Постанова № 70593111, 23.11.2017, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.11.2017
Номер справи
805/3972/17-а
Номер документу
70593111
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 листопада 2017 р. Справа №805/3972/17-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

час прийняття постанови:09:20

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Тарасенка І.М.,

при секретарі Ковальовій А.В.,

Позивачи не з’явились,

Представник відповідача не з’явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в інтересах неповнолітньої доньки ОСОБА_3 до Головного управління Державної міграційної служби України у Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання оформити та видати бланк у формі паспортної книжечки,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в інтересах неповнолітньої доньки ОСОБА_3 звернулись до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Краматорського міського відділу Головного управління Державної міграційної служби України у Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання оформити та видати бланк у формі паспортної книжечки.

В обґрунтування позовних вимог позивачі посилаються на те, що його неповнолітня донька по досягненню нею 16-річного віку звернулась із письмовою заявою до Краматорського міського відділу Головного управління Державної міграційної служби України у Донецькій області про видачу паспорта громадянина України у формі паперової книжечки зразка 1994 року, на що отримала лист в якому зазначається, що паспорт виготовляється лише у формі пластикової картки ІD-1 який містить безконтактний електронний носій. Оскільки родина є віруючою та через свої релігійні переконання відмовляється від отримання та користування будь-якими біометричними документами, що містять інформацію, для зчитування якої необхідні додаткові пристрої, а також від внесення даних до Єдиного демографічного реєстру та зняття біометричної інформації, позивачі вважають протиправною бездіяльність відповідача щодо не оформлення паспорту громадянина України неповнолітній доньки у формі паспортної книжечки. Просили визнати протиправною бездіяльність Краматорського міського відділу Головного управління Державної міграційної служби України у Донецькій області щодо не видачі неповнолітній особі ОСОБА_3 паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки; зобов’язати Краматорський міський відділ Головного управління Державної міграційної служби України у Донецькій області оформити та видати бланк паспорту ОСОБА_3 у формі паспортної книжечки.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20 листопада 2017 року за клопотанням представника Краматорського міського відділу Головного управління Державної міграційної служби України у Донецькій області, відповідно до приписів ст. 52 КАС України, замінено неналежного відповідача ОСОБА_4 міського відділу Головного управління Державної міграційної служби України у Донецькій області на належного відповідача – Головне управління Державної міграційної служби України у Донецькій області.

Позивачі до судового засідання не з’явились, через канцелярію суду надали клопотання про розгляд справи за їх відсутністю.

Представник відповідача у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позову, надав суду письмові заперечення.

Судом встановлено, що 19 жовтня 2017 року позивачі, в інтересах своєї неповнолітньої доньки, звернулись до Краматорського міського відділу Головного управління Державної міграціонної служби України із заявою з проханням видати паспорт громадянина України на неповнолітню дитину у вигляді паспортної книжки, а не у формі пластикової картки типу ID-1 та проставити відмітку реєстрації місця проживання у паспорті.

Листом № 50-5748 від 27.10.2017 року Краматорським міським відділом Головного управління Державної міграціонної служби України позивачеві було роз’яснено порядок звернення та вимоги законодавства щодо оформлення заяви для отримання паспорта громадянина України

Позивачі не погодившись із відповіддю Краматорського міського відділу Головного управління Державної міграціонної служби України та вважаючи протиправною бездіяльність відповідача, щодо не оформлення паспорту громадянина України неповнолітній ОСОБА_3 у формі паспортної книжечки, звернулися до суду з даним адміністративним позовом.

Суд вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, враховуючи наступне.

У ч. 2 ст. 21 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» зазначено, що кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов'язаний отримати паспорт громадянина України.

Згідно п. 2 постанови Кабінету міністрів України від 25.03.2015 року № 302 (в редакції постанови Кабінету міністрів України від 26 жовтня 2016 р. № 745) про «Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України» паспорт виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.

Так відповідно до ч. 5 ст. 21 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», оформлення паспорта громадянина України здійснюється розпорядником Реєстру. Прийняття заяв-анкет для внесення інформації до Реєстру, видача паспорта громадянина України здійснюються розпорядником Реєстру або уповноваженими суб'єктами, передбаченими пунктом 4 частини першої статті 2 цього Закону.

Як зазначено у пп. 1 п. 7 постанови Кабінету міністрів України від 25.03.2015 року № 302 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України»,оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються: особі, яка досягла 14-річного віку, - на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто.

Відповідно до п. 35 постанови Кабінету міністрів України від 25.03.2015 року № 302 «Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України» заявник для оформлення паспорта подає, в тому числі, такі документи:

свідоцтво про народження або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави (далі - свідоцтво про народження);

оригінали документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особу батьків або одного з них, які на момент народження особи перебували у громадянстві України (для підтвердження факту належності особи до громадянства України). У разі відсутності таких документів або у разі, коли батьки чи один із батьків такої особи на момент її народження були іноземцями або особами без громадянства, або у разі набуття особою громадянства України на території України подається довідка про реєстрацію особи громадянином України;

документи, що підтверджують відомості для внесення додаткової змінної інформації до безконтактного електронного носія та у паспорт (за наявності таких документів):

довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків або повідомлення про відмову від його прийняття;

одну фотокартку розміром 10 х 15 сантиметрів для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування із застосуванням засобів Реєстру Фотокартка повинна відповідати вимогам рекомендацій Міжнародної організації цивільної авіації (IКAO) Doc 9303.

Суд зазначає, що заява про видачу паспорта має певну форму, яка затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ № 582 від 10.07.2017.

Крім того Кабінетом міністрів України прийнято Постанову «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України».

Згідно матеріалів справи, позивачем надана письмова заява з доданими до неї документами яка не відповідає приписам п. 35 постанови Кабінету міністрів України від 25.03.2015 року № 302 «Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України», оскільки до заяви позивач надав лише фотокартки розміром 3,5х4,5 см та копію свідоцтва про народження ОСОБА_3, а сама форма заяви не відповідає наказу Міністерства внутрішніх справ № 582 від 10.07.2017.

Крім того, суд зазначає, що відповідно до ч. 3 ст. 13 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичний паспорт України, службовий паспорт України, посвідчення особи моряка, посвідчення члена екіпажу, посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, проїзний документ біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, проїзний документ особи, якій надано додатковий захист, картка мігранта містять безконтактний електронний носій. Посвідчення особи на повернення в Україну, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідчення водія не містять безконтактного електронного носія.

Частиною 4 ст. 21 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» передбачено, що паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.

Таким чином, законодавством встановлено, що паспорт громадянина України виготовляється лише у формі картки, а у формі книжечки може бути виготовлено інший документ залежно від змісту та обсягу інформації.

Між тим, п. 2 Постанови Кабінету міністрів України № 302 визначено, що з 01.01.2016 року запроваджується оформлення і видача паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм та паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразки бланків яких затверджено цією постановою, із застосуванням засобі Єдиного державного демографічного реєстру громадянам України, яким паспорт громадянина України оформлюється вперше, з урахуванням вимог п. 21 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року № 2503-ХІІ.

Відповідно до п. 3 Постанови Кабінету міністрів України № 302 була передбачена можливість оформлення паспорта громадянина України з використанням бланка паспорта громадянина України у формі книжечки лише до завершення роботи із забезпечення в повному обсязі територіальних підрозділів Державної міграційної служби матеріально – технічними ресурсами, необхідними для оформлення і видачі паспорта громадянина України, зразки бланків якого затверджено цією постановою.

Суд зазначає, що 19.10.2017 року, на день звернення позивачів та неповнолітньої ОСОБА_3 з відповідною заявою, Краматорський МВ ГУ ДМС у Донецькій області забезпечено матеріально – технічними ресурсами необхідними для оформлення і видачі паспорта громадянина України, зразки бланків якого затверджено Постановою Кабінету міністрів України № 302, у зв’язку з чим, прийом заяв на оформлення паспорта громадянина України зразка 1994 року припинено, що свідчить про обов’язок відповідача оформлення та видачу паспортів громадянина України до вимог чинного законодавства України.

Отже, на день звернення позивачів та неповнолітньої ОСОБА_3 із заявою, до Краматорського МВ ГУ ДМС у Донецькій області були відсутні правові підстави для видачі позивачу паспорта громадянина України зразка 1994 року у вигляді книжечки.

Крім того суд вказує на те що, статтею 3 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» чітко визначено у чому полягає право на свободу совісті, а саме кожному громадянину в Україні гарантується право на свободу совісті. Це право включає свободу мати, приймати і змінювати релігію або переконання за своїм вибором і свободу одноособово чи разом з іншими сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, відправляти культи, відкрито виражати і вільно поширювати свої релігійні або атеїстичні переконання, та яке не може зменшувати прав державних органів чи то впливати на виконання ними дискреційних повноважень.

Отже, жодних виключень за релігійними переконаннями громадян стосовно форми та порядку видачі паспорту ані Закон України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», ані Положення про паспорт громадянина України, затверджене 26.06.1992 року Постановою Верховної Ради України № 2503-ХІІ, на день звернення позивачів до Краматорського МВ ГУ ДМС у Донецькій області не містили.

З огляду на вищевказане суд дійшов висновку, про відсутність у відповідача правових підстав для оформлення та видачі ОСОБА_3 паспорта громадянина України у вигляді книжечки зразка 1994 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Згідно з ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

З урахуванням вищезазначеного, суд дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в інтересах неповнолітньої доньки ОСОБА_3 до Головного управління Державної міграційної служби України у Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною, щодо не оформлення паспорту громадянина України неповнолітній ОСОБА_3 у формі паспортної книжечки не підлягає задоволенню, у зв'язку з тим, що відповідачем не було допущено бездіяльності, щодо не оформлення паспорту громадянина України неповнолітній ОСОБА_3, оскільки форма заяви з якою позивач звернувся до Краматорського міського відділу Головного управління Державної міграційної служби України у Донецькій області була подана з порушенням встановлених законодавством вимог.

Щодо зобов'язання Краматорського міського відділу Головного управління Державної міграційної служби України у Донецькій області оформити та видати бланк паспорту ОСОБА_3 у формі паспортної книжечки, судом було встановлено, що відповідачем не було допущено протиправної бездіяльності, відтак правові підстави для зобов'язання відповідача оформити та видати бланк паспорту ОСОБА_3 у формі паспортної книжечки відсутні.

З огляду на вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п.29).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 4, 6, 9, 11, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд-

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в інтересах неповнолітньої доньки ОСОБА_3 до Головного управління Державної міграційної служби України у Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання оформити та видати бланк у формі паспортної книжечки – відмовити.

Повний текст постанови виготовлений 28 листопада 2017 року.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Тарасенко І.М.