Постанова № 70579644, 23.11.2017, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.11.2017
Номер справи
820/3173/17
Номер документу
70579644
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

23 листопада 2017 р. № 820/3173/17

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Панченко О.В.

за участю секретаря судового засідання - Денисенко А.А.

за участю:

представника позивача - Полухіна А.В.,

представника відповідача - Гордєєва В.І

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Державної екологічної інспекції у Харківській області до Приватного сільськогосподарського підприємства "Україна" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач - Державна екологічна інспекція у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Приватного сільськогосподарського підприємства "УКРАЇНА" у вигляді повного зупинення діяльності по забору води із свердловини, що знаходиться на території с.Червоне Башилівської сільської ради Близнюківського району Харківської області до отримання ПСП "УКРАЇНА" дозволу на спеціальне водокористування та двох шахтних колодязів, що розміщені на території с.Башилівка Близнюківського району та свердловини, що знаходяться на території с.Червоне Башилівської сільської ради Близнюківського району Харківської області до отримання ПСП "УКРАЇНА" дозволу на користування надрами (підземні води), шляхом опломбування (опечатування) вказаного Державною екологічною інспекцією у Харківській області; контроль за виконанням рішення покласти на Державну екологічну інспекцію у Харківській області.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на підставі ст. 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", наказу від 26.06.2017 року за №298/01-04, Державною екологічною інспекцією у Харківській області проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства діяльності Приватного сільськогосподарського підприємства "Україна".

За наслідками перевірки складено акт №298/01-04/02-09 від 14.07.2017р., згідно якого встановлено, що водопостачання підприємство здійснює зі свердловини, що знаходиться на території с.Червоне Башилівської сільської ради Близнюківського району Харківської області, самовільно, а саме: за відсутності дозволу на спеціальне водокористування. Також актом перевірки зафіксовано, що Приватне сільськогосподарське підприємство "Україна" здійснює забір води з двох шахтних колодязів, що розміщені на території с.Башилівка Близнюківського району та свердловини, що знаходиться на території с.Червоне Башилівської сільської ради Близнюківського району Харківської області, за відсутності спеціального дозволу на користування надрами (підземними водами).

З метою усунення порушень, виявлених під час здійснення планової перевірки, Держекоінспекцією в Харківській області винесено припис від 18 липня 2017 року №02-25/110, яким зобов'язано директора Приватного сільськогосподарського підприємства "Україна" утримувати в належному стані зони санітарної охорони суворого режиму двох шахтних колодязів, що розміщені на території с.Башилівка Близнюківського району та свердловини, що знаходиться на території с.Червоне Башилівської сільської ради Близнюківського району Харківської області та отримати спеціальний дозвіл на користування надрами (підземними водами) двох шахтних колодязів, що розміщені на території с.Башилівка Близнюківського району та свердловини, що знаходиться на території с.Червоне Башилівської сільської ради Близнюківського району Харківської області. (а.с.25-29)

Проте, на час звернення до суду припис Держекоінспекції в Харківській області відповідачем не виконано. Вказана бездіяльність відповідача створює загрозу спричинення шкоди життю та здоров'ю людей, а тому, на думку позивача, наявні підстави для застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду, внаслідок чого останній просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав доводи, викладені у позовній заяві та просив суд ухвалити рішення про задоволення позовних вимог.

Представник відповідача - Приватного сільськогосподарського підприємства "Україна", у судовому засіданні позов не визнав.

У письмових запереченнях (а.с.44-47) представник відповідача зазначив про те, що підприємство використовує лише два шахтних колодязі на підставі дозволу на спеціальне водокористування, які розташовані на території с.Червоне та с.Башилівка.

Щодо артезіанської свердловини відповідач зазначив, що вона на підприємстві не обліковується та водозабір підприємством з неї не здійснюється. Отже, на думку відповідача, висновки позивача є невірними, а вимоги припису такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідачем також зазначено про те, що згідно дозволу на спеціальне водокористування від 23.08.2013р. він використовує воду виключно для господарсько-побутових потреб. Щодо користування надрами відповідач посилається на ст.23 Кодексу про надра, яка закріплює право землевласників і землекористувачів видобувати підземні води без спеціальних дозволів в обсязі, що не перевищує 300 м.куб. на добу, лише для власних господарсько-побутових потреб.

У судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи письмових заперечень та просив суд прийняти рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Суд, вивчивши доводи позову та заперечень, заслухавши пояснення представників сторін, які прибули у судове засідання, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів:

З матеріалів справи судом встановлено, що відповідач пройшов передбачену законодавством процедуру державної реєстрації та набув правового статусу суб'єкта господарювання - юридичної особи, включений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (код ЄДРПОУ 30412850). (а.с.30-31)

Спірні правовідносини врегульовано Законом України від 05.04.2007р. №877-V "Про основні засади державного нагляду у сфері господарської діяльності", Законом України "Про охорону атмосферного повітря" від 16.10.1992 №2707-XII, Водним кодексом України, Положенням про Державну екологічну інспекцію України, котрий затверджено Указом Президента України від 13 квітня 2011 року №454/2011, Положенням про територіальні органи Держекоінспекції України, затверджено наказом 04.11.2011 №429, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 листопада 2011 року за №1347/20085.

Згідно ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, органів місцевого самоврядування, інших органів (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища. Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Відповідно до п.1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 р. №454/2011, Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України.

На підставі п. 4.2 Положення, Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог природоохоронного законодавства.

Державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог природоохоронного законодавства суб'єктами господарювання під час здійснення ними господарської діяльності, Держекоінспекція здійснює на підставі Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (надалі Закон №877), заходи державного нагляду (контролю) це планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Згідно ст. 5 Закону №877, планові заходи здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду (контролю) не пізніше 1 грудня року, що передує плановому. Внесення змін до річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) не допускається, крім випадків зміни найменування суб'єкта господарювання та виправлення технічних помилок.

Судовим розглядом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що першим заступником начальника Державної екологічної інспекції у Харківській області відповідно до затвердженого плану заходів Державної екологічної інспекції у Харківській області на 2017 рік прийнято наказ від 26 червня 2017 року №298/01-04 та направлення на проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Приватного сільськогосподарського підприємства "Україна". (а.с.8-9)

Державною екологічною інспекцією у Харківській області у період з 03.07.2017р. по 14.07.2017р. на підставі наказу 26.06.2017 року №298/01-04 проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Приватним сільськогосподарським підприємством "Україна", результати якої оформлені актом №298/01-04/02-09. (а.с.11-23).

У висновках вказаного акту перевірки Держекоінспекцією у Харківській області виявлено порушення відповідачем вимог законодавства, а саме:

1. Статті 125, 126 Земельного кодексу України: ПСП "УКРАЇНА" відповідно до договору оренди від 03.12.2016 використовуються земельні ділянки на території Башилівської сільської ради Близнюківського району Харківської області, для експлуатації та обслуговування:

- складу ПММ;

- вісової;

- підвалу;

- критого току;

- плотні-кладової;

- авто гаражу на 15 авто;

- гаражу легкових автомобілів;

- зерносховища №1, №2, №3;

- кладової з підвалом;

- критого току №1;

- гуртожитку;

- кормоцеху;

- механізованого складу;

- механізованого гаражу;

- автогаражу;

- гаражу тракторної бригади №1;

- дитячого садку;

- свинарнику №1, №2;

- двох гаражів для тракторів;

- пункту ТО тракторів;

- кузні;

- лазні;

- трьох силососховищ;

- літнього табіру;

- сіносховища;

- асфальтована площадка тракторної бригади №2;

- асфальтованої площадки (тік);

- асфальтованої площадки (гараж);

- будівлі контори.

Проте, як зазначено в акті, рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування про передачу земельних ділянок у власність або користування (оренду) для експлуатації та обслуговування вказаних будівель та споруд, не приймалися. Земельні ділянки використовуються самовільно.

2. Ст. 11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності": площі земельних ділянок під зазначеними вище об'єктами нерухомого майна до перевірки не надано.

3. Ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України: земельні ділянки під двома шахтними колодязями, що використовуються ПСП "УКРАЇНА" та розташовані на території с. Башилівка, Близнюківського району Харківської області, та під артезіанською свердловиною, що розташована в с. Червоне Башилівської сільської ради Близнюківського району Харківської області, використовуються без відповідного рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування про передачу земельних ділянок у власність або користування (оренду). Земельні ділянки використовуються самовільно.

4. Ст. 10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря": ПСП "УКРАЇНА" здійснює господарську діяльність на території Близнюківського району Харківської області.

До перевірки надано:

- дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами викиду №6320680506-2669 від 19.10.2016 (с. Башилівка Близнюківського району Харківської області) з необмеженим терміном дії. Перевіркою встановлено, що ПСП "УКРАЇНА" не підготовлений План природоохоронних заходів; не введена в дію система управління охороною навколишнім середовищем; не забезпечується відповідність експлуатації ГОУ вимогам «Правил експлуатації установок очистки газів», затверджених Наказом Мінприроди України від 13.04.2009р. №52; фактичні показники пилогазоочисних установок не контролюються. Відпрацьовані матеріали (огарки електродів, шлакова кірка, технологічні зразки, відходи знежирення та ін..) не збираються в металеві ємності, та по мірі накопичення, не вивозяться з ділянок у відведені на території підприємства місця збору та утилізації.

Вказане є не виконанням умов дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами №6320680506-2671 від 19.10.2016.

- дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами викиду №6320680507-2670 від 19.10.2016 (с. Червоне Близнюківського району Харківської області)з необмеженим терміном дії.

Перевіркою також встановлено, що відповідачем не підготовлений План природоохоронних заходів; не введена в дію система управління охороною навколишнім середовищем, що, на думку позивача, е є не виконанням умов дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами №6320680507-2670 від 19.10.2016..

- дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами викиду №6320680501-2671 від 19.10.2016 (с. Софіївка Близнюківського району Харківської області) з необмеженим терміном дії.

Крім того, перевіркою встановлено, що відповідачем не підготовлений План природоохоронних заходів; не введена в дію система управління охороною навколишнім середовищем; відпрацьовані матеріали (огарки електродів, шлакова кірка, технологічні зразки, відходи знежирення та ін..) не збираються в металеві ємності, та по мірі накопичення, не вивозяться з ділянок у відведені на території підприємства місця збору та утилізації.

Вказане, на думку позивача, є невиконанням умов дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами №6320680506-2671 від 19.10.2016.

5. Ст.11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності": До перевірки надано Звіт з інвентаризації джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від 2012 року. Також до перевірки надано Звіт з інвентаризації викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами ПСП "УКРАЇНА" від 2016 року, відповідно до якого на підприємстві нараховується 40 джерел викидів забруднюючих речовин.

Перевіркою та обстеженням території підприємства встановлено, що джерела викиду відповідно до Звіту з інвентаризації від 2016 року №№5,6,7,8,9,10,11,12,13 (зерносховища), №15 (ремонтний бокс), №17 (акумуляторна), №29 (горловина бензобаку), №30 (ремонтний бокс), №40 (накопичувач гною) до 19.10.2016 працювали за відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин.

Інформація стосовно часу роботи джерел викиду №5,6,7,8,9,10,11,12,13,15,17,29,30,40 (відповідно до Звіту з інвентаризації від 2016 року) за період з 03.07.2014 по 18.10.2016 до перевірки не надано.

6. Наказ Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 06.02.2009р. за №52 та ст. 10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря": На ПСП "УКРАЇНА" газоочисною спорудою ЦОЛ-6 обладнано зерно очищувач ЗАВ-40, що розташований на току. Проте, паспорт на вказану газоочисну установку не розроблено.

7. Абзац сьомий частини першої статті 10 ЗУ №2707-ХІІ; підпункти 3.2.3 - 3.2.5 пункту 3.2 розділу III, пункти 4.4 та 4.5 розділу IV Правил, затверджених наказом Мінприроди №52: Здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел та ефективності роботи газоочисних установок (ЦОЛ-6) не забезпечується.

8. Наказ Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 06.02.2009р. за №52, КНД 211.2.3.063-98 "Відбір проб промислових викидів", затверджений Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища Україні від 9 березня 2004р. №93: Установка очистки газу не обладнана місцями відбору проб та вимірювання параметрів газопилового потоку на вході та виході з апарата, розташованими та обладнаними згідно з чинним законодавством, а також не обладнаний майданчик для огляду, обслуговування та ремонту установок очистки газу і окремих їх вузлів та елементів та площадкою для відбору проб.

9. Ст.10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря": На балансі ПСП "УКРАЇНА" знаходиться 38 одиниць транспортних засобів. Проте, здійснення інструментально- лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин пересувних джерел не забезпечується.

10. Ст.ст.44, 49 Водного кодексу України: Перевіркою встановлено, що водопостачання для господарсько-побутових та сільськогосподарських потреб ПСП "УКРАЇНА" здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування від 23.08.2013 Укр.№05.01-10- 14 А/Хар., а саме: від 2-х шахтних колодязів, що розташовані на території с. Башилівка Близнюківського району. Ліміти забору та використання води не дотримуються; не ведеться облік забору та використання води; шахтні колодязі не утримуються в належному санітарно-технічному стані. Вказане є не дотриманням умов дозволу на спеціальне водокористування від 23.08.2013 Укр.№05.01-10-14 А/Хар.

11. Ст.ст.44, 49 Водного кодексу України: Забір води зі свердловини, що знаходиться на території с. Червоне Башилівської сільської ради Близнюківського району Харківської області, використовується за відсутності дозволу на спеціальне водокористування.

12. Ст.ст. 44, 93 Водного кодексу України: Зони санітарної охорони суворого режиму 2-х шахтних колодязів, що розміщені на території с. Башилівка Близнюківського району та свердловини, що знаходиться на території с. Червоне Башилівської сільської ради Близнюківського району Харківської області, не утримуються в належному стані.

13. Ст.44 Водного кодексу України: Ліміти забору та використання води не дотримуються у зв'язку з не веденням журналів обліку забору та використання води.

14. Ст. 44 Водного кодексу України: Облік забору та використання води не ведеться.

15. Ст. 25 Водного кодексу України: Дані, наведені у звітах про водокористування за встановленою формою, не є достовірними, оскільки підприємством не ведеться облік забору та використання води.

16. Ст.105 ВКУ: Заходи щодо попередження забруднення підземних вод не здійснюються.

17. Ст. ст.16, 19, 21, 23 Кодексу України "Про надра": ПСП "УКРАЇНА" здійснюється забір води з 2-х шахтних колодязів, що розміщені на території с. Башилівка Близнюківського району та свердловини, що знаходиться на території с. Червоне Башилівської сільської ради Близнюківського р-ну Харківської обл., за відсутності спеціального дозволу на користування надрами (підземними водами). Відповідно до ст. 23 Кодексу України про надра землевласники та землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати підземні води (крім мінеральних) для всіх потреб, за умови, що обсяг видобування підземних вод із кожного з водозаборів не перевищує 300 кубічних метрів на добу. У зв'язку з тим, що ПСП "УКРАЇНА" не є землевласником та землекористувачем земельної ділянки під свердловиною та шахтними колодязями, отримання спеціального дозволу на користування надрами є обов'язковим.

18. Ст. 11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності": Інформація щодо забору води з 2-х шахтних колодязів, що розміщені на території с. Башилівка Близнюківського району та свердловини, що знаходиться на території с. Червоне Башилівської сільської ради Близнюківського району Харківської області, за період з 03.07.2014 по 03.07.2017 не надано.

Відповідно до наданих звітів про використання води ПСП "УКРАЇНА" було забрано:

- за IV квартал 2014 року ПСП "УКРАЇНА" було забрано 0,2 тис. м3;

- за І квартал 2015 року було забрано 0,3 тис. м3;

- за 2016 рік - 1,6 тис. м3.

19. Ст. 26 Закону України "Про відходи": При здійсненні господарської діяльності ПСП "УКРАЇНА" утворюються наступні відходи: шини відпрацьовані, вироби гумові, тверді побутові відходи, відпрацьовані моторні масла та мастила, відпрацьовані батареї акумуляторні, фільтри, відпрацьовані обтиральні матеріали, залишки зернові від очищення зерна та ін. Проте, паспортизація та інвентаризація промислових відходів, що утворюються на ПСП "УКРАЇНА" не проведено.

20. Ст. 17 Закону України "Про відходи": Відсутній (і) наказ(и) про призначення відповідальних (ної) осіб (особи) у сфері поводження з відходами.

21. Ст. 17 Закону України "Про відходи": План організації роботи у сфері поводження з відходами ПСП "УКРАЇНА" не розроблено.

22. Ст. 17 Закону України "Про відходи": Склад і властивості відходів, що утворюються на підприємстві ПСП "УКРАЇНА", ступінь їх небезпечності для навколишнього природного середовища не визначені та не погоджені.

23. Ст. 17 Закону України "Про відходи": Первинний поточний облік кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються, ПСП "УКРАЇНА" не ведеться.

24. Ст.ст. 17, 33 Закону України "Про відходи": Заходи для максимальної утилізації відходів, реалізації чи передачі їх іншим споживачам або підприємствам, установам та організаціям, що займаються збиранням, обробленням та утилізацією відходів, фермерським господарством не здійснюються.

25. Ст.ст. 17, 26 Закону України "Про відходи"; пункт 5 Порядку, затвердженого постановою КМУ №2034: Статистична звітність щодо поводження з відходами, що утворюються . в процесі господарської діяльності підприємства, не подається.

26. Стаття 52 Закону У країни "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. 11 Закону України "Про пестициди та агрохімікати": У своїй діяльності ПСП "УКРАЇНА" використовує хімічні засоби захисту рослин та мінеральні добрива для оброблення полів. Правила транспортування, зберігання і застосування засобів захисту рослин, стимуляторів їх росту, мінеральних добрив, нафти і нафтопродуктів, токсичних хімічних речовин та інших препаратів ПСП "УКРАЇНА" не дотримуються, а саме: ПСП "УКРАЇНА" здійснюється діяльність по використанню хімічних засобів захисту рослин та мінеральних добрив, за відсутності санітарного паспорту на право одержання зберігання та застосування пестицидів і мінеральних добрив, ПСП «УКРАЇНА» не здійснює передачу спеціалізованим підприємствам використаної тари (упаковки) з-під пестицидів, агрохімікатів мінеральних добрив та ветеринарних препаратів (відсутні підтверджуючі документи).

27. Ст.7 Закону України "Про страхування": Договір обов'язкового страхування цивільної відповідальності суб'єктів господарювання за шкоду, яку може бути заподіяно довкіллю або здоров'ю людей під час зберігання та застосування пестицидів і агрохімікатів, на підприємстві відсутній.

28. Ст17 Закону України "Про відходи": договори з відповідними організаціями, що здійснюють вивіз тари з-під ХЗЗР у ПСП "УКРАЇНА" відсутні.

29. Ст.ст. 33,34 Закону України "Про відходи": зберігання та видалення відходів не здійснюється відповідно до вимог екологічної безпеки, тобто допущено змішування відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач не погодився з висновками перевірки, що були викладені в акті перевірки та відмовився від підпису, про що у відповідному розділі акту був зроблений запис (а.с.23-24).

Крім того, відповідач на адресу Державної екологічної інспекції у Харківській області направив заперечення на акт перевірки №298/01-04/02-09 від 14.07.2017р. (а.с.50-54)

Згідно з ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду у сфері господарської діяльності", виключно законами встановлюється перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документу.

Відповідно до ч. 8 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду у сфері господарської діяльності", припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства.

Нормами ч. 9 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду у сфері господарської діяльності" встановлено, що невиконання приписів, розпоряджень та інших розпорядчих документів органу державного нагляду (контролю) тягне за собою застосування штрафних санкцій до суб'єкта господарювання згідно із законом.

За висновками перевірки, викладеному в акті №298/01-04/02-09, позивачем прийнято припис від 18.07.2017 року №02-25/110, яким Державна екологічна інспекція у Харківській області приписує Приватному сільськогосподарському підприємству "Україна":

1. Отримати документи, що посвідчують право власності, користування (оренди) земельними ділянками, що використовуються для експлуатації та обслуговування будівель та споруд, а саме: складу ПММ; вісової;підвалу;критого току; плотні- кладової; авто гаражу на 15 авто;гаражу легкових автомобілів; зерносховища №1, №2, №3; кладової з підвалом; критого току №1; гуртожитку; кормоцеху; механізованого складу; механізованого гаражу; автогаражу; гаражу тракторної бригади №1; дитячого садку; свинарнику №1, №2; двох гаражів для тракторів; пункту ТО тракторів; кузні; лазні; трьох силососховищ; літнього табіру; сіносховища; асфальтована площадка тракторної бригади №1; асфальтована площадка тракторної бригади №2; асфальтованої площадки (тік); асфальтованої площадки (гараж); будівлі контори. Термін виконання до 18.10.2017р.

2. Надати площі земельних ділянок під зазначеними вище об'єктами нерухомого майна. Термін виконання до 31.07.2017р.

3. Отримати документи, що посвідчують право власності чи користування (оренди) земельними ділянками під двома шахтними колодязями, що використовуються ПСП «УКРАЇНА» та розташовані на території с. Башилівка, Близнюківського району Харківської області, та під артезіанською свердловиною, що розташована в с. Червоне Башилівської сільської ради Близнюківського району Харківської області. Термін виконання до 18.10.2017р.

4. Дотримуватися умов дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами №6320680506-2671 від 19.10.2016, умов дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами №6320680507-2670 від 19.10.2016, умов дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами №6320680506-2671 від 19.10.2016. Термін виконання до 24.07.2017р.

5. Надати інформацію стосовно часу роботи джерел викиду №5,6,7,8,9,10,11,12,13,15, 17,29,30,40 (відповідно до Звіту з інвентаризації від 2016 року) за період з 03.07.2014 по 18.10.2016. Термін виконання до 31.07.2017р.

6. Розробити паспорт на газоочисну установку ЦОЛ-6. Термін виконання до 18.09.2017р.

7. Забезпечити здійснення інструментально- лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел та ефективності роботи газоочисних установок (ЦОЛ-6). Термін виконання 24.07.2017р.

8. Обладнати установку очистки газу місцями відбору проб та вимірювання параметрів газопилового потоку на вході та виході з апарата* розташованими та обладнаними згідно з чинним законодавством, а також обладнати майданчик для огляду, обслуговування та ремонту установок очистки газу і окремих їх вузлів та елементів та площадкою для відбору проб. Термін виконання 18.09.2017р.

9. Здійснювати інструментально-лабораторні вимірювання параметрів викидів забруднюючих речовин пересувних джерел. Термін виконання 18.08.2017р.

10. Дотримуватися умов дозволу на спеціальне водокористування від 23.08.2013р. Укр. №05.01-10-14 А/Хар. Термін виконання до 24.07.2017р.

11. Отримати дозвіл на спеціальне водокористування свердловиною, що знаходиться на території с. Червоне Бапшлівської сільської ради Близнюківського району Харківської області. Термін виконання до 18.10.2017р.

12. Утримувати в належному стані зони санітарної охорони суворого режиму 2-х шахтних колодязів, що розміщені на території с. Башилівка Близнюківського району та свердловини, що знаходиться на території с. Червоне Бапшлівської сільської ради Близнюківського району Харківської області. Термін виконання до 24.07.2017р.

13. Дотримуватися лімітів забору та використання води. Термін виконання до 24.07.2017р.

14. Забезпечити 4 ведення обліку забору та використання води. Термін виконання до 31.07.2017р.

15. Подавати достовірні дані у звітах про водокористування.

16. Здійснювати заходи щодо попередження забруднення підземних вод. Термін виконання до 24.07.2017р.

17. Отримати спеціальний дозвіл на користування надрами (підземними водами) 2-х шахтних колодязів, що розміщені на території с. Башилівка Близнюківського району та свердловини, що знаходиться на території с. Червоне Башилівської сільської ради Близнюківського району Харківської області. Термін виконання до 18.10.2017р.

18. Надати інформацію щодо забору води з 2-х шахтних колодязів, що розміщені на території с. Башилівка Близнюківського району та свердловини, що знаходиться на території с. Червоне Башилівської сільської ради Близнюківського району Харківської області, за період з 03.07.2014 по 03.07.2017. Термін виконання до 31.07.2017р.

19. Провести паспортизацію та інвентаризацію промислових відходів, що утворюються на ПСП "УКРАЇНА". Термін виконання до 18.08.2017р.

20. Призначити відповідальних (ної) осіб (особи) у сфері поводження з відходами. Термін виконання до 31.07.2017р.

21. Розробити план організації роботи у сфері поводження з відходами. Термін виконання до 31.07.2017р.

22. Визначити та погодити склад і властивості відходів, що утворюються на підприємстві ПСП «УКРАЇНА», ступінь їх небезпечності для навколишнього природного середовища. Термін виконання до 18.08.2017р.

23. Забезпечити ведення первинного поточного обліку кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються. Термін виконання до 31.07.2017р.

24. Здійснювати заходи для максимальної утилізації відходів, реалізації чи передачі їх іншим споживачам або підприємствам, установам та організаціям, що займаються збиранням, обробленням та утилізацією відходів. Термін виконання до 18.08.2017р.

25. Подавати статистичну звітність щодо поводження з відходами, що утворюються в процесі господарської діяльності підприємства.

26. Дотримуватися правил транспортування, зберігання і застосування засобів захисту рослин, стимуляторів їх росту, мінеральних добрив, нафти і нафтопродуктів, токсичних хімічних речовин та інших препаратів, а саме: отримати санітарний паспорт на право одержання зберігання та застосування пестицидів і мінеральних добрив, здійснювати передачу спеціалізованим підприємствам використаної тари (упаковки) з-під пестицидів, агрохімікатів мінеральних добрив та ветеринарних препаратів.. Термін виконання до 24.07.2017р.

27. Укласти договір обов'язкового страхування цивільної відповідальності суб'єктів господарювання за шкоду, яку може бути заподіяно довкіллю або здоров'ю людей під час зберігання та застосування пестицидів і агрохімікатів. Термін виконання до 18.08.2017р.

28. Укласти договори з відповідними організаціями, що здійснюють вивіз тари з-під ХЗЗР. Термін виконання до 18.08.2017р.

29. Здійснювати зберігання та видалення відходів відповідно до вимог екологічної безпеки, тобто допущено змішування відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія. Термін виконання до 24.07.2017р. (а.с.25-29)

Держекоінспекцією у Харківській області засобами поштового зв'язку направлено припис на адресу відповідача (а.с.78).

Доказів оскарження вказаного припису матеріали справи не містять.

Суд зазначає, що згідно наведеного вище акту перевірки зафіксовано, що відповідач здійснює забір води з двох шахтних колодязів, які розміщені на території с.Башилівка Близнюківського району та свердловини, що знаходиться на території с.Червоне Башилівської сільської ради Близнюківського району Харківської області, за відсутності спеціального дозволу на користування надрами (підземними водами). Для відповідача отримання спеціального дозволу на користування надрами є обов'язковим, у зв'язку з тим, що Приватне сільськогосподарське підприємство "Україна" не є землевласником/землекористувачем земельної ділянки під шахтними колодязями та свердловиною (ст.23 Кодексу України про надра).

При цьому представник відповідача вказує на отримання дозволу на спеціальне водокористування 23.08.2013р. №05.01-10-14 А/Хар. двома шахтними колодязями, які розташовані на території с.Башилівка, Близнюківського району, глибиною 5,0 та 6,0м, дебітом по 6,0 куб.м./год., суд зазначає:

Оглянувши вказаний дозвіл №05.01-10-14 А/Хар. на водокористування для сільськогосподарських та господарсько-побутових потреб, виданий Приватному сільськогосподарському підприємству "УКРАЇНА" (64870, Харківська обл.,Близнюківський р-н, с.Башилівка) на строк до 03.12.2017р. (а.с.49), суд вказує, що з даного дозволу вбачається, що облік забраної води ведеться по потужності та часу роботи насосного обладнання. Відповідно дозволу водокористування підземними водами дозволяється не більше 4,044 тис. куб. метрів на рік або 11,08 куб.

Перевіркою також встановлено, що водопостачання підприємство здійснює зі свердловини, що знаходиться на території с.Червоне Башилівської міської ради Близнюківського району Харківської області, самовільно, а саме за відсутності дозволу на спеціальне водокористування, як це передбачено ст.44 Водного кодексу України.

Однак, після проведеної перевірки Приватним сільськогосподарським підприємством "Україна" отримано дозвіл на спеціальне водокористування від 04.09.2017р. №33/ХР/49д-17, який виданий Державним агентством водних ресурсів України.

Дозвіл видано водокористувачу для питних і санітарно-гігієнічних та виробничих потреб на шахтний колодязь в с.Башилівка Близнюківського району Харківської області, та на шахтний колодязь в с.Червоне Близнюківського району Харківської області. Строк дії дозволу з 04.09.2017р. до 04.09.2022р. (а.с.80-83)

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до частини 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом (ч.7 ст.7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності").

Відповідно до ст. 23 Кодексу України про надра, землевласники і землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до двох метрів, а також підземні води (крім мінеральних) для всіх потреб, крім виробництва фасованої питної води, за умови, що обсяг видобування підземних вод із кожного з водозаборів не перевищує 300 кубічних метрів на добу.

Відповідно до Переліку корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №827 від 12.12.1994р., підземні прісні води відносяться до корисних копалин загальнодержавного значення. Визначення корисних копалин як копалин загальнодержавного чи місцевого значення поширює на них відповідний режим правового регулювання.

Статтею 14 Кодексу України про надра встановлено, надра надаються у користування зокрема для видобування корисних копалин.

Відповідно до Водного кодексу України, підземні води належать до державного водного фонду України, а згідно з Кодексом України про надра вони є частиною надр (є корисними копалинами загальнодержавного значення відповідно до Переліку корисних копалин загальнодержавного значення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 грудня 1994 року № 827).

Таким чином, суд доходить висновку про те, що хоча припис у даній справі, складений за наслідками проведеної перевірки не був скасований, підстав для застосування судом заходів реагування на його підставі не встановлено в зв'язку з тим, що відповідач використовує два шахтних колодязі на підставі дозволу на спеціальне водокористування, які розташовані на території с.Червоне та с.Башилівка.

Артезіанська свердловина, про наявність якої стверджує Державна екологічна інспекція, на підприємстві відповідача не обліковується та водозабір ним з вказаної свердловини не здійснюється.

Також суд зазначає, що під час перевірки не було встановлено та не зафіксовано в акті перевірки факту самовільного користування та самовільного водозабору з артезіанської свердловини, відтак позовні вимоги в частині застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення діяльності по забору води із свердловини, що знаходиться на території с. Червоне, не підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог в частині отримання відповідачем дозволу на спеціальне водокористування, суд зазначає:

Статтею 44 Водного Кодексу України визначено обов'язки водокористувачів а саме: дотримуватися встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території; здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.

В даній справі судом встановлено, що відповідачем 04.09.2017 року отримано дозвіл №33/хр/49д-17 на спеціальне водокористування шахтного колодязю в с.Червоне Близнюківського району Харківської області. Даний дозвіл дійсний до 04.09.2022 року.

Отже, позовні вимоги в частині застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до Приватного сільськогосподарського підприємства "УКРАЇНА" у вигляді повного зупинення діяльності по забору води із свердловини, що знаходиться на території с.Червоне Башилівської сільської ради Близнюківського району Харківської області до отримання відповідачем дозволу на спеціальне водокористування, є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 11, 12, 51, 71, ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 161ст. 162, ст. 163, ст. 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Харківській області до Приватного сільськогосподарського підприємства "Україна" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, - залишити без задоволення.

Постанова набирає законної сили згідно з ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду згідно з ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: шляхом подачі через Харківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення (у разі застосування судом ч. 3, ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, у разі повідомлення суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду) апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлений 28 листопада 2017 року

Суддя О.В. Панченко