
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
23 листопада 2017 р. Справа № 909/935/14
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Шкіндер П.А., секретар судового засідання Кучма І.І., розглянувши у відкритому судовому скаргу НАК "Нафтогаз України" (вх.10226/17 від 26.09.2017року) на бездіяльність Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Івано-Франківській області (76000, м.Івано-Франківськ, вул.Галицька, 45) у справі:
за позовом: Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", вул. Б. Хмельницького, 6, м. Київ, 01001
до відповідача: Державного міського підприємства "Івно-Франківськтеплокомуненерго", вул.Б. Хмельницького59 А, м. Івано-Франківськ, 76007
про стягнення боргу в сумі 2 822 029,09 грн.
за участю:
Від позивача/скаржника: ОСОБА_1- головний юрисконсульт відділу, (довіреність № 14-77 від 14.04.14);
Від відповідача: ОСОБА_2 - в.о. провідного юрисконсульта юридичного відділу, (довіреність №17/1276 від 13.07.2017р.)
Від Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області: ОСОБА_3 - головний державний виконавець, (довіреність №04.1-19/01 від 06.01.17р.)
ВСТАНОВИВ
НАК "Нафтогаз України" звернулась до господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Державного міського підприємства "Івно-Франківськтеплокомуненерго" про стягнення боргу в сумі 2 822 029,09 грн. Рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 02.10.2014 року в справі № 909/935/14 позов Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" до відповідача Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго" про стягнення боргу на суму 2 822 029,09 грн. задоволено частково, в частині стягнення пені в сумі 451 525,37 грн. судом відмовлено.
Постановою ЛАГС від 27.01.2015року скасовано рішення господарського суду Івано-Франківської області від 02.10.2014 року у справі № 909/935/14 в частині відмови Національній акціонерній компанії "Нафтогаз України" у стягненні з Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго" у стягненні 451 525,37 грн. пені, прийнято в цій частиі нове рішення: стягнуто з Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго" на користь Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" 451 525,37 грн. пені, в решті рішення господарського суду Івано-Франківської області від 02.10.2014 року у справі № 909/935/14 - залишено без змін. Крім того, стягнуто з Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго" 913, 50 грн. судового збору за подання апеляційної скарги.
На виконання рішення Господарського суду Івано-Франківської області 17.10.2017року видано наказ № 1160.
Постановою про відкриття виконавчого провадження № 45997398 від 16.01.2015р. заступником начальника відділу постановлено відкрити виконавче провадження з виконання наказу №1160 від 17.10.2014року.
Постановою головного державного виконавця від 11.08.2017року зупинено вчинення виконавчих дій з примусового виконання наказу .
На виконання постанови Львівського апеляційного господарського суду від 27.01.2015року видано накази № 106 від 05.02.2015року .
Постановою про відкриття виконавчого провадження № 46895820 від 20.03.2015року заступником начальника відділу постановлено відкрити виконавче провадження з виконання наказу № 106 від 05.02.2015року
Постановою головного державного виконавця від 11.08.2017року зупинено вчинення виконавчих дій з примусового виконання наказу .
При винесенні вищевказаних постанов про зупинення виконавчого провадження від 11.08.2017р., здійснено посилання на ст. 34 ЗУ "Про виконавче провадження".
26.09.17 публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" звернулось в суд зі скаргою на дії відділу примусового виконання рішень Управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Волинській області у справі № 909/935/14, в якій скаржник просить:
- визнати незаконними дії Управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Волинській області в особі відділу примусового виконання рішень щодо зупинення вчинення виконавчих дій в межах виконавчого провадження № 45997398,
- визнати незаконними дії Управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Волинській області в особі відділу примусового виконання рішень щодо зупинення вчинення виконавчих дій в межах виконавчого провадження №468995820,
- визнати недійсною постанову про зупинення вчинення виконавчих дій від 11.08.17 у №45997398, винесену головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Івано-Франківській області ОСОБА_3
- визнати недійсною постанову про зупинення вчинення виконавчих дій від 11.08.17 у №46895820, винесену головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Івано-Франківській області ОСОБА_3
В обгрунтування поданої скарги посилається на порушення органом державної виконавчої служби ст. 34 Закону України "Про виконавче провадження".
У судовому засіданні представник Національної акціонерної компанії „Нафтогаз України подані скарги підтримує, в обґрунтування вищевказаних скарг вказує, зокрема, що, враховуючи положення п. 10 ч. 1 та ч. 4 ст. 34, ст. 35 Закону України „Про виконавче провадження, заборгованість щодо стягнення судового збору не підпадає під дію норм Закону України „Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії. Тобто, на законодавчому рівні встановлений вичерпний перелік заборгованості, виконавче провадження за якою підлягає зупиненню і розширеного тлумачення такого переліку не передбачено.
Крім того, представник Національної акціонерної компанії „Нафтогаз України заявив усне клопотання щодо внесення змін у резолютивніх частинах скарг, як помилково зазначених в п.2, а саме просить :
-- визнати незаконними дії Управління ДВС Головного територіального управління юстиції Івано-Франківської області в особі відділу примусового виконання рішень щодо зупинення вчинення виконавчих дій в межах виконавчого провадження № 45997398,
- визнати незаконними дії Управління ДВС Головного територіального управління юстиції Івано-Франківської області в особі відділу примусового виконання рішень щодо зупинення вчинення виконавчих дій в межах виконавчого провадження №468995820.
Повноважний представник ДВС у судове засідання з'явився, проти заявлених скарг заперечує, подав суду в порядку ст. 22 ГПК України клопотання про долучення до матеріалів справи копій виконавчих проваджень.
Представник боржника (відповідача) у судовому засіданні заперечив проти доводів викладених у скаргах.
З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються скарги на дії органу державної виконавчої служби, всебічно та повно дослідивши матеріали справи та надані учасниками судового процесу докази, заслухавши пояснення представників стягувача, боржника та органу державної виконавчої служби, судом встановлено наступне.
11.08.2017року головним державним виконавцем Гундяк Т.Д. було винесено постанови про зупинення вчинення виконавчих дій з примусового виконання наказу №106 виданого 05.02.2015року та наказу № 1160 від 17.10.2014року.
Дані постанови мотивовані з посиланням на те, що дане виконавче провадження підпадає під дію п. 10 ч. 1 ст. 34, ст. 35 Закону України «Про виконавче провадження» та підлягає обов'язковому зупиненню, оскільки боржник - ДМП "Івано-Франківськтеплокомуненерго" у даній справі перебуває у Реєстрі теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії.
Стягувач вважає такі дії державного виконавця незаконними та такими, що суперечать вимогам ч. 4 ст. 34 Закону України "Про виконавче провадження".
Надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
У силу ч. 1 ст. 115 ГПК України рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Згідно з п. 10 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження», виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у разі включення підприємств, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), до реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії", з виконавчих проваджень, стягувачами за якими є Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", її дочірня компанія "Газ України", Публічне акціонерне товариство "Укртрансгаз", постачальники електричної енергії, а боржниками - підприємства, що виробляють теплову енергію, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, та підприємства централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем).
При цьому, частиною 4 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження» також передбачено, що виконавче провадження з підстави, передбаченої пунктом 10 частини першої цієї статті, зупиняється у частині стягнення заборгованості за спожитий природний газ, використаний станом на 1 липня 2016 року для виробництва теплової та електричної енергії, послуг з опалення та постачання гарячої води (з урахуванням суми неустойки (штрафу, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість за спожитий природний газ), крім заборгованості, раніше реструктуризованої (розстроченої та/або відстроченої), у тому числі згідно з рішенням суду.
Зазначені законодавчі положення узгоджуються з положеннями Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії".
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 12.07.2017року № 173 ДМП "Івано-Франківськтеплокомуненрго"
включене до Реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання судових рішень у справі № 909/935/14 видано наказ № 1160 про стягнення з Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго" на користь Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" – заборгованість за поставлений природний газ в сумі 533 430,38 грн. 3% річних, 1 817 037,34 грн. інфляційних втрат та судовий збір в розмірі 56 440, 58 грн. та видано наказ №106 про стягнення з Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго" на користь Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" 451 525,37 грн. пені.
Відповідно до постанов про зупинення вчинення виконавчих дій №46895820 та № 45997398 від 11.08.2017року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Івано-Франківській області ОСОБА_3, керуючись п.10 ст. 34, ст. 35 Закону України „Про виконавче провадження", постановлено зупинити вчинення виконавчих дій з примусового виконання наказів № 1160 від 17.10.2014року та № 106 від 05.02.2015року.
Відповідно до ч. 1 ст. 121-2 ГПК України скарга на рішення, дії чи бездіяльність органів державної виконавчої служби, приватних виконавців щодо виконання судових рішень господарських судів може бути подана стягувачем, боржником або прокурором протягом десяти робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод і законних інтересів, крім рішень виконавця про відкладення проведення виконавчих дій, які можуть бути оскаржені протягом трьох робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод і законних інтересів.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 1 Закону України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів" примусове виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб) покладається на органи державної виконавчої служби та у визначених Законом України "Про виконавче провадження" випадках - на приватних виконавців.
Згідно зі ст. 45 Господарського процесуального кодексу України господарські суди здійснюють правосуддя шляхом прийняття обов'язкових до виконання на усій території України рішень, ухвал, постанов. Рішення і постанови господарських судів приймаються іменем України. Невиконання вимог рішень, ухвал, постанов господарських судів тягне відповідальність, встановлену цим Кодексом та іншими законами України.
Як передбачено ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Статтею 5 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Частиною 1 ст. 18 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що виконавець зобовязаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 34 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження підлягає зупиненню у разі включення підприємств, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), до реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії", з виконавчих проваджень, стягувачами за якими є Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", її дочірня компанія Нафтогаз України", Публічне акціонерне товариство "Укртрансгаз", постачальники електричної енергії, а боржниками - підприємства, що виробляють теплову енергію, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, та підприємства централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем).
При цьому, ч. 4 ст. 34 Закону України „Про виконавче провадження" також передбачено, що виконавче провадження з підстави, передбаченої пунктом 10 частини першої цієї статті, зупиняється у частині стягнення заборгованості за спожитий природний газ, використаний станом на 1 липня 2016 року для виробництва теплової та електричної енергії, послуг з опалення та постачання гарячої води (з урахуванням суми неустойки (штрафу, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість за спожитий природний газ), крім заборгованості, раніше реструктуризованої (розстроченої та/або відстроченої), у тому числі згідно з рішенням суду.
Згідно ст. 35 Закону України „Про виконавче провадження" виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у випадках, передбачених пунктами 1, 4, 6, 8, 11 частини першої статті 34 цього Закону, до закінчення строку дії зазначених обставин, а у випадках, передбачених пунктами 2, 3 і 5 частини першої статті 34 цього Закону, - до розгляду питання по суті.
Відповідно до наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 173 від 12.07.2017року „Про включення до Реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії субєктів господарювання ДМП "Івано-Франківськтеплокомуненерго" включено до Реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії субєктів господарювання.
Відповідно до змісту постанови відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУЮ у Івано-Франківській області від 11.08.2017р. у ВП № 46895820 про зупинення вчинення виконавчих дій при примусовому виконанні наказу № 106 від 05.02.2015року її винесено у зв'язку з включенням боржника Державного міського підприємства «Івано-Франківськтеплокомуненрго» до згаданого Реєстру підприємств.
Враховуючи вищезазначені норми законодавства, суд приходить до висновку про правомірність дії державного виконавця щодо винесення постанови від 11.08.2017року № ВП 46895820.
Отже, суд відмовляє у задоволенні скарги позивача ( скаржника) в частині щодо визнання незаконними дій Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Івано-Франківській області в особі Відділу примусового виконання рішень щодо зупинення вчинення виконавчих дій в межах виконавчого провадження № 46895820 та відповідно визнання вказаної постанови недійсною.
Щодо правомірності винесення постанови № 45997398, суд приходить до висновку про неправомірність дії державного виконавця щодо винесення постанови про зупинення вчинення виконавчих дій з примусового виконання наказу господарського суду Івано-Франківської області від 17.10.2014року по справі № 909/935/14, оскільки ч. 4 ст. 34 Закону України „Про виконавче провадження чітко передбачено, що виконавче провадження з підстави, передбаченої пунктом 10 частини першої цієї статті, зупиняється у частині стягнення заборгованості за спожитий природний газ, використаний станом на 1 липня 2016 року для виробництва теплової та електричної енергії, послуг з опалення та постачання гарячої води (з урахуванням суми неустойки (штрафу, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість за спожитий природний газ).
Дана норма не передбачає зупинення виконавчого провадження в частині стягнення судового збору. Тобто, стягнення судового збору, виконавче провадження щодо якого було зупинено, не підпадає під дію Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії".
На підставі наведеного, суд дійшов висновку, що головним державним виконавцем Гундяк Т. було неправомірно винесено оскаржувану постанову про зупинення вчинення виконавчих дій.
Відповідно до п. 9.13 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012р. № 9 "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України" за результатами розгляду скарги виноситься ухвала, в якій господарський суд або визнає доводи заявника правомірними і залежно від їх змісту визнає постанову державного виконавця щодо здійснення заходів виконавчого провадження недійсною, або визнає дії чи бездіяльність органу Державної виконавчої служби незаконними, чи визнає недійсними наслідки виконавчих дій, або зобов'язує орган державної виконавчої служби здійснити певні виконавчі дії, якщо він ухиляється від їх виконання без достатніх підстав, або визнає доводи скаржника неправомірними і скаргу відхиляє.
З урахуванням викладеного вище, суд визнає правомірними доводи скаржника стосовно незаконності дій відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Івано-Франківській області і щодо винесення 11.08.2017року постанови про зупинення вчинення виконавчих дій ВП № 45997398 з примусового виконання наказу господарського суду Івано-Франківської області від 17.10.2014року у справі № 909/935/14.
З огляду на вищезазначене, суд визнає дії головного державного виконавця примусового виконання рішень управління ДВС Головного територіального управління юстиції ОСОБА_3, які полягають у винесенні постанови про зупинення вчинення виконавчих дій від 11.08.2017року ВП №45997398 з примусового виконання наказу господарського суду Івано-Франківської області від 17.10.14р.р. незаконними; а постанова про зупинення вчинення виконавчих дій від 11.08.2017року ВП №45997398 з примусового виконання наказу господарського суду Івано-Франківської області 17.10.2014р. підлягає скасуванню.
Керуючись положеннями статтями 1, 34, 35 Закону України "Про виконавче провадження", статтями 32, 33, 34, 43, ст. 86 , ст.121-2 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
скаргу Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на дії відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Івано-Франківській області щодо визнання незаконними дій головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного територіального управління юстиції, які полягають у винесенні постанови про зупинення вчинення виконавчих дій від 08.11.2017р. ВП № 46895820 та постанови № 45997398 з примусового виконання наказів господарського суду Івано-Франківської області задовольнити частково.
Визнати недійсною постанову про зупинення вчинення виконавчих дій від 11.08.17 ВП №45997398, винесену головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Івано-Франківській області .
Визнати дії головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного територіального управління юстиції, які полягають у винесенні постанови про зупинення вчинення виконавчих дій від 11.08.17 у № 45997398 з примусового виконання наказу господарського суду Івано-Франківської області № 1160 від 17.10.2014року , незаконними.
В частині визнання недійсною постанови про зупинення вчинення виконавчих дій від 08.11.2017р. ВП № 46895820 з примусового виконання наказу господарського суду Івано-Франківської області № 106 від 05.02.2015року - відмовити.
Суддя Шкіндер П.А.