
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22-ц/793/2305/17Головуючий по 1 інстанціїКатегорія : 23 Шкреба В. В. Доповідач в апеляційній інстанції Ювшин В. І.УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 листопада 2017 року Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:
головуючогоЮвшина В. І.суддівСіренка Ю. В., Пономаренка В. В. при секретаріНаконечній М. М.прокурор Буджерак М.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси апеляційну скаргу прокуратури Черкаської області на рішення Кам'янського районного суду Черкаської області від 17 жовтня 2017 року у справі за позовом заступника керівника Смілянської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі: Жаботинської сільської ради до ОСОБА_6, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача фермерське господарство «Сумський Василь Денисович» про внесення змін до договору оренди землі,
в с т а н о в и л а :
Заступник керівника Смілянської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі: Жаботинської сільської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_6, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача фермерське господарство «Сумський Василь Денисович» про внесення змін до договору оренди землі, мотивуючи свої вимоги тим, що 01 січня 2015 року між Жаботинською сільською радою Кам'янського району Черкаської області та ОСОБА_6 укладено договір оренди землі. Відповідно до умов договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку площею 3,8008 га для створення фермерського господарства, яка знаходиться на адміністративній території Жаботинської сільської ради Кам'янського району Черкаської області в межах населеного пункту за адресою в с. Жаботин, Кам'янського району Черкаської області.
Прокуратура зазначає що відповідач сплатив орендну плату за використання земельної ділянки згідно умов договору менше 1%. Між тим, прокурор вважав, що відповідно до норм законодавства відповідач повинен був сплатити орендну плату не менше 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка в 2016 році становить 536 672,96 грн.
У зв'язку з чим просив суд внести зміни до пункту 5 та пункту 9 договору оренди землі від 01.01.2015 року укладеного між Жаботинською сільською радою та ОСОБА_6, виклавши їх в наступній редакції: пункт 5 «нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 536672,96 грн».; пункт 9 «орендна плата за земельну ділянку вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 3% від її нормативної грошової оцінки».
Рішенням Кам'янського районного суду Черкаської області від 17 жовтня 2017 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням прокуратура Черкаської області подала апеляційну скаргу, вважаючи, що рішення суду першої інстанції прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права і просить скасувати рішення Кам'янського районного суду Черкаської області від 17 жовтня 2017 року та ухвалити нове рішення, яким заявлені позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Вислухавши прокурора, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення виходячи з наступного.
Відповідно до роз'яснень Пленуму Верховного Суду України, що викладені в п. 2 Постанови від 18.12.2009 року №14 "Про судове рішення у цивільній справі", рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства відповідно до статті 2 ЦПК України, вирішив справу згідно з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин відповідно до статті 8 ЦПК, а також правильно витлумачив ці норми.
Обґрунтованим визнається рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні і які відповідають вимогам закону про їх належність і допустимість, або обставин, що не підлягають доказуванню, а також якщо рішення містить вичерпні висновки суду, що відповідають встановленим на підставі достовірних доказів обставинам, які мають значення для вирішення справи.
Рішення суду першої інстанції повністю відповідає зазначеним вимогам, оскільки ґрунтується на повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в сукупності.
Відмовляючи в задоволенні позову заступника керівника Смілянської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі: Жаботинської сільської ради до ОСОБА_6, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача фермерське господарство «Сумський Василь Денисович» про внесення змін до договору оренди землі, суд першої інстанції прийшов до висновку, що у договорі оренди розмір орендної плати розрахований виходячи з чинного розміру нормативної грошової оцінки землі, яка в у встановленому законом порядку незаконною не визнавалась, рішення сільської ради, яким затверджено таку нормативну грошову оцінку спірної земельної ділянки є чинним й у встановлено законом порядку не скасоване. Крім того, розмір орендної плати відповідає розміру, визначеному органом місцевого самоврядування для відповідної категорії земель.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.
Встановлено, що 01 січня 2015 року між Жаботинською сільською радою Кам'янського району Черкаської області та ОСОБА_6 укладено договір оренди землі. Відповідно до умов договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку площею 3,8008 га для створення фермерського господарства, яка знаходиться на адміністративній території Жаботинської сільської ради Кам'янського району Черкаської області в межах населеного пункту за адресою в с. Жаботин, Кам'янського району Черкаської області. Строк дії договору становить 49 років. Згідно п.5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 299883,1 грн. Згідно п.9 договору річна орендна плата становить 1900,40 грн. (з розрахунку 0,634 % від грошової оцінки земельної ділянки).
Прокурор, який дії в інтересах держави, вважає, що зазначений договір порушує права територіальної громади, так як невірно визначена відсоткова ставка орендної плати за орендовану земельну ділянку та нормативна грошова оцінка земельної ділянки, в зв'язку з чим територіальна громада недоотримує кошти від переданої в оренду земельної ділянки.
Відповідно до статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Згідно з пунктами 34, 35 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.
Частиною першою статті 632 ЦК України визначено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України (частини перша, друга статті 21 Закону України «Про оренду землі»).
Відповідно до пункту 289.1 статті 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Положеннями пункту 2 частини першої статті 13, частини першої статті 15 Закону України «Про оцінку земель» визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Згідно з пунктом 3 частини першої статті 15 Закону України «Про оренду землі» істотною умовою договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення, перегляду та відповідальності за її несплату.
Таким чином нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.
Відповідно до статті 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Згідно зі статтею 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Частиною другою цієї статті визначено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
У справі, яка переглядається, встановлено, що згідно з пунктом 34 договору оренди від 01.01.2015 року зміна його умов здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін; у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується в судовому порядку. Відповідно до п.12 договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається один раз у два роки та у разі:
-зміни умов господарювання, передбачених договором;
-зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, в тому числі внаслідок інфляції;
-затвердження зміни коефіцієнта індексації, орендар зобов'язується внести орендну плату з урахуванням затвердженого коефіцієнта;
-погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджується документами;
-в інших випадках передбачених законом.
Рішенням Жаботинської сільської ради Кам'янського району від 18.06.2013 №19-2/VI затверджено технічну документацію з нормативно грошової оцінки земель, в тому числі в с. Флярківка.
Відповідно до технічної документації, яка була виготовлена ДП «Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» передбачено, що для ставу (спірної земельної ділянки) базова вартість 1 кв. м встановлена в розмірі 7,89 грн. станом на 01.01.2013 року.
В розрахунку на 3,8008 га спірної земельної ділянки її нормативна грошова оцінка становить 38008 х 7,89 = 299883,1 грн. про що і вказано в п.5 договору.
З часу прийняття вказаного рішення сільської ради розмір нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки сільською радою не переглядався.
Рішенням Жаботинської сільської ради Кам'янського району від 18.06.2013 №19-4/VI передбачено, що у 2014 році орендна плата за 1 га. земельної ділянки для ставків становить 500 грн. Рішеннями Жаботинської сільської ради Кам'янського району від 06.08.2016 року та 24.07.2015 року встановлено, що орендна плата за 1 га. земельної ділянки для ставків становить на 2016-2017 роки 625 гривень на рік.
Проаналізувавши викладене, колегія суддів вважає вірними висновки суду першої інстанції про те, що спірна земельна ділянка знаходиться в межах населеного пункту і по ній проведено грошову оцінку, згідно з положеннями ст. ст. 274, 288 ПК України (тут і далі - у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) ставка податку за неї встановлюється у розмірі, визначеному договором, і розмір орендної плати також не може бути меншим цієї ставки та відповідно до пункту 288.5.1. П К України не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території, тому доводи прокурора про те, що орендна плата повинна становить 3% від її нормативної грошової оцінки не відповідає вимогам закону та рішенням Жаботинської сільської ради, якими встановлено розміри ставок оподаткування.
Ставки земельного податку встановлюють органи місцевого самоврядування за місцезнаходженням земельних ділянок (п. 284.1 ПК). Отже, ставка податку для кожної конкретної земельної ділянки визначається рішенням органу місцевого самоврядування, на території якого знаходиться ця ділянка. Рішення про ставки земельного податку та надані щодо нього пільги подається органу ДФС за місцезнаходженням земельної ділянки до 25 грудня року, що передує звітному.
Згідно долученої до позову інформації ДФС заборгованість по сплаті орендної плати по спірній земельній ділянці у відповідача відсутня.
Крім того слід зазначити, що базою оподаткування відповідно до статті 271 ПК України є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом ХІІІ ПК.
За змістом п.289.1 ст.289 ПК України і ч.1 ст.13 ЗУ «Про оцінку земель» для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності обов'язково проводиться та використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, яка являє собою капіталізований рентний дохід (дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки), визначений за встановленими і затвердженими нормативами (ст.1 ЗУ «Про оцінку земель»).
Відповідно до положень ст.18 ЗУ «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років. Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою (ч.1 ст.23 цього Закону).
Все вищевикладене повністю узгоджується з правовим висновком ВСУ за № 6-325цс 16 від 18.05.2016 року, з якого, зокрема , вбачається, що згідно з пунктом 289.1 статті 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Положеннями пункту 2 частини першої статті 13, частини першої статті 15 Закону України «Про оцінку земель» визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Згідно з пунктом 3 частини першої статті 15 Закону України «Про оренду землі» істотною умовою договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення, перегляду та відповідальності за її несплату. Таким чином нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати. Відповідно до статті 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Як встановлено судом першої інстанції та не заперечувалося в суді апеляційної інстанції, позивач взагалі не звертався до орендаря для вирішення питання щодо внесення змін до умов договору оренди в досудовому порядку, посилаючись на те, що орендодавець - Жаботинська сільська рада Кам'янського району категорично заперечує проти цього.
Прокуратура в обґрунтування позовних вимог надає витяг відділу Держгеокадастру у Кам'янському районі від 03.11.2016, згідно якого визначено, що нормативна грошова оцінка спірної земельної ділянки становить 536672,96 грн.
Вказаний розмір нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки різниться фактично в два рази з розміром, який був визначений технічною документацією, на підставі якої укладено договір оренди землі.
При цьому як відомості щодо оцінки спірної земельної ділянки, які фігурують у договорі, так і відомості, вказані у позовній заяві, сторонами справи не оспорюються, клопотань про призначення відповідної судової експертизи для визначення грошової оцінки земельної ділянки сторонами справи подано не було, отже у суду відсутні підстави для висновку про те, що грошова оцінка землі, переданої в оренду відповідачу, в договорі оренди землі є невірною з посиланням тільки на те, що згідно витягу від 03.11.2016 року, зробленого майже через три роки після оцінки, внесеної у договір оренди, вартість земельної ділянки зросла в два рази, про що фактично вказує прокурор.
Також слід зазначити, що грошова оцінка спірної земельної ділянки, на яку посилається прокуратура, є саме новою грошовою оцінкою, а не попередньою грошовою оцінкою з урахуванням індексації.
Посилання прокурора на Положення про розміри ставок, порядок обчислення та сплати місцевих податків і зборів, яким нібито встановлено розміри місцевих податків і зборів на 2016 рік на території Жаботинської сільської ради є безпідставним, так як дане Положення сторонами суду не надавалось, та не досліджувалось судом як першої так і апеляційної інстанції.
Інші доводи прокурора також перевірені судом апеляційної інстанції та визнані безпідставними.
Відповідно до ст. 308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Не може бути скасоване правильне по суті і справедливе рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Керуючись ст.ст. 209, 303, 307, 308, 315 ЦПК України, колегія суддів судової палати,
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу прокуратури Черкаської області на рішення Кам'янського районного суду Черкаської області від 17 жовтня 2017 року відхилити, а рішення Кам'янського районного суду Черкаської області від 17 жовтня 2017 року залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає чинності негайно після її проголошення, але може бути оскаржена до суду касаційної інстанції на протязі двадцяти днів, починаючи з дня її проголошення.
Головуючий :
Судді :