим в частині 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки відповідач не врахував істотних обставин, які мали значення для їх прийняття. Натомість позивач по справі, довів суду обгрунтованість своїх позовних вимог належними і допустимими доказами.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_4 про визнання протиправним та скасування наказу Міністерства юстиції України від 19.09.2017 р. №2929/5 «Про анулювання свідоцтва про право на здійснення діяльності арбітражних керуючих (керуючих санацією, розпорядників майна, ліквідаторів) та визнання протиправним та скасування рішення Дисциплінарної комісії арбітражних керуючих (керуючих санацією, розпорядників майна, ліквідаторів), відображене у протоколі від 05.09.2017 р. в частині застосування до арбітражного керуючого ОСОБА_4 дисциплінарного стягнення у вигляді позбавлення права на здійснення діяльності арбітражного керуючого є обґрунтовані та такими, що слід задовольнити.
Поряд з цим, позовна вимога щодо зобов'язання Дисциплінарну комісію арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) поновити запис в Єдиному реєстрі арбітражних керуючих про дію свідоцтва про право на здійснення діяльності арбітражних керуючих (керуючих санацією, розпорядників майна, ліквідаторів) від 28.02.2013 року № 313, не підлягають задоволенню, оскільки, за переконанням суду, така є передчасною, а визнання оскаржуваних позивачем рішень протиправними та їх скасування, є достатнім та повним захистом порушених прав та інтересів позивача.
Таким чином, проаналізувавши наведені вище законодавчі норми, враховуючи при цьому доводи сторін, а також наявні у справі матеріали, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позову.
Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа. Відповідно до ч.3 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу – відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Тому, суд присуджує на користь позивача сплачений судовий збір в розмірі 1600 грн., який слід стягнути на його користь з відповідача за рахунок бюджетний асигнувань.
Керуючись ст.ст. 7-14, 69-72, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати наказ Міністерства юстиції України від 19.09.2017 р. №2929/5 «Про анулювання свідоцтва про право на здійснення діяльності арбітражних керуючих (керуючих санацією, розпорядників майна, ліквідаторів).
Визнати протиправним та скасувати рішення Дисциплінарної комісії арбітражних керуючих (керуючих санацією, розпорядників майна, ліквідаторів), відображене у протоколі від 05.09.2017 р. в частині застосування до арбітражного керуючого ОСОБА_4 дисциплінарного стягнення у вигляді позбавлення права на здійснення діяльності арбітражного керуючого.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з Міністерства юстиції України за рахунок бюджетних асигнувань в користь ОСОБА_4 судові витрати в сумі 1600 грн.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено та підписано 29 листопада 2017 року.
Головуючий - суддя Кухар Н.А.
Суддя Гулик А.Г.
Суддя Ланкевич А.З.