Постанова № 70581044, 28.11.2017, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.11.2017
Номер справи
812/994/17
Номер документу
70581044
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Кисельова Є.О.

Суддя-доповідач - Шишов О.О.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2017 року справа №812/994/17

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Шишова О.О., суддів Сіваченко І.В., Чебанова О.О., розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Сватівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2017 р. у справі № 812/994/17 (головуючий І інстанції Кисельова Є.О.) за позовом ОСОБА_2 до Сватівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області про зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_2 до Сватівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області про зобов'язання вчинити певні дії.

26.07.2017 ОСОБА_2 надано до суду уточнений адміністративний позов, в обґрунтування якого зазначено, що в період з 1995 року по 2015 рік був зареєстрований в якості фізичної особи-підприємця. Між позивачем та Сватівською міською радою було укладено договір оренди землі. ОСОБА_2 вважає, що з 14.04.2014 по 31.12.2015 року він, як суб'єкт господарювання, був звільнений від сплати за оренду земельної ділянки, сплачена позивачем у спірний період сума орендної плати є переплатою та мала бути зарахована в рахунок погашення майбутніх платежів з вказаного податку. Керуючись Податковим кодексом України та Законом України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" просив зобов'язати відповідача повернути надмірно сплачену позивачем суму орендної плати за землю у розмірі 29009,80 грн.

В судовому засіданні позивач підтримав доводи, викладені в позовній заяві, та просив задовольнити позов в повному обсязі.

Представник відповідача адміністративний позов не визнав, надав заперечення (а. с. 57-58), в обґрунтування яких зазначив, що з 1995 року позивач здійснював підприємницьку діяльність, як фізична особа-підприємець та був зареєстрований Сватівською районною державною адміністрацією Луганської області 20.01.1995. ОСОБА_2 було взято на податковий облік у Сватівській ОДПІ як платника податків за основним місцем обліку. В лютому 2015 року проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності. Позивач орендує земельну ділянку з 31.12.2013 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі.

Позивач подав до податкового органу податкові декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), а саме: за 2014 рік у сумі 15544,80 грн, від 13.02.2015 № 1500201238 (уточнююча), за 2015 рік у сумі 9234,40 грн, від 21.08.2015 № 1500007796 (уточнююча), та відповідно Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" вважає звільненим від сплати від цього податку.

Суд першої інстанції позовні вимоги задовольнив, виходячи з того, що положення ст.6 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" передбачають звільнення суб'єктів господарювання від сплати орендної плати за землю.

Відповідач непогодився з рішенням суду першої інстанції вважає, що норми Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" не визначають повернення коштів, як надмірно сплачених за користування земельними ділянками державної та комунальної власності. Як вбачається з облікової картки платника, ОСОБА_2 здійснював сплату орендної плати за користування земельними ділянками державної або комунальної власності у повному обсязі згідно самостійно визначених грошових зобов'язаннях у податкових деклараціях. Вважають що правових підстав повернення надміру сплачених коштів не має. Проси суд скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач - ОСОБА_2 зареєстрований як фізична особа-підприємець 20.01.1995, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця (а.с. 13).

Між позивачем та Сватівською міською радою Луганської області було укладено договір оренди землі № 40-М від 31.12.2013 строком на 2 роки до 31.12.2015 включно, площею 1020 кв. м. Орендна плата у розмірі 14688,00 грн. на рік, (а. с. 15-17).

Протягом 2014-2015 років позивач подавав до контролюючого органу податкові декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності). Вказаний факт підтверджено сторонами в судовому засіданні.

04.02.2015 проведено припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, внесено запис № 23740060006000640, що підтверджується повідомленням про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця № 54 від 04.08.2015 (а. с. 14).

14.02.2015 позивач подав до контролюючого органу уточнюючу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) № 1500201238 за 2014 рік, в якій була зменшена сума орендної плати на підставі ст. 6 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" (а. с. 67-69).

25.08.2015 позивач подав до контролюючого органу уточнюючу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) № 1500007796 за 2015 рік (а. с. 71-72), в якій була зменшена сума орендної плати на підставі ст. 6 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції".

Уточнені декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), подані позивачем, податковим органом були прийняті, зауважень до них не було ані під час прийняття, ані під час судового розгляду справи.

23 травня 2017 року позивачем до Сватівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області було подано заяву про повернення надмірно сплаченої орендної плати за землю у розмірі 29009,80 грн (а. с. 91).

Листом № 3919/12-27-13/16 Сватівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області позивачу відмовлено у повернені надмірно сплаченої орендної плати (а. с. 92).

Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд керується таким.

Відповідно до положень статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.

Згідно з пунктом 287.3 статті 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.

Пунктом 38.7 підрозділу «інші перехідні положення» Податкового кодексу України передбачено, що не нараховується та не сплачується у період з 14 квітня 2014 року по 31 грудня року, в якому завершено проведення антитерористичної операції, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, що розташовані на тимчасово окупованій території та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб.

Не нараховується та не сплачується у період з 14 квітня 2014 року по 31 грудня року, в якому завершено проведення антитерористичної операції, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (крім земель сільськогосподарського призначення), що розташовані на території населених пунктів на лінії зіткнення та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб.

Нараховані та сплачені за період проведення антитерористичної операції суми плати за землю відповідно до статей 269-289 цього Кодексу за земельні ділянки, розташовані на тимчасово окупованій території та/або території населених пунктів на лінії зіткнення, та/або території проведення антитерористичної операції, не підлягають поверненню на поточний рахунок платника податку, не спрямовуються на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших податків, зборів, не повертаються у готівковій формі за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку. До зазначених сум надміру сплачених грошових зобов'язань не застосовуються строки давності, встановлені статтею 102 цього Кодексу, крім сум надміру сплачених податкових зобов'язань платників податків, які припиняють свою діяльність.

Тобто, цим пунктом не передбачено повернення сплачених коштів за оренду земельної ділянки.

Зазначена норма набула чинності з 15 квітня 2017 року, тобто враховуючи, що заява про повернення надміру сплачених коштів була подана після набрання чинності цієї норми, підстав для повернення орендної плати за землю не має.

Посилання суду першої інстанції на норми Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" від 02 вересня 2014 року № 1669-VII не можуть братись до уваги, оскільки Законом України від 23 березня 2017, № 1989-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо уточнення деяких положень та усунення суперечностей, що виникли при прийнятті Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні".

Зазначений Закон № 1989 прийнятий та набув чинності пізніше ніж Закон № 1669, зазначені Закони регулюють тіж самі правовідносини, тому застосовуючи принцип пріоритетності норм підлягає застосуванню Закон який прийнятий пізніше а саме Закон № 1989.

Пунктом 4 частини 1 статті 202 КАС України встановлено, що підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

При таких обставинах колегія суддів вважає, що суд першої інстанції при прийнятті рішення порушив норми матеріального права, тому його постанова підлягає скасуванню а у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити.

Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Сватівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області на

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2017 р. у справі № 812/994/17- скасувати.

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 про зобов'язання Сватівську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області (код ЄДРПОУ 39891037, місцезнаходження: 92600, Луганська обл., Сватівський район, місто Сватове, майдан Злагоди, будинок 10) повернути надмірно сплачену суму орендної плати за землю у розмірі 29009,80 грн. - відмовити.

Рішення набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання рішенням законної сили.

Головуючий О.О.Шишов

Судді І.В.Сіваченко

О.О.Чебанов