Постанова № 70581247, 23.11.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.11.2017
Номер справи
826/13930/16
Номер документу
70581247
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/13930/16 Головуючий у 1-й інстанції: Федорчук А.Б.

Суддя-доповідач: Лічевецький І.О.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 листопада 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Мельничука В.П., Мацедонської В.Е., при секретарі - Шевчук А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за апеляційною скаргою державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління ДФС у м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 серпня 2017 року адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Київтехцентр» до державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ

Товариство з обмеженою відповідальністю «Київтехцентр» (надалі за текстом - «ТОВ «Київтехцентр») звернулось до суду з позовом про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0010251201 від 24.05.2016 р., яким до позивача застосовано штраф за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних у розмірі 48 801 грн. 02 коп.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 серпня 2017 року адміністративний позов задоволено повністю.

В апеляційній скарзі державна податкова інспекція у Святошинському районі Головного управління ДФС у м. Києві (надалі за текстом - «ДПІ у Святошинському районі»), посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення і прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову.

Перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, Київський апеляційний адміністративний суд дійшов наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що 11 травня 2016 р. посадовцем ДПІ у Святошинському районі проведено камеральну перевірку дотримання вимог податкового законодавства в частині своєчасності реєстрації податкових накладних ТОВ «Київтехцентр».

Результати перевірки оформлено актом № 618/26-57-12-01-18 від 11.05.2016 р.

Згідно цьому акту позивачем порушено граничні терміни реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість.

Так, у період з 05.11.2015 р. по 09.12.2015 р. ТОВ «Київтецентр» здійснило реєстрацію податкових накладних на загальну суму 488 010 грн. 16 коп. із порушення термінів реєстрації на строк від 1 до 15 днів.

На підставі висновків, викладених в акті перевірки, відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0010251201 від 24.05.2016 р., яким до позивача застосовано штраф за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних у розмірі 48 801 грн. 02 коп.

Ухвалюючи рішення у справі, суд першої інстанції виходив з того, що у період вчинення позивачем порушення штрафні санкції підлягали застосуванню у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну митну та податкову політику. Оскільки Міністерство фінансів України такого порядку не затверджувало, контролюючий орган не мав правових підстав для прийняття спірного податкового повідомлення-рішення.

На думку колегії суддів, зазначений висновок суду є наслідком неналежного застосування нормативно-правових актів, що регулюють ці правовідносини.

Окружним адміністративним судом встановлено, що в діяльності ТОВ «Київтехцентр» дійсно мали місце порушенні строків реєстрації податкових накладних на суму 488 010 грн. 16 коп.

Пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України (надалі за текстом - «ПК України») установлено, що порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.

У період порушення позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних пунктом 120-1.3 статті 120-1 ПК України передбачалось, що порядок застосування штрафних санкцій, передбачених цією статтею, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Разом з тим, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» від 24 грудня 2015 р. № 909-VIII названий пункт статті 120-1 ПК України було виключено.

Таким чином, на момент прийняття контролюючим органом спірного податкового повідомлення-рішення були відсутні правові підстави для застосування штрафних санкцій у порядку, що затверджується Міністерством фінансів України.

Суд попередньої інстанції припустився помилки, зазначивши, що в силу приписів ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» від 24 грудня 2015 р. № 909-VIII не було ані введено нових видів відповідальності за порушення податкового законодавства, ані збільшено розмір відповідальності за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних.

Фактично, цим законом було змінено лише процедуру застосування штрафних санкцій, що не може вважатись погіршенням становища платника податків.

При цьому, окружний адміністративний суд дійшов вірного висновку про те, що твердження ТОВ «Київтехцентр» щодо неправомірності дій ДПІ у Святошинському районі під час проведення камеральної перевірки є необґрунтованими.

З огляду на викладене, ухвалене у справі судове рішення підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позову.

Керуючись статтями 160, 198, 202, 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ

Апеляційну скаргу державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління ДФС у м. Києві задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 серпня 2017 року скасувати та прийняти нову постанову.

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту прийняття, проте може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі в 20-ти денний строк з дня складення постанови в повному обсязі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, з подачею документу про сплату судового збору, а також копій касаційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі, та копій оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанцій.

Головуючий суддя І.О.Лічевецький

суддя В.П.Мельничук

суддя В.Е.Мацедонська

Постанова складена в повному обсязі 28 листопада 2016 р.