
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"21" листопада 2017 р.cправа № 916/2203/17За позовом: Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до відповідача: Підприємства об’єднання громадян «Одеське учбово-виробниче підприємство» Українського товариства сліпих
про стягнення 1 022 274,83 грн.
Суддя Петренко Н.Д.
при секретарі Бачур А.В.
За участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1, довіреність у матеріалах справи;
від відповідача: ОСОБА_2 - генеральний директор, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, довіреності у матеріалах справи.
СУТЬ СПОРУ: позивачем у справі – Одеським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів (далі – Відділення Фонду) заявлені вимоги про стягнення з відповідача – Підприємства об’єднання громадян «Одеське учбово-виробниче підприємство» Українського товариства сліпих (далі - ПОГ «Одеське УВП» УТОС) суму коштів у розмірі 1022274,83 грн. у зв’язку з недотриманням графіку працевлаштування інвалідів.
11.09.2017 суддею господарського суду Одеської області Петренко Н.Д. порушено провадження у справі № 916/2203/17.
Відповідач по справі проти позову заперечував з підстав, викладених у відзиві.
Ухвалою суду від 28.09.2017 задоволено клопотання відповідача про витребування в порядку ст. 38 Господарського процесуального кодексу України інформації з Фонду соціального захисту інвалідів (м.Київ, вул. Глибочинська, 72), а саме: акту перевірки ревізії Державною аудиторської служби щодо ПОГ «Одеське УВП» УТОС; рішення Фонду про повернення нецільового використання коштів у розмірі 1022274,83 грн.; розрахунок даної суми та документи перевірки виконання договору від 27.11.2015 з вказівкою порушення конкретних пунктів законодавства ПОГ «Одеське УВП» УТОС в строк до 25.10.2017.
В судовому засіданні оголошувалась перерва до 25.10.2017 о 10 год. 00 хв.
У зв’язку з перебуванням судді Петренко Н.Д. на лікарняному з 20.10.2017 по 27.10.2017, судове засідання 25.10.2017 о 10 год. 10 хв. не відбулося.
Після виходу судді з лікарняного справу № 916/2203/17 призначено до розгляду на 08.11.2017 о 10 год. 00 хв.
03.10.2017 через канцелярію суду надійшла відповідь Фонду соціального захисту інвалідів щодо запитаної інформації (а.с. 85).
Відповідачем по справі заявлялось клопотання про припинення провадження у справі на підставі п. 1-1 ч. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України (а.с. 92) та заявлялось клопотання про відкладення розгляду справи.
Суд задовольнив клопотання відповідача про подовження строку розгляду по справі на 15 днів в порядку ст. 69 Господарського процесуального кодексу України і ухвалою суду від 08.11.2017 подовжив строк розгляду по справі № 916/2203/17 до 23.11.2017.
Ухвалою суду від 16.11.2017 виправлено п. 2 резолютивної частини ухвали суду від 08.11.2017 по справі № 916/2203/17 з зазначенням про призначення судового засідання на 21.11.2017 о 16:30.
Розглядом матеріалів справи встановлено:
Обгрунтовуючи позовні вимоги Одеське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів посилається, що на виконання розпорядження голови Одеської обласної державної адміністрації від 29.09.2015 № 615/А-2015 «Про доцільність надання фінансової допомоги на безповоротній основі підприємствам громадських організацій інвалідів» та наказу Міністерства соціальної політики України № 1074 від 03.11.2015 «Про надання безповоротної фінансової допомоги за рахунок сум адміністративно-господарських санкцій та пені, що надходять до державного бюджету за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів» ПОГ «Одеське УВП» УТОС вирішено надати 4380000,00 грн. безповоротної фінансової допомоги для технічного переоснащення виробництва з метою створення робочих місць для працевлаштування інвалідів.
27.11.2015 між Одеським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів (далі – Відділенням Фонду) та ПОГ «Одеське УВП» УТОС (отримувач) був укладений договір № 2 про надання фінансової допомоги на безповоротній основі, згідно умов якого Відділення Фонду зобов’язалось надати в порядку та на умовах, визначених цим договором, фінансову допомогу у розмірі 4380000,00 грн. на безповоротній основі, а отримувач зобов’язався використати її за цільовим призначенням на умовах, визначених цим договором (п. 1.1.).
Мета надання фінансової допомоги – створення 13 (тринадцяти) додаткових робочих місць для працевлаштування інвалідів, збільшивши середньооблікову чисельність працюючих інвалідів до 102 осіб з інвалідністю на період дії договору на умовах технічного переоснащення виробництва відповідно до техніко-економічних обґрунтувань отримувача і кошторису витрат, що є невід’ємною частиною договору (п. 2.1., додаток № 1).
Сторони погодили, що строки, протягом яких отримувач зобов’язаний працевлаштувати інвалідів на робочі місця, що створені для працевлаштування, обумовлені додатком №2, яких є невід’ємною частиною договору (п. 2.2.), строки введення в експлуатацію обладнання, закупленого на кошти Відділення Фонду, визначаються у додатку № 3.
Положеннями розділу 4 договору сторони погодили взаємні права та обов’язки, серед яких Відділення Фонду має право здійснювати перевірку цільового використання наданої отримувачем фінансової допомоги та використання придбаного за ці кошти обладнання і створення робочих місць для працевлаштування інвалідів не рідше одного разу на рік з обов’язковим повідомленням отримувача за 10 днів до запланованої перевірки (п. 4.1.1.); з метою перевірки цільового використання коштів фінансової допомоги вимагати від отримувача надання документів, що підтверджують напрямки використання фінансової допомоги та фінансовий стан підприємства (п. 4.1.2.); в односторонньому порядку достроково розірвати договір у разі встановлення факту нецільового використання коштів фінансової допомоги (її частини) або встановлення факту неналежного виконання умов цього договору отримувачем (п. 4.1.3.).
В свою чергу отримувач зобов’язався виконувати належним чином умови цього договору (п. 4.2.1.), забезпечити належні умови проведеня перевірки Відділенням Фонду. При проведенні перевірки надавати оригінали та засвідчені належним чином копії індивідуальної програми реабілітації інваліда, наказів про прийняття на роботу і звільнення, заяви інвалідів інші документи на вимогу Відділення Фонду, які підтверджують створення робочих місць для працевлаштування інвалідів. Допускати працівників Фонду на територію підприємства (п. 4.2.2.); створити визначену п. 2.1. кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів, які відповідають вимогам охорони праці, працевлаштувати на них інвалідів в строки згідно з графіком працевлаштування (додаток № 2) – п. 4.2.4.; за рахунок коштів фінансової допомоги здійснити закупівлю товарів, робіт і послуг, зазначених у додатку № 1 до цього договору відповідно до вимог чинного законодавства та на основі максимальної економії коштів фінансової допомоги.
Положеннями розділу 5 сторони передбачили відповідальність за недотримання умов договору.
Так, п. 5.1. погодили, що у разі нецільового використання отримувачем фінансової допомоги або її частини, чи створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у меншій кількості, ніж передбачено умовами цього договору, чи недотримання графіку працевлаштування інвалідів, відповідна сума цих коштів, проіндексована з урахуванням рівня інфляції, підлягає поверненню до державного бюджету на підставі рішення Фонду соціального захисту інвалідів.
Додатковою угодою № 2 від 02.08.2016 сторони домовились внести зміни до додатку № 2 – графіку працевлаштування інвалідів на 2016 рік.
Відділення Фонду вказує, що відповідно до розподілу відкритих асигнувань від 03.12.2015 Відділення Фонду профінансувало ПОГ «Одеське УВП» УТОС в сумі 4380000,00 грн. У зв’язку з тим, що процедура торгів не була проведена, кошти були повернуті до Державного бюджету України. Згідно з розподілом відкритих асигнувань від 24.06.2016 кошти у розмірі 4380000,00 грн. були повторно перераховані ПОГ «Одеське УВП» УТОС.
Графік працевлаштування інвалідів на 2016-2017 роки погоджений додатковою угодою № 3 до договору № 2 від 27.11.2015.
За твердженням Відділення Фонду, в порушення вказаного графіку ПОГ «Одеське УВП» УТОС у січні 2017 року не працевлаштувало 1 слюсаря-складальника, а працевлаштувало його лише 10.02.2017; у лютому та березні посади працевлаштованих інвалідів не відповідають посадам, зазначеним у графіку працевлаштування. Про це свідчить звіт підприємства за 1 квартал 2017 року, який є додатком № 5 до пункту 4.2.6. договору про надання фінансової допомоги на безповоротній основі.
Зазначає, що за результатами ревізії Фонду соціального захисту інвалідів Державною аудиторською службою України встановлено нецільове використання бюджетних коштів ПОГ «Одеське УВП» УТОС на створення робочих місць для інвалідів через недотримання графіку працевлаштування інвалідів на суму 1022274,83 грн., що є порушенням п. 2.2., п. 4.2.4., п. 5.1. укладеного між сторонами договору.
Вказане стало підставою для звернення Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів з позовом до господарського суду Одеської області з вимогами до ПОГ «Одеське УВП» УТОС про стягнення суми коштів у розмірі 1022274,83 грн.
У відзиві на позов відповідач по справі просив у позові відмовити і у підпункті 5.1. договору про надання фінансової допомоги на безповоротній основі № 2 від 27.11.2015, укладеного між Одеським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів та ПОГ «Одеське УВП» УТОС слова «чи недотримання графіку працевлаштування інвалідів» визнати такими, що не відповідають діючому законодавству.
Вказував, що умови надання фінансової допомоги на безповоротній основі підприємствам, які засновані громадськими організаціями інвалідів (зокрема - УТОС) регламентовано Порядком використання суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, що надійшли до державного бюджету, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України, від 31.01.2007, № 70 "Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" та Інструкцією з надання фінансової допомоги на поворотній і безповоротній основі та цільової позики за рахунок сум адміністративно-господарських санкцій та пені, що надходять до державного бюджету за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 06.09.2010 № 270 (далі - Інструкція).
Звертав увагу, що безповоротна фінансова допомога ПОГ «Одеське УВП» УТОС була надана на підставі розпорядження Одеської обласної державної адміністрації від 29.09.2015 № 615/А-2015 „Про доцільність надання фінансової допомоги на безповоротній основі підприємствам громадських організації інвалідів” ПОГ «Одеське УВП» УТОС у сумі 4380000,00 грн. для технічного переоснащення підприємства з метою утворення 10 додаткових робочих місць для працевлаштування інвалідів та наказу Міністерства соціальної політики України № 1074 від 03.11.2015 „Про надання безповоротної фінансової допомоги за рахунок сум адміністративно-господарських санкцій та пені, що надходять до державного бюджету за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів” ПОГ «Одеське УВП» УТОС у сумі 4380000,00 грн. для технічного переоснащення виробництва з метою створення 13 додаткових робочих місць для працевлаштування інвалідів, збільшивши середньо облікову чисельність працюючих інвалідів до 102 осіб з інвалідністю на період дії договору, що цілком відповідає положенням п. 4.12. вищеназваної Інструкції.
Як зазначено п. 1.2. цієї Інструкції технічне оснащення діючого робочого місця для працевлаштування інваліда - придбання основних засобів (крім нерухомого майна) для оснащення діючого робочого місця для працевлаштування інваліда з урахуванням безпеки та особливих потреб інвалідів.
Наголошував, що положення пунктів 2.1., 4.2.7 укладеного між сторонами договору №2 від 27.11.2015 визначають, що фінансова допомога одержувачу надається з метою створення 13 додаткових робочих місць для працевлаштування інвалідів, збільшивши середньо облікову чисельність працюючих інвалідів до 102 осіб з інвалідністю на період дії договору на умовах технічного переоснащення виробництва, на обов’язок одержувача коштів здійснити закупівлю товарів, робіт і послуг, зазначених у додатку № 1 до цього договору відповідно до максимальної економії коштів фінансової допомоги, тобто придбати необхідне обладнання на технічне переоснащення виробництва.
Вказував, що після проведення належним чином відповідних торгів таке обладнання було придбано, при цьому зекономлені кошти повернуті до державного бюджету, про що свідчать позитивні висновки перевірки позивачем від 10.03.2017 та 20.06.2017 з зазначенням, що „платіжним дорученням від 11.11.2016” ПОГ «Одеське УВП» УТОС перерахувало ТОВ „Територіальне міжгалузеве об’єднання” кошти у розмірі 4317600,00 грн. Решта коштів наданої фінансової допомоги у сумі 62400,00 грн. були повернуті до Державного бюджету України. Відповідно до акту приймання-передачі до договору по закупівлю від 03.10.2016 обладнання у кількості 11 одиниць було передано ПОГ «Одеське УВП» УТОС 04.11.2016, введено в експлуатацію. Інвентарні номери і картки на обладнання на підприємстві наявні. На момент здійснення перевірки обладнання наявне, використовується за цільовим призначенням, не передано в користування третім особам та не відчужене.
Щодо створення додаткових робочих місць при перевірці Відділенням Фонду від 10.03.2017, коли графік ще не був закритий, зазначено, що на момент здійснення перевірки підприємством було створено додатково 5 робочих місць, інваліди на яких працевлаштовані, підтверджуючі документи надані під час перевірки”.
Відповідач вказував, що крім працевлаштування інвалідів, яке передбачено графіком з серпня 2016 по березень 2017 року, додатково працевлаштовано ще 5 інвалідів. Перевіркою від 20.06.2017 відмічено, що „на момент здійснення перевірки підприємством було створено 13 робочих місць, інваліди на яких працевлаштовані, підтверджуючі документи надані під час перевірки. На момент здійснення перевірки на підприємстві працює 89 осіб з інвалідністю. За інформацією підприємства за період дії договору звільнилось 12 осіб з різних причин: стан здоров’я – 8 осіб, у зв’ язку зі смертю – 4 особи. Проте підприємство проводить роботу по збільшенню кількості працюючих осіб з інвалідністю. На даний час підприємством створено 2 робочих місця понад виконання умов договору. Оскільки показник середньооблікової чисельності є річним, підприємство до кінця 2017 року планує збільшити чисельність працюючих інвалідів не менше ніж до 102 осіб”.
Відповідно до положень ст. 119 Бюджетного кодексу України нецільовим використанням бюджетних коштів є їх витрачання на цілі, що не відповідають бюджетним призначенням, встановленим Законом України „Про Державний бюджет України”, напрямам використання бюджетних коштів, визначеним у паспорті бюджетної програми (у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі) або в порядку використання бюджетних коштів; бюджетним асигнуванням (розпису бюджету, кошторису, плану використання бюджетних коштів).
Положеннями п. 12 Порядку використання суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, що надійшли до державного бюджету, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України, від 31.01.2007, № 70 "Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" визначено, що фінансова допомога та цільова позика мають цільове спрямування і використовуються на умовах, визначених відповідним договором. Роботодавцям забороняється нецільове використання фінансової допомоги та цільової позики. Нецільовим використанням фінансової допомоги та цільової позики є спрямування коштів на придбання товарів, робіт і послуг, що не передбачені умовами договору про надання фінансової допомоги та цільової позики.
У разі нецільового використання роботодавцями фінансової допомоги та цільової позики або їх частини чи створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у меншій кількості, ніж передбачено умовами договору про надання фінансової допомоги та цільової позики, відповідна сума, проіндексована з урахуванням рівня інфляції, підлягає поверненню до державного бюджету на підставі рішення Фонду соціального захисту інвалідів». Аналогічна норма зазначена у пункті 5.3. Інструкції.
Враховуючи викладене відповідач зазначає, що законодавець не визначає порушення графіку працевлаштування, як нецільове використання бюджетних коштів, якщо не мало місце зменшення створення робочих місць, що є порушенням відповідного договору.
Посилаючись на пункт 11.1. Порядку проведення перевірки підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю, затвердженого постановою Кабінету міністрів України №70 від 31.01.2007, вказує, що уповноважена посадова особа Відділення Фонду зазначає в акті стан дотримання роботодавцем законодавства, а у разі недотримання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідний закон».
Відповідач, з посиланням на роз’яснення Фонду соціального захисту інвалідів України щодо проведення перевірок № 1/5- 135/06 від 01.03.2010 підкреслює, що акт – є службовим документом, який стверджує факт проведення невиїзної документальної або виїзної планової чи позапланової перевірки роботодавця щодо дотримання ними вимог статей 19 і 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" і є носієм доказової інформації про виявлені порушення або про не встановлення фактів порушень вимог законодавства суб'єктами господарювання.
З даних перевірок від 10.03.2017 та 20.06.2017 вбачається, що технічне обладнання, придбано «...згідно кошторису витрат» та використовуються за цільовим призначенням, кількість робочих місць відповідає вимогам договору, жодного зауваження при перевірці фондом - позивачем з приводу порушення діючого законодавства та укладеного договору не існує. Навпаки, в довідці перевірки використання фінансової допомоги на безповоротній основі від 20.06.2017 значиться, що на момент здійснення перевірки на підприємством було створено 13 робочих місць, інваліди на яких працевлаштовані, підтверджуючі документи надані під час перевірки.
З посиланням на положення п. 7.1. договору №2 про надання фінансової допомоги на безповоротній основі від 27.11.2015 вказує, що договір вважається виконаним у разі коли Відділенням Фонду вивчено і позитивно оцінено результати виконання договору, отримучем створені робочі місця для інвалідів, з якими в установленому порядку укладені трудові договори.
Крім вищевказаного, зазначає, що посилання в позові на результати перевірки Фонду соціального захисту інвалідів Державною аудиторською службою України про нецільове використання ПОГ «Одеське УВП» УТОС бюджетних коштів є безпідставним без надання самих результатів такої перевірки.
Також зазначав про відсутність рішення Фонду щодо повернення проіндексованої з урахуванням рівня інфляції заявленої до стягнення суми коштів у розмірі 1022274,73 грн.
В ч.2 ст. 17 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підкреслюється, що підприємства, установи і організації за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів або за рішенням місцевої ради за рахунок власних коштів, у разі необхідності, створюють спеціальні робочі місця для працевлаштування інвалідів, здійснюючи для цього адаптацію основного і додаткового обладнання, технічного оснащення і пристосування тощо з урахуванням обмежених можливостей інваліда».
Вказане в позові порушення графіку працевлаштування інвалідів в зимові місяці, коли погодні умови не відповідають належному пересуванню таких інвалідів взагалі, а рекомендації МСЕК у багатьох випадках підкреслюють постійну сторонню допомогу, є порушенням ст. 2 цього ж закону, згідно положень якого держава зобов’язана створити умови для реалізації інвалідом його прав нарівні з іншими громадянами і забезпечити її соціальний захист. Дискримінація за ознакою інвалідності забороняється.
Ухвалою суду від 28.09.2017 задоволено клопотання відповідача про витребування в порядку ст. 38 Господарського процесуального кодексу України інформації з Фонду соціального захисту інвалідів України (м.Київ, вул. Глибочинська, 72), а саме: акту перевірки ревізії Державною аудиторської служби щодо ПОГ «Одеське УВП» УТОС; рішення Фонду про повернення нецільового використання коштів у розмірі 1022274,83 грн.; розрахунок даної суми та документи перевірки виконання договору від 27.11.2015 з вказівкою порушення конкретних пунктів законодавства ПОГ «Одеське УВП» УТОС в строк до 25.10.2017.
03.11.2017 до господарського суду Одеської області надійшла відповідь Фонду соціального захисту інвалідів від 25.10.2017 за вих. № 1/6-308/04, з якої вбачається, що запитаний акт ревізії Державної аудиторської служби України від 11.07.2017 № 15-21/29 надати не представляється можливим, оскільки Генеральною прокуратурою України проводиться досудове розслідування в рамках кримінального провадження № 42017000000000392 від 14.02.2017.
Також Фонд соціального захисту інвалідів повідомив суд, що окремо перевірку виконання договору про надання фінансової допомоги на безповоротній основі від 27.11.2015 № 2, укладеного між Одеським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів та ПОГ «Одеське УВП» УТОС та розрахунку суми до зазначеного договору, що стягується Одеським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів не здійснював.
З посланням на п. 4.1.1. договору від 27.11.2015 р. № 2 пояснив, що Одеське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів має право здійснювати перевірки цільового використання наданої ПОГ «Одеським УВП» УТОС фінансової допомоги та використання придбаного за ці кошти обладнання і створення робочих місць для працевлаштування інвалідів не рідше одного разу на рік з обов’язковим повідомленням ПОГ «Одеське УВП» УТОС за 10 днів до запланованої дати перевірки.
Крім того повідомив, що Фондом на адресу Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів був направлений лист від 24.10.2017 №1/5-1026/06-02 про необхідність повернення коштів наданих ПОГ «Одеським УВП» УТОС за договором від 27.11.2015 р. № 2 у сумі 1 022 274,83 грн. (визначених актом ревізії Державної аудиторської служби України від 11.07.2017 № 15-21/29).
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності та вислухавши пояснення представників сторін суд дійшов висновку про відмову у задоволенні заявлених позовних вимог з огляду на наступне:
- спірні правовідносини регулюються Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, Господарським процесуальним кодексом України, Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», Порядком використання суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, що надійшли до державного бюджету, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України, від 31.01.2007 № 70 "Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (далі - Порядок) та Інструкцією з надання фінансової допомоги на поворотній і безповоротній основі та цільової позики за рахунок сум адміністративно-господарських санкцій та пені, що надходять до державного бюджету за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 06.09.2010 № 270 (далі – Інструкція).
Статтею 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
У відповідності до норм ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами.
Відповідно до ст. 8 Закону України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні державне управління з питань забезпечення прав інвалідів та їх соціальної захищеності здійснюється в межах повноважень центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування.
Статтею 20 Закону України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні передбачено, що суми адміністративно-господарських санкцій і пені, що надійшли до державного бюджету, використовуються Фондом соціального захисту інвалідів, зокрема, надання фінансової допомоги на технічне оснащення діючих робочих місць для працевлаштування на них інвалідів та на технічне переоснащення виробництва підприємств, організацій громадських організацій інвалідів з метою створення додаткових робочих місць і працевлаштування на них інвалідів. Фінансова допомога надається лише за наявності рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері соціального захисту інвалідів, ветеранів війни.
Механізм використання Фондом соціального захисту інвалідів та його відділеннями суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, що надійшли до державного бюджету, визначений Порядком використання суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, що надійшли до державного бюджету, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України № 70 від 31.01.2007.
Відповідно до пункту 2 вказаного Порядку сума санкцій та пеня використовуються, в тому числі для технічного переоснащення виробництва з метою створення додаткових робочих місць для працевлаштування інвалідів; підприємствам, організаціям громадських організацій інвалідів.
На виконання розпорядження голови Одеської обласної державної адміністрації від 29.09.2015 № 615/А-2015 «Про доцільність надання фінансової допомоги на безповоротній основі підприємствам громадських організацій інвалідів» та наказу Міністерства соціальної політики України № 1074 від 03.11.2015 «Про надання безповоротної фінансової допомоги за рахунок сум адміністративно-господарських санкцій та пені, що надходять до державного бюджету за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів» ПОГ «Одеське УВП» УТОС вирішено надати 4380000,00 грн. безповоротної фінансової допомоги для технічного переоснащення виробництва з метою створення робочих місць для працевлаштування інвалідів.
27.11.2015 між Одеським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів (далі – Відділенням Фонду) та ПОГ «Одеське УВП» УТОС (отримувач) був укладений договір № 2 про надання фінансової допомоги на безповоротній основі, згідно умов якого Відділення Фонду зобов’язалось надати в порядку та на умовах, визначених цим договором, фінансову допомогу у розмірі 4380000,00 грн. на безповоротній основі, а отримувач зобов’язався використати її за цільовим призначенням на умовах, визначених цим договором (п. 1.1.).
Матеріалами справи підтверджено надання відповідачу фінансової допомоги на безповоротній основі в сумі 4380000,00 за умовами договору № 2 від 27.11.2015.
Позивач наполягає на нецільовому використанні відповідачем отриманої фінансової допомоги внаслідок недотримання графіку створення робочих місць і порушенням п. 2.2., 4.2.4. договору № 2 від 27.11.2015.
Як вже зазначалось вище, пунктом 5.1 договору № 2 сторони визначили, що у разі нецільового використання одержувачем фінансової допомоги або її частини, чи створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у меншій кількості, ніж передбачено умовами цього договору про надання фінансової допомоги, відповідна сума цих коштів, проіндексована з урахуванням рівня інфляції, підлягає поверненню до державного бюджету на підставі рішення Фонду соціального захисту інвалідів.
Згідно з п. 5.3 Інструкції з надання фінансової допомоги на поворотній і безповоротній основі та цільової позики за рахунок сум адміністративно-господарських санкцій та пені, що надходять до державного бюджету за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 06.09.2010р. №270, отримувачам забороняється використання коштів Фонду не за цільовим призначенням. У разі нецільового використання роботодавцями фінансової допомоги та цільової позики або їх частини чи створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у меншій кількості, ніж передбачено умовами договору про надання фінансової допомоги та цільової позики, відповідна сума, проіндексована з урахуванням рівня інфляції, підлягає поверненню до державного бюджету на підставі рішення Фонду.
Тобто, передбачено можливість повернення на підставі рішення Фонду соціального захисту інвалідів наданої суми безповоротної фінансової допомоги тільки в разі нецільового використання цих коштів.
Нецільовим використанням фінансової допомоги та цільової позики, відповідно до пункту 12 вказаного Порядку, є спрямування коштів на придбання товарів, робіт і послуг, що не передбачені умовами договору про надання фінансової допомоги та цільової позики.
Відповідно до приписів ст.ст. 33, 34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Господарський суд зазначає, що в матеріалах справи наявні перевірки, проведені позивачем на виконання положень п. 4.1.1. договору № 2 від 27.11.2017. Згідно даних таких перевірок від 10.03.2017 та 20.06.2017 відповідно вбачається, що відповідач добросовісно виконав умови п. 1.1., 2.1.-2.3. договору № 2 від 27.11.2017, як то: придбав технічне обладнання, обумовлене умовами договору, яке використовуються за цільовим призначенням, кількість робочих місць відповідає вимогам договору, жодного зауваження при перевірці Відділенням Фонду з приводу порушення діючого законодавства та укладеного договору не було. Навпаки, в довідці перевірки використання фінансової допомоги на безповоротній основі від 20.06.2017 значиться, що на момент здійснення перевірки на підприємством було створено 13 робочих місць, інваліди на яких працевлаштовані, підтверджуючі документи надані під час перевірки.
За таких обставин можна дійти висновку що положення п. 7.1. договору №2 про надання фінансової допомоги на безповоротній основі від 27.11.2015 виконані, Відділенням Фонду вивчено і позитивно оцінено результати виконання договору, отримувачем, створені робочі місця для інвалідів, з якими в установленому порядку укладені трудові договори.
Витребуваний від Фонду соціального захисту інвалідів акт ревізії Державної аудиторської служби України від 11.07.2017 № 15-21/29 суду не наданий.
Також у матеріалах справи відсутнє рішення Фонду щодо повернення проіндексованої з урахуванням рівня інфляції заявленої до стягнення суми коштів у розмірі 1022274,73 грн.
Надісланий Фондом соціального захисту інвалідів лист від 24.10.2017 № 1/5-1026/06-02 про повернення коштів фінансової допомоги ПОГ «Одеське УВП» УТОС, проіндексованої з урахуванням рівня інфляції відповідно до чинного законодавства у розмірі 1022274,83 грн. не являється належним та допустимим доказом по справі.
В ч.2 ст. 17 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підкреслюється, що підприємства, установи і організації за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів або за рішенням місцевої ради за рахунок власних коштів, у разі необхідності, створюють спеціальні робочі місця для працевлаштування інвалідів, здійснюючи для цього адаптацію основного і додаткового обладнання, технічного оснащення і пристосування тощо з урахуванням обмежених можливостей інваліда».
Системний аналіз положень діючого законодавства України не передбачає порушення графіку працевлаштування як нецільове використання коштів, якщо кількість створених додаткових робочих місць відповідає вимогам договору. При цьому сторони вільні відступати від положень примірного договору в силу положень ч.4 ст. 179 Господарського кодексу України.
Викладене дає суду правові підстави для відмови у задоволені заявлених позовних вимог. При цьому клопотання відповідача про застосування п.1 ч.1 ст. 83 Господарського процесуального кодексу України задоволенню не підлягає, з викладених вище підстав.
В порядку ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
У позові відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 27 листопада 2017 р.
Суддя Н.Д. Петренко