Ухвала суду № 70578494, 27.11.2017, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.11.2017
Номер справи
813/4038/17
Номер документу
70578494
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

У Х В А Л А

з питань закриття провадження у адміністративній справі

27 листопада 2017 року справа № 813/4038/17

зал судових засідань № 8

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Лунь З.І.,

секретар судового засідання Магиревич Ю.Д.,

за участю:

позивача ОСОБА_1,

представника третьої особи Шота О.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання відповідача про закриття провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Львівській області Микитина Ігоря Йосифовича, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача, Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Львівській області про визнання протиправними дій, -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Львівській області Микитина Ігоря Йосифовича, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача, Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Львівській області, в якому просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо встановлення обмежень у періоді та території надання безоплатної вторинної правової допомоги відповідно до контракту №167/17-К від 18.10.2017 та недотримання гарантій адвокатської діяльності позивача.

21.11.2017 на адресу суду за вх.№27107 надійшло заперечення відповідача від 16.11.2017 №539, в якому він також заявив про закриття провадження у справі. Вважає, що даний спір не є публічно-правовим, а тому такий не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, у зв'язку з чим просить суд закрити провадження у справі відповідно до п.1 ч.1 ст.157 Кодексу адміністративного судочинства України.

Позивач в судовому засіданні проти закриття провадження у справі заперечив, оскільки вважає, що вказана справа підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлявся про дату, час і місце його проведення. Проте, подав до суду клопотання про розгляд справи без його участі.

Представник третьої особи в судовому засіданні щодо закриття провадження у справі не заперечив, вважає, що справа не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Заслухавши пояснення позивача та представника третьої особи, розглянувши клопотання про закриття провадження у справі, суд дійшов висновку, що в задоволенні клопотання про закриття провадження у справі необхідно відмовити виходячи з наступного.

Підстави закриття провадження у справі встановлені ст.157 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Згідно з п. 1 ч.1 ст.157 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Предметом розгляду у даній адміністративній справі є протиправна, на думку позивача, бездіяльність відповідача щодо встановлення обмежень у періоді та території надання безоплатної вторинної правової допомоги відповідно до контракту та недотримання гарантій адвокатської діяльності позивача.

Згідно з п.1 ч.1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч.1 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, що виникають у зв'язку із здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження (ч.2 ст.2 КАС України).

Аналіз вказаних правових норм дає підстави дійти висновку, що КАС України регламентує порядок розгляду не всіх публічно-правових спорів, а лише тих, які виникають у результаті здійснення суб'єктом владних повноважень управлінських функцій і розгляд яких безпосередньо не віднесено до підсудності інших судів.

А тому, при визначенні судової юрисдикції справи суду необхідно виходити з характеру спірних правовідносин, прав та інтересів, за захистом яких звернувся позивач, суб'єктного складу сторін, а також предмета спірних правовідносин.

Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Львівській області є місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Місцеві центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги здійснюють свою діяльність на підставі Положення про центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 02.07.2012 № 967/5 (в редакції наказу Міністерства юстиції України від 24.05.2016 N9 1487/5, зі змінами, внесеними наказом від 22.12.2016 № 3752/5).

Відповідно до зазначеного Положення центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги утворюються, реорганізовуються та ліквідовуються Міністерством юстиції за пропозицією Координаційного центру з надання правової допомоги і є його територіальними відділеннями. Центри діють на підставі положення, яке розробляється відповідно до цього Положення і затверджується Координаційним центром. Центри є неприбутковими організаціями, користуються правами юридичної особи, мають власні бланки, печатку із своїм найменуванням.

Відповідно до п.1 Положення про Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Львівській області, затвердженого наказом Координаційного центру з надання правової допомоги від 01.04.2015 №129 (у редакції наказу Координаційного центру з надання правової допомоги від 03.01.2017 №15 ) Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Львівській області (далі -Регіональний центр) утворюється, ліквідовується Міністерством юстиції України за пропозицією Координаційного центру з надання правової допомоги з урахуванням потреб відповідної адміністративно-територіальної одиниці та забезпечення доступу осіб до безоплатної правової допомоги і є його територіальним відділенням.

Крім того, пунктом 18 цього Положення визначено підконтрольність діяльності центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги Координаційного центру.

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.06.2012 № 504 «Про утворення Координаційного центру з надання правової допомоги та ліквідацію Центру правової реформи і законопроектних робіт при Міністерстві юстиції», з метою формування в Україні ефективної системи безоплатної правової допомоги, відповідно до Закону України «Про безоплатну правову допомогу» та Указу Президента України від 09.06.2006 № 509 «Про Концепцію формування системи безоплатної правової допомоги в Україні», затверджено Положення про Координаційний центр з надання правової допомоги.

Згідно з пунктами 2, 5 Положення визначено, що Координаційний центр є державною установою, належить до сфери управління Мін'юсту, є юридичною особою, має печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням, самостійний баланс, рахунки в органах Казначейства.

Відповідно до п.10 Положення про Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Львівській області, Регіональний центр очолює Директор, який призначається на посаду та звільняється з посади директором Координаційного центру.

З врахуванням зазначених вище норм, а саме визначеною правовими нормами специфікою статусу Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Львівській області, що випливає з особливостей його утворення, організації та цілей діяльності, контролю та відповідальності, а також повноважень Директора Регіонального центру у правових відносинах щодо затвердження графіку чергувань адвокатів з метою надання безоплатної вторинної правової допомоги, Директор Регіонального центру виконує владні управлінські функції, відтак є суб'єктом владних повноважень.

Отже, спір між ОСОБА_1 та директором Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Львівській області Микитиним Ігорем Йосифовичем про визнання протиправними дій є адміністративно-правовим і підлягяє розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Таким чином, обсяг та зміст конкретних обставин цієї справи, суб'єктний склад та їх нормативне регулювання дають підстави вважати, що спір між ОСОБА_1 та директором Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Львівській області Микитиним Ігорем Йосифовичем про визнання протиправними дій є публічно-правовим, пов'язаний зі здійсненням владних управлінських функцій, відтак підпадає під юрисдикцію адміністративних судів.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для закриття провадження у справі, а тому у задоволенні клопотання про закриття провадження у справі необхідно відмовити.

Керуючись п.3 ч.1 ст. 157, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

У Х В А Л И В :

в задоволенні клопотання відповідача про закриття провадження у справі відмовити.

Ухвала суду набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала суду може бути оскаржена в строк та в порядку, передбаченому ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Лунь З.І.