Постанова № 70580839, 06.11.2017, Дніпровський районний суд м. Дніпродзержинська

Дата ухвалення
06.11.2017
Номер справи
209/2313/17
Номер документу
70580839
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 209/2313/17

Провадження № 2-а/209/74/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2017 року Дніпровський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області у складі: головуючого судді - Решетник Т.О.,

за участі секретаря - Шаповал А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Кам'янське адміністративний позов ОСОБА_1 до Кам'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, Управління Державної казначейської служби України у м.Кам'янському Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними, перерахунок та виплату пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просить: визнати протиправною відмову Кам'янського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, викладену в рішенні № 4-9079 від 28 липня 2017 року, у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії на підставі її заяви від 24 липня 2017 року; зобов'язати Кам'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області здійснити з 01 березня 2017 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок Кам'янської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Дніпропетровській області від 25.05.2017 року за № 660/10/04-03-05-39 та від 26.06.2017 року за № 748/10\04-03-05-39, за наступними складовими: - посадовий оклад начальнику відділу - 1340 грн.; надбавка за спеціальне звання - радник податкової служби 2 рангу - 120 грн.; винагорода за вислугу років (25%) - 365 грн.; - щомісячна премія за серпень 2008 року - 1337,32 грн.; - одноразова премія у розмірі окладу до ювілейної дати - 1340 грн.; щомісячна премія за вересень 2008 року - 1763,32 грн.; - компенсація за невикористану відпустку - 21042,00 грн.; - сума за відпустку за жовтень 2008 року - 1825,08 грн.; - матеріальна допомога на оздоровлення та соціально побутові потреби за 2007 рік - 2157,98 грн.; матеріальна допомога на оздоровлення та соціально-побутові потреби за 2007 рік - 2157,98 грн.; матеріальна допомога на оздоровлення та соціально-побутові потреби за 2008 рік - 3967,61 грн., залишивши після перерахунку пенсії відсоток, який діяв на момент призначення пенсії в розмірі 83% зі збереженням відповідної індексації; - стягнути з Державного бюджету України в особі Управління казначейства у м. Кам'янському у Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 640,00 грн.

В обґрунтування заяви позивач зазначила, що вона, ОСОБА_1, з 13.10.2008 року перебуває на обліку в Камянському об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України Дніпропетровської області та отримує пенсію призначену за нормами Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 р. № 3723-XІІ. В травні-червні 2017 року позивач зверталася до Камянської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління ДФС у Дніпропетровській області та отримала довідки від 25.05.2017 року за № 660/10/04-03-05-39 та від 26.06.2017 року № 748/10/04-03-05-39 щодо розміру складових її заробітної плати на момент виходу на пенсію. 24.07.2017 року вищезазначені довідки разом з заявою про перерахунок пенсії були подані нею до Камянського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області. Однак, у відповідь на її заяву про перерахунок пенсії, 28.07.2017 року відповідачем прийнято рішення за № 4-9079 від 28.07.2017 року, яким відмовлено їй в перерахунку пенсії з посиланням на те, що з 01 червня 2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення спеціальних пенсій, в тому числі і Закону України «Про державну службу». Обґрунтуванням відмови в перерахунку пенсії вказано - з підстав п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VII, згідно якого передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, тобто у зв'язку із викладеним із 1 червня 2015р. пенсії в порядку та на умовах, визначених даним Законом, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Вважає такі дії відповідача неправомірними та такими, що порушують її права визначені статтею 1 Протоколу № 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ст. ст.. 22, 46, 58, 64 Конституції України. Зазначає, що їй призначена пенсія за віком у відповідності до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ (у редакції, на час призначення їй пенсії) в розмірі 83 % від суми заробітної плати за посадою начальника відділу масово-роз'яснювальної роботи ДПА у м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області. Визнання Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VII правових актів такими, що втратили чинність, зупинення їх дії, внесення до них змін і доповнень стосовно закріплених в них прав і свобод людини і громадянин Конституційним Судом України вважається скасуванням або обмеженням цих прав свобод (Рішення КСУ справа N 1-28/2008), а безпідставне поширення його дії на нові законодавство є порушенням ст. 58 Конституції України. Також зазначає, що при її зверненні до відповідача 24.07.2017 року, останній неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи. Так, згідно довідок від 25.05.2017 року за № 660/10/04-03-05-39 та від 26.06.2017 року за № 748/10/04-03-05-39 спростовується раніше подана інформація ДПІ на підставі довідок № 300 від 13.10.2008 року, № 300/1050 від 13.10.2008 року, № 51/080 від 20.02.2009 року, та вбачаються наступні складові її заробітної плати при виході на пенсію 13.10.2008 року: - посадовий оклад начальника відділу - 1340 грн.; - надбавка за спеціальне звання - радник податкової служби 2 рангу - 120 грн.; - винагорода за вислугу років (25 %) - 365 грн.; - щомісячна премія за серпень 2008 року - 1337,32 грн.; - одноразова премія у розмірі окладу до ювілейної дати - 1340 грн.; - щомісячна премія за вересень 2008 року - 1763,32 грн.; - компенсація за невикористану відпустку -21042,00 грн.; - сума за відпустку за жовтень 2008 року - 1825,08 грн.; - матеріальна допомога на оздоровлення та соціально побутові потреби за 2007 рік - 2157,98 грн.; - матеріальна допомога на оздоровлення та соціально побутові потреби за 2008 рік - 3967,61 грн. Проте, на підставі достовірних довідок отриманих в 2017 році, позивачу до теперішнього часу не здійснено перерахунок пенсії, яка продовжує нараховуватись без надбавки за спеціальне звання, винагороди за вислугу років, премії за серпень і вересень 2008 року, компенсації за невикористану відпустку, суми відпустки за жовтень, матеріальних допомог за 2007-2008рр. Так, у відповідності до ч. 1 ст. 21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058 (в редакції, що діяла на час призначення пенсії) органи Пенсійного фонду ведуть облік усіх застрахованих осіб та персоніфікований облік надходження страхових внесків, створюють і забезпечують функціонування єдиного державного автоматизованого банку відомостей про застрахованих осіб, здійснюють облік коштів Накопичувального фонду на накопичувальних пенсійних рахунках. Відповідач зобов'язаний при визначені розміру пенсії використовувати систему персоніфікованого обліку. А персональна облікова картка кожної застрахованої особи містить відомості суми заробітної плати (грошового утримання) з якої сплачено страхові внески (ч.3 ст. 21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").Частиною другою статті 2 Закону України "Про оплату праці" визначено, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Аналогічні положення містяться й в підпункті 2.2.2 пункту 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в тому числі за вислугу років, які мають систематичний характер, а відповідно підпункту 2.3.3 пункту 2 цієї Інструкції матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці. Відповідно до положень частини 2 статті 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. За змістом частини 2 статті 35 цього ж Закону державним службовцям надається щорічна відпустка, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу. Отже, статті 33, 35 Закону України "Про державну службу" визначають умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення, а тому, якщо державний службовець під час перебування на державній службі отримував інші виплати, то зазначені виплати повинні бути враховані і при обчисленні пенсії державного службовця. Зі змісту статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески. Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Отже, суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Зазначена правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 03 червня 2014 року (справа № 21-134а14), яка, відповідно до приписів статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, має враховуватись іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу). Таким чином, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробітну плату застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Отже, чинне законодавство відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами та матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження. Така правова позиція зі спірного питання вже висловлена Верховним Судом України у постановах від 20.02.2012 року у справі № 21-430а11 та від 28.05.2013 року у справі 21-97а13. Таким чином, донарахування пенсії позивачу має бути здійснено на підставі наступних показників: - надбавка за спеціальне звання - радник податкової служби 2 рангу - 120 грн.; - винагорода за вислугу років (25 %) - 365 грн.;- щомісячна премія за серпень 2008 року - 1337,32 грн.; - одноразова премія у розмірі окладу до ювілейної дати - 1340 грн.; - щомісячна премія за вересень 2008 року - 1763,32 грн.; - компенсація за невикористану відпустку - 21042,00 грн.; - сума за відпустку за жовтень 2008 року - 1825,08 грн.;- матеріальна допомога на оздоровлення та соціально побутові потреби за 2007 рік - 2157,98 грн.; - матеріальна допомога на оздоровлення та соціально побутові потреби за 2008 рік - 3967,61 грн. Вважає, що при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, оскільки внесені надалі в статтю 37 Закону України «Про державну службу» зміни щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення вперше, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Так, згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії), для одержання пенсії державні службовці мають право, коли досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати. На час призначення пенсії за віком позивач мала страховий стаж на посаді державного службовця 13 років 9 місяців 03 дня, що дає право на призначення 83 % пенсії від її заробітної плати. Чинне пенсійне законодавство не містить норм, які б передбачали можливість зміни призначеного при обчисленні пенсії відсотку заробітної плати в сторону його зменшення, у зв'язку з чим цей відсоток є незмінним і не підлягає коригуванню при наступних перерахунках пенсії. Позивач просить здійснити перерахунок пенсії з 01.02.2017 року на підставі довідок виданих в травні-червні 2017 року, які разом з заявою про перерахунок пенсії були подані відповідачу 24.07.2017 року, що відповідає вимогам ст.ст. 99-100 КАС України, ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Заяву про перерахунок пенсії разом з довідками ДПА (ДФС) позивач подала 24 липня 2017 року, відтак, перерахунок її пенсії за останні шість місяців до дня звернення до суду за правилами перерахунку пенсії з 01 числа, необхідно здійснити, починаючи з 01 березня 2017 року, оскільки підставою для перерахунку пенсії є подання особою заяви та відповідної довідки про складові заробітної плати. Вважає посилання відповідача на п. 5 «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII неприйнятними, з огляду на наступне. Так, відповідно до пункту 5 «Прикінцеві положення» Закону №213-VIII у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Вказана норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій. Оскільки позивачу призначено пенсію до 01 червня 2015 року без урахування сум «інших виплат», тому у даному випадку має місце саме відновлення права позивача на належну вже призначену йому пенсію.

Ухвалою суду (протокольна форма) від 19.10.2017 року до участі у справі в якості співвідповідача залучено Управління Державної казначейської служби України у м.Кам'янському Дніпропетровської області.

Позивач ОСОБА_1 в судовому засідання, яке відбулося 19.10.2017 року, позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила їх задовольнити. В наступне судове засідання не з'явилася, надала суду заяву про розгляд справи за її відсутністю.

Представник відповідача Кам'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. В судовому засіданні, призначеному на 19.10.2017 року, представник відповідача - ОСОБА_5 заперечувала проти задоволення позовних вимог у повному обсязі. В матеріалах справи містяться уточнені письмові заперечення відповідача, в яких зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні з 14.10.2008 року, отримує пенсію відповідно до Закону України від 05.11.1991 року № 3723 ХІІ «Про державну службу». 24.07.2017 року позивачка звернулась до управління з проханням здійснити перерахунок пенсії із урахуванням премій та матеріальної допомоги на оздоровлення згідно довідок про заробітну плату, виданих Державною фіскальною службою України від 25.05.2017 року № 660/10/04-03-65-39 та від 26.06.2017 року та № 748/10/04-03-05-39. Кам'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області рішенням комісії по розгляду звернень громадян від 28.07.2017 року № 1-9079 відмовило ОСОБА_1 в задоволенні вищезазначеної заяви. Відповідно до ст. 33 Закону України від 05.11.1991 № 3723-ХІІ «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Матеріальна допомога та індексація не зараховується до інших надбавок, передбачених ст. 33 Закону України від 05.11.1991 року № 3723-ХІІ «Про державну службу». Тому зазначена виплата не включається до заробітку, що враховується при обчисленні пенсії державним службовцям. Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 року № 15-2 внесені зміни до Постанови правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1, а саме виключено абз.3 п.1, яким було затверджено форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яким їм призначено (перераховано) пенсію. Тобто вимоги позивачки про проведення перерахунку пенсії відповідно до вищезазначеної довідки є безпідставними. Зазначає, що перерахунок раніше призначених пенсій державним службовцям було передбачено ст. 37-1 Закону України від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу", який втратив чинність. 01.05.2016 року набрав чинності Закону України від 10.12.2015 року № 889-УІІІ "Про державну службу", в якому не передбачено проведення перерахунків пенсій, призначених згідно із чинним законодавством. Відповідно до ст. 90 Закону України від 10.12.2015 року № 889-VIII "Про державну службу" пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України від 09.07.2003року № 1058-ІУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Згідно приписів ст. 90 Закону України від 10.12.2015 року № 889-УІІІ "Про державну службу" та Закону України від 09.07.2003 року №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з 01.05.2016 року відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям. Крім того, просять звернути увагу суду на наступне. Відповідно до п. 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-2), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, днем звернення за перерахунком пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами. Отже, вимоги позивача про перерахунок пенсії згідно вищевказаних довідок про заробітну плату з 01.03.2017 року (до подачі заяви) є безпідставні, оскільки ОСОБА_1 реалізувала своє право на звернення лише 24.07.2017 року. На підставі вищевикладеного, просила позовні вимоги ОСОБА_1 в частині перерахунку пенсії згідно довідок про заробітну плату від 25.05.2017 року № 660/10/04-03-65-39 та від 26.06.2017 року № 748/10/04-03-05-39, з 01.03.2017 року - залишити без розгляду, а в іншій частині позовних вимог - в задоволені відмовити.

Представник відповідача Управління Державної казначейської служби України у м.Кам'янському Дніпропетровської області в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, причини неявки суду не повідомили.

Суд, вислухавши позивача та представника відповідача, вивчивши матеріали справи та дослідивши письмові докази у справі, вважає, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 14.10.2008 року перебуває на обліку в Камянському об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України Дніпропетровської області та отримує пенсію державного службовця у розмірі 83 % від суми заробітної плати, призначену за нормами Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993р. № 3723-XІІ.

Позивач зверталася до Камянської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління ДФС у Дніпропетровській області та отримала довідки від 25.05.2017 року за № 660/10/04-03-05-39 та від 26.06.2017 року № 748/10/04-03-05-39 щодо розміру складових її заробітної плати на момент виходу на пенсію, згідно яких: надбавка за спеціальне звання - радник податкової служби 2 рангу становить - 120 грн.; - винагорода за вислугу років (25 %) - 365 грн.; - щомісячна премія за серпень 2008 року - 1337,32 грн.; - одноразова премія у розмірі окладу до ювілейної дати - 1340 грн.; - щомісячна премія за вересень 2008 року - 1763,32 грн.; - компенсація за невикористану відпустку - 21042,00 грн.; - сума за відпустку за жовтень 2008 року - 1825,08 грн.; - матеріальна допомога на оздоровлення та соціально побутові потреби за 2007 рік - 2157,98 грн.; - матеріальна допомога на оздоровлення та соціально побутові потреби за 2008 рік - 3967,61 грн. (а.с.9, 10).

24.07.2017 року ОСОБА_1 звернулася із заявою до відповідача Кам'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області з проханням здійснити перерахунок пенсії, із урахуванням премій та матеріальної допомоги на оздоровлення згідно довідок про заробітну плату, виданих Державною фіскальною службою України від 25.05.2017 року № 660/10/04-03-65-39 та від 26.06.2017 року та № 748/10/04-03-05-39, що підтверджується заявою ОСОБА_1 від 24.07.2017 року (а.с.8).

Рішенням Дніпровського відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Камянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області від 28.07.2017 року № 1-9079 було відмовлено ОСОБА_1 в задоволенні вищезазначеної заяви, оскільки з 1 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення спеціальних пенсій в тому числі і Закону України «Про державну службу» (а.с.7).

Згідно позовних вимог, ОСОБА_1 вважає посилання відповідача у своїй відмові на п. 5 «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII неприйнятними, з огляду на те, що відповідно до пункту 5 «Прикінцеві положення» Закону № 213-VIII у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Вказана норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій. Оскільки позивачу призначено пенсію до 01 червня 2015 року без урахування сум «інших виплат», тому у даному випадку має місце саме відновлення права позивача на належну вже призначену йому пенсію.

Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу», в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії державного службовця, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.

Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» передбачено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до положень частини 2 статті 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. За змістом частини 2 статті 35 цього ж Закону державним службовцям надається щорічна відпустка, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.

Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року №1788-XII (далі Закон №1788-XII) врегульовані види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини 1 статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Зазначена правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 03 червня 2014 року (справа № 21-134а14), яка, відповідно до приписів статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, має враховуватись іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Також у постанові Верховного Суду України від 06.11.2013 №21-350а13 зазначено, що Верховний Суд України вирішував питання про усунення розбіжностей у застосуванні статей 33, 37 закону №3723-XII і в постановах від 20.02.2012, 28.05.2013 (справи №№21-430а11, 21-125а13, 21-97а13 відповідно) зазначив, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Судом встановлено, що згідно наданих позивачем довідок на всі виплати включені в довідки, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, перерахунок пенсії позивачу мав бути здійснений на підставі наступних показників: - посадовий оклад начальнику відділу - 1340 грн.; надбавка за спеціальне звання - радник податкової служби 2 рангу - 120 грн.; винагорода за вислугу років (25%) - 365 грн.; - щомісячна премія за серпень 2008 року - 1337,32 грн.; - одноразова премія у розмірі окладу до ювілейної дати - 1340 грн.; щомісячна премія за вересень 2008 року - 1763,32 грн.; - компенсація за невикористану відпустку - 21042,00 грн.; - сума за відпустку за жовтень 2008 року - 1825,08 грн.; - матеріальна допомога на оздоровлення та соціально побутові потреби за 2007 рік - 2157,98 грн.; матеріальна допомога на оздоровлення та соціально-побутові потреби за 2007 рік - 2157,98 грн.; матеріальна допомога на оздоровлення та соціально-побутові потреби за 2008 рік - 3967,61 грн.

Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку про наявність у відповідача обов'язку включити в перерахунок пенсії позивача заробітну плату, з врахуванням всіх видів оплати праці, які позивач отримувала перед виходом на пенсію і на які нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Разом з тим, позивач звернулася до відповідача Кам'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області із заявою про перерахунок пенсії 24.07.2017 р., а відповідно до ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається (перераховується) з дня звернення за пенсією.

Таким чином, право позивача підлягає захисту з моменту її звернення до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, оскільки відповідач не мав відповідних даних про складові заробітної плати, а отримав їх тільки 24.07.2017 р., разом з відповідною заявою.

З огляду на вищевикладене, позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню в частині визнання протиправною відмову Кам'янського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, викладену в рішенні № 4-9079 від 28 липня 2017 року, у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії на підставі її заяви від 24 липня 2017 року. Зобов'язати Кам'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області здійснити з 24 липня 2017 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок Кам'янської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Дніпропетровській області від 25.05.2017 року за № 660/10/04-03-05-39 та від 26.06.2017 року за № 748/10\04-03-05-39, за наступними складовими: - посадовий оклад начальнику відділу - 1340 грн.; надбавка за спеціальне звання - радник податкової служби 2 рангу - 120 грн.; винагорода за вислугу років (25%) - 365 грн.; - щомісячна премія за серпень 2008 року - 1337,32 грн.; - одноразова премія у розмірі окладу до ювілейної дати - 1340 грн.; щомісячна премія за вересень 2008 року - 1763,32 грн.; - компенсація за невикористану відпустку - 21042,00 грн.; - сума за відпустку за жовтень 2008 року - 1825,08 грн.; - матеріальна допомога на оздоровлення та соціально побутові потреби за 2007 рік - 2157,98 грн.; матеріальна допомога на оздоровлення та соціально-побутові потреби за 2007 рік - 2157,98 грн.; матеріальна допомога на оздоровлення та соціально-побутові потреби за 2008 рік - 3967,61 грн., залишивши після перерахунку пенсії відсоток, який діяв на момент призначення пенсії в розмірі 83% суми заробітної плати, зі збереженням відповідної індексації.

Вирішуючи позовні вимоги ОСОБА_1, щодо стягнення з Державного бюджету України в особі Управління казначейства у м. Кам'янському у Дніпропетровській області на її користь сплачений судовий збір в розмірі 640,00 грн. суд виходить з наступного.

Відповідно до повноважень органів Державної казначейської служби України, визначених ст.43 Бюджетного кодексу України, Положенням про територіальні органи Державної казначейської служби України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.10.2011 № 1280 „Про затвердження положень про територіальні органи Державної казначейської служби України", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.10.2011 року за №1236/19974 органами Державної казначейської служби здійснюються функції: розрахункової - касового обслуговування розпорядників і одержувачів бюджетних коштів через систему електронних платежів Національного банку України; контролю за здійсненням бюджетних повноважень при зарахуванні надходжень, взятті бюджетних зобов'язань та проведенні платежів за цими зобов'язаннями; в межах своїх повноважень контролю за дотриманням учасниками бюджетного процесу бюджетного законодавства, бухгалтерського обліку та складання звітності про виконання Державного бюджету.

Відповідно до ч. 2 ст. 176 ЦК України встановлено, що юридичні особи створені Державою не відповідають за зобов'язаннями держави.

Державні органи несуть юридичну відповідальність лише за своїми договірними зобов'язаннями та коштами, які є в їх розпорядженні. Таким чином, Управління Державної казначейської служби України у м.Кам'янському Дніпропетровської області є неналежним відповідачем за вимогами про стягнення судового збору.

Відповідно до ч.1, 2 ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Згідно частини 1, 3 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа. Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Враховуючи викладене, керуючись вимогами ст.с.11, 94 КАС України, суд приходить до висновку, що на користь позивача слід присудити судовий збір у розмірі 640,00 гривень за рахунок бюджетних асигнувань Кам'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області (вул. Інститутська, буд.4, м. Кам'янське, 51925, ЄДРПОУ 40383575).

Керуючись ст.ст. 4-9, 11, 69, 71, 159, 160-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Кам'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, Управління казначейства у м. Кам'янському Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними, перерахунок та виплату пенсії - задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Кам'янського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, викладену в рішенні № 4-9079 від 28 липня 2017 року, у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії на підставі її заяви від 24 липня 2017 року.

Зобов'язати Кам'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області здійснити з 24 липня 2017 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок Кам'янської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Дніпропетровській області від 25.05.2017 року за № 660/10/04-03-05-39 та від 26.06.2017 року за № 748/10\04-03-05-39, за наступними складовими: - посадовий оклад начальнику відділу - 1340 грн.; надбавка за спеціальне звання - радник податкової служби 2 рангу - 120 грн.; винагорода за вислугу років (25%) - 365 грн.; - щомісячна премія за серпень 2008 року - 1337,32 грн.; - одноразова премія у розмірі окладу до ювілейної дати - 1340 грн.; щомісячна премія за вересень 2008 року - 1763,32 грн.; - компенсація за невикористану відпустку - 21042,00 грн.; - сума за відпустку за жовтень 2008 року - 1825,08 грн.; - матеріальна допомога на оздоровлення та соціально побутові потреби за 2007 рік - 2157,98 грн.; матеріальна допомога на оздоровлення та соціально-побутові потреби за 2007 рік - 2157,98 грн.; матеріальна допомога на оздоровлення та соціально-побутові потреби за 2008 рік - 3967,61 грн., залишивши після перерахунку пенсії відсоток, який діяв на момент призначення пенсії в розмірі 83% суми заробітної плати, зі збереженням відповідної індексації.

Присудити ОСОБА_1, ІПН НОМЕР_2, судовий збір у розмірі 640 (шістсот сорок) гривень 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Кам'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області (вул. Інститутська, буд.4, м. Кам'янське, 51925, ЄДРПОУ 40383575).

В задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.

Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпровський районний суд м. Дніпродзержинська шляхом подачі в 10-денний строк, з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Т.О. Решетник