
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 листопада 2017 рокуЛьвів№ 876/9876/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Старунського Д.М.,
суддів Багрія В.М., Рибачука А.І.,
за участю секретаря судового засідання Лемцьо І.В.,
представників позивача Висоцької Х.С., Білобрама Т.Б.,
представника відповідача Сахмана П.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2017 року у справі за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства «Львівобленерго» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, третя особа Державна Фіскальна служба України про визнання протиправними і скасування податкових повідомлень-рішень,
в с т а н о в и в:
ПАТ «Львівобленерго» 20.04.2017 звернулося в суд із адміністративний позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Львові Міжрегіонального Головного управління ДФС, в якому просило визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Львові Міжрегіонального Головного управління ДФС від 16.11.2016 №0001014100/28-06-41/470, №0001024100/28-06-41/470, №0001034100/28-06-41/470.
Суд допустив заміну первинного позивача та первинного відповідача, а саме Публічне акціонерне товариства «Львівобленерго» на належного Приватне акціонерне товариство «Львівобленерго», Спеціалізовану Державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників у м. Львові Міжрегіонального Головного управління ДФС на належного Офіс великих платників податків ДФС та залучено третю особу - Державну фіскальну службу України.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2017 року адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення - рішення Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Львові Міжрегіонального Головного управління ДФС від 16.11.2016 року №0001014100/28-06-41/470, №0001024100/28-06-41/470, №0001034100/28-06-41/470.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції Офіс великих платників податків ДФС оскаржив його в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, яким в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що СДПІ з ОВП у м. Львові МГУ ДФС проведено перевірки ПАТ «Львівобленерго» з питань своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних за період жовтень 2015, на підставі яких складено акти камеральної перевірки від 31.10.2016 № 62/28-06-41/00131587, № 63/28-06-41/00131587, № 64/28-06-41/00131587 «Про результати перевірки дотримання ПАТ «Львівобленерго» термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період 1 жовтня 2015 року по 19 жовтня 2015 року. Перевіркою було встановлено порушення вимог ч. 11 п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755- VI, а саме: несвоєчасна реєстрація податкових накладних ПАТ «Львівобленерго» на суму ПДВ 564 433, 49 грн.
Апелянт вказує, що сам факт порушення ПАТ «Львівобленерго» термінів реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних за період жовтня 2015 року на загальну суму 564 433,49 грн. позивачем не оспорюється, а суть даного публічно-правового спору зводиться до того, що у підприємства у системі електронного адміністрування ПДВ були відсутні кошти, що у свою чергу призвело до порушення встановлених строків своєчасні реєстрації податкових накладних.
При апеляційному розгляді представники позивача заперечили вимоги апеляційної скарги та просили залишити рішення суду першої інстанції без змін.
Представник відповідача у судовому засіданні підтримав вимоги апеляційної скарги та просив її задовольнити.
Третя особа в судове засідання не прибула, про дату, час і місце апеляційного розгляду була повідомлена належним чином, тому колегія суддів, у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України, вважає за можливе розглядати справу за її відсутності.
Заслухавши суддю - доповідача, учасників судового розгляду, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Як встановлено судом першої інстанції та матеріалами справи підтверджується, що 31.10.2016 Спеціалізованою Державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Львові Міжрегіонального Головного управління ДФС (далі - СДПІ з ОВП у м. Львові МГУ ДФС) проведено перевірку ПАТ «Львівобленерго» термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість та розрахунків коригування до таких накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період 01 жовтня 2015 року - 19 жовтня 2015 року.
За результатами перевірки складено акт за № 62/28-06-41/00131587.
Згідно акта перевірки, податковим органом в ході перевірки встановлено порушення: термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних за період з 01 жовтня по 19 жовтня 2016 року. Порушення термінів реєстрації податкових накладних до 15 календарних днів на суму податку на додану вартість 258167, 14 грн., порушення термінів реєстрації податкових накладних від 61 календарних днів на суму податку на додану вартість 6037, 9 грн.
31.10.2016 СДПІ з ОВП у м. Львові МГУ ДФС проведено перевірку ПАТ «Львівобленерго» термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість та розрахунків коригування до таких накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період 20 жовтня 2015 року - 26 жовтня 2015 року.
За результатами перевірки складено акт за № 63/28-06-41/00131587.
Згідно акта перевірки, податковим органом в ході перевірки встановлено порушення: термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних за період з 20 жовтня по 26 жовтня 2016 року. Порушення термінів реєстрації податкових накладних до 15 календарних днів на суму податку на додану вартість 224541, 35 грн.
31.10.2016 відповідачем проведено перевірку ПАТ «Львівобленерго» термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість та розрахунків коригування до таких накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період 27 жовтня 2015 року - 31 жовтня 2015 року.
За результатами перевірки складено акт за № 64/28-06-41/00131587.
Згідно акта перевірки, податковим органом в ході перевірки встановлено порушення: термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних за період з 27 жовтня 2015 року по 31 жовтня 2015 року. Порушення термінів реєстрації податкових накладних до 15 календарних днів на суму податку на додану вартість 33275, 26 грн. Порушення термінів реєстрації податкових накладних від 61 календарних днів на суму податку на додану вартість 42411, 84 грн.
На підставі акта перевірки відповідачем винесено податкові повідомлення - рішення форми: №0001014100/28-06-41/470 від 16.11.2016 р., яким застосовано штраф у розмірі 10% - 22454,16грн.; №0001024100/28-06-41/470 від 16.11.2016 р., яким застосовано штраф у розмірі 10%, 30% та 40% на загальну суму 20292,26 грн.; №0001034100/28-06-41/470 від 16.11.2016р., яким застосовано штраф у розмірі 10%, 30% та 40% на загальну суму 28263,93грн.
Не погоджуючись із вищевказаними податковими повідомленнями - рішеннями, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Задовольняючи адміністративний позов суд першої інстанції виходив з того, що позивач не мав змоги зареєструвати податкові накладні вчасно з причин бездіяльності ДФС України, а тому вина позивача щодо умисної не реєстрації податкових накладних відсутня.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, так як вони відповідають правильно встановленим обставинам справи та нормам чинного законодавства з огляду на наступне.
Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу пункту 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові, виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Підпунктом 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України встановлено, що камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» № 1797-VIII від 21.12.2016 підпункт 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України доповнено абзацом другим, згідно з яким визначено, що предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Пунктом 201.1 статті 201 ПК України обумовлено, що платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з п. 200-1.1 ст. 200-1 ПК України, система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до п. 200-1.2 ст. 200-1 ПК України, платникам податку автоматично відкриваються рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Пунктом 200-1.3 статті 200-1 ПК України передбачено, що платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку (SНакл).
Показники формули, визначеної цим пунктом, обраховуються з 1 липня 2015 року. Під час обрахунку показників SНаклОтр та SНаклВид також використовуються розрахунки коригування, складені починаючи з 1 липня 2015 року та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних, до податкових накладних, складених до 1 липня 2015 року, що підлягали наданню покупцям - платникам податку. Для обрахунку показників SНаклОтр, SНаклВид та SМитн використовуються документи (податкові накладні, розрахунки коригування, митні декларації, аркуші коригування та додаткові декларації), складені починаючи з 1 липня 2015 року.
Під час обрахунку суми SНакл також використовуються показники, визначені пунктом 34 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» цього Кодексу.
Відповідно п. 200-1.7 ст. 200-1 ПК України, кошти зараховані на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, є коштами, які використовуються виключно у цілях, визначених пунктом 200-1.5 статті 200-1цього Кодексу, та погашення податкового боргу з податку на додану вартість.
Відповідно п. 34 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України встановлено, що станом на третій робочий день після дати набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість» зареєстрованим платникам податку значення суми податку (позитивне або від'ємне), на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначене пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, та значення усіх її складових, визначених цим Кодексом, дорівнюють нулю, крім значень її складових SНаклОтр, SНаклВид та SМитн, що були сформовані починаючи з 1 липня 2015 року. Зареєстрованим платникам податку таке значення автоматично збільшується контролюючим органом до 31 липня 2015 року для платників податків, що застосовують звітний (податковий) період місяць, без проведення перевірок, передбачених статтею 200 цього Кодексу, на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, та суму непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду, що зазначено в податковій звітності з податку на додану вартість, у якій відображаються розрахунки з бюджетом та/або відображаються операції, що стосуються спеціального режиму оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, за червень 2015 року. На таку суму платником податку збільшується розмір суми податкового кредиту за звітний (податковий) період (липень 2015 року).
Відповідно п. 35 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, починаючи з четвертого робочого дня після дати набрання чинності Законом України «Про внесення змін до ПК України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість» реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних податкових накладних/розрахунків коригування, складених до 1 липня 2015 року, здійснюється без обмеження сумою податку, обчисленою за формулою, визначеною пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.
Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» за №569 від 16.10.2014, відповідно до п. 200-1.1 і 200-1.2 ст. 200-1 ПК України, затверджено Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість. Установлено, що рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість відкриваються у Державній казначейській службі. Державній фіскальній службі та Державній казначейській службі забезпечити здійснення заходів, необхідних для запровадження з 1 січня 2015 р. системи електронного адміністрування податку на додану вартість, зокрема відкриття до 25 грудня 2014 р. Державною казначейською службою у зазначеній системі рахунків платникам податку на додану вартість, що зареєстровані платниками такого податку згідно із поданим до 15 грудня 2014 р. Державною фіскальною службою реєстром таких платників (надалі - Порядок).
Цей Порядок визначає механізм відкриття та закриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість (далі - податок), особливості складення податкових накладних та розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних (далі - розрахунки коригування) у такій системі, а також механізм проведення розрахунків з бюджетом з використанням зазначених рахунків.
Система електронного адміністрування податку запроваджується поетапно: на перехідний період (до 1 липня 2015 р. або іншої дати, визначеної окремим рішенням Верховної Ради України про скорочення такого періоду) - у тестовому режимі; із зазначеної дати - на постійній основі.
Згідно пункту 2 Порядку рахунок у системі електронного адміністрування податку (далі - електронний рахунок) - рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який таким платником перераховуються кошти з власного поточного рахунка у сумі, необхідній для досягнення розміру суми, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), а також у сумі, необхідній для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань. Кошти з такого рахунка підлягають перерахуванню до бюджету та/або на спеціальний рахунок.
Періодичність, структура та формат обміну інформацією і реєстрами платників податку, необхідними для функціонування системи електронного адміністрування податку, визначаються ДФС та Казначейством (пункту 3). Електронний рахунок відкривається платнику податку Казначейством автоматично на безоплатній основі (пункту 4).
Казначейство відповідно до вимог статті 69 Податкового кодексу України надсилає ДФС повідомлення про відкриття електронного рахунка платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня його відкриття. Після надходження такого повідомлення ДФС інформує платника податку про реквізити його електронного рахунка (пункту 6).
Пунктом 9 Порядку встановлено, що платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Реєстрі на суму податку (СумаНакл), обчислену за такою формулою: СумаНакл = СумаНаклОтр + СумаМитн + СумаПопРах - СумаНаклВид - СумаВідшкод - СумаПеревищ, де СумаНаклОтр - загальна сума податку за отриманими платником податку податковими накладними та розрахунками коригування, зареєстрованими в Реєстрі, яка визначається на підставі даних таких податкових накладних, складених за операціями, дата виникнення податкових зобов'язань за якими припадає на податковий період починаючи з 1 лютого 2015 р., а також розрахунків коригування до них;
СумаМитн - загальна сума податку, сплаченого платником податку безпосередньо або через уповноважену особу під час ввезення товарів на митну територію України, що визначається на підставі даних митних декларацій з урахуванням змін, внесених відповідно до аркушів коригування та додаткових декларацій, оформлених згідно із статтею 261 Митного кодексу України, виходячи із сум податку, сплачених починаючи з 1 лютого 2015 р. під час ввезення товарів на митну територію України;
СумаПопРах - загальна сума поповнення електронного рахунка з поточного рахунка платника податку, що визначається на підставі даних, які надійшли до ДФС від Казначейства, щодо сум коштів, перерахованих платником податку з власного поточного рахунка на електронний рахунок починаючи з 1 лютого 2015 р.;
СумаНаклВид - загальна сума податку за виданими платником податку податковими накладними та розрахунками коригування, зареєстрованими у Реєстрі, яка визначається на підставі даних таких податкових накладних за операціями, дата виникнення податкових зобов'язань за якими припадає на податковий період починаючи з 1 лютого 2015 р., а також розрахунків коригування до них;
СумаВідшкод - загальна сума податку, заявлена платником податку до бюджетного відшкодування, що визначається на підставі задекларованих до відшкодування на поточний рахунок платника податку сум від'ємного значення податку, розрахованих за операціями, здійсненими після 1 лютого 2015 р., згідно з податковими деклараціями з податку та уточнюючими розрахунками до них, поданими контролюючому органу, починаючи з податкової звітності за: лютий 2015 р. - для платників податку, що застосовують місячний звітний період; I квартал 2015 р. - для платників податку, що застосовують квартальний звітний період;
СумаПеревищ - загальна сума перевищення податкових зобов'язань, зазначених платником податку у поданих контролюючому органу податкових деклараціях з податку, суми податку, зазначеної у складених таким платником податкових накладних, зареєстрованих у Реєстрі, яка визначається як різниця між: сумами податкових зобов'язань за операціями з постачання товарів (послуг) та отримання послуг від нерезидента, місцем постачання яких визначено митну територію України, здійсненими після 1 лютого 2015 р., та їх подальшого коригування згідно із статтею 192 Податкового кодексу України, задекларованими платником у податкових деклараціях з податку (поданих контролюючому органу починаючи з податкової звітності за лютий 2015 р. для платників податку, що застосовують місячний звітний період, за I квартал 2015 р. - для платників податку, що застосовують квартальний звітний період) з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них; сумами податку, зазначеними платником податку в податкових накладних, що складені за такими операціями (в тому числі податкових накладних, які не видаються отримувачу, а також складених під час отримання послуг від нерезидента, місцем постачання яких визначено митну територію України), здійсненими після 1 лютого 2015 р., та розрахунків коригування до них, зареєстрованих в Реєстрі.
Протягом перехідного періоду, зазначеного у пункті 1 цього Порядку, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування здійснюється без обмеження сумою податку, обчисленою за формулою, що наведена у цьому пункті.
Відповідно до п. 9-2 Порядку № 569 (в редакції до 30.12.2015 року після закінчення перехідного періоду, зазначеного у пункті 1 цього Порядку:
1) ДФС автоматично збільшує розмір суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування, визначеної відповідно до пункту 9 цього Порядку, на суму середньомісячного розміру сум податку, задекларованих платником до сплати до бюджету та погашених за останні 12 звітних (податкових) місяців/ чотири квартали, та на запит платника податку інформує його про суму збільшення шляхом надсилання електронного повідомлення. Сума такого збільшення щокварталу підлягає автоматичному перерахунку ДФС шляхом віднімання суми попереднього збільшення та додавання суми збільшення згідно з поточним перерахунком з урахуванням середньомісячного розміру сум податку, задекларованих платником до сплати до бюджету та погашених за останні 12 звітних (податкових) місяців/чотири квартали, станом на дату перерахунку. На запит платника податку ДФС інформує його про результати такого перерахунку шляхом надсилання електронного повідомлення;
2) сума податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування, визначена відповідно до пункту 9 цього Порядку, автоматично збільшується на суми помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань з податку.
На суму такого збільшення: зменшується сума, задекларована до сплати до бюджету в звітному (податковому) періоді, або збільшується сума від'ємного значення, задекларована в звітному (податковому) періоді; помилково та/або надміру сплачені грошові зобов'язання з податку вважаються погашеними.
У зв'язку з набранням 29.07.2015 чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість» всім зареєстрованим в системі електронного адміністрування податку на додану вартість платникам податків було «обнулено» значення суми податку (позитивне або від'ємне), на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
При цьому встановлено, що для обрахунку суми, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних можуть використовуватись документи, перелік яких є чітко визначеним (податкові накладні, розрахунки коригування, митні декларації, аркуші коригування та додаткові декларації), складені починаючи з 1 липня 2015 року.
Тобто, відповідно до приписів підпункту 4 пункту 34 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, визначальним фактором для автоматичного збільшення реєстраційної суми у системі електронного адміністрування податку на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду, є зазначення такої суми саме в податковій звітності з ПДВ платника податку.
Як встановлено судом, ПАТ «Львівобленерго» звертався до органів Державної фіскальної служби з листами від 31.08.2015 за № 111-5578, №111-7365 від 27.11.2015, №111-6540 від 04.11.2016, в яких просило вплинути на вирішення питання щодо зменшення від'ємного значення суми податку (ряд. 2 Витяг) на електронному рахунку ПАТ «Львівобленерго» в Казначействі України (ел.адм.под) на суму 15665751,00грн., а саме на кошти сплачені товариством і зараховані СДПІ як погашення зобов'язань по декларації з ПДВ за червень 2015 року (ряд. 25.1), тобто провести перезарахування коштів у системі електронного адміністрування ПДВ.
Проте, як видно з матеріалів справи порушені позивачем питання вирішені не були, а також не надано Товариству обґрунтованої відповіді та пояснень щодо невідображення у системі електронного адміністрування ПДВ суми.
З матеріалів справи видно, що позивачем в строки визначені ПК України, платіжним дорученням №12826 від 30.07.2015, було сплачено податкові зобов'язання з ПДВ за червень 2015 року в сумі 15665751,00 грн., згідно з актом №1346-20 від 26.08.2015 та довідкою №1769/28-06-2020/225 від 27.08.2015 заборгованість ПАТ «Львівобленерго» перед бюджетом була відсутня.
Позивач здійснював усі необхідні дії щодо своєчасної реєстрації податкових накладних за жовтень 2015 року, однак наявність недостовірних даних у системі електронного адміністрування ПДВ та бездіяльність відповідальних підрозділів ДФС України щодо непроведення коригування і не внесення до неї достовірних даних за зверненнями позивача, з об'єктивних причин позбавляло ПАТ «Львівобленерго» у встановлені строки проводити реєстрацію усіх без винятку податкових накладних.
Позивач не мав змоги зареєструвати податкові накладні вчасно. Відтак, у діях ПАТ «Львівобленерго» відсутня їх протиправність, а тому на позивача не може бути покладено відповідальність у вигляді штрафних санкцій, оскільки перешкоди у реєстрації податкових накладних спричинені бездіяльністю саме ДФС України.
Колегія суддів вважає за необхідне також зазначити, що маючи фактично кошти на електронному рахунку з ПДВ у розмірі 15665751,00 грн., які не відображались у системі електронного адміністрування, позивач неодноразово звертався до органів Державної фіскальної служби з листами №111-5578 від 31.08.2015, №111-7365 від 27.11.2015 №111-6540 від 04.11.2016, в яких просив вирішити питання коректного відображення коштів у системі електронного адміністрування ПДВ (копії в матеріалах справи).
Вказаним спростовуються доводи відповідача щодо не оскарження позивачем бездіяльності ДФС України.
При цьому, колегія суддів бере до уваги те, що у вересні 2015 року Центральний офіс з обслуговування великих платників податків МГУ ДФС листом №22520/28-10-20-3-20 від 30.09.2015 підтвердив, що по ПАТ «Львівобленерго» дійсно алгоритм роботи системи функціонування електронного адміністрування ПДВ потребує удосконалення та знаходиться на доопрацюванні. Тобто податковим органом підтверджено факт некоректної роботи щодо позивача та необхідність його виправлення.
Більше того, в результаті подальших скарг ПАТ «Львівобленерго» ДФС України 18.05.2017 повернула позивачу 10363148,95 грн. з неврахованих в системі коштів у розмірі 15665751,00 грн., що підтверджується матеріалами справи.
Відтак, суд першої інстанції прийшов до правильного висновку про задоволення даного позову.
Доводи апеляційної скарги є безпідставними та не спростовують висновків суду першої інстанції.
З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування постанови колегія суддів не знаходить і вважає, що апеляційну скаргу на неї слід залишити без задоволення.
Керуючись статтями 160, 195, 196, 198 п. 1, 200, 205 ч.1 п.1, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
у х в а л и в:
Апеляційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2017 року у справі №813/1530/17 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
На ухвалу може бути подано касаційну скаргу безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя Д. М. Старунський судді В. М. Багрій А. І. Рибачук
Повний текст судового рішення виготовлено 28.11.2017