
239/386/17
2-а/239/42/2017
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 листопада 2017 року Новогродівський міський суд Донецької області
в складі: головуючого судді Грідяєвої М.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Новогродівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності неправомірною, визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання поновити виплату пенсії,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності неправомірною, визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання поновити виплату пенсії, вказуючи на те, що в зв'язку з проведенням АТО та набранням чинності Постанови КМУ від 07.11.2014 року №595, якою затверджено Тимчасовий порядок фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, у населеному пункті, де він мешкав, було припинене здійснення повноважень ПФУ та зупинені до моменту повернення окупованої території під контроль органів державної влади видатки з державного бюджету, бюджету ПФ України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування. В зв'язку з чим не маючи інших джерел існування крім пенсії він вимушений був звернутись до відповідача з заявою про взяття на облік та виплату пенсії. Ігноруючи його право на щомісячне отримання пенсії, не вживаючи встановлених законодавством дій щодо нарахування та перерахування пенсії на належний та визначений ним рахунок відповідач вчинив протиправну бездіяльність. З моменту поставлення на облік і до червня 2017 року відповідач нараховував пенсійне забезпечення та перераховував виплати на рахунок відділення Державного ощадного банку, з червня 2017 року виплати були призупинені не виплачені за період липень-по теперішній час. На його звернення від 17.08.2017 року відповідач посилається на ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», в який визначається поняття внутрішньо переміщеної особи. Він був вимушений залишити та покинути своє попереднє місце проживання з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, проявив насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій він зареєструвався, як ВПО у 2015 році, з липня 2016 року став постійно мешкати в м.Новогродівка скористувавшись своїм правом свободи пересування та вільного вибору місця проживання, перебрався ближче до свого місця народження та своїх рідних. Первинне поставлення на облік як ВПО з м.Луганськ і переведення пенсійної справи було вимушеної дією з його боку, так як державою не було забезпечено виплату та отримання пенсії в іншій спосіб. Отримання з поставленням на облік як ВПО не заважало йому постійно мешкати (до моменту придбання нерухомості у м.Новогродівка) за місцем його реєстраційного обліку у м.Луганську, ця реєстрації була пов'язана з необхідністю отримання пенсії, яку виплачували по червень 2017 року. Підставою припинення пенсії відповідач посилається на те, що він як ВПО для отримання пенсії має надати довідку до УПФУ по взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і що виплати йому мають здійснюватись відповідно до Постанови КМ України №365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» від 08.06.2016 року на підставі рішення відповідних комісій з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Своїми діями відповідач примушує його звертатись за довідкою ВПО, нав'язує йому статус ВПО. Відповідач порушив його права охоронювані Конституцією та Законами України, позбавивши його єдиного джерела для існування. Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачає можливості призупиненні виплати пенсії яка раніше була призначена та виплачувалась. Статтею 49 Закону передбачені випадки припинення пенсійних виплат за рішенням ПФУ. Відповідачу був наданий повний пакет документів при вирішенні питання про призначення пенсії, яка була йому призначена 07.10.2009 року. Посилається на ст.ст.8, 19, 22, 46, 64 Конституції України, ст.47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Указ Президента України від 14.04.2014 року «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України», Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції». Зазначає, що в теперішній час в Україні ні воєнний, ні надзвичайний стан не запроваджено, рішення про завершення проведення антитерористичної операції не прийнято. Змін до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо обмеження права осіб, які проживають на території, яка не контролюється органами державної влади, на отримання пенсійних виплат не вносились, як і не встановлювались Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції». Закон України «Про забезпечення праві свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованої території України» на правовідносини між сторонами не розповсюджується. Посилається на Постанову КМУ №637 від 05.11.2014 року «Про здійснення соціальних виплат особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції», яким встановлено, що продовження виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсації, матеріального забезпечення, внутрішньо переміщеним особам здійснюються з місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою КМУ від 01.10.2014 року №509. Виплата зазначених пенсій здійснюється в установах ПАТ «Державний ощадний банк» та з використанням його платіжних пристроїв. Виплата припиняється з місяця наступного за тим, у якому завершився строк дії довідки, виданої після 09.09.2015 року, у разі продовження строку довідки виплати поновлюються з дати припинення їх виплат. Постановою встановлені обмеження у реалізації громадянам прав на отримання пенсій, у вигляді отримання пенсій лише за наявності довідки, лише за місцем перебування таких осіб на обліку, лише через рахунки, відкриті в установах ПАТ «Державний ощадний банк» та лише в межах строків дії довідки. Такі положення постанови обмежують конституційні права соціально незахищених громадян України, що мешкали на територіях непідконтрольних державі та набули статус внутрішньо переміщених, її норми не можуть бути застосовані при вирішенні спору. Також не можуть бути застосовані при вирішенні спору Порядок виплати пенсій та грошової допомоги за згодою пенсіонерів та одержувачів через їх поточні рахунки у банках, що затверджено Постановою КМУ «Про заходи щодо виконання статті 3 Указу Президента України від 04.07.1998 року» №734 від 30.08.1999 року, які обмежують встановлене ст.47 Закону право отримувачів пенсій на самостійне визначення рахунку, до якого зараховується пенсія, яке належить особі, а не КМУ. Також не підлягають застосуванню положення п.12 Порядку здійснення вертифікації та моніторингу достовірності інформації, поданої фізичними особами для нарахування та отримання соціальних виплат, пільг, субсидій, пенсій, заробітної плати, інших виплат, що здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів ПФУ, ФЗДСС, затвердженого Постановою КМУ №136 від 18.02.2016 року. Вказані підзаконні акти не є законами та не можуть змінювати в бік звуження права громадян, які встановлені законами. Посилається на практику Європейського суду з прав людини, а саме на рішення в справах «Пічкур проти України», «Ілашку та інші проти Молдови та Росії». Припинення нарахування пенсії є незаконним та безпідставним. Відповідач відбирає у нього право на отримання пенсії, яку зобов'язаний виплачувати на загальних підставах з врахуванням порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою ПФУ від 25.11.2005 року №22-1. Просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати йому пенсії з липня 2017 року, визнати протиправним та скасувати рішення ПФУ про призупинення (зупинення) виплати пенсії, зобов'язати відповідач поновити виплату пенсії, негайно після проголошення рішення, справу розглядати у його відсутність.
Позивач в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, згідно письмової заяви просить розглянути справу у його відсутність, на позові наполягає.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, згідно письмової заяви просить розглянути справу у його відсутність, на позові наполягає.
Представник відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив, згідно відповіді на адресу суду, зазначають, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян головного управляння Пенсійного Фонду України в Донецькій області, пенсію призначено за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Виплату пенсії призупинено з 01.08.2017 року відповідно до ст.1 ч.2 ст.4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року №1706.
Відповідно до ч.4,6 ст.128 КАС України суд вважає можливим розглянути справу без участі представника відповідача, позивача та його представника на підставі наявних в ній доказів в письмовому провадженні.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання бездіяльності неправомірною, визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання поновити виплату пенсії обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, як пенсіонер військовослужбовець, де отримував пенсію за вислугу років в розмірі 1858 грн. 94 коп., пенсіонером є з 07.10.2009 року, що підтверджується пенсійним посвідченням, та не спростовується відповідачем. Згідно паспорту громадянина України, місце проживання позивача з 10.06.2016 року зареєстроване в АДРЕСА_1, раніше позивач мешкав в м.Луганськ, яке відповідно до розпорядження КМУ від 02.12.2015 року № 1275-р «Про затвердження переліку пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» затверджено в переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. Згідно довідки №1462010950 Новогродівського УСЗН від 04.03.2016 року про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, ОСОБА_1 взят на облік як ВПО, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2, фактичне місце проживання АДРЕСА_1. З 01 серпня 2017 року позивачу була припинена виплата пенсії рішенням відповідача про припинення виплати пенсії, в зв'язку з відсутністю в пенсійній справі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи відповідно до ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року №1706.
Суд вважає рішення відповідача про припинення пенсійних виплат позивачу неправомірними з наступних підстав.
Відповідно ч.2 ст.19 Конституції України, п.1 ч.3 ст.2 та ч.1 ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи має керуватися принципом законності, відповідно до якого має перевіряти, чи діяли органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи лише на підставі закону, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Призначення, виплата, перерахунок та припинення виплати пенсії регулюється Законами України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року №1788-ХІІ, «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року№1058-ІУ, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до ч.3 ст.4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються види пенсійного забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення.
Статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Статтею 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Відповідно до ст.47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.52 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсіонерам з числа військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей пенсії виплачуються органами Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання пенсіонера, незалежно від реєстрації місця проживання. Іншим особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно з цим Законом, пенсії виплачуються органами Пенсійного фонду України через установи відкритого акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" за місцем фактичного проживання пенсіонера на підставі відповідних документів, що оформляються органом Пенсійного фонду України. Виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.
Відповідно до ст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом. Поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною 3 статті 35 та статті 46 цього Закону.
Судом встановлено, відповідачем прийняте рішення про припинення виплати пенсії позивачу з 01 серпня 2017 року в зв'язку з відсутністю довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, вказане рішення є протиправним та підлягає скасуванню, так як припинення виплат було за відсутністю підстав, передбачених ст.49 ЗаконуУкраїни «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зміна пенсіонером місця проживання не може бути підставою для позбавлення його конституційного права на отримання пенсії. Позивач має конституційне право на свободу пересування та вибір місця проживання в межах держави. Вимога відповідача щодо наявності у позивача статусу внутрішньо переміщеної особи є незаконною та створює для нього на відміну від інших громадян України перешкоди в отриманні його пенсії, потребує від нього додаткових дій, не передбачених основним Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» , отримання довідки як ВПО, звернення до ПФУ з заявою. Крім того, суд звертає увагу, що, статус позивача змінився, з ВПО, він став мешканцем м.Новогродівка, зареєстрував місце свого проживання в м.Новогродівка, де і мешкає, в зв'язку з чим позивач як громадянин України, має передбачено законодавством України право на отримання пенсії за місцем свого проживання.
При розгляді справи суд застосовує практику Європейського суду з прав людини, яке є джерелом права відповідно до ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 року №3477, а саме рішення в справі «Пічкур проти України», яке набрало статусу остаточного 07.02.2014 року, право на отримання пенсії як таке стало залежним від місця проживання заявника. Це призвело до ситуації, в якій заявник, пропрацювавши багато років у своєї країні та сплативши внески до системи пенсійного забезпечення, був зовсім позбавлений права на пенсію лише на тій підставі, що він більше не проживає на території України. (п.51 рішення). В зв'язку з чим Європейський суд встановив, що різниця у поводженні, на яку заявник скаржився, порушувала статтю 14 Конвенції у поєднанні зі статтею 1 Першого Протоколу, відповідно яких, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Користування правами та свободами, визнаними в Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою - статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, належності до національних меншин, майнового стану, народження, або за іншою ознакою.
В зв'язку з викладеним суд робить висновок, що порушене право позивача на отримання пенсії підлягає відновленню, позовні вимоги позивача про визнання рішення неправомірним та його скасування, зобов'язання поновити виплату пенсію підлягають задоволенню, позовні вимоги визнання бездіяльністі по не виплаті пенсії неправомірною, суд вважає зайвими, так як визнання рішення протиправним та його скасування є належним способом захисту порушених прав позивача на отримання пенсії.
Вимоги позивача про негайне виконання постанови суду підлягає задоволенню, так як відповідно до ст.256 КАС України, негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсії, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Відповідно до ст.94 КАС України, в зв'язку з задоволенням позову за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 640 грн., від сплати якого позивач був звільнений судом.
Керуючись Законом України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХХІ від 05.11.1991 року, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року, Законом України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 року №3477, ст.2, 9, 11, 86, 94, 159, 160, 162, 163, 186, 256 КАС України,
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності неправомірною, визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання поновити виплату пенсії - задовольнити.
Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про припинення виплати ОСОБА_1 пенсії визнати неправомірним та скасувати його.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області поновити виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 серпня 2017 року.
Допустити негайно виконання постанови суду в частині виплати пенсії у межах суми за один місяць.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь держави 640 грн. судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду Донецької області через Новогродовский міський суд шляхом подачі апеляційної скарги на нього протягом 10 з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанову виготовлено в нарадчій кімнаті.
Суддя: