
Справа № 686/15532/17
ПОСТАНОВА
24 жовтня 2017 року
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області у складі:
головуючої - судді Логінової С.М.,
при секретарі – Ленчицькій А.Б.,
за участю позивача - ОСОБА_1,
за участю представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Хмельницького справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області про визнання дій неправомірними та зобов’язання до вчинення певних дій,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області про визнання дій неправомірними та зобов’язання до вчинення певних дій, посилаючись на те, що він з грудня 1998 року, відповідно до Закону Україні «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262- XII є пенсіонером МВС України.
На виконання вимог Порядку проведення перерахунку пенсій, призначений відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, ліквідаційною комісією УМВ України в Хмельницькій області до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області було направлено довідку про розмір його грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії від 24.05.2017 року.
В липні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою, у якій, просить здійснити перерахунок пенсії, з урахуванням вище вказаної довідки.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області листом від 27.07.2017 р. відмовило позивачу у здійсненні перерахунку пенсії та повідомило про те, що перерахунок та виплату пенсії буде здійснено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що суперечать вимогам чинного законодавства.
Відповідно до ч. 3-4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (із змінами і доповненнями, внесеними згідно із Законом України №900-VIII від 23.12.2015 року, дата набрання чинності 29.12.2015 року) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» було підвищене грошове забезпечення поліцейських.
Відповідно до абзацу 2 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб,
Відповідно до ст. 102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до ч. З ст. 51 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на таких перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення(надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеженням строком.
Відсутність фінансування коштів з Державного бюджету України не може бути підставою для відмови у проведенні перерахунку та виплаті перерахованої пенсії.
Просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити ОСОБА_1 з 29 грудня 2015 року перерахунок та виплату пенсії, згідно із довідкою про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Хмельницькій області від 24.05. 2017 року
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подати до Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області звіт про виконання рішення суду у місячний строк з дня набрання цим рішення суду законної сили.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, з підстав, викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити.
Представник відповідача позов не визнала, просила відмовити у задоволенні позову через його безпідставність, вважає дії Головного управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому правомірними .
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з грудня 1998 року, відповідно до Закону Україні «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262- XII є пенсіонером МВС України.
На виконання вимог Порядку проведення перерахунку пенсій, призначений відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, ліквідаційною комісією УМВ України в Хмельницькій області до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області було направлено довідку про розмір його грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії від 24.05.2017 року.
13 липні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою, у якій просив здійснити перерахунок пенсії, з урахуванням вище вказаної довідки.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовило ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії та повідомило про те, що перерахунок та виплату пенсії буде здійснено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Відповідно до ч. 3-4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (із змінами і доповненнями, внесеними згідно із Законом України №900-VIII від 23.12.2015 року, дата набрання чинності 29.12.2015 року) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Згідно із п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 перерахунок раніше призначених згідно із Законом України № 2262-XII пенсій проводиться, зокрема у випадку прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» було підвищене грошове забезпечення поліцейських.
Відповідно до абзацу 2 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб,
Відповідно до ст. 102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Тобто, на день набрання чинності Законом №900-VHI постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 діяла і є чинною на час звернення позивача до суду.
Конституційний Суд України в Рішенні від 6 липня 1999 року N 8-рп/99 ) у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист" (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей, що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних Заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.
Пунктом 2 Порядку №45 від 13.02.2008 р. передбачено, що на підставі відповідного рішення Кабінету Міністрів України МВС України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави для здійснення перерахунку пенсій.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Відповідно до п. 4 Порядку № 45 Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Відповідно до ч. З ст. 51 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на таких перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення(надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеженням строком.
Відсутність фінансування коштів з Державного бюджету України не може бути підставою для відмови у проведенні перерахунку та виплаті перерахованої пенсії.
Вищенаведені висновки узгоджуються із практикою Європейського Суду з прав людини. Так, у рішенні по справі «Кечко проти України», про те, що органи держаної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Суд приходить до висновку, що відповідач зобов'язаний провести позивачу перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268», починаючи з 13 липня 2017 року.
Суд також приходить до висновку, що слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити ОСОБА_1 з 13 липня 2017 року перерахунок та виплату пенсії, згідно із довідкою про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Хмельницькій області від 24.05. 2017 року
Керуючись ст.ст. 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, п."є" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст. 25 Закону України «Про загальну середню освіту» суд
постановив:
позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області про визнання дій неправомірними та зобов’язання до вчинення певних дій задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити ОСОБА_1 з 13 липня 2017 року перерахунок та виплату пенсії, згідно із довідкою про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Хмельницькій області від 24.05.2017 року.
У решті позову відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 640 грн., шляхом їх безспірного списання органами Державної казначейської служби України із рахунку Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області.
Апеляційна скарга на постанови суду подається на протязі 10 днів до Вінницького адміністративного апеляційного суду.
Суддя Логінова С.М.