
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
28 листопада 2017 року Рівне №817/1039/17 Рівненський окружний адміністративний суд в складі судді Друзенко Н.В.,за участю секретаря судового засідання Романчук В.В.,та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі: позивача: представник не прибув, відповідача: представник не прибув, розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Головного управління державної казначейської служби України у Рівненській області про встановлення способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом:
Виконавчого комітету Дубенської міської ради
до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області
про скасування постанови
ВСТАНОВИВ:
16.11.2017 до Рівненського окружного адміністративного суду надійшла заява Головного управління державної казначейської служби України у Рівненській області про встановлення способу і порядку виконання постанови Рівненського окружного адміністративного суду від 11.07.2017 по справі №817/1039/17 в частині присудження на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень -Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області судових витрат у розмірі 1600,00 грн.
В обґрунтування поданої заяви Головне управління державної казначейської служби України у Рівненській області зазначило що на виконанні у Головному управлінні Державної казначейської служби України у Рівненській області перебуває виконавчий лист, виданий Рівненським окружним адміністративним судом 28.09.2017 у справі № 817/1039/17 про присудження користь Виконавчого комітету Дубенської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень - Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області судового збору у розмірі 1600,00 грн. Разом з тим у Головному управлінні Державної казначейської служби України у Рівненській області станом на 10.11.2017 - дату надходження виконавчого листа на виконання відкриті рахунки лише Головного територіального управління юстиції у Рівненській області, в той час як Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області не обслуговується в органах казначейства.
Представники заявника, позивача та відповідача в судове засідання не прибули, про дату, час і місце розгляду справи були належним чином повідомлені.
Відповідно до частини другої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив та врахував наступне.
11.07.2017 Рівненським окружним адміністративним судом прийнята постанова, відповідно до якої, скасовано постанову, винесену головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області ОСОБА_1 15.06.2017 у виконавчому провадженні ВП №30887633 про накладення штрафу за невиконання рішення суду в розмірі 5100,00 грн. на Виконавчий комітет Дубенської міської ради та присуджено на користь позивача - Виконавчого комітету Дубенської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області судовий збір у розмірі 1600,00 грн.
На підставі статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України судом видано виконавчий лист №817/1039/17 від 28.09.2017, із зазначенням строку предявлення до 19.11.2017.
02.11.2017 Виконавчий комітет Дубенської міської ради звернувся до суду з заявою про виправлення помилки у виконавчому листі №817/1039/17 від 28.09.2017.
Ухвалою суду від 14.11.2017 заяву задоволено, виправлено помилку, допущену при оформленні виконавчого листа №817/1039/17, виданого Рівненським окружним адміністративним судом 28.09.2017, шляхом зазначення у ньому строку пред'явлення виконавчого листа до виконання: "до 19.11.2020" замість "до 19.11.2017".
Згідно зі статтею 1 Закону України "Про виконавче провадження" №1404-VIII від 02.06.2016, виконавче провадження, як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб), - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Частиною другою 2 статті 6 цього Закону встановлено, що рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Згідно з частиною 1 статті 3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" №4901-VI від 05.06.2012, виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Частиною 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що за наявності обставин, які ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), сторона виконавчого провадження, а також державний виконавець за заявою сторони виконавчого провадження або з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, із заявою про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Ця норма не містить виключного переліку обставин, що є підставою для вирішення питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення, тобто підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим.
Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №845 від 03.08.2011 визначено механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.
За визначенням, яке міститься в пункті 1 вказаного Порядку, боржники це визначені в рішенні про стягнення коштів розпорядники (бюджетні установи) та одержувачі бюджетних коштів, а також підприємства, установи та організації, рахунки яких відкриті в органах Казначейства.
А за вимогами пункту 3 - рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Пунктом 19 Порядку встановлено, що безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів і їх перерахування на рахунок, зазначений у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджету або у заяві про виконання рішення про стягнення надходжень бюджету, здійснюються органами Казначейства з відповідного рахунка, на який такі кошти зараховані, шляхом оформлення розрахункових документів.
Відповідно до п. 24 Порядку стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник, документи зазначені у пункті 6 цього Порядку.
Згідно з пунктом 5.5. Положення про Головне територіальне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 1707/5 від 23.06.2011, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України від 23.06.2011 за №759/19497, Головне територіальне управління юстиції з метою організації своєї діяльності здійснює централізований бухгалтерський облік витрат на утримання районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції, структурних підрозділів, що забезпечують реалізацію повноважень ДВС та Укрдержреєстру, нотаріальних контор.
Відповідно до Порядку відкриття та закриття рахунків у національній валюті в органах Державної казначейської служби України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №758 від 22.06.2012, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18.07.2012 за №1206/21518, в Головному управлінні Державної казначейської служби України у Рівненській області станом на 10.11.2017 - дата надходження виконавчого листа на виконання, відкриті рахунки лише Головного територіального управління юстиції у Рівненській області, а боржник - Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області не обслуговується в органах казначейства Рівненської області.
Проаналізувавши вищезазначене, суд дійшов висновку, що суб'єкт владних повноважень - Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області не є самостійним відокремленим підрозділом Головного територіального управління юстиції у Рівненській області та не обслуговується в органах Державного казначейства України, що ускладнює виконання судового рішення в частині присудження на користь позивача судових витрат в сумі 1600,00 грн.
В той же час Головне територіальне управління юстиції у Рівненській області в структуру якого входить Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області є юридичною особою публічного права з самостійним балансом та рахунками в органах Казначейства та є розпорядником коштів.
За наведених обставин, суд дійшов висновку про наявність підтверджених документально обставин, які роблять неможливим виконання судового рішення у справі №817/1039/17 в частині присудження користь Виконавчого комітету Дубенської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень - Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області судового збору у розмірі 1600,00 грн.
В той же час, вказані обставини можуть бути усунуті шляхом встановлення судом такого порядку виконання рішення, за яким безспірне списання належить провести з відповідного казначейського рахунку Головного територіального управління юстиції у Рівненській області, в структуру якого входить Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області.
За наведених обставин, суд дійшов висновку, що заява про встановлення способу і порядку виконання постанови Рівненського окружного адміністративного суду від 11.07.2017 по справі №817/1039/17 підлягає до задоволення.
Керуючись статтями 160, 165, 263 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву Головного управління державної казначейської служби України у Рівненській області про встановлення порядку та способу виконання судового рішення задовольнити.
Встановити спосіб і порядок виконання постанови Рівненського окружного адміністративного суду від 11.07.2017 по справі №817/1039/17 в частині присудженння на користь позивача - Виконавчого комітету Дубенської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області судовий збір у розмірі 1600,00 грн., шляхом безспірного списання таких коштів з відповідного казначейського рахунку субєкта владних повноважень Головного територіального управління юстиції у Рівненській області (код ЄДРПОУ 34922678).
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 КАС України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Друзенко Н.В.