
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 листопада 2017 року м. ПолтаваСправа № 816/1858/17
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Супруна Є.Б., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Маяк" про припинення права користування надрами, -
В С Т А Н О В И В:
20 жовтня 2017 року позивач - Державна служба геології та надр України звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Маяк" (надалі - відповідач, ТОВ "Агрофірма "Маяк") , в якому просить припинити право відповідача на користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 19.03.2009 №4947.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на обставини порушення відповідачем законодавства у сфері надрокористування, а також особливих умов спеціального дозволу (неподання звітів на підтвердження експлуатації корисних копалин). На думку позивача, факт не усунення вказаних порушень створює підстави для анулювання спеціального дозволу на користування надрами в порядку статті 26 Кодексу України про надра та пункту 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615. З посиланням на факт відсутності згоди користувача надр на припинення його права на користування надрами, позивач вважає, що питання про анулювання спеціального дозволу підлягає вирішенню в судовому порядку.
Позивач у судове засідання явку свого уповноваженого представника не забезпечив, натомість надіслав клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував. У письмових запереченнях зазначив, що 20.04.2017 на адресу позивача був направлений лист про незгоду з припиненням користування надрами. Додав, що право користування надрами може бути припинено органом, який надав надра у користування, а тому в даному випадку відсутні підстави для припинення такого права судом.
На підставі частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд визнав за можливе здійснити розгляд справи на підставі наявних у справі матеріалів в порядку письмового провадження.
Суд, вивчивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ТОВ "Агрофірма "Маяк" (код ЄДРПОУ 32460293) зареєстроване як юридична особа в установленому законом порядку.
Відповідач є власником спеціального дозволу на користування надрами №4947 щодо видобування суглинків та глин придатних для виробництва цегли керамічної Великорублівського родовища, виданого Міністерством охорони навколишнього природного середовища 19.03.2009. Термін дії вказаного дозволу складає двадцять років (а.с. 8).
Як передбачено частиною першою статті 19 Кодексу України про надра, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін визначає Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615 (надалі Порядок №615).
Відповідно до пункту 10 Порядку №615 невід'ємною частиною дозволу є угода про умови користування надрами, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем і містить програму робіт, яка оформляється як додаток, та особливі умови надрокористування, що передбачають: вимоги до ефективності робіт; сучасні технології видобування та переробки корисних копалин; порядок видобування корисних копалин, зокрема з метою запобігання негативним екологічним наслідкам і забезпечення безпеки забудованих територій; види, обсяги і строки виконання робіт на ділянці надр; підстави для припинення діяльності, пов'язаної з використанням ділянки надр.
Так, 19.03.2009 між Міністерством охорони навколишнього природного середовища України та ТОВ "Агрофірма "Маяк" була укладена угода про умови користування надрами, яка є невід'ємною частиною спеціального дозволу №3962 від 14.07.2006. Предметом угоди є просторово обмежена ділянка надр визначена кутовими точками із зазначеними у дозволі координатами та яка надається у користування з метою видобування суглинку Великорублівського родовища (надалі - Угода, а.с. 9-17).
Відповідно до пункту 2 статті 10 Угоди надрокористувач зобов'язаний в установленому порядку подавати до ДНВП "Геоінформ України" щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр.
З матеріалів справи суд встановив, що наказом Державної служби геології та надр України від 23.12.2015 №438 було зобов'язано ДНВП "Геоінформ України" та ДКЗ України у термін до 15.01.2016 зібрати інформацію про проведення надрокористувачами повторної оцінки запасів родовищ корисних копалин відповідно до вимог пункту 25 Положення про порядок проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.1994 №865 (а.с. 20).
Згідно з абзацом 1 пункту 25 Положення про порядок проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин, повторна державна експертиза та оцінка запасів родовищ корисних копалин проводиться через кожні п'ять років експлуатації ділянки надр.
13.01.2016 директор ДНВП "Державний інформаційний геологічний фонд України" ОСОБА_1 своїм листом №02/302-0024 повідомив т.в.о. голови Державної служби геології та надр України, що інформація, в тому числі, від надрокористувача ТОВ "Агрофірма "Маяк" щодо руху запасів не надходила (а.с. 21).
Про зазначений факт повідомлено надрокористувача листом від 12.04.2016 №6756/13/14-16, який вручений відповідачу 19.04.2016 (а.с. 23).
Механізм проведення державного геологічного контролю з метою виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр визначений Порядком здійснення державного геологічного контролю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 №1294, який був чинним на момент виникнення спірних правовідносин (надалі Порядок №1294).
Відповідно до статті 4 Порядку №1294, органи державного геологічного контролю відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний геологічний контролю за своєчасністю і правильністю державної реєстрації робіт з геологічного вивчення та використання надр, наявністю спеціальних дозволів на користування надрами і виконання передбачених ними умов.
Наказом Державної служби геології та надр України від 01.09.2016 №287 у зв'язку з невиконанням відповідачем особливих умов спеціальних дозволів на користування надрами, а саме - щорічного звітування перед ДНВП "Геоінформ України" щодо руху запасів за формами №№5-гр, 6-гр, 7-гр за 2015 рік, встановлено термін 30 календарних днів для усунення порушень, про що на адресу державної реєстрації відповідача направлено лист №16839/13/14-16 від 14.09.2016 (а.с. 24-26). Незважаючи на те, що зазначений лист, відповідно до рекомендованого повідомлення, вручений відповідачу 22.09.2016, жодної відповіді до позивача не надійшло.
З огляду на виявлений факт порушення користування надрами, наказом Державної служби геології та надр України від 19.12.2016 №489 зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами ТОВ "Агрофірма "Маяк" та встановлено термін для усунення порушень законодавства про надра у 30 календарних днів, про що поінформовано користувача надр листом від 23.12.2016 №24099/13/14-16 (а.с. 27-29).
Однак, і цього разу відповідач порушення не усунув.
В подальшому, 03.04.2017 Державною службою геології та надр України на адресу відповідача був направлений лист №7529/13/14-17 з проханням надати до Держгеокадастру України у 15-денний строк з моменту отримання листа власну пропозицію (згоду/не згоду) на припинення права користування надрами Великорублівського родовища, згідно з спеціальним дозволом на користування надрами №4947 від 19.03.2009 (а.с. 30), який вручений відповідачу 07.04.2017 (а.с. 30, зворотній бік). Однак відповіді надано не було.
Враховуючи ту обставину, що відповідач до теперішнього часу не усунув порушення законодавства про надра в частині подання звітності на підтвердження експлуатації корисних копалин, не провів повторну державну експертизу та оцінку запасів родовищ корисних копалин, при цьому не надав згоди на припинення права користування надрами, позивач звернувся до суду з позовом про припинення права відповідача на користування надрами.
Надаючи правову оцінку обґрунтованості позовних вимог та заперечень, суд виходить з наступного.
Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, що визначено Положенням про Державну службу геології та надр України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 №1174 (надалі - Положення №1174).
Згідно з пунктом 4 Положення №1174 Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.
Відповідно до статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобовязані, зокрема, використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції, тощо.
Права та обов'язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, а в разі надання права користування надрами на умовах угод про розподіл продукції - з моменту набрання чинності такою угодою, якщо інше не передбачено цією угодою.
Згідно з пунктом 3 частини першої статті 53 Кодексу України про надра, при розробці родовищ корисних копалин повинні забезпечуватися облік стану і руху запасів, втрат і погіршення якості корисних копалин, а також подання до статистичних та інших державних органів встановленої законодавством звітності.
До того ж, як вже зазначалося судом вище, відповідно до пункту 2 статті 10 Угоди про умови користування надрами від 19.03.2009, надрокористувач зобов'язаний в установленому порядку подавати до ДНВП "Геоінформ України" щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр, як підтвердження експлуатації корисних копалин.
Таким чином, надрокористувач наділений не правом, а обов'язком вчасно усунути виявлені порушення.
В силу приписів статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.
Відповідно до абз. 9 пункту 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615, право користування надрами припиняється органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі невжиття надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії дозволу в установлений строк.
Як свідчать матеріали справи, відповідач не виконав обовязку щодо подання звітності, передбаченої Угодою та не провів повторну державну експертизу та оцінку запасів родовища корисних копалин, чим допустив порушення вимог чинного законодавства та особливих умов спеціального дозволу.
Державною службою геології та надр України відповідачу неодноразово надавався термін на усунення порушень, однак порушення не були усунуті навіть після зупинення дії спеціального дозволу. Згоду на припинення права користування надрами відповідач не надав.
У судовому засіданні представник відповідача надав суду копію листа підприємства від 20.04.2017 адресованого до Державної служби геології та надр України в якості відповіді на лист від 03.04.2017 №7529/13/14-17, де йшлося про те, що ТОВ "Агрофірма "Маяк" не дає згоди на припинення права користування надрами Великорублівського родовища, яке використовується товариством згідно спеціального дозволу на користування надрами від 19.03.2009 №4947 (а.с. 49-50). Однак доказів направлення чи вручення цього листа адресату не надав, а судом таких не встановлено.
За таких обставин суд приходить до висновку про наявність достатніх підстав для припинення права відповідача на користування надрами у судовому порядку згідно зі статтею 26 Кодексу України про надра шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 19.03.2009 №34947.
Таким чином, позовні вимоги Державної служби геології та надр України підлягають задоволенню.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7-11, 71, 128, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4947, виданого Товариству з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Маяк" (ідентифікаційний код 32460293) Міністерством охорони навколишнього природного середовища України 19.03.2009.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
СуддяЄ.Б. Супрун