
Справа № 161/16117/17
Провадження № 2/161/4394/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 листопада 2017 року м. Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі :
головуючого – судді Черняка,
при секретарі Заболотьку Д.М.,
за участю представника позивача ОСОБА_1,
відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до ОСОБА_2 про повернення надміру виплачених коштів,
ВСТАНОВИВ:
Департамент соціальної політики Луцької міської ради звернувся в суд з цивільним позовом до ОСОБА_2 про повернення надміру виплачених коштів.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що за заявою відповідача від 27.01.2015 року йому було призначено субсидію для часткового відшкодування витрат по оплаті житлово-комунальних послуг з січня 2015 року по червень 2015 року. Проведеною перевіркою встановлено, що відповідач при даних зверненнях подав неповну інформацію про майновий стан сім’ї, зокрема, не задекларував наявність у його власності іншого житлового приміщення. Просить стягнути з ОСОБА_2 на свою користь 1 698, 71 грн. надміру виплачених коштів за призначеними житловими субсидіями.
Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, викладених в заяві, просила позов задовольнити в повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні та в письмових запереченнях позов не визнав, посилаючись на його необґрунтованість. Зазначив, що позивач посилається на п.п.3 п.5 Положення «Про порядок призначення та надання населенню субсидій», затверджене Постановою Кабінетом Міністрів України від 21.10.1995 р. № 848, який скасовано Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2015 року № 106. Крім того, обов’язок зробити запит про інформацію, необхідну для призначення субсидії відповідно до п.13 Положення лежить на Департаменті. Вважає, що позивач не дотримується вимог ст..14 Положення, де передбачено, що перерахунок субсидії у межах установленого терміну її призначення без звернень громадян проводиться у визначених випадках, але не у випадку, на який він посилається. ОСОБА_3 достовірності інформації від 28.02.2017 року вважає сфальсифікованим, складеним через півроку заінтересованими особами у його відсутності. Вважає, що субсидія призначена йому в межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами з урахуванням пільг, які надаються відповідно до законодавства.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підставний та підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Статтею 1212 ЦК України передбачено, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.
Відповідно до п. 13 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування втрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого побутового палива (далі - Положення), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 (в редакції на дату звернення за призначенням житлової субсидії), для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає органу праці та соціального захисту населення довідки про доходи кожної особи, зареєстрованої у житловому приміщенні, за формами, затвердженими Мінсоцполітики, або індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5), видані органом Пенсійного фонду України. У органі праці та соціального захисту населення громадянин заповнює заяву та декларацію про доходи і майновий стан осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні, за формами, затвердженими Мінсоцполітики. Зазначені заява та декларація можуть бути надіслані поштою органу праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації заявника.
Як вбачається із абз.7,8 п. 20 вищевказаного Положення сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про набуття права власності на житло (житлове приміщення) іншою особою, яка не була в ньому зареєстрована, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.
Судом встановлено, що відповідачу ОСОБА_2 згідно його заяви про призначення житлової субсидії від 27.01.2015 року та наданих документів призначалася субсидія для часткового відшкодування витрат по оплаті за житлово-комунальні послуги з січня 2015 року по червень 2015 року (а.с.3-4).
Проведеною державними соціальними інспекторами департаменту перевіркою встановлено, що відповідач при зверненні за призначенням субсидії подав недостовірну інформацію про майновий стан. Зокрема, в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги не декларував наявність у його власності іншого житлового приміщення за адресою: АДРЕСА_1. За результатами проведеної перевірки складено ОСОБА_3 № 63 від 28.02.2017 року (а.с.5).
Відповідно до п. 5. Положення субсидія не призначається, якщо уповноважений власник (співвласник) житла, на якого відкрито особовий рахунок, та особи, які зареєстровані разом з ним у житловому приміщенні (будинку) мають у своєму володінні (користуванні) чи володінні (користуванні) дружини (чоловіка, неповнолітніх дітей) у сукупності більше ніж одне житлове приміщення (будинок), загальна площа яких в сумі перевищує встановлену норму житла, в межах якої надається субсидія.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 року № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» (п.1) встановлено громадянам, які відповідно до законодавства мають субсидію на оплату житлово-комунальних послуг, соціальну норму житла для оплати користування житлом/утримання житла – 13, 65 кв.м. загальної площі на одну особу та додатково 35, 22 кв.м. на домогосподарство.
Загальна площа житлових приміщень, що на момент звернення за призначенням субсидії перебували у власності відповідача, становить 94, 6 кв.м., що на 32, 08 кв.м. перевищує норми володіння (користування).
Відповідно до п.13 Положення відповідальність за надані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру несе громадянин.
Внаслідок подання відповідачем недостовірної інформації про майновий стан, йому були надмірно виплачені кошти за призначеними житловими субсидіями за період з січня 2015 року по червень 2015 року в сумі 1 698, 71 грн. (рішення № 1/21-1-82 від 11.05.2017 року, а.с.10(на звороті).
12.05.2017 року відповідачу на підставі п. 20 Положення було надіслано повідомлення про повернення надміру виплачених коштів № 11.5-7/6669 та зобов’язано повернути переплачену суму субсидії до 25.07.2017 року.
В добровільному порядку відповідач вказану суму грошових коштів позивачу не повернув (а.с.11), що стало підставою звернення з даним позовом до суду.
Беручи до уваги вищезазначене, суд приходить до висновку про підставність позовних вимог та задоволення позову в повному обсязі.
Посилання відповідача на не чинність підпункту 3 пункту 5 Положення «Про порядок призначення та надання населенню субсидій», затверджене Постановою Кабінетом Міністрів України від 21.10.1995 р. № 848 не взято судом до уваги, оскільки на дату звернення відповідача за призначенням субсидій, діяла саме вказана редакція.
Щодо обов’язку надання інформації та відповідальність за надані відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру відповідно до п.13 Положення несе громадянин.
Щодо проведення перевірок та перерахунку субсидії, то відповідно до Положення про головного державного соціального інспектора та державного соціального інспектора, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2001 року, головний державний соціальний інспектор та державний соціальний інспектор мають право вибірково перевіряти достовірність та повноту інформації про доходи і майновий стан осіб, які входять до складу сім’ї, що звертається за призначенням державної соціальної допомоги, а також складати акти за підсумками перевірки з висновками щодо правильності призначення державної соціальної допомоги.
Посилання відповідача на фальсифікацію ОСОБА_3 достовірності інформації від 28.02.2017 року не взято судом до уваги, оскільки не підтверджене належними та допустими доказами.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 10, 11, 60, 88, 209, 212-215, 218, 294, 367 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
В И Р I Ш И В:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_1) в користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради – 1 698 (тисячу шістсот дев’яносто вісім) грн. 71 коп. надміру виплачених коштів за призначеними житловими субсидіями.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Волинської області через Луцький міськрайонний суд Волинської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня його проголошення апеляційної скарги.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Луцького міськрайонного суду Черняк В.В.