Ухвала суду № 70572778, 24.11.2017, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
24.11.2017
Номер справи
234/17744/17
Номер документу
70572778
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Справа № 234/17744/17

Провадження № 1-кс/234/6269/17

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про тимчасовий доступ до речей і документів

24 листопада 2017 року Слідчий суддя Краматорського міського суду

Донецької області - ОСОБА_1

при секретарі - Пагуліч Д.Г.

за участю слідчого Білоусова А.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого в особливо важливих справах першого слідчого відділу слідчого управління прокуратури Донецької області юриста 1 класу ОСОБА_2 про тимчасовий доступ до речей та документів по кримінальному провадженню, внесеному 15.12.2016 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42016051610000076 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.191, ч.1 ст.364, ч.1 ст.366, ч.1 ст.263 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Слідчий в особливо важливих справах першого слідчого відділу слідчого управління прокуратури Донецької області юрист 1 класу ОСОБА_2 23.11.2017 року звернувся до суду з клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів, мотивувавши клопотання тим, що у провадженні першого слідчого відділу слідчого управління прокуратури Донецької області знаходиться кримінальне провадження № 42016051610000076 від 15.12.2016 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.191, ч.1 ст.366, ч.1 ст.263 КК України.

Згідно повідомлення ОШ ЦУ СБУ в районі проведення АТО отримано інформацію про можливе привласнення, а також неефективне використання бюджетних коштів, виділених на забезпечення потреб обєктів соціальної сфери Донецької та Луганської областей.

На підставі аналізу даних, розміщених на офіційному порталі «Прозоро» про проведені тендерні закупівлі державними установами та організаціями встановлено, що 20.12.2016 між Управлінням розвитку міського господарства та капітального будівництва Бахмутської міської ради (ЄДРПОУ 37503713, Донецька область, м. Бахмут, вул. Миру, буд. 44) та ТОВ «БКГ «БАЗИС» (ЄДРПОУ 32400247, Запорізька область, м. Запоріжжя, бул. Шевченка, бул. 65) укладено договір на виконання робіт з реконструкції нежитлових будівель під гуртожиток та автономну котельню по вул. Південна, 2а в м. Бахмут Донецької області. Сума укладеного договору склала 4770086 грн.

Окрім цього, на сайті казначейських розрахунків містяться відомості щодо проведених розрахунків протягом вересня грудня 2016 з ТОВ «БКГ «БАЗИС» за реконструкцію нежитлових будівель під гуртожиток та автономну котельню по вул. Південна, 2а в м. Бахмут Донецької області в сумі 8043594 грн., що свідчить про попередньо укладені інші договори поза системи «Прозоро».

Під час аналізу податкових накладних встановлено, що до виконання робіт з реконструкції нежитлових будівель під гуртожиток та автономну котельню по вул. Південна, 2а в м. Бахмут Донецької області ТОВ «БКГ «БАЗИС» залучало субпідрядні організації, зокрема ТОВ «Сервіс Комфорт Строй» (ЄДРПОУ 40359715, АДРЕСА_1), на рахунки якого протягом вересня 2016 січня 2017 було перераховано кошти в розмірі 1673559,76 грн. за зазначені будівельні роботи та матеріали.

В подальшому, ТОВ «Сервіс Комфорт Строй», згідно даних реєстру податкових накладних, залучило в якості субпідрядників ТОВ «Три-о-Сервіс» (ЄДРПОУ 34596501, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул.Богдана Ліщини, буд. 12) та ТОВ «Сєвєр-в-Сервіс» (ЄДРПОУ 39124869, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул. Курчатова, буд. 18), начебто для виконання робіт з реконструкції нежитлових будівель під гуртожиток та автономну котельню за вказаною вище адресою, на рахунки яких в подальшому були перераховані попередньо отримані від ТОВ «БКГ «БАЗИС» грошові кошти.

Згідно отриманої інформації стало відомо, що вказані будівельні роботи виконувалися необлікованими працівниками ТОВ «БКГ «БАЗИС» та ТОВ «Сервіс Комфорт Строй» без залучення будь-яких підрядних організацій, а зазначені фінансово-господарські операції з ТОВ «Три-о-Сервіс» та ТОВ «Север-в-Сервіс» були проведені з метою штучного завищення вартості будівельних матеріалів та робіт, а також виведення у готівку грошових коштів та їх подальшого привласнення.

Проведеними оперативно-розшуковими заходами встановлено, що вчинення вказаного злочину відбувалося з використанням реквізитів наступних підприємств, а саме:

- ТОВ «Сервіс Комфорт Строй» (ЄДРПОУ 40359715, АДРЕСА_1);

- ТОВ «Три-о-Сервіс» (ЄДРПОУ 34596501, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул.Богдана Ліщини, буд. 12);

- ТОВ «Сєвєр-в-Сервіс» (ЄДРПОУ 39124869, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул.Курчатова, буд. 18);

- ТОВ «ТЕХ-АВІА-РЕСУРС» (ЄДРПОУ 38820075, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Курчатова, буд. 18);

- ТОВ «ПРОМТЕКС» (ЄДРПОУ 31805904, Луганська область, м.Лисичанськ, вул.Макаренка, 208).

Керівниками вказаних підприємств є фігуранти кримінального правопорушення ОСОБА_3 та ОСОБА_4

Таким чином, в діях вказаних осіб містяться ознаки складу кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.191 КК України (привласнення чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинені за попередньою змовою групою осіб), ч.2 ст.364 КК України (зловживання владою або службовим становищем) та ч.1 ст.366 КК України (внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей).

Під час досудового розслідування у кримінальному провадженні встановлено, що службові особи органів фіскальної служби, зокрема Державної податкової інспекції у м.Сєвєродонецьку ГУДФС у Луганській області, зловживаючи своїм службовим становищем, можливо здійснюють дії з прикриття незаконної діяльності транзитних та фіктивних підприємств різних конвертаційних центрів, їх клієнтів-вигодонабувачів, для забезпечення незаконного формування податкового кредиту з ПДВ та сприяння в ухиленні від сплати податків в особливо великих розмірах.

Під час досудового розслідування, виникла необхідність в дослідженні проведених контрольно-перевірочних заходів службовими особами та керівництвом структурних та територіальних підрозділів ГУДФС у Луганській області, в т.ч. Державною податковою інспекцією в м. Сєвєродонецьку, з своєчасного виявлення та припинення вказаної незаконної схеми, встановлення причетних до неї інших осіб, визначення розміру збитків, нанесених державному (місцевому) бюджету в результаті вказаної злочинної діяльності та забезпечення їх відшкодування.

З урахуванням викладеного, слідчим 31.08.2017 на адресу в.о. начальника ГУДФС у Луганській області ОСОБА_5 направлено запит за вих. № 17/1-3015 вих.-17, в порядку ст.ст.40, 93 КПК України, щодо надання наступної інформації та відомостей:

1.Щодо розподілу обовязків (тимчасового розподілу обовязків) між керівництвом ГУДФС у Луганській області за період з 01.01.2016 по теперішній час, із зазначенням дати, номеру наказу, посади та ПІБ керівників (та заступників), назви підрозділів, якими здійснювалося/здійснюється керівництво;

2.Щодо керівників та заступників керівників структурних підрозділів ГУДФС у Луганській області (управлінь, відділів, відділень, секторів) в т.ч. виконуючих обовязки за період з 01.01.2016, які входять до робочих груп з відпрацювання ризикових СГД, в т.ч. наказу ДФС України № 543 від 28.07.2015 «Про забезпечення комплексного контролю податкових ризиків з ПДВ», тощо;

3.Протоколів та матеріалів нарад (апаратних, керівного складу ГУДФС у Луганській області, тощо), витягів з протоколів нарад та доручень за результатами нарад з керівництвом ГУДФС у Луганській області та ДФС України (з питань, які стосуються діяльності Державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку), доручень, які ставились підпорядкованим структурним підрозділам ГУДФС у Луганській області та ДПІ у м. Сєвєродонецьку за основними напрямками роботи вказаної ДПІ, в т.ч. відпрацювання ризикових СГД (у відповідності з наказами щодо подолання проявів тіньової економіки, тощо), а також інформації щодо їх виконання та результатів відпрацювання, в т.ч. табличних, аналітичних матеріалів, відповідних схем діяльності ризикових СГД, які підготовлялися керівництву ГУДФС у Луганській області на наради та заслуховування;

4.Щодо актів перевірок організації роботи ГУДФС у Луганській області та ДПІ у м. Сєвєродонецьку робочими групами органів ДФС України та ГУДФС у Луганській області за основними напрямами діяльності, в т.ч. щодо реалізації матеріалів перевірок (звірок), своєчасності та повноти внесення їх до АІС «Податковий блок», тощо, надсилання матеріалів таких перевірок, податкових інформацій, тощо до територіальних органів доходів і зборів за місцем обліку підприємств-вигодонабувачів та з інших питань;

5.Щодо порядку та алгоритму діяльності підрозділів ГУДФС у Луганській області та ДПІ у м. Сєвєродонецьк з питань укладення угод з СГД про визнання електронних документів (звітності), а також процедуру їх розірвання в односторонньому порядку. Надати копії відповідних документів, що регламентують дану діяльність;

6.Інформацію та відомості щодо платників податків, які знаходяться/знаходились на обліку в ДПІ у м. Сєвєродонецьк, по яких зафіксовані випадки відмови в реєстрації податкових накладних, іншої податкової звітності та з якими було розірвано договори про визнання електронних документів (звітності) з наданням розширеної інформації про дату, час розірвання договорів (інших, в т.ч. технічних причин відмови в реєстрації податкових накладних), підстави та причини таких випадків (в т.ч. доведення до відпрацювання як ризикових з ДФС України або відібраних на регіональному рівні, тощо), матеріалів, на підставі яких було розірвано відповідні договори чи здійснено іншим способом технічне відключення електронних ключів платників податку, дату та час повторного їх визнання, відключення, тощо), а також стану цього питання на сьогодні.

Згідно відповіді в.о. начальника ГУДФС у Луганській області ОСОБА_5 за вих.№ 2088/9/12-32-10-00-29 від 11.09.2017, у наданні вказаної інформації та відомостей органу досудового розслідування відмовлено.

Слідчий зазначає, що вдсутність вказаної документації заважає органу досудового розслідування у встановленні обєктивної істини у кримінальному провадженні, а також у здійсненні досудового розслідування у розумні строки.

У звязку з викладеним, в органу досудового розслідування виникла необхідність у тимчасовому доступі до оригіналів зазначених вище документів, які знаходяться у володінні ГУДФС у Луганській області за адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, 72, оскільки інформація, що міститься в даних документах, може мати значення для встановлення істини в даному кримінальному провадженні.

На даний час, неможливо іншими способами отримати доступ до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в матеріалах стосовно платників податків, службової документації, яка містить податкову інформацію та результати її опрацювання.

У звязку з тим, що документи (інформація), до яких необхідно отримати доступ, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин та можуть бути використані як докази в даному кримінальному провадженні, слідчий просить задовольнити клопотання.

Слідчий в судовому засіданні підтримав клопотання та просив його задовольнити.

Вислухавши слідчого, ознайомившись із матеріалами кримінального провадження, вважаю, що клопотання обґрунтоване і підлягає задоволенню.

Частиною 1 статті 159 КПК України передбачено, що тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Згідно ч.1 ст.160 КПК України сторони кримінального провадженнямають право звернутися дослідчого судді під часдосудового розслідування чи суду під чассудового провадження із клопотаннямпро тимчасовий доступдо речей і документів. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.

Частиною 5 та 6 статті 163 КПК України визначено, що слідчий суддя, суд постановляєухвалу про наданнятимчасового доступу доречей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ціречі або документи:перебувають або можуть перебувати у володіннівідповідної фізичноїабо юридичної особи;самі по собі або в сукупностіз іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєвезначеннядля встановленняважливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою та не включаютьречей і документів, які містятьохоронюванузаконом таємницю.

Слідчий суддя суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною пятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Відповідно до ст.159 ч.2 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Беручи до уваги вищевикладене, для всебічного, повного та об`єктивного дослідження обставин кримінального провадження, зареєстрованого в ЄРДР за №42016051610000076 від 15.12.2016 року, та враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, не можливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, вважаю необхідним клопотання слідчого про тимчасовий доступ задовольнити.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.159-166 КПК України слідчий суддя,-

УХВАЛИВ:

Клопотання слідчого в особливо важливих справах першого слідчого відділу слідчого управління прокуратури Донецької області юриста 1 класу ОСОБА_2 про тимчасовий доступ до речей та документів - задовольнити.

Надати слідчим першого слідчого відділу слідчого управління прокуратури Донецької області ОСОБА_2, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 або іншій особі на підставі відповідного доручення в порядку ст. 40 КПК України дозвіл на тимчасовий доступ до оригіналів наступних документів та відомостей:

1. Щодо розподілу обовязків (тимчасового розподілу обовязків) між керівництвом ГУДФС у Луганській області за період з 01.01.2016 по теперішній час, із зазначенням дати, номеру наказу, посади та ПІБ керівників (та заступників), назви підрозділів, якими здійснювалося/здійснюється керівництво;

2.Щодо керівників та заступників керівників структурних підрозділів ГУДФС у Луганській області (управлінь, відділів, відділень, секторів) в т.ч. виконуючих обовязки за період з 01.01.2016, які входять до робочих груп з відпрацювання ризикових СГД, в т.ч. наказу ДФС України № 543 від 28.07.2015 «Про забезпечення комплексного контролю податкових ризиків з ПДВ», тощо;

3.Протоколів та матеріалів нарад (апаратних, керівного складу ГУДФС у Луганській області, тощо), витягів з протоколів нарад та доручень за результатами нарад з керівництвом ГУДФС у Луганській області та ДФС України (з питань, які стосуються діяльності Державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку), доручень, які ставились підпорядкованим структурним підрозділам ГУДФС у Луганській області та ДПІ у м. Сєвєродонецьку за основними напрямками роботи вказаної ДПІ, в т.ч. відпрацювання ризикових СГД (у відповідності з наказами щодо подолання проявів тіньової економіки, тощо), а також інформації щодо їх виконання та результатів відпрацювання, в т.ч. табличних, аналітичних матеріалів, відповідних схем діяльності ризикових СГД, які підготовлялися керівництву ГУДФС у Луганській області на наради та заслуховування;

4.Щодо актів перевірок організації роботи ГУДФС у Луганській області та ДПІ у м. Сєвєродонецьку робочими групами органів ДФС України та ГУДФС у Луганській області за основними напрямами діяльності, в т.ч. щодо реалізації матеріалів перевірок (звірок), своєчасності та повноти внесення їх до АІС «Податковий блок», тощо, надсилання матеріалів таких перевірок, податкових інформацій, тощо до територіальних органів доходів і зборів за місцем обліку підприємств-вигодонабувачів та з інших питань;

5.Порядок чи алгоритм діяльності підрозділів ГУДФС у Луганській області та ДПІ у м. Сєвєродонецьк з питань укладення угод з СГД про визнання електронних документів (звітності), а також процедуру їх розірвання в односторонньому порядку. Надати копії відповідних документів, що регламентують дану діяльність;

6.Інформацію та відомості щодо платників податків, які знаходяться/знаходились на обліку в ДПІ у м. Сєвєродонецьк, по яких зафіксовані випадки відмови в реєстрації податкових накладних, іншої податкової звітності та з якими було розірвано договори про визнання електронних документів (звітності) з наданням розширеної інформації про дату, час розірвання договорів (інших, в т.ч. технічних причин відмови в реєстрації податкових накладних), підстави та причини таких випадків (в т.ч. доведення до відпрацювання як ризикових з ДФС України або відібраних на регіональному рівні, тощо), матеріалів, на підставі яких було розірвано відповідні договори чи здійснено іншим способом технічне відключення електронних ключів платників податку, дату та час повторного їх визнання, відключення, тощо), а також стану цього питання на сьогодні,

які знаходяться у володінні ГУДФС у Луганській області, з можливістю вилучення оригіналів перелічених вище документів за адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, 72.

Строк дії ухвали 30 днів з дня винесення.

Ухвала слідчого судді про доступ до речей і документів підлягає обов'язковому виконанню.

У випадку невиконання ухвали слідчого судді слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала апеляційному оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя А.М.Лутай