
Справа № 750/3901/17
Провадження № 2/750/1255/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 листопада 2017 року м.Чернігів
Деснянський районний суд м. Чернігова
у складі судді Логвіної Т.В.,
при секретарі Примак Т.В.,
за участю представника позивача та відповідача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Облтеплокомуненерго" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,-
в с т а н о в и в :
Публічне акціонерне товариство "Облтеплокомуненерго" звернулось до суду з позовом та після зменшення розміру позовних вимог просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Публічного акціонерного товариства "Облтеплокомуненерго" заборгованість в сумі 1970 грн. 17 коп. за період з 01.08.2012 року по 30.09.2016 року.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала, відповідач позов визнала частково, посилаючись на неврахування позивачем часу перерв на проведення ремонтних і профілактичних робіт виконавцем послуг, зайво нарахованих сум за опалення та неправильне відображення перерахунків по субсидії у 2016 році.
Заслухавши пояснення та дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що згідно вимог Закону України «Про житлово-комунальні послуги» ПАТ «Облтеплокомуненерго» є виконавцем послуг з централізованого опалення та послуг з централізованого постачання гарячої води для суб’єктів усіх форм власності, у тому числі для споживача ОСОБА_1, що проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1.
ПАТ «Облтеплокомуненерго» у своїй діяльності керується нормативними актами, які регулюють відносини у сфері теплопостачання, а саме: Законом України Про житлово-комунальні послуги», від 24.06.2004 №1875-ІУ, Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 №630, Методикою розрахунку кількості теплоти, спожитої на опалення місць загального користування (далі - МЗК) багатоквартирних будинків та визначення плати за їх опалення, затвердженою наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України, від 31.10.2006 №359 та Рекомендаціями щодо застосування Методики розрахунку кількості теплоти, спожитої на опалення місць загального користування багатоквартирних будинків, та визначення плати за їх опалення, які затверджені Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 47 від 22.02.2008 року.
Відповідно до ст. 20 Правил плата за надані послуги вноситься споживачем відповідно до показань засобів обліку води і теплової енергії або затверджених нормативів (норм) споживання на підставі платіжного документа (розрахункової книжки, платіжної квитанції тощо) або відповідно до умов договору на встановлення засобів обліку. При цьому послуга з опалення та постачання гарячої води надається споживачам централізовано, відповідно до Правил.
Щодо посилання відповідача на неврахування позивачем часу перерв на проведення ремонтних і профілактичних робіт виконавцем послуг, зайво нарахованих сум за опалення та неправильне відображення перерахунків по субсидії у 2016 році, суд зазначає наступне.
Пункт 25 Правил передбачає умови відключення споживачів від мереж централізованого опалення, але помешкання відповідача не було відключено від мережі, а отже відповідач отримує послугу в повному обсязі, доказів протилежного в судовому засіданні відповідачем надано не було, за складенням актів-претензій відповідно до ст. 18 Закону «Оформлення претензій споживачів до виконавців» відповідач не зверталась, що підтверджує факт отримання послуг належної якості.
Згідно вимог чинного законодавства в опалювальний сезон, початок і закінчення якого регулюється розпорядженням органу місцевого самоврядування, відповідно до ст. ст. 5-7 Закону послуги з централізованого опалення надаються безперебійно (в межах опалювального періоду), а гаряче водопостачання надається безперебійно за встановленим графіком, який затверджується органом місцевого самоврядування, крім перерв, що зазначені в ст. 16 Закону, даний перелік є вичерпним.
Розрахунок плати за надані послуги відповідачу справляється відповідно до п. 21 Правил згідно з установленими нормативами (нормами) споживання: з централізованого постачання холодної та гарячої води і водовідведення - з розрахунку на одну особу; з централізованого опалення - з розрахунку за 1 кв. метр опалюваної площі квартири та з урахуванням фактичної температури зовнішнього повітря і фактичної кількості днів надання цієї послуги в місяці, який є розрахунковим, що підтверджується довідкою про тарифи на послуги з централізованого опалення та послуги з централізованого постачання гарячої води для населення по АТ «ОТКЕ».
Відповідно до п. 2.4.1 «Норм та вказівок по нормуванню витрат палива та теплової енергії на опалення житлових та громадських споруд, а також на господарсько-побутові потреби в Україні» КТМ України 244-94 система гарячого водопостачання працює згідно з діючими будівельними нормами і правилами технічної експлуатації 350 діб на рік (із врахуванням часу на проведення профілактичних робіт). Тариф на послугу з підігріву холодної води розрахований з урахуванням вищезазначених нормативів.
Тобто в розрахунку вартості послуги враховано, що 15 діб на рік проводяться профілактичні роботи теплових мереж.
Згідно зі ст. 7 Закону до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить затвердження норм споживання житлово-комунальних послуг. Норма витрат гарячої води в місті Чернігові затверджена рішенням Чернігівської міської ради і становить 120 літрів на добу. Відповідно: 120 літрів * 365 діб у році : 12 місяців = 3,650 куб. метрів (нормативні витрати на одну особу на місяць). Але з врахуванням планових відключень для проведення профілактичних робіт протягом 15 діб на рік, місячна норма споживання гарячої води в місті Чернігові становить 3,5 м3 (120л * 350 діб: 12 місяців).
Отже, планові відключення для проведення профілактичних робіт протягом 15 діб на рік в 2013,2014,2015 та 2016 році є правомірними і вже враховані в тариф.
З 04 липня 2016 року по 18 липня 2016 року включно АТ «ОТКЕ» здійснювало заходи з профілактичних робіт теплових мереж згідно графіка, затвердженого Чернігівською міською радою.
Згідно Постанови НКРЕКП № 146 «Про встановлення тарифів на послуги з централізованого опалення та послуги з централізованого постачання гарячої води, що надаються населенню суб'єктами господарювання, які є виконавцями цих послуг» тариф на послугу з централізованого опалення є двоставковим, тобто тариф нараховується до сплати споживачам щомісячно впродовж року (12 місяців). Двоставковий тариф, такий при якому сплачується однакова щомісячна сума протягом року і взимку і за відсутності опалення влітку.
Відповідно до роз'яснення Управління житлово-комунального господарства Чернігівської обласної державної адміністрації «Про розрахунки за опалення в разі встановлення тепло лічильників в між опалювальний період» - нарахування за опалення населенню, що проживає в будинках які не мають приладів обліку тепла проводиться протягом 12 місяців на рік, а фактичне надання послуги з опалення 6 місяців, з яких 3,5 місяці припадає на початок календарного року, а 2,5 місяці на його кінець. Виходячи з цього межа між опалювальними періодами - 1 серпня.
У разі встановлення в житловому будинку лічильника теплової енергії в між опалювальний період з 15 квітня по 14 жовтня, нарахування за опалення у
попередньому опалювальному періоді необхідно здійснювати по 31 липня включно, згідно діючого тарифу за 1кв.м опалювальної площі, оскільки необхідно заплатити за надану у 1 кварталі послугу, термін оплати за яку триває до 31 липня включно.
Відповідно до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 848, призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах рад. Таким чином, АТ «ОТКЕ» не має повноважень зменшувати чи збільшувати субсидію, тобто твердження відповідача про самовільне регулювання позивачем порядку призначення та надання субсидій є хибним та не заслуговує на увагу.
Враховуючи викладене вище, позов обґрунтований та підлягає задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 10, 60, 81, 88, 208-210, 294 ЦПК України, суд, -
вирішив:
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Публічного акціонерного товариства "Облтеплокомуненерго" заборгованість в сумі 1970 грн. 17 коп. за період з 01.08.2012 року по 30.09.2016 року.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Публічного акціонерного товариства "Облтеплокомуненерго" 1600 грн. у відшкодування сплаченого судового збору.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Чернігівської області.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення в порядку ч. 1 ст. 294 ЦПК України.
Суддя: